پیش بینی قیمت میلگرد (در آذر ۹۹ بروز رسانی شد) - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
سقف کوتاه مدت قیمت میلگرد

پیش بینی قیمت میلگرد (در آذر ۹۹ بروز رسانی شد)

شناسه : 24207 ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۰
پیش بینی قیمت میلگرد متاثر از فاکتورهای ثابت و متغیری است که مهمترین آنها دلار و فاکتور عرضه و تقاضاست. در این روزها که شاهد ارائه شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد هستیم، و از طرفی قیمت دلار نیز در حال نوسان در میانه کانال 20 الی 30 هزار تومانی است، لازم دانستیم که در این مقاله از منظر تکنیکالی (کاملا نموداری) نیز به پیش بینی قیمت میلگرد بپردازیم.
پیش بینی قیمت میلگرد (در آذر ۹۹ بروز رسانی شد)
پ
پ

مقاله پیش بینی قیمت میلگرد در تاریخ ۹/۹/۹۹ آپدیت گردید. با کارشناسان اقتصادی آرتان پرس همراه باشید.

*** آخرین پیش بینی قیمت میلگرد در بازار

در نمودار ذیل روند ۲۴ ماهه قیمت میلگرد سایز ۲۰ ذوب آهن در محل تحویل کارخانه و بدون ارزش افزوده رسم گردیده است. در این نمودار افت و خیزهای بازار در نقاط ۱، ۲، ۳ و ۴ را مشاهده میکنید که با توجه به آن میتوان روند بازار را از لحاظ تکنیکالی درون کانال جدیدی تصور کرد.

بر این اساس معتقدیم در صورتی که شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد به تصویب نهایی برسد احتمال رسیدن قیمت میلگرد به کانال ۹ هزار تومانی وجود دارد. اما آیا در صورت تمدید روند کاهشی دلار احتمال کاهش بیشتر قیمت میلگرد بازهم وجود دارد؟

پاسخ این است که بله، در صورتی که دلار بتواند به ارقام ۲۰ هزار تومان برسد احتمال کاهش قیمت میلگرد نیز به بازه ۷۱۰۰ الی ۷۷۰۰ تومان نیز وجود دارد. اما در صورت مقاومت دلار همان سطوح ۹ هزار تومانی برای میلگرد کف کوتاه مدت درنظر گرفته میشود.

در حالت دیگر، در صورت عدم تایید شیوه نامه تنظیم بازار فولاد به دلیل وجود مخالفت های زیاد به این طرح، احتمال کاهش قیمت میلگرد تحت تاثیر این عامل حذف میشود و حال اگر قیمت دلار نیز در روند نوسانی فعلی خود باقی بماند و نتواند خود را به رقم ۲۰ هزار تومان برساند، احتمال صعود دوباره قیمت میلگرد به ارقام ۱۲ هزار تومان وجود دارد.

بنابراین برای اینکه ببینیم کدام سناریو احتمال رخداد بیشتری دارد، بایستی ببینیم دلار به کدام سمت میرود و آیا شیوه نامه چالشی تنظیم بازار فولاد به تصویب میرسد یا اصلاحاتی در این شیوه نامه اعمال میشود؟

پیش بینی قیمت میلگرد

نمودار قیمت میلگرد تا ۹/۹/۹۹

 

پیش بینی قیمت میلگرد و سایرمحصولات مختلف فولادی اعم از تیرآهن، ورق و یا پروفیل، تحت تاثیر فاکتورهای مشترک و غیر مشترک زیادی می‌باشد. اما همواره بخشی از این فاکتورها مهمتر از بقیه آنهاست. برای مثال آیا میدانید که ایران در تولید میلگرد خود کفاست و تعداد تولیدکنندگان میلگرد ۴۴ تاست و این یعنی در مقایسه با محصولی مثل ورق، تقریبا ۷ برابر تعداد کارخانه‌های میلگرد بیشتری در ایران وجود دارد. از طرفی با همین تناسب، شاهد هستیم که تعداد کارخانه های عرضه کننده میلگرد در بورس کالا نیز بیشتر است. چراکه نکته مهم این است که تعداد بیشتر عرضه کننده یعنی عدم انحصاری بودن و این یک نکته مثبت در مورد فرایند کشف قیمت روزانه میلگرد می‌باشد.

*** فاکتورهای موثر کدامند؟

حال اگر فاکتورهای ثابت مثل تعداد عرضه کننده و هزینه های جاری تولید میلگرد، از قبیل هزینه حمل و نقل، انرژی و هزینه دستگاه ها را در نظر نگیریم؛ می‌توانیم تنها به پارامترهایی که بر تغییرات قیمت میلگرد و نوسان آن موثر هستند بپردازیم.

  1. میلگرد محصولی است که وابسته به یک محصول میانی دیگر مانند شمش است. بنابراین با توجه به اینکه قیمت شمش و ضایعات بر هزینه تولید میلگرد تاثیرگذار است، تغییرات قیمتی این محصولات نیز در کشف قیمت میلگرد موثر است و همانطور که میدانید در بورس کالا نیز ، در برخی زمان ها، قیمت پایه عرضه میلگرد بر اساس قیمت پایه شمش محاسبه می‌شود. البته گاهی هم بر اساس قیمت های جهانی و زمان هایی هم وجود دارد که تنها بر اساس سطح عرضه و تقاضا قیمت پایه برای عرضه در بورس کالا اعلام می‌شود. بنابراین اینکه قیمت میلگرد مستقیما تحت تاثیر چه چیزی قرار میگیرد، بسیار وابسته به شرایط روز بازار است. گاهی مدرست مثل امروز میبینیم که عرضه شمش کم شده است. این موضوع را میتوانید در آمار تولید شمش بیلت که توسط انجمن تولید کننده های فولاد ایران منتشر شده بود، مشاهده می‌کنید.

*** بررسی پارامترهای موثر بر روند بازار

در این آمار اشاره شده بود که میزان تولید شمش در دو ماهه سال ۹۹ نسبت به دوماهه سال ۹۸، ۲ درصد کاهش داشته است. از طرفی میزان تولید میلگرد هم در این مدت نسبت به سال قبل ۱ درصد کاهش داشته است که معادل ۱۶ هزارتن می‌باشد.

  1. علاوه بر این، پارامتر مهم دیگر تاثیر گذار بر تغییرات قیمت، تغییرات قیمت دلار می باشد که در ایران با توجه به وجود تحریم ها و پررنگ شدن صادرات غیرنفتی، رقابت در بازار صادرات در صنعت فولاد بسیار حاثز اهمیت است. بنابراین تغییرات دلار، به طور مستقیم و غیر مستقیم بر بازار میلگرد و دیگر آهن آلات تاثیر می‌گذارد.

 

در فاکتور اول، یعنی موجودی شمش، بعلت رقابتی شدن قیمت شمش قیمت میلگرد نیز بالا و یا پایین می‌آید. در فاکتور دوم، یعنی نرخ دلار، به صورت مستقیم بعلت تاثیر بر روی هزینه صادرات و سود و زیان شرکت ها، و همچنین به صورت غیر مستقیم و از طریق جو روانی بازار که بیشتر دلالان بازار، عامل آن هستند، بر قیمت میلگرد موثر می‌باشند. به عبارت بهتر نمودار قیمت میلگرد و قیمت دلار با همدیگر همبسته است.

برای مشاهده قیمت امروز آهن آلات کلیک کنید

*** تحلیل تکنیکال پیش بینی قیمت میلگرد چیست؟

اعتبار تحلیل: تا ۷ روز نخست تیرماه-۷ تیرماه ۹۹٫ در شکل زیر روند قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان در سایز ۳۲ را مشاهده می‌کنید. در این نمودار همانطور که مشاهده میشود در طی سه سال اخیر تا به امروز به تاریخ ۱ تیرماه ۹۹، قیمت در کانال صعودی مشخص شده با رنگ قرمز در حال حرکت بوده است. و در حول محور سبز رنگ از مقاومت و حمایت هایی برخوردار است. بر طبق این کانال میتوان گفت که در روزهای آتی با احتمال بالایی، قیمت میلگرد با رسیدن به سقف کانال قرمز، که مرز دو کانال ۷ و ۸ هزار تومانی است، واکنش نشان میدهد و براحتی عبور نخواهد کرد. از لحاظ روانی هم ورود به کانال قیمتی جدید نیز دشوار است. بنابراین پس از واکنش به این سقف احتمال کاهش قیمت تا محور سبز رنگ، یعنی محدوده ۷۶۰۰ تومان، احتمال بالایی است که کف میانمدت قیمت میلگرد را نشان میدهد. در صورتی که شاهد بازگشت قیمت دلار به رقم های زیر ۱۷ هزار تومان در میانمدت باشیم، قیمت میلگرد نیز تنها درصورت ریزش چشمگیر دلار، میتواند از کف ۷۶۰۰ تومان هم پایینتر بیاید و به ۷۲۰۰  الی ۶۸۰۰ تومان نیز برسد. برای زمان بندی تحلیل خود مقاله نکات مهم خرید میلگرد را بخوانید

روند قیمت میلگرد از سال 2017 تا 2020

پیش بینی قیمت میلگرد با استفاده از نمودار قیمتی در ۳ سال گذشته

 

برای پیش بینی قیمت ورق در تابستان ۹۹  کلیک کنید.

ثبت دیدگاه

یک پاسخ برای “پیش بینی قیمت میلگرد (در آذر ۹۹ بروز رسانی شد)”
  1. چه کار میکنن مسئولین این کشور واقعا که تورم عامل همه گرانی های کشور است. خداکند بالای ۸۰۰۰ تومان نرود.

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.