افت ۶ درصدی تولید فولاد خام - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
در نیمه نخست سال میلادی

افت ۶ درصدی تولید فولاد خام

شناسه : 26313 ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
صنعت فولاد در سراسر جهان در حال مقابله با اثرات شیوع ویروس کووید ۱۹ است. از سال گذشته، کاهش تقاضای فولاد در امسال به‌دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جهان و جنگ‌های تجاری قابل پیش‌بینی بود، اما غافلگیری ویروس کرونا موجب شد این صنعت کندتر از حد انتظار فعالیت کند.
افت ۶ درصدی تولید فولاد خام
پ
پ

صنعت فولاد در سراسر جهان در حال مقابله با اثرات شیوع ویروس کووید ۱۹ است.  آمار کاهشی تولید فولاد خام در نیمه نخست سال میلادی گواه این موضوع است.

از سال گذشته، کاهش تقاضای فولاد در امسال به‌دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جهان و جنگ‌های تجاری قابل پیش‌بینی بود، اما غافلگیری ویروس کرونا موجب شد این صنعت کندتر از حد انتظار فعالیت کند.

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که بحران جهانی شدیدتر از بحران مالی سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ است و همین موضوع نیز تاثیر منفی ویژه‌ای بر صنعت فولاد جهان خواهد گذاشت و تقاضا برای این فلز را به‌شدت کاهش خواهد داد.

با این وجود، همچنان صنعت فولاد به‌عنوان هسته اصلی یک جامعه مدرن پایدار شناخته خواهد شد و اساس بهبود اقتصادی را تشکیل می‌دهد.

البته صنایع فولاد در سال‌های گذشته همواره سلامت مردم و کارکنان خود را در اولویت قرار داده است. بر همین اساس نیز پس از همه‌گیری این ویروس در جهان، بسیاری از واحدهای فولادی تلاش کردند فعالیت خود را با این شرایط هماهنگ کنند.

 

*** تولید فولاد خام در ۶ ماه نخست امسال

انجمن جهانی فولاد در تازه‌ترین گزارش خود، آمار تولید فولاد خام را در ششمین ماه از امسال میلادی منتشر کرده و براساس این گزارش مجموع میزان تولید فولاد خام جهان تا نیمه نخست امسال برابر ۸۷۳.۱ میلیون تن گزارش شده است.

این رقم در مقایسه با آمار تولید در مدت مشابه سال ۲۰۱۹، حدود ۶ درصد کاهش داشته است.

در تفکیک هرچه دقیق‌تر این آمار باید گفت؛ سهم منطقه آسیا از تولید فولاد در ۶ ماه نخست امسال برابر ۶۴۲ تن گزارش شده که در مقایسه با تولید در همین بازه زمانی در سال گذشته، ۳ درصد کم شده است.

افت تولید در اتحادیه اروپا در بازه زمانی مورد بحث بسیار قابل‌توجه و برابر ۱۸.۷ درصد گزارش شده است. این اتحادیه در نیمه نخست امسال، ۶۸.۳ میلیون تن فولاد تولید کرده است.

این افت تولید در منطقه امریکای شمالی نیز قابل توجه بوده؛ میزان تولید در این منطقه برابر ۵۰ میلیون تن بوده که در مقایسه با آمار تولید سال ۲۰۱۹، افت ۱۷.۶ درصدی داشته است.

 

*** افت ۷ درصدی تولید فولاد خام در ژوئن

براساس این گزارش، میزان تولید فولاد خام جهان در ماه ژوئن برابر ۱۴۸.۳ میلیون تن عنوان شده است.

از مقایسه این آمار تولید با تولید این محصول در همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۹، این‌گونه برداشت می‌شود که میزان تولید فولاد خام جهان در این ماه ۷ درصد کاهش داشته است.

با وجود اینکه مجموع آمار تولید فولاد در جهان در این ماه منفی گزارش شده، اما چین جزو کشورهایی است که در ماه ژوئن، تولید فولاد خود را در مقایسه با همین زمان و در سال ۲۰۱۹، حدود ۴.۵ درصد افزایش داده است.

مجموع تولید این کشور در این ماه برابر ۹۱.۶ میلیون تن گزارش شده است.

هند در ژوئن سال ۲۰۲۰ برابر ۶.۹ میلیون تن فولاد تولید کرد که در مقایسه با تولید این کشور در ماه ژوئن ۲۰۱۹، افت ۲۶.۳ درصدی را پشت‌سر گذاشته است.

ژاپن ۵.۶ تن فولاد خام در ژوئن سال ۲۰۲۰ تولید کرد که در مقایسه با ژوئن سال ۲۰۱۹، کاهش ۳۶.۳ درصدی در تولید این محصول داشته است.

میزان تولید فولاد کره جنوبی برای ژوئن سال ۲۰۲۰ ۵.۱ تن بوده که در ژوئن سال ۲۰۲۰ با ۱۴.۳ درصد کاهش داشته است.

تولید فولاد در آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، ایالات‌متحده، کشورهای عضو سی‌آی‌اس و اوکراین نیز کاهشی گزارش شده است.

 

*** نگاهی به آمار تولید فولاد خام در سال ۲۰۱۹

انجمن جهانی فولاد در گزارشی آمار تولید فولاد در سال ۲۰۱۹ را نیز منتشر کرده است.

براساس این گزارش، میزان تولید فولاد جهان در سال گذشته میلادی هزار و ۸۶۹ میلیون تن عنوان شده است.

روند تولید فولاد جهان در طول سال‌های گذشته در نمودار یک مشاهده می‌شود. همانطور که در نمودار آمده روند تولید فولاد در این سال‌ها صعودی بوده است.

همچنین باید خاطرنشان کرد میزان تولید فولاد جهان در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال ۲۰۱۸ حدود ۵۵ میلیون تن افزایش افزایش یافته است.

در ادامه این گزارش نگاهی به عملکرد بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده فولاد و میزان تولید آنها می‌اندازیم. آرسلورمیتال، بزرگ‌ترین فولادساز جهان است.

این شرکت در سال گذشته میلادی ۹۷.۳ میلیون تن فولاد تولید کرده و گروه باو چین نیز با تولید ۹۵.۴۷ میلیون تن فولاد در جایگاه دومین فولادساز جهان قرار گرفته است.

شرکت فولاد نیپون نیز بیش از ۵۱.۶ میلیون تن فولاد تولید کرد. بدون تردید این ظرفیت قابل‌توجه تاثیر بسزایی بر بهبود عملکرد و بهره‌وری مجموعه‌های یادشده دارد.

 

*** ایران، دهمین فولادساز جهان

در ادامه نگاهی به وضعیت تولید فولاد در کشورهای گوناگون می‌اندازیم.

چین با فاصله بسیاری همچنان صدرنشین تولید فولاد جهان است. این کشور در سال گذشته بیش از ۹۹۶ میلیون تن فولاد تولید کرد. درواقع این کشور تولید بیش از نیمی از فولاد جهان را در اختیار دارد.

گفتنی است تولید فولاد این کشور در سال گذشته با وجود تمام سیاست‌های این کشور برای کاهش تولید فولاد، همچنان افزایشی بود. هند نیز با تولید ۱۱۱.۲ میلیون تن فولاد در رتبه دومین فولادساز جهان قرار گرفته است.

البته برخی کارشناسان اعتقاد دارند هندوستان در راستای تحقق اهداف صنعت فولاد خود ظرفیت تولید خود را به مراتب از این رقم بیشتر افزایش داده، اما هنوز آمار رسمی آن را منتشر نکرده است.

یعنی انتظار می‌رود میزان تولید این کشور در سال‌های آینده به اندازه قابل‌توجهی افزایش یابد. ژاپن، ایالات متحده، روسیه، کره جنوبی، آلمان، ترکیه و برزیل نیز در رده‌های بعدی تولید فولاد قرار گرفتند.

صنعت فولاد در ایران نیز به سبب وجود ذخایر غنی معدنی و انرژی مورد توجه بوده است.

تلاش شده ظرفیت‌های قابل‌توجهی از این صنعت در کشور احداث شود. ایران در سال گذشته همچنان در جایگاه دهمین فولادساز جهان قرار گرفت.

میزان تولید فولاد کشور در سال ۲۰۱۹ برابر ۲۵.۶ میلیون تن گزارش شده است. این میزان تولید در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۸ بیش از یک میلیون تن افزایش یافته است.

ایتالیا و تایوان نیز در رتبه‌های بعد از ایران و در فاصله نسبتا کمی از کشور ما قرار دارند.

پیشنهاد میکنیم مشاهده کنید: قیمت آهن آلات در ایران

*** روند تولید فولاد در جهان

در نمودارهای ۲ و ۳، میزان تولید فولاد خام در مناطق گوناگون جهان در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۹ مقایسه شده است.

مجموع تولید فولاد جهان در سال ۲۰۰۹ برابر یک میلیارد و ۲۳۹ میلیون تن گزارش شده است. همانطور که مشاهده می‌شود کشور چین در سال ۲۰۰۹ تولید ۴۶.۶ درصد فولاد جهان را در اختیار داشته است.

اتحادیه اروپا دومین منطقه بزرگ فولادساز جهان بوده و تولید ۱۱.۳ درصد از فولاد جهان را در اختیار داشته است. کشورهای عضو CIS نیز ۷.۹ درصد از تولید فولاد جهان را در اختیار داشتند.

ژاپن، کشورهای عضو نفتا و هند نیز به‌ترتیب بیشترین سهم از تولید فولاد خام جهان را در اختیار داشتند.

این روند در سال ۲۰۱۹ کمی تغییر یافت. با این وجود، چین همچنان به‌عنوان بزرگ‌ترین فولادساز دنیا مطرح است.

سهم تولید این کشور از کل تولید جهان از ۴۶.۶ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۵۳.۳ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش یافت. سهم اتحادیه اروپا در تولید فولاد به ۸.۵ درصد کاهش یافته است.

سهم کشورهای آسیایی در تولید فولاد از ۶.۸ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۷.۳ درصد در سال ۲۰۱۹ افزایش یافت. هند نیز در طول این سال‌ها تلاش کرده سهم خود را از تولید فولاد جهان ارتقا دهد.

سهم تولید فولاد هند در سال ۲۰۱۹ به ۶ درصد افزایش یافته است.

 

***سخن پایانی

میزان تولید فولاد خام جهان از سال ۲۰۱۵ بدون وقفه در مسیر رشد بوده است.

شاید کمتر کسی گمان می‌برد این روند رو به رشد در امسال متوقف شود. حتی با وجود مشکلات اقتصادی و جنگ‌های تجاری و طرح‌های توسعه فولادی، روند کاهشی تولید دور از انتظار بود.

اما اکنون پس از گذشت ۷ ماه از شروع امسال، آمارها حکایت از افت ۷ درصدی در تولید فولاد خام دنیا دارد.

از آنجا که فولاد، استراتژیک‌ترین فلز جهان به‌شمار می‌رود این کاهش تولید حکایت از افت قابل‌توجه رشد اقتصادی در جهان دارد.

صمت

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.