شنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۳ 5 شوال 1445 Saturday, 13 April , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تلاش اوپک جهت افزایش ظرفیت پلایشگاهی

شناسه : 1356 15 خرداد 1396 - 21:40

اوپکی‌ها در تلاش هستند با ساخت پالایشگاه‌های جدید و روزآمدکردن پالایشگاه‎ های قدیمی، ظرفیت پالایشی خود را به‌طور محسوسی افزایش دهند و وابستگی به درآمدهای حاصل از فروش نفت خام را کاهش دهند.

پ
پ

احمد صرامی در گفتگو با خبرگذاری مهر با اشاره به ضرورت ایجاد پالایشگاههای جدید گفت: مشکلات اخیری که به دلایل متفاوت برای برخی از فعالان صنعت پتروشیمی در چین رخ داد، نشان از ضرورت وجود نهادی بین المللی در نقش هماهنگ کننده و ناظر بر این بازار دارد؛ از سویی دیگر، وجود چنین نهادی از سوی تولیدکنندگان بزرگ نفتی دنیا که بی شک تشکیل آن اجتناب ناپذیر است، می تواند با تنوع‌ بخشی به مقاصد صادراتی و مصرفی طلای سیاه، نقش پررنگی در تعیین قیمت نفت و فرآورده های نفتی ایفا کند.

عضو و بازرس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی با تاکید بر اینکه بنیانگذار چنین نهادی می‌تواند به خودی خود، نقش پررنگی در تعیین سیاست گذاری های این نهاد داشته باشد، ادامه داد: محور دیگری که می تواند میزان تاثیر گذاری هر یک از اعضا را تعیین کند، حجم، کیفیت و نوع محصولات تولیدی پالایشی یا پتروشیمی است. به گفته وی، به طور کلی هر نهاد هماهنگ کننده ای که قادر به ایجاد یک همبستگی و تعادل میان تولیدکنندگان فرآورده های نفتی باشد، می تواند نقش اساسی در قیمت گذاری و حتی حل مشکلات به وجود آمده در این زمینه داشته باشد.

صرامی در توضیح اینکه عضویت و ایفای نقش در نهادی بین المللی نیازمند توانمندی و تولید در سطح استانداردهای بین المللی است، درحالیکه پالایشگاه های ایران نیازمند نوسازی بوده و محصولات تولید آن نیزدر گریدهای معمول و رایج تولید می شود، تصریح کرد: عضویت در چنین نهادی واحدهای پالایشی و پتروشیمی را مجبور به ارتقاء کرده و تاثیر زیادی بر افزایش سطح صنایع پالایشی و پتروشیمی کشور در درازمدت دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه شرکت ملی پتروشیمی برای رسیدن به تولید ۱۰۰ میلیون تنی فرآورده های پتروشیمی برنامه‌ریزی کرده است، می توان آینده مساعدی را برای این صنعت پیش بینی کرد.

به گزاش مهر، کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در تلاش هستند برای کاهش وابستگی به درآمدهای حاصل از فروش نفت خام، ضمن افزایش توان تولید نفت، با ساخت پالایشگاه‌های جدید و روزآمدکردن پالایشگاه‌های قدیمی ظرفیت پالایشی خود را به‌طور محسوسی افزایش دهند. چنین تصمیمی علاوه بر تامین مقاصد صادراتی و مصرفی برای نفت تولیدی این نهاد، می تواند در ایجاد یک کمربند امن برای کشورهای تولیدکننده نفت عمل کرده و قدرت این نهاد را چندین برابر کند؛ اما اینکه جایگاه و تاثیرگذاری ایران در چگونه خواهد بود بحث و بررسی بیشتری را می طلبد.

منبع: تی نیوز

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.