سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ 18 شعبان 1445 Tuesday, 27 February , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بازار کمبود شمش ندارد

شناسه : 1418 17 خرداد 1396 - 15:54
 در بازار فولاد داخلی مدتی است آمار تولید میلگرد به‌شدت کاهش پیدا کرده است، این در حالی است که نوردکاران معتقدند با کمبود بازار شمش داخلی روبه‌رو هستند. موضوعی که سبب شده این رسته از فولادسازان با کاهش شیفت‌های کاری یا حتی تعطیلی برخی واحدهای خود روبه‌رو شوند.
پ
پ
به گزارش مرکز فولاد ایرانیان و به نقل از فولاد نیوز، حمیدرضا طاهری‌زاده، نایب‌رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران پیش از این در پایان جلسه هم‌اندیشی تولیدکنندگان میلگرد با اشاره به مشکل کمبود شمش در بازار عنوان کرده بود: اتفاقی که در بازار داخلی رخ داده این است که عرضه شمش با کیفیت بالا از کوره‌های قوس بسیار کم و نزدیک به صفر شده و به طور تقریبی تمام این شمش‌ها صادر می‌شود. فولاد خوزستان در صدر صادرکنندگان شمش قرار دارد، بعد از آن ذوب آهن اصفهان و سپس ذوب آهن پاسارگاد هستند و به تازگی آهن و فولاد ارفع نیز به سمت صادرات متمایل شده است. نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد تصریح کرد: کمبود شمش‌های با کیفیت قوسی چالش جدی امروز واحدهای نوردی است و هفته قبل گزارش‌هایی مبنی بر اینکه حدود ۷۰درصد از واحدهای نوردی به‌دلیل نبود ماده اولیه با مشکلات تولید روبه‌رو شده‌اند، داشتیم. حتی براساس ماده ۳۷ قانون موانع رفع تولید، اگر نیاز به کالایی در بازار داخل باشد، اولویت تامین نیاز واحدهای داخلی و سپس صادرات است.
 
البته در این راستا، جلسه‌ای در وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره کمبود شمش در بازار داخل با شرکت‌های تولیدکننده شمش قوسی برگزار شد تا به راهکارهای مناسبی برای حل این مسئله برسند.
 
نوردکاران انتظار شمش زیر نرخ دارند
 
مهم‌ترین موضوع این روزهای بازار میلگرد این است که با توجه به رکود به‌وجود آمده فولاسازانی که در بخش ساختمانی مشغول به کار هستند با کسادی بیشتری روبه‌رو شده و با کمبود تقاضا در معرض کسادی قرار گرفته‌اند. درباره وضعیت بازار میلگرد و مسائلی که درباره کمبود شمش بیان می‌شود، رضا شهرستانی، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: مشکل اساسی این روزها است که بازار در حالت رکود به‌سر می‌برد و عرضه در محصولات فولادی بیش از تقاضاست. البته درحال‌حاضر با توجه به رکود مسکن بحث بیشتر روی میلگرد متمرکز شده است. بنابراین شرایط بازار سبب شده رقابت منفی بین تولیدکنندگان میلگرد به‌وجوداید و این مسئله روی بازار شمش نیز تاثیر گذاشته است. شهرستانی در ادامه درباره وضعیت تولیدات شمش نیز خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، با توجه به اشباع بازار، تولیدکنندگان شمش مازاد تولید خود را صادر می‌کنند و این موضوع سبب شده نرخ شمش به نرخ واقعی خود نزدیک شود. وی ادامه داد: این در حالی است که برخی به‌دنبال این هستند که نرخ میلگرد را با نرخ پایین‌تری خریداری کنند. تولیدکنندگان شمش هم حاضر به فروش به نرخ پایین‌تر از نرخ جهانی نیستند. بنابراین این‌گونه مطرح می‌شود که با کمبود شمش در بازار روبه‌رو هستیم، درحالی‌که در اصل در این زمینه کمبودی وجود ندارد. وی با اشاره به این موضوع که درحال‌حاضر تمام تولیدکنندگان شمش زیر ظرفیت خود تولید می‌کنند، اظهار کرد: تولیدکنندگان شمش با توجه به شرایط بازار داخلی بخشی از تولید خود را صادر می‌کنند و همچنین در انبارهای تمامی تولیدکنندگان شمش محصول برای فروش موجود است. این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه یادآور شد: از سوی دیگر نوردکاران به دلیل اینکه بین‌شان رقابت منفی شکل گرفته، مدعی هستند تولیدکنندگان شمش، کالایشان را زیر نرخ تمام‌شده به فروش برسانند. برای مثال با توجه به شرایط بازار نرخ میلگرد زیر نرخ جهانی عرضه می‌شود. در حقیقت مشکل اساسی بین نوردکاران و تولیدکنندگان شمش از این موضوع نشات می‌گیرد.
 
راهکارهایی برای ادامه حیات نوردکاران
 
این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه با اشاره به راهکارهایی که برای حل مشکل نوردکاران با تولیدکنندگان شمش در نظر گرفت، گفت: با توجه به این شرایط قرار شد جلسه‌ای برای حل این مشکل در وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود. شهرستانی ادامه داد: اما به‌نظر می‌رسد برای حل این موضوع باید فکر اساسی کرد. از این‌رو یا باید به نحوی بازار را تحریک کرد تا نوردکاران از این رقابت منفی خارج شوند، یا اینکه خود نوردی‌ها به گونه‌ای تشویق شوند که محصول نهایی خود را صادر کنند. یا درنهایت در صورت استمرار این وضعیت نوردکاران باید به فکر تغییر محصولات خود باشند و به سمت تولید محصولاتی پیش بروند که در بازار اشباع کمتری دارد تا بتوانند در بازار به تعادلی بین تولید با بازار موجود برسند.
 
بی‌ثباتی نرخ شمش
 
همچنین درباره کمبود شمش در بازار کنونی زکریا نایبی، مدیر تحقیق و توسعه فولاد ناب تبریز در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: موضوع این است که درحال‌حاضر نرخ شمش در بازار باثبات نیست. نایبی در ادامه توضیح داد: شمش در ایران یا از سنگ‌آهن یا از قراضه تولید می‌شود، از این‌رو برخی کارخانه‌ها با کمبود مواد اولیه روبه‌رو هستند. قراضه نیز در کشور چندان موجود نیست، چراکه ایران کشور صنعتی به‌شمار نمی‌رود و عمر و چرخه بازیافت آهن قراضه در آن بسیار طولانی است. وی در ادامه تاکید کرد: البته موضوعی که هم‌اکنون بیشتر درباره شمش صدق می‌کند، این است که با نوسان قیمتی پیش‌آمده، فروشندگان ترجیح می‌دهند کالای خود را به فروش نرسانند، تا بازار به ثبات لازم در این زمینه برسد.
 
با کمبود شمش روبه‌رو نیستیم
 
همچنین بابک نظری، مدیر بهره‌برداری و عضو هیات‌مدیره چدن‌سازان اصفهان درباره بازار شمش در وضعیت کنونی در گفت‌وگویی عنوان کرد: به‌نظر نمی‌رسد در زمینه تولید شمش با مشکل روبه‌رو باشیم. چراکه مصرف داخلی به اندازه‌ای بالا نیست که ما را با کمبود شمش روبه‌رو کند. نظری در ادامه عنوان کرد: درباره این موضوع ۲ احتمال وجود دارد، یا صادرات به واردات بازمی‌گردد که برخی بازار جهانی را رصد می‌کنند و به نتیجه می‌رسند که صادرات مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود و به قولی این سیستم را پیاده می‌کنند که بتوانند از آن استفاده کنند. وی همچنین ادامه داد: یا اینکه این موضوع به سیاست فروشنده‌ها بازمی‌گردد که در انتظار افزایش قیمت‌ها ترجیح می‌دهند درحال‌حاضر محصولات شمش خود را به بازار ارائه نکنند. اما در حقیقت موضوع این است که با کمبود شمش در بازار روبه‌رو نیستیم.
 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.