یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
نارضایتی فعالان معدنی از دخالت‌های دولت در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد

بررسی شیوه قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد

شناسه : 23695 21 خرداد 1399 - 13:18
قیمت‌گذاری زنجیره فولاد براساس شاخص‌های بازار سرمایه و به دور از دخالت‌های دولت، موضوعی بود که در نشست کمیسیون اقتصاد کلان اتاق بازرگانی ایران مورد تأکید قرار گرفت. به باور فعالان اقتصادی، دولت باید اجازه دهد نسبت‌های قیمتی کل زنجیره فولاد طبق استانداردهای جهانی و با توافق اعضای انجمن تعیین شود.
بررسی شیوه قیمت‌گذاری در زنجیره فولاد
پ
پ

قیمت‌گذاری زنجیره فولاد براساس شاخص‌های بازار سرمایه و به دور از دخالت‌های دولت، موضوعی بود که در نشست کمیسیون اقتصاد کلان اتاق بازرگانی ایران مورد تأکید قرار گرفت. به باور فعالان اقتصادی، دولت باید اجازه دهد نسبت‌های قیمتی کل زنجیره فولاد طبق استانداردهای جهانی و با توافق اعضای انجمن تعیین شود.

با توجه به نارضایتی فعالان معدنی از دخالت‌های دولت در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد و حتی رویه‌های بازار سرمایه، خواستار موضع‌گیری اتاق ایران در این‌باره شدند. در این راستا، پارلمان بخش خصوصی برای اتخاذ یک تصمیم جامع و هماهنگ به همت کمیسیون اقتصاد کلان و مشارکت کمیسیون‌های معادن و صنایع اتاق بازرگانی ایران، دومین نشست تخصصی را با حضور انجمن‌ها و تشکل‌های مربوط برگزار کرد.

*** فولاد در بورس و قیمت‌گذاری مفید است؟

در این نشست، محمدرضا انصاری، نایب‌رئیس اتاق ایران نیز حضور داشت. درمجموع اعضا در این جلسه به نتیجه واحد نرسیدند و قرار شد در جلسه دیگری موضوع مجدد بررسی شود. براساس اظهارات انصاری، فعالان معدنی کشور باید برای رسیدن به دیدگاهی یگانه درباره شیوه قیمت‌گذاری زنجیره فولاد به چند پرسش اساسی پاسخ دهند. اول اینکه عرضه فولاد در بورس و قیمت‌گذاری بر این اساس، مفید است؟ اگر هست چه میزان از این محصول باید از طریق بورس عرضه شود؟

وی همچنین این پرسش را مطرح کرد که آیا نسبت محصولات فولادی از معدن تا کنسانتره و از گندله تا شمش باید براساس نسبت‌های جهانی تعیین شود یا با توافق در انجمن‌های این حوزه؟ موضوع بعدی که در این جلسه مطرح شد، دخالت نهادهای تصمیم‌گیر دولتی بود. آیا فعالان زنجیره فولاد اعتقاد دارند که دولت می‌تواند با ادعای حمایت از مصرف‌کننده یا تولیدکننده داخلی در رویه قیمت‌گذاری‌ها دخالت کند؟ یا خیر

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: اگر برای این چند پرسش پاسخی واحد داده شود، به نتیجه‌ای مشخص می‌رسیم.

*** آسیب زایی دخالت دولت در قیمت گذاری

در ادامه این جلسه بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران دخالت دولت در قیمت‌گذاری را برای این بخش از اقتصاد و حتی سایر حوزه‌ها، آسیب‌زا توصیف کرد و گفت: دخالت‌های دولت همواره به این بخش آسیب‌هایی وارد کرده است.

در گذشته عرضه انواع محصولات فولادی در بازار بورس معنایی نداشت، اما برای مقابله با دخالت‌های دولت، عرضه در بورس را پیشنهاد دادیم. متأسفانه امروز دولت در رویه‌های بورس کالا نیز دخالت می‌کند که واقعا این کار خارج از فلسفه وجودی بورس است.

این فعال اقتصادی جنبه مثبت دیگر عرضه محصولات در بورس را توجیه صادرات فولاد دانست و ادامه داد: در گذشته صادرات فولاد نداشتیم، چون دولت برای حمایت از بازار داخل، مجوز صادرات فولاد را نمی‌داد. وقتی این محصول در بورس عرضه شد، زمانی رسید که بخش از فولاد عرضه شده، مشتری نداشت و مازاد بر مصرف بود. در چنین شرایطی این حجم از مازاد مصرف قابلیت صادرات پیدا و با این اوصاف صادرات فولاد نیز امکان‌پذیر شد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در ادامه، دخالت‌های دولت در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد را اقدامی مخرب دانست و افزود: انجمن‌ها و تشکل‌ها می‌توانند نقش موثری در رفع چالش‌های این حوزه بر عهده بگیرند. به اعتقاد شکوری نسبت‌ها و درصدهای قیمت‌گذاری باید با توافق انجمن‌ها و تشکل‌ها، پایین‌تر از قیمت‌های جهانی، براساس استانداردهای بین‌المللی و متناسب با شرایط تولید داخل تعیین شوند.

*** صادرات فولاد ایران

شکوری تأکید کرد: این نسبت‌ها در کل زنجیره باید به‌گونه‌ای باشند که هر حلقه از آن علاقه‌مند به اعطای محصول خود به حلقه بعدی باشد.

در ادامه این نشست، علی شمس‌اردکانی، رئیس کمیسیون اقتصاد کلان اتاق بازرگانی ایران با نگاهی به سیر اتفاقات در حوزه فولاد و تغییراتی که در روند تولید و صادرات این محصول روی داده است، گفت: در گذشته صادرات فولاد معنا نداشت و هیچ‌کس فکر نمی‌کرد ایران صادرکننده این محصول شود اما امروز ایران در این بخش رتبه پانزدهم در دنیا را دارد. وی تشریح کرد: میزان مصرف فولاد در کشور حدود ۱۵ میلیون تن برآورد می‌شود. درحالی که میزان تولید این محصول در امسال برابر با ۳۰ میلیون تن هدف‌گذاری شده است.

در واقع ۱۵ میلیون تن مازاد مصرف داریم و می‌توانیم آن را به بازارهای بین‌المللی صادر کنیم. براساس اظهارات این فعال اقتصادی قیمت‌ها باید طبق قیمت‌های جهانی و منطقه‌ای تعیین شود. با این وجود، قیمت‌ها می‌تواند تا حدی ارزان‌تر از قیمت‌های جهانی باشد تا مزیت نسبی خود را حفظ کنیم. بدین‌ترتیب فولاد و آلومینیوم بیشتری صادر می‌شود و درعین‌حال گاز کمتری صادر خواهد شد. گفتنی است در پایان جلسه نیز مقرر شد تا جلسه دیگری برای بررسی این موضوع برگزار شود.

صمت

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.