قیمت میلگرد در بورس کالا (بروز رسانی شد) - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
بررسی قیمت

قیمت میلگرد در بورس کالا (بروز رسانی شد)

شناسه : 25011 ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
قیمت میلگرد در بورس کالا، این روزها بیشتر از قبل رصد میشود. چرا که باا لتهاب گرفتن بازار آهن آلات، قیمت ها در بورس و بازار آزاد نسبت به هم فاصله میگیرند و به عبارتی نشان دهنده وجود تنش در بازار آهن است. این اختلاف در دوره های زمانی مختلف متفاوت است. پس مقاله زیر را در این خصوص مطالعه کنید.
قیمت میلگرد در بورس کالا (بروز رسانی شد)
پ
پ

قیمت میلگرد در بورس کالا در ماه ۱۰ سال ۱۳۹۹ بر پایه قیمت ۱۰۰۵۱۰ ریال  کار خود را آغاز کرد. این قمت بر پایه ۸۰ درصد قیمت جهانی حوزه CIS در نظر گرفته میشد، اما گفته میشود که ضریب ۸۰ درصدی قیمت در فرمول به ۷۰ دصد تغییر خواهد کرد و بدین ترتیب قیمت میلگرد در بورس کالا نیز بایستی کاهش یابد اما مثل اینکه فعلا خبری از تعدیل بازار نیست.

تیرماه ۹۹

شاید برخی از خریداران بدنبال خرید و یا بررسی قیمت میلگرد در بورس کالا  باشند و یا بعبارتی میلگردی ارزانتر از بازار آزاد میخواهند، به همین علت قیمت این محصول در بورس را جستجو می‌کنند. میلگرد در آخرین معاملات خود به همراه تاریخ تحویل و سایر مشخصات را ارائه خواهیم داد. به گزارش ارتان پرس از بررسی آن میپردازیم.

مقایسه قیمت میلگرد در بورس و بازار آزاد

امروز ۲۳ تیرماه ۹۹ می‌باشد و در بررسی معاملات میلگرد در بورس کالا در ۲۰ روز نخست تیرماه به این جمع بندی می‌رسیم که: به طور میانگین، قیمت پایانی میلگرد در هفته اول تیر ۷۰۷۳ تومان بسته شد، در حالی که میانگین قیمت عرضه شده توسط کارخانه‌ها  ۶۳۴۶ تومان بود. این یعنی در هر کیلو، اختلاف ۷۲۷ تومانی بین قیمت عرضه و معامله شده وجود داشته است.

حال اینکه، قیمت میلگرد در بازار آزاد، در همان هفته اول تیرماه به طور میانگین در برندهای مختلف، بین ۷۸۰۰ تا ۸۱۰۰ تومان معامله و فروخته می‌شد؛ و این یعنی اختلاف قیمت در بورس کالا و بازار در هفته اول تیرماه ۹۹، به میزان ۶۵۰ الی ۹۰۰ تومان بوده است.

برای مقایسه راحتتر هفته های دوم و سوم تیرماه، میتوانید مقایسه قیمت میلگرد در بورس کالا و بازار و همچنین اختلاف آن با میانگین قیمت بازار را در نمودار فوق مشاهده کنید. اختلاف بین قیمت های عرضه در بورس و بازار در هفته دوم و سوم بیشتر شده است.

شاید جالب باشد که بدانید اختلاف قیمت منطقی، بین قیمت پایه عرضه در بازار بورس  و بازار آزاد، در شرایط معمول ۳ سال قبل، تنها ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومان بود. حال آنکه در شرایط کنونی که نوسانات دلار به بازار آهن آلات التهاب داده است، این اختلاف قیمت بیشتر شده است. اختلاف ۲۰۰۰ تومانی کنونی، بین قیمت پایه عرضه میلگرد در بورس و قیمت خرید در بازار آزاد، قبلا هم در سال ۹۷ و به هنگام رسیدن دلار به مرز تاریخی خود یعنی ۱۸ هزار تومان تکرار شده بود.

تاریخ تحویل میلگردهای معامله شده در بورس

تاریخ تحویل میلگردهای معامله شده طی هفته های اول، دوم و سوم تیرماه عمدتا در روزهای مختلف تیر و سپس شهریور می‌باشد. و این یعنی احتمالا در مرداد ماه با کمبود عرضه میلگرد در بازار مواجه هستیم که موجب افزایش قیمت‌ها نیز خواهد شد. کما اینکه با حجم عرضه خوب در شهریور این التهاب در بازار  آزاد کمی فروکش خواهد کرد. شاید با توجه به قیمت پایینتر میلگرد در بورس کالا، ترغیب شده باشید که سفارش خرید خود را از بورس کالا دهید. باید بگوئیم خرید از بورس کالا برای کسانی که کد بورس و همچنین مجوز ساخت دارند، کار مشکلی نیست البته باید زمان تحویل بار درخواستی خود طبق معاملات انجام شده را نیز در نظر بگیرید.

میلگرد در چه روزهایی در بورس معامله میشود؟

روزهای شنبه و سه شنبه هر هفته مخصوص معامله میلگرد و تیرآهن در بورس کالا می‌باشد. تیرآهن توسط ذوب آهن اصفهان در بورس عرضه می‌شود درحالی که عرضه کننده های میلگرد اغلب کارخانه هایی از قبیل ذوب آهن، فولاد سپید فراب کویر، فولاد خراسان، صبا فولاد زاگرس، روهینا جنوب، کاوه تیکمه داش، آذرامین، ظفر بناب، فولاد سیرجان و آذربایجان می‌باشند.

همانطور که گفته شد، تیراهن در بورس کالا نیز تنها توسط ذوب آهن عرضه و معامله می‌شود. شاید بتوان بخشی از التهاب و کمبودهای رخ داده در بازار تیراهن را بعلت انحصاری بودن عرضه آن در بورس کالا عنوان کرد. بنابراین بهتر است به هنگام کمبود تیرآهن ذوب آهن، تولیدکننده‌های بیشتری به بورس وارد شوند و از عرضه قطره چکانی تیرآهن تا حدامکان جلوگیری کنند.

قیمت میلگرد در بورس چگونه تعیین میشود؟

قیمت پایه عرضه میلگرد در بورس کالا به صورت هفتگی تغییر میکند. فرمول تعیین قیمت پایه عرضه میلگرد آجدار نیز ممکن است در دوره های مختلف، بنا به شرایط بازار داخلی و جهانی تغیی کند اما انچه در آخرین فرمول طبق اعلامی بورس کالا وجود دارد اینست که از نرخ میلگرد آجدار حوزه CIS و نرخ دلار نیمایی میباست استفاده نمود. بنابراین در حال حاضر، فرمول قیمت پایه میلگرد در بورس کالا عبارتست از:

میانگین قیمت میلگرد آجدار حوزه سی آی اس * دلار نیمایی تقسیم بر ۱۰۰۰

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم حتما بخوانید: پیش بینی قیمت دلار در سال ۹۹

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.