سه شنبه, ۱ خرداد , ۱۴۰۳ 14 ذو القعدة 1445 Tuesday, 21 May , 2024 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

احتمال امضای قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی در روزهای آینده

شناسه : 1608 23 خرداد 1396 - 6:08

اقدامات نهایی درخصوص برگزاری جلسه ای با حضور وزیر نفت به منظور امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ با شرکت توتال فرانسه به عنوان رهبر کنسرسیوم، در حال انجام است

پ
پ

و در روزهای آینده شاهد برگزاری این جلسه خواهیم بود. این روزها دیدارها و جلسات جمع بندی کارشناسان شرکت ملی نفت ایران و شرکت توتال فرانسه در حال برگزاری است و شنیده ها حاکی از کسب توافقات کامل روی جزئیات همکاری از سوی دو طرف است.

محمد مشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس هفتم خرداد ماه (دو هفته پیش) گفته بود: در ماه های اخیر جلسات متعددی برای جمع بندی مطالعات و همچنین انجام اقدامات لازم برای آماده شدن مدارک و اسناد لازم به منظور امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی برگزار شده و اکنون تمامی مطالعات و بسترسازی های پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی برای آغاز توسعه آماده شده است.»

وی افزود: ما منتظر اعلام نظر و تایید وزارت نفت هستیم تا قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با شرکت های پیمانکار به امضا برسد. مشکین فام خاطرنشان کرد: این فاز از میدان مشترک پارس جنوبی، آخرین طرح توسعه این میدان مشترک گازی است که تعیین تکلیف می شود و به لحاظ برخورداری از سکوی فشار افزایی گاز با دیگر طرح‎های توسعه پارس جنوبی متفاوت است. وی ادامه داد: حجم ذخایر درجای گاز فاز ۱۱ حدود ۲۱ تریلیون فوت مکعب است که در طرح توسعه این فاز دیده شده که در مجموع از ۲ بلوک A و B روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب گاز معادل ۵۶ میلیون مترمکعب برداشت می شود. ۱۸ آبان ماه ۹۵ موافقت نامه اصولی (HOA) طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به ارزش ۸/ ۴ میلیارد دلار میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت های توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (CNPC) و شرکت پتروپارس امضا شد. توتال رهبری کنسرسیوم پروژه توسعه این فاز پارس جنوبی را بر عهده دارد و سهم این شرکت فرانسوی در این کنسرسیوم ۱/ ۵۰ درصد، سهم شرکت چینی CNPC 30 درصد و سهم شرکت پتروپارس ۹/ ۱۹ درصد خواهد بود.

شنیده ها از شرکت ملی نفت ایران حاکی از این است که اقدامات نهایی درخصوص برگزاری جلسه ای با حضور وزیر نفت به منظور امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ با شرکت توتال فرانسه به عنوان رهبر کنسرسیوم، در حال انجام است و در روزهای آینده شاهد برگزاری این جلسه خواهیم بود.

منبع: دنیای اقتصاد

بهروز یحیی شیبانی-آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.