افزونه جلالی را نصب کنید. 25 جماد ثاني 1443 Friday, 28 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

شوالیه حفظ زنجیره‌ تولید فولاد کیست؟

شناسه : 19414 03 مهر 1398 - 14:56
محمد کشانی مدیرعامل شرکت پارس فولاد سبزوار گفت: بهترین روش برای ورود معدنی‌ها برای ورود به فولاد، ورود از طریق خرید سهام فولادی‌ها است با این خرید می‌توانند هزار کارگر را از بیکاری نجات دهند.
شوالیه حفظ زنجیره‌ تولید فولاد کیست؟
پ
پ

محمد مسعود سمیعی نژاد، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان، محمد کشانی را به‌‌ عنوان مدیرعامل شرکت پارس فولاد سبزوار معرفی کرد. محمد کشانی سال‌ها مدیرعامل فولاد خوزستان بوده و توانست در سال‌های تصدی‌گری خود در بومی‌سازی و توسعه صادرات نقش برجسته ای داشته باشد.

محمد کشانی، مدیرعامل شرکت پارس فولاد سبزوار در مراسم معارفه خود اظهار‌ کرد: فولاد ایران به عنوان محصولی رقابت‌پذیر که در عرصه جهانی مشتریان زیادی دارد، امروز با چالش‌های زیادی روبروست.

* فولادی‌ها در دام جبر تأمین مواد اولیه

وی در ادامه افزود:

حلقه‌های مختلف از اکتشاف تا محصول نهایی در کنار هم، زنجیره ارزش معدنی را کامل می‌کنند. امروز برخی شرکت‌های معدنی برای خود یک زنجیره کامل ایجاد کرده‌اند که با جداشدن حلقه‌ای از این زنجیره و استقلال آن،  کل زنجیره با مشکل مواجه شده‌است به دنبال این عملکرد فولادی‌ها برای تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجه شده و مجبورند برای تامین مواد اولیه برای خرید معادن دست به کار شوند. دقت کنید من از کلمه «جبر » استفاده کردم یعنی مجبور هستند برای حفظ تولید به دنبال معدن بروند.

مدیرعامل شرکت پارس فولاد سبزوار اظهار کرد:

شرکت‌های  فولادی همچون فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان برای حفظ تولید ۱۰ میلیون تنی خود باید به فکر تامین مواد اولیه باشد. معادنی نیز توسط فولاد مبارکه و سایر فولادی‌ها از جمله فولاد خراسان، هرمزگان برای در امان ماندن از مشکلات تامین مواد اولیه خریداری شده است.

* توازن زنجیره به هم خورده‌ است

کشانی در پاسخ به این پرسش که آیا کیفیت محصولاتی که معدنی‌ها تولید می‌کنند از فولادی که توسط فولادسازان قدیمی تولید می‌شود، پایین تر است، گفت:

این‌گونه نیست که تازه‌واردان نتوانند محصولی با کیفیت تولید کنند. نکته این است که از رسالت اولیه خود باز می‌مانند و به زنجیره تولید ضربه می‌زنند.

وی با بیان این‌که مهمترین عامل برای تولید فولاد دسترسی به آب است، گفت:

فولادسازی‌ها باید در مناطقی باشند که مشکل آب وجود نداشته باشد و دوم  مازاد تولید به راحتی صادر شود که برای صادرات دسترسی آسان به بنادر و آب‌های آزاد در مجتمع‌های معدنی که فولادسازی را اضافه کردند، وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت پارس فولاد سبزوار با اشاره به نرخ تمام شده پایین تر و رقابت پذیری فولادسازی‌های با سابقه، گفت:

در حال‌ حاضر توازن زنجیره تولید به هم خورده است. معدنی‌ها در دل کویر هستند برای تولید به آب دسترسی ندارند و مجبورند با هزینه‌های هنگفت آب را به کویر برسانند و همچنین برای صادرات باید فاصله زیادی را تا بخش‌های مرزی طی کنند. اول باید چاه رو کند بعد منار رو دزدید در حالی که معدنی‌ها با برنامه‌هایی که برای تولید فولاد دارند بدون در نظر گرفتن فاکتورهایی از قبیل دسترسی به آب‌های آزاد، تامین آب، هزینه‌های برندسازی به توسعه فعالیت‌ّهای خود در بخش فولاد پرداخته‌اند.

وی همچنین در ادامه بیان کرد:

مجتمع‌های فولادی‌ که در نزدیکی آب و در جنوب کشور ساخته‌ شده‌اند با مزیت‌های استراتژیک می‌توانند به راحتی افزایش صادرات داشته باشند اما به دلیل جدا شدن یک معدنی از زنجیره تامین مواد اولیه ، واحد فولادسازی مجبور است پایین تر از ظرفیت خود تولید کنند.

کشانی با بیان این‌که فولادی‌ها امروز به ۱۷ کشور دنیا صادرات دارند و بیش از ۷۰ درصد تولیدات خود را صادر می‌کنند، افزود:

فولادی‌های قدیمی از جمله فولاد خوزستان هزینه‌های اولیه برندسازی را پرداخت کرده‌اند و اکنون از یک اعتبار در جهان برخوردارند در صورتی که زمانی یک معدنی بخواهد امروز  فولادی شود باید از اول راهی که فولادی‌ها گذرانده‌اند را طی کنند.

کشانی تصریح کرد:

با ورود معدنی‌ها به تولید فولاد، یک بخش زنجیره ناقص می‌شود و نگرانی برای فولادی‌ها افزایش می‌یابد بهترین حالت این است که مواد اولیه را در جهت رسالتی که برای آن تعریف شده است به فولاد سازان برسانند.

مدیرعامل شرکت پارس فولاد سبزوار در خاتمه گفت:

بهترین روش برای ورود معدنی‌ها در فولاد وارد شدن در تولید نیست بلکه ورود از طریق خرید سهام فولادی‌ها است. معدنی‌ها می‌توانند سهام شرکت‌هایی که تولید دارند اما میزان تولید آن به خاطر مشکلات کاهش دارد را بخرند و هزار کارگری که دارد را از بیکاری نجات دهند و کارخانه‌های آن را توسعه دهند. کارخانه‌هایی که با ۲۰ درصد ظرفیت تولید می‌کنند با این روش توسعه می‌یابد و پیشرفت را برای کشور به ارمغان می‌آورند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.