پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده و روزهای پایانی سال ۹۹ (بروز رسانی شد) - آرتان پرس | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
نقشه راه دلار

پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده و روزهای پایانی سال ۹۹ (بروز رسانی شد)

شناسه : 24882 ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰
تحلیل و پیش بینی قیمت دلار، برای بسیاری از خریداران آهن آلات جالب و البته نیاز آنهاست. چرا که شاهد این هستیم که دلار و تورم همسو با یکدیگر، تمام بازارها از جمله بازار آهن و فولاد را تحت تاثیر قرار داده است. بنابراین اطلاع از نقشه راه بازار دلار، خالی از لطف نیست. توصیه میکنیم تحلیل قیمت دلار را بخوانید.
پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده و روزهای پایانی سال ۹۹ (بروز رسانی شد)
پ
پ

این روزها که مصادف با آغاز بهمن سال ۹۹ است، برگشت رو به بالا یا شکست رو به پایین قیمت دلار از حمایت ۲۱ الی ۲۲ هزار تومانی مسئله ای است که ذهن خیلی از افراد را درگیر خود کرده است. اگر بررسی، تحلیل و پیش بینی قیمت دلار برای شما هم مهم باشد، ممکن است شنیده باشید که برخی می‌گویند اندکی صبر، سحر نزدیک است و قطعا منتظر سقوط بیشتر دلار هستند، اما عده ای دیگر می‌گویند، وقت خرید است و بشتابید که دلار شما را سنگ کوب نکند.

*** بالاخره به کدام حرف گوش دهیم؟ کدام پیش بینی قیمت دلار صحیح است و کدام یک غلط؟

برای اینکه بدانیم چه سناریوهایی پیش روی پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده است، به احتمالات ممکن در دو سناریو فوق میپردازیم تا شفاف سازی کنیم که هر یک از دو سناریو فوق در چه حالتی ممکن است اتفاق بیفتد و اصلا کدام احتمال در کوتاه مدت و بلند مدت قوی تر است؟

** بررسی سناریو پیش بینی کاهش قیمت دلار

آنچه که بر طبق نمودار قیمت دلار میتوان استدلال نمود، این است که دلار در سه سال اخیر در یک کانال صعودی قرار داشت که شکل آن را در نمودارهای زیر مشاهده میکنید. حال در این هفته توانست کف کانال صعودی ۳ ساله خود را لمس کند که کف این کانال در حال حاضر محدوده ۲۱ الی ۲۲ هزار تومانی را به ما نشان می‌دهد.

دقت کنید که این سطح، سطح قابل اتکایی برای جلوگیری از ریزش بیشتر دلار است تا زمانیکه نیروی محرکه قوی تری به بازار وارد گردد که علاوه بر برخورداری از دلایل قوی بنیادی، از لحاظ روانی نیز از انرژی بالایی برای کاهش قیمت دلار وارد کند.

شاید از خود بپرسید که چه اتفاقی میتواند این چنین موجب غلبه بر نیروی افزایش دهنده قیمت دلار گردد؟

  • پاسخ این است که تصور آن هر چند دور از ذهن است اما اگر ایران به توافقی پایدار با آمریکا دست یابد امکان کاهش ارزش دلار و افزایش ارزش ریال وجود دارد.
  • احتمال دیگری که در حال حاضر ادله ای برای رخ دادن آن وجود ندارد، این است که قیمت دلار به صورت دستوری سرکوب گردد.
  • احتمال سوم نیز این است که ایران از همین روزهای نزدیک به سال ۱۴۰۰ تا حداقل ۸ ماه دیگر دچار رکود شدیدی گردد، بقدری که دولت و بازارگردانها برای دادن جان دوباره به کسب و کارها و اقتصاد از نیروی کاهش دهنده نرخ دلار استفاده کنند.

اگر هر یک از ۳ احتمال فوق رخ دهد، در این حالت کف قیمت دلار در بلند مدت چند خواهد بود؟

کف قیمت دلار در بلند مدت رقم ۱۴ الی ۱۵ هزار تومان خواهد بود که این عدد بر مبنای تحلیل دلار در بلند مدت رقمی منطقی است و از طرفی با ارقام اعلام شده به منظور تک نرخی شدن نرخ دلار در روزهای آینده نیز همخوانی دارد.

پیش بینی کف کاهش قیمت دلار در بلند مدت

پیش بینی کاهش قیمت دلار در بلند مدت

** بررسی سناریو پیش بینی افزایشی قیمت دلار

همانگونه که گفته شد، دلار ۳ سال است که در کانال صعودی نشان داده شده قرار گرفته است و هنوز نتوانسته است از آن خارج گردد. پس بر مبنای همین کانال فعلی میتوان گفت دلار در بلند مدت در مسیر رسیدن به سقف کانال حرکت خواهد نمود. از طرفی در بلند مدت با مقیاس ماهیانه و بر اساس شاخص های تکنیکالی، شواهدی مبنی بر صعود همچنان وجود دارد که سیگنال رسیدن به ارقام ۳۴۳۰۰، ۴۲ و درنهایت ۵۱ هزار تومان را مخابره میکند.

پیش بینی افزایش قیمت دلار در بلند مدت

پیش بینی افزایش قیمت دلار در بلند مدت

 

** پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده چیست؟

امروز ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۹ است و در حالی این تحلیل را میخوانید که قیمت روز دلار به ۲۲۶۰۰ تومان رسیده است و نسبت به دیروز جهش ۳٫۹ درصدی داشت. (قیمت دیروز دلار ۲۱۷۹۰ تومان به ثبت رسیده بود) بررسی بسیار کوتاه مدت و پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینده نشان میدهد ممکن است دلار درون مثلث نزولی نشان داده شده حرکت کند. در این روزها با رسیدن قیمت دلار به ۲۴۱۰۰ الی ۲۴۷۰۰ مجددا شاهده کاهش موقت قیمت دلار و برخورد مجدد با کف کانال صعودی گفته شده خواهیم بود. در برخورد دوباره به کف کانال، قیمت از ۲۲۴۰۰ تومان کمتر نخواهد شد مگر آنکه سناریوی پیش بینی کاهش قیمت دلار اتفاق بیفتد.

 

پیش بینی قیمت دلار در 10 روز آینه

پیش بینی قیمت دلار در ۱۰ روز آینه

 

تاریخ تحلیل ذیل: ۳۰ تیرماه

پیش بینی قیمت دلار دغدغه بسیاری از مردم شده است. از زمانی که نوسانگیری در بازار دلار برای خیلی ها سودمند شد، این بازار به یکی از پر ریسک ترین بازارهای سرمایه گذاری نیز تبدیل شده است. همین عامل، باعث بروز رفتارهای هیجانی بسیاری از دلالان در بازار دلار می‌شود. به گونه‌ای که احتمال برد در آن کاهش یافته است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد آینده دلار و پیش بینی تکنیکالی (نموداری) دلار با شما صحبت کنیم. اما پیش از آن بهتر است مروری به تاریخچه رشد نرخ دلار پس از انقلاب بیندازیم.

***تاریخچه تغییرات قیمت دلار

در این نمودار که کندل‌های قیمتی یکساله را نشان می‌دهد، می‌توانید براحتی میانگین قیمت هر سال را ببینید. برای بیان بهتر تغییرات قیمت، از زمان انقلاب اسلامی تاکنون، قیمت هر ۱۰ سال، به صورت لیبل قیمت بر روی نمودار نشان داده شده است. در ۱۰ سال نخست یعنی تا سال ۱۳۶۷ قیمت دلار ۲۲۳ درصد رشد داشته است. این رشد در دهه های بعدی نیز ادامه داشته و به ترتیب تغییرات ۱۸۳، ۴۷، ۱۱۳۴ درصدی داشته است. جالب تر از همه رشد ۹۵ درصدی قیمت دلار تنها در بازه ۶ ماه اخیر بوده است.

قیمت دلار از انقلاب تا کنون

روند قیمت دلار پس از انقلاب تا کنون

شاید با نگاه به این نمودار، تصور کنترل چنین بازاری برای خیلی ها سخت باشد و چه بسا شاید بتوان به قطعیت به این نوع بازار، بازار افسار گریخته لقب داد. به گزارش کارشناسان آرتان پرس، ضمن اینکه به هیچ وجه توصیه سرمایه گذاری در بازار دلار را به هیچ فرد عادی نمی‌کنیم، اما از آنجایی که قیمت تمام آهن آلات از جمله میلگرد، تیرآهن و شمش تحت تاثیر قیمت دلار هستند، می‌خواهیم از لحاظ تکنیکالی به بررسی و پیش بینی قیمت دلار در روزها و ماه‌های آینده بپردازیم.

**تاریخ اعتبار تحلیل پیش بینی قیمت دلار

هر تحلیل تکنیکالی تاریخ اعتباری دارد؛ و تاریخ اعتبار تحلیل زیر نیز تا انتهای تابستان است و پس از آن باید مجددا با دیتای جدید، تحلیل را بروزرسانی کنیم. معمولا، شناخت درست الگوها نسبت به اندیکارتورها در تحلیل تکنیکال دلار به ما کمک بیشتری می‌کند.

پیش از این لازم بذکر است که برای تاکید و یادآوری به مخاطبین عزیز بگوئیم: تحلیل تکنیکال به طور کاملا اصولی اخبار و داده های گذشته تا لحظه حال را بررسی کرده و سپس به شما یک پیش بینی برای آینده می‌دهد؛ اما مسلما اتفاقات پیش بینی نشده آینده را نمیتوان در آن درنظر گرفت. پس قطعا هرچه اقتصاد کشوری با ثبات تر و کمتر تحت تاثیر تنش‌های سیاسی باشد، تحلیل تکنیکال احتمال موفقیت بیشتری دارد. بنابراین در صورتی که پیشامدی غیرقابل پیش بینی رخ داد، تحلیل از اعتبار ساقط شده و نیاز به تحلیل پیش بینی نوسان قیمت دلار جدید میباشد.

***پیش بینی قیمت دلار بر اساس تحلیل تکنیکال

همانطور که گفته شد الگوهای شکل گرفته روی قیمت ها، میتواند راهنمای خوبی باشند. در نمودار قیمت دلار الگوی مثلث نزولی مشاهده می‌شود. هرگاه این الگو شکل می‌گیرد، به ما می‌گوید هنگامی که قیمت از ضلع بالایی مثلث خارج شد، در ادامه قیمت می‌تواند با سرعت خوبی به اندازه قاعده مثلث بالا رود.

قیمت دلار در مقدار ۱۲۷۰۰ تومان از ضلع بالایی مثلث نشان داده شده، خارج شده است. اگر طبق این الگو بخواهیم پیش بینی کنیم، نرخ دلار می‌تواند تا حدود ۲۵۴۰۰ الی ۲۶۴۰۰ تومان هم بالا رود. اما طبق ابزار قدرتمند فیبوناچی، پیش از رسیدن به این سطح در محدوده ۲۰۰۰۰ الی ۲۲۳۰۰ نوسان خواهد کرد.  قوی یا ضعیف بودن این مقاومت بستگی به اخبار روز و رشد تورم در جامعه دارد. بنابراین بعلت این سطح مقاومتی، در حدود یک الی چند روز شاهد نوسان قیمت در محدوده ۲۰ هزار تا ۲۲۳۰۰ هستیم.

تحلیل و پیش بینی قیمت دلار

تشکیل الگوی مثلثی روی نمودار و استفاده از ابزار فیبوناچی

*** تا پایان تابستان ۹۹ چه قیمت هایی برای دلار خواهیم دید؟

آرتان پرس گزارش میدهد، آنچه که بر حسب شرایط تورمی و همچنین کسری بودجه دولت می‌توان برای قیمت دلار متصور بود، این است که نرخ دلار در سال ۹۹ به طور میانگین در بازه بین ۲۱ تا ۲۲۵۰۰ تومان باشد. قیمت دلار در سال ۹۹ از ۱۵۰۰۰ تومان شروع شد و امروز نیز به سطح ۲۲۲۰۰ تومان رسیده است. این به معنای آن است که قیمت تا کنون پایینتر از سطح قیمت میانگین قابل پیش بینی برای سال ۹۹ است.

عدد دقیقتر میانگین قیمت دلار از فرروردین ۹۹ تا به امروز ۱۸ تیرماه، عدد ۱۹ هزارتومان را نشان می‌دهد و این یعنی احتمال اینکه دلار ارقام ۲۳ و ۲۵ و ۲۶ هزار تومان را به خود ببیند بسیار بالاست و البته بعد از دوره ای قرار گرفتن در این سطوح قیمت، قیمت وارد فاز اصلاحی شده و در نیمه دوم سال ۹۹ میتواند به اعداد حدود ۱۷ هزار تومان نزدیک شود و پرونده دلار در سال ۹۹ این چنین بسته شود. لازم بذکر است که با توجه به نزدیکی به پایان دوره ریاست جمهوری احتمال کاهش نرخ دلار در نیمه دوم سال ۹۹ یکی از احتمالات پیش رو است که میتوان آنرا دست کم نگرفت. البته حد قابل تصور تا به این لحظه، با توجه به عدم مهار تورم همان ۱۷ تومان می‌باشد.

 

***بخش بروز رسانی شده: پیش بینی نوسان قیمت دلار به واقعیت پیوست

پس از آنکه در تاریخ ۱۸ تیرماه قیمت دلاری که بر روی قیمت  ۲۲۲۰۰ تومانی قرار داشت را پیش بینی کردیم، درست مطابق تحلیل و پیش بینی، پیش رفت و وارد کانال ۲۶ هزار تومانی است. این سطح قیمتی، مقاومت قوی محسوب می‌شود. اگر تحلیل را درست انجام داده باشید، اخبار بنیادی بازار نیز اغلب به موقع از راه می‌رسند تا روند شکل بگیرد. چرا که اخباری مانند معامله ۳۰۰ میلیون دلاری دلار نیما در ۲ روز گذشته و همچنین اقدامات بانک مرکزی در خصوص ارائه اوراق ودیعه ۲ ساله همگام تورم، باعث بازگشت پرقدرت دلار از سطح مقاومت خود، یعنی ۲۶ هزار تومان گردید. لازم بذکر است که قیمت معامله شده ۳۰۰ میلیون دلار روی ۱۸ هزار ۳۰۰ تومان بوده و این موضوع خود سندی و تاییدی بر اهداف مطرح شده در تحلیل پیش بینی قیمت دلار است. علی برکت الله

 

پیشنهاد میکنیم بخوانید: سقف میلگرد در تابستان کجاست؟

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.