افزونه جلالی را نصب کنید. 7 رجب 1444 Saturday, 28 January , 2023 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

مبادلات تجاری ۴۷.۲ میلیون دلاری ایران و قطر در معدن و صنایع معدنی

شناسه : 1568 22 خرداد 1396 - 5:08

به گزارش مرکز فولاد ایرانیان، بررسی مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران و قطر در سال ۱۳۹۵ نشان می دهد دو طرف بیش از ۴۷.۲ میلیون دلار تبادل کالا در بخش معدن و صنایع معدنی داشتند که از این رقم سهم کشورمان ۹۹.۸ درصد ثبت شده است.

پ
پ

تهران و دوحه در سال گذشته بالغ بر ۹۰۴ میلیون و ۷۱۳ هزار و ۶۴۷ کیلوگرم به ارزش ۴۷ میلیون و ۲۶۶ هزار و ۵۴ دلار مبادله کالا در زمینه معدن وصنایع معدنی داشتند که سهم ایران ۴۷ میلیون و ۲۱۴ هزار و ۲۲۹ دلار و سهم قطر به ۵۱ هزار و ۸۲۵ دلار رسید.
بررسی اقلام صادراتی ایران به قطر نشان می دهد که زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی آن با سهم ۴۶ درصدی در واقع نزدیک به نیمی از ارزش صادراتی کشورمان را به این امیرنشین حاشیه خلیج فارس به خود اختصاص داده است .
سال گذشته ۳۵ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۶۰۰ کیلو گرم کالای زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی مرتبط به قطر صادر شد که ارزش آن ۲۱ میلیون و ۷۶۰ هزار و ۷۹۲ دلار بود .
براساس آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران، همچنین کالای زنجیره سیمان نیز سهم ۲۸.۵ درصدی از ارزش صادرات ایران به قطر را در سال گذشته در بخش معدن وصنایع معدنی به خود اختصاص داد.
پارسال بالغ بر ۳۹۳ میلیون و ۹۸۲ هزار و ۱۹۳ کیلو گرم کالای زنجیره سیمان به ارزش ۱۳ میلیون و ۴۶۶ هزار و ۶۰۳ دلار به کشور قطر صادرات داشتیم .
علاوه براین در بخش انواع سنگ هم ۳۸۹ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۲۵۵ کیلو گرم به ارزش هشت میلیون و ۱۳۴ هزار و ۸۰۷ دلار صادرات صورت گرفت که این نیز سهم کمتر از نیم درصدی را در مبادلات دو کشور داشت.
تجار کشورمان سال ۱۳۹۵ به میزان ۵۱ میلیون و ۵۰۰ هزار کیلو گرم سنگ آهن به ارزش یک میلیون و ۵۴۵ هزار دلار به قطر صادرات داشتند.
برپایه جداول آماری مورد بررسی، پارسال سایر اقلام معدن وصنایع معدنی به وزن ۳۴ میلیون و ۳۰۲ هزار و ۳۲۵ کیلوگرم به ارزش یک میلیون و ۳۲۴ هزار و ۳۲۲ دلار به قطر صادر شد.
کالای زنجیره آلومینیوم و محصولات مرتبط نیز دیگر اقلام صادراتی در این بخش به وزن ۲۸۵ هزار و ۵۸۵ کیلوگرم و به ارزش ۷۸۲ هزار و ۴۹۴ دلار بود .
آخرین کالای صادراتی در این ارتباط، مس و محصولات پایین دستی آن به وزن ۲۲ هزار و ۷۷۰ کیلوگرم و به ارزش ۲۰۰ هزار و ۲۱۱ دلار است .
مجموع وزنی کالای صادراتی ایران در سال گذشته به قطر ۹۰۴ میلیون و ۶۹۲ هزار و ۷۲۹ کیلو گرم ثبت شده است .

**واردات اقلام معدن و صنایع معدنی از قطر
بررسی آمار اقلام معدن و صنایع معدنی وارداتی از کشور قطر در سال گذشته نشان می دهد در مجموع ۲۰ هزار و ۹۱۸ هزار کیلو گرم به ارزش ۵۱ هزار و ۸۲۵ دلار از این کشور واردات صورت گرفت .
کالای زنجیره فولاد و محصولات پایین دستی مرتبط با آن بالاترین سهم با رقم ۷۷.۸ درصدی از نظر ارزش را به خود اختصاص داد که به میزان ۲۰ هزار و ۴۱۷ کیلو گرم به ارزش ۴۰ هزار و ۳۷۱ دلار بود .

منبع:شرکت ملی فولاد ایران

فرزانه سادات تیموری

دانشجوی ارشد دانشگاه تهران

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.