شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ 5 شوال 1445 Saturday, 13 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

آرامش نسبی در بازار ارز

شناسه : 1174 07 خرداد 1396 - 15:05

در اولین روز هفته، عامل افزایشی خاصی در بازار دلار حضور نداشت تا معامله‌گران تمایل چندانی برای قرار گرفتن در موقعیت خرید پیدا نکنند.

پ
پ

در این فضای کم‌رمق، دلار ۴ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۳ هزار و ۷۳۶ تومان رسید. به گفته فعالان، کاهش دامنه نوسانات و زندانی شدن دلار در بازه‌ای ۲۰ تومانی موجب شده است که بخشی از نوسان‌گیران ارزی از روند بازار خسته شوند و ترجیح دهند از روند معاملات بیرون بروند. قیمت دلار در یک هفته گذشته تنها در دامنه ۳ هزار و ۷۳۰ تا ۳ هزار و ۷۵۰ تومان نوسان کرده است. در اولین روز هفته، قیمت دلار در مسیر کاهشی قرار گرفت و به محدوده ۳ هزار و ۷۳۰ تومان بازگشت؛ هم‌زمان در بازار موازی، سکه تمام بهار آزادی در برابر پایین رفتن از مرز روانی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان مقاومت کرد و از کف قیمت ۱۷ روزه بالا آمد. روز شنبه، فضای بازار ارز آرام و کم‌نوسان بود و دلار در نهایت با ۴ تومان کاهش به قیمت ۳ هزار و ۷۳۶ تومان رسید. به گفته فعالان، دلار در ابتدای روز شنبه توانایی چندانی برای افزایش قیمت از خود نشان نداد و معامله‌گران تمایل چندانی برای خرید نداشتند. به گزارش دنیای اقتصاد، به گفته این دسته، در ششمین روز خردادماه عامل افزایشی خاصی در بازار حضور نداشت. از یکسو نرخ حواله درهم در همان محدوده روز پنج‌شنبه نوسان کرد و از سوی دیگر، ارزش این ارز در کشورهای همسایه چندان جابه‌جا نشد. در چنین فضایی، خریداران ارزی رمقی برای تحرک نداشتند تا قیمت دلار را بالاتر بیاورند و غلبه فروشنده‌ها موجب بازگشت قیمت به محدوده ۳ هزار و ۷۳۰ تومان شد.
با وجود این، مقاومت معامله‌گران زمانی که قیمت در محدوده ۳ هزار و ۷۳۰ تومان قرار می‌گیرد، بالا می‌رود و این موضوع مانع از افت بیشتر دلار می‌شود. به‌عبارتی دیگر می‌توان گفت که در روزهای اخیر دلار در دامنه ۳ هزار و ۷۳۰ تا ۳ هزار و ۷۵۰ تومان زندانی شده و توانایی خروج از این محدوده را از خود نشان نداده است. کاهش دامنه نوسانات به‌طور معمول انگیزه معامله‌گران برای حضور در بازار ارز را کاهش می‌دهد. به گفته فعالان، عرضه مناسب بازیگران بازارساز یکی از عوامل مهمی بوده که در کاهش تغییرات قیمت دلار اثرگذار بوده است. روز گذشته، سخنگوی دولت نیز با تاکید بر اینکه دولت برنامه حفظ ثبات در بازار ارز را دنبال می‌کند، درباره برنامه‌‌های دولت برای حفظ ثبات در بازار ارز بیان کرد: حفظ ثبات نسبی در بازار ارز از اولویت‌های اقتصادی دولت محسوب می‌شود و با توجه به تاکیدات رئیس‌جمهور، تحت هیچ شرایطی نباید از محل افزایش قیمت ارز منابع مالی کسب شود.
برخلاف آرامش بازار ارز، روز شنبه در بازار سکه، فعالیت‌های هیجانی برخی معامله‌گران بالا بود. سکه تمام بهار آزادی که در آخرین روز هفته گذشته با ۲ هزار تومان کاهش به قیمت یک میلیون و ۲۰۲ هزار تومان رسیده بود، روز شنبه ۴ هزار تومان افزایش را تجربه کرد و روی قیمت یک میلیون و ۲۰۶ هزار تومان قرار گرفت. این در حالی بود که در ساعات ابتدایی روز، فلز گرانبهای داخلی تا نقطه یک میلیون و ۲۰۸ هزار تومان نیز بالا رفته بود. روز گذشته به احتمال افزایش بهای سکه در روز شنبه اشاره کرده و افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی روز جمعه را یکی از علل این رشد عنوان شده بود. در اولین روز هفته، سکه‌بازان با توجه به رشد بهای طلای جهانی در روز جمعه و رسیدن به میانه محدوده هزار و ۲۶۰ دلار در موقعیت خرید قرار گرفتند. با وجود رشد روز ابتدایی هفته، این احتمال وجود دارد که سکه در روزهای آینده رشد خاصی را تجربه نکند. به گفته فعالان، به‌طور سنتی در ماه رمضان تقاضا برای خرید سکه در بازار پایین می‌آید و ممکن است این موضوع در تغییر مسیر قیمت نقش ایفا کند. روز گذشته، برخلاف رشد سکه تمام، نیم‌سکه در مسیر کاهشی قرار گرفت و از مرز ۶۵۰ هزار تومان پایین رفت. در اولین روز هفته، نیم سکه ۲ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۶۴۸ هزار تومان رسید.

 

 

بهروز یحیی شیبانی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.