افزونه جلالی را نصب کنید. 7 رجب 1444 Saturday, 28 January , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

۴ عضو اتاق بازرگانی تهران پاسخ می‌دهند ادغام یا تفکیک؟

شناسه : 1333 15 خرداد 1396 - 14:39

تشکیل وزارت خانه ای مستقل برای بازرگانی یا تفکیک و ادغام برخی بخش های دولتی توسط دولت دوازدهم چه پیامدهایی را برای اقتصاد در پی خواهد داشت؟ تفکیک وزارتخانه ها چه ضرورتی دارد؟ آیا ادغام بخش های مرتبط بهتر نیست؟ چهار عضو اتاق تهران پاسخ می دهند.

پ
پ

به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون امور مجلس رئیس جمهوری از تصمیم دولت برای تفکیک ۳ وزارتخانه خبر داد و گفت: طی هفته جاری لایحه تفکیک این وزارتخانه ها به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.

حسینعلی امیری با بیان این که طی هفته جاری لایحه تفکیک سه وزارتخانه به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود، افزود: در دولت مطرح شده است که وزارت راه و شهرسازی به وزارتخانه های «راه و ترابری» و «مسکن و شهرسازی» تبدیل شود.

وی ادامه داد: همچنین قرار شد وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت به وزارتخانه های «صنعت و معدن» و «بازرگانی» و وزارت ورزش و جوانان نیز به «وزارت ورزش» و «سازمان ملی جوانان» تبدیل شوند.

معاون امور مجلس رئیس جمهوری اظهارداشت: امیدواریم این لوایح با فوریت در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد و به تصویب برسد تا رئیس جمهوری، کابینه دوازدهم را بر اساس این ساختار تشکیل دهد.

تشکیل وزارت خانه ای مستقل برای بازرگانی یا تفکیک و ادغام برخی بخش های دولتی توسط دولت دوازدهم چه پیامدهایی را برای اقتصاد در پی خواهد داشت؟ تفکیک وزارتخانه ها چه ضرورتی دارد؟ آیا ادغام بخش های مرتبط بهتر نیست؟ چهار عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران به این سؤالات پاسخ دادند.

عباس آرگون، عضو کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران:

به نظر من ادغام وزارتخانه ها بهتر است. براساس ماده براساس ماده ۵۳ برنامه پنجم توسعه چند وزارت خانه در هم ادغام شدند تا تعداد وزارت خانه های دولت کاهش پیدا کند. این برنامه به تصویب مجلس رسیده و توسط کارشناسان موردبررسی قرارگرفته است. در ضمن تجاربی هم پس از انقلاب اسلامی داشتیم که درنهایت مجموعه تصمیم گیرنده در این زمینه را به ادغام وزارتخانه ها ترغیب کرده است. تجاربی که داریم نشان می دهد که برای کوچک سازی دولت ادغام بهتر است اما ما درنهایت ادغام را به درستی اجرا نکردیم و بیشتر تجمیع وزارت خانه اتفاق افتاده است. باوجوداینکه حرف از ادغام زدیم اما از منافع آن بهره مند نشدیم. به نظر من تفکیک وزارتخانه ها به بزرگ تر شدن بدنه دولت کمک می کند، هزینه های جاری را افزایش می دهد، به تعدد مراکز تصمیم گیری و مدیریتی می انجامد و در حوزه تولید هم به عدم هماهنگی در اجرای برنامه های راهبردی دامن می زند. درنتیجه بهتر است بیشتر به اجرای درست ادغام فکر کنیم تا تفکیک وزارتخانه ها.

سید رضی حاجی آقا میری، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران:

به نظر من ادغام هر چیز که از جنس هم نباشد و جوهره متفاوتی داشته باشد، کار خردمندانه ای نیست. این به معنی نیست که ادغام را به طورکلی رد کنیم و به تفکیک رأی دهیم. بسیاری از ادغام های انجام شده درست است اما ادغام بخش هایی که به هم مرتبط نیست و از یک جنس نیست و در مواردی دچار تضاد هم هست، ما را به عاقبتی می رساند که امروز در وزارت صنعت، معدن و تجارت آن را می بینیم. هرچند دو بخش این وزارت خانه به هم نزدیک است اما تجارت از جنس دو بخش دیگر نیست و بهتر است صنعت و معدن را یک وزارت خانه دانست و برای تجارت یک وزارت خانه مجزا در نظر گرفت. این مشکل در مورد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم وجود دارد. هیچ کدام از این سه بخش از یک جنس نیست اما در هم ادغام شده است. تجمیع این سه بخش در یک سازمان اشتباه هست. در حال حاضر اهمیت گردشگری در ایران به حدی است که دو بخش دیگر در این سازمان را محو کرده و از حیز انتفاع خارج کرده است. به نظر من بهتر است در این سازمان هم اصل تفکیک را دنبال کنیم.

مهدی پور قاضی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران:

ازنظر من تفکیک وزارتخانه ها ضرورتی ندارد. این اقدام کمکی به حل مسائل صنعت نمی کند و البته به بوروکراسی بیشتر، ایجاد ساختمان جدید، معاونت جدید و استخدام نیروی غیرضروری جدید در بدنه دولت می انجامد. تفکیک وزارتخانه ها تغییری ایجاد نمی کند. در بسیاری از کشورها هم وزارت صنعت و تجارت در هم ادغام شده است. نقصان های فعلی در مسائل صنعت را نمی توان با تفکیک حل کرد. این مسئله به سیاست گذاری ها، وزیر و نداشتن استراتژی مشخص برای صنعت کشور بازمی گردد.

محمدرضا نجفی منش، رئیس کمیسیون تسهیل کسب وکار اتاق تهران:

تعداد وزارتخانه ها در ایران از بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر است. تجربه دنیا نشان داد که کم کردن از تعداد وزارت خانه به معنی کاهش بوروکراسی اداری است. تعداد وزارت خانه های بیشتر کار را سخت تر و پیچیده تر می کند درحالی که می توان با ادغام وزارتخانه ها و البته ادغام بخش های مرتبط در یک وزارت خانه به نتیجه بهتری رسید. برای مثال ما یک وزارت مجزا برای نفت و یکی برای نیرو داریم درحالی که در کشورهای دیگر این دو وزارت خانه در هم ادغام شده است. وزارت صنعت، معدن و تجارت ادغام سه بخش مرتبط است و الان زمزمه جدا کردن بازرگانی مطرح شده که به نظر من کار جالبی نیست. باید هرچه می توانیم به سمت ادغام بخش های مختلف و مرتبط حرکت کنیم و همه را در یک مجموعه حرکت بدهیم. باید از حجم دولت کم کرد. ضمناً در بسیاری از کشورها وزارتخانه ها بسیاری از امور را به بخش خصوصی واگذار کردند. ازجمله این کشورها بریتانیاست که حتی امور مربوط به درخواست اقامت در آن به شرکت های خصوصی واگذارشده است. بنابراین پس از ادغام درست بخش های مرتبط در دولت، نوبت به واسپاری امور به بخش خصوصی می رسد.

 

بهروز یحیی شیبانی

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.