چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ 15 ذو القعدة 1445 Wednesday, 22 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

گسل عمیق در مسیر نفت

شناسه : 1565 22 خرداد 1396 - 4:45

بعد از تمدید ۹ ماهه توافق اوپک در نشست اخیر این سازمان، کارشناسان قریب به اتفاق بر این باورند که قیمت نفت در سال جاری میلادی بین ۵۰ تا ۶۰ دلار خواهد بود.

پ
پ

این در حالی است که برآوردها از قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ اختلاف زیادی با هم دارند. برخی کارشناسان بر این باورند که تمدید توافق اوپک موجب کاهش موجودی انبارهای نفتی و متعادل شدن بازار نفت خواهد شد و برخی دیگر از «غرق شدن» بازار در نفت مازاد سخن می‌گویند.

برآوردهای قیمت نفت در ۲۰۱۸

در حالی که تنها کمتر از سه هفته از برگزاری نشست اوپک و رسمی شدن تمدید ۹ ماهه توافق برای کاهش تولید می‌گذرد، نه‌تنها قیمت‌ها مسیر کاهشی را طی می‌کنند، بلکه برآورد سازمان‌ها از بهای نفت نیز چندان مناسب نیست. بررسی برآوردهای قیمتی برای رسیدن به چرایی کاهش پیش‌بینی‌های قیمتی نشان می‌دهد که غالب کارشناسان نگران موعد به پایان رسیدن توافق اوپک هستند. آنها بر این باورند که اوپک هیچ ساز و کاری برای بعد از پایان مدت زمان تمدید توافق که مارس ۲۰۱۸ است، تدوین نکرده و این بازار را در خطر بازگشت مازاد عرضه قرار می‌دهد.

از طرفی توافق اوپک با ایجاد کف قیمتی برای نفت موجب شده که تولیدات آمریکا به سرعت رشد یابد. به‌طوری‌که اداره اطلاعات انرژی آمریکا در آخرین گزارش از رسیدن متوسط تولید نفت این کشور به ۱۰ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ خبر می‌دهد که بیشترین مقدار از سال ۱۹۷۰ یعنی ظرف ۴۷ سال اخیر است. بنابراین در شریطی که شاهد رکورد‌شکنی تولید نفت در آمریکا هستیم، توقف یکباره توافق در مارس ۲۰۱۸ به معنای بازگشت ۸/ ۱ میلیون بشکه نفتی است که روزانه از بازار نفت خارج شده بود و می‎تواند بازار را از نفت اشباع کند. این در حالی است که عربستان و دیگر اعضای اوپک و روسیه به‌عنوان مهم‌ترین‌ عوامل اجرایی شدن توافق برای کاهش تولید چنین نظری ندارند. آنها بر این باورند که اجرای توافق تا مارس ۲۰۱۸ موجودی انبارهای نفتی را به متوسط ۵ ساله خود خواهد رساند و بازار نفت را متعادل خواهد کرد.

قحطی نفت در سال ۲۰۲۰

دسته‎ای از کارشناسان و تحلیلگران بازار نفت بر این باورند که کاهش شدید هزینه‌های سرمایه‌ای در بالادست نفت در سال جاری که به‌عنوان سومین سال متوالی رخ داده، بذر کمبود عرضه نفت تا سال ۲۰۲۰ را پراکنده است. آژانس بین‌المللی انرژی که به باور بسیاری شناخته شده‌ترین سازمان تحلیلگر بازار نفت است، در این جبهه قرار دارد.

کارشناسان موسسه پلاتس نیز از دیگر کارشناسانی هستند که نسبت به رشد شدید قیمت‌ها در آینده هشدار داده‌اند.آلن بانیستر، کارشناس S & P گلوبال پلاتس اخیرا نسبت به افت طبیعی تولید در میادین متعارف نفت که همچنان بزرگ‌ترین‌ منابع تامین تقاضای جهانی نفت هستند، هشدار داده است. وی در گفت‌وگو با CNBC گفته است: «ما هنوز تاثیر افت طبیعی تولید را در عرضه جهانی ندیده‌ایم. زیرا بسیاری از پروژه‌هایی که حداقل ۳ سال پیش یعنی قبل از افت قیمت نفت سرمایه‌‌گذاری شده، در حال حاضر تکمیل و به بهره‌‌وری رسیده‌اند؛ بنابراین ما همچنان شاهد رشد عرضه هستیم.» به گفته وی، اما از آنجا که کاهش شدید هزینه‌های سرمایه‌ای در بالادست نفت در سال‌های اخیر به این معناست که بشکه‌های کمتری در آینده استخراج خواهد شد، بازار نفت با پتانسیل بالایی برای رشد قیمت‌ها مواجه است. بانیستر بر این باور است که ظرف دو تا سه سال آینده شاهد رسیدن قیمت نفت به ۸۰ دلار بر بشکه خواهیم بود.

نفت‌های گران از دور خارج می‌شوند؟

دسته دیگری از کارشناسان دیدگاه کاملا متفاوتی نسبت به آژانس بین‌المللی انرژی و پلاتس دارند. آنها به دلایل مختلفی بر این باورند که قیمت نفت در سال‌های آتی در سطوح پایینی باقی خواهد ماند. برخی از آنها به افول اوج تقاضا برای نفت اشاره دارند. به باور این دسته از کارشناسان رشد وسایل نقلیه برقی و همچنین گسترش منابع انرژی جایگزین نفت موجب می‌شود که رشد تقاضا به زودی متوقف شده و تقاضا در سراشیبی سقوط قرار گیرد، از این رو شانس کمی برای رشد بهای نفت در سال‌های آتی وجود دارد.

اما برخی کارشناسان بر این باورند که آنچه مانع از رشد قیمت‌ها در سال‌های آتی خواهد شد، رشد عرضه خواهد بود. به این معنا که پیشرفت تکنولوژی، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه تولید نفت شیل موجب شده که نفت برای چند سال آینده یک سقف قیمتی داشته باشد. به‌عنوان مثال بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی اخیرا برآورد خود از بهای نفت برنت در سال ۲۰۲۰ را از ۷۰ تا ۷۵ دلار به ۶۰ دلار کاهش داده است. به گفته کارشناسان این بانک، در سال ۲۰۲۰ حدود ۵/ ۱میلیون بشکه به تولید نفت شیل افزوده خواهد شد و رشد تقاضا برای نفت را جبران خواهد کرد. گلدمن ساکس نیز اخیرا اعلام کرد که آنها نسبت به مسیر کاهشی قیمت نفت در بلندمدت اطمینان بیشتری یافته‌اند. به گفته کارشناسان این بانک، مقاومت تولیدکنندگان نفت شیل در برابر افت قیمت نفت در بلندمدت، مانع از کاهش عرضه جهانی نفت در ۵ سال آینده خواهد شد و قیمت‌ها را در سطوح پایینی قرار خواهد داد.

 

 

منبع; دنیای اقتصاد

بهروز یحیی شیبانی-آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.