بازار فولاد ایران در هفته ای که گذشت - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بازار فولاد ایران در هفته ای که گذشت

شناسه : 2821 ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۲:۳۰

رشد قیمت سنگ آهن

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۰ درصد ۴۳٫۶ دلار هر تن فوب بود که ۱٫۷ دلار هر تن رشد داشت. سنگ آهن هماتیت صادراتی ایران نیز با حدود ۱٫۶ دلار بهبود به ۳۹٫۶ دلار هر تن فوب رسید.

پ
پ

ایستادگی فولاد خوزستان و تاثیر آن بر بیلت

قیمت بیلت فولاد در هفته گذشته بطور غیر قابل باوری افزایش یافت. همه انتظار داشتند با فشاری که نوردکارها از طریق وزارت صنعت به فولاد خوزستان می آورند قیمت ها در ۱۴۴۰ تومان پایه ( ۱۵۷۰ تومان تمام شده ) پیشنهاد شود اما بر خلاف انتظار فولاد خوزستان روی قیمت های خود ایستادگی کرد و از آنجا که موجودی شمش در بازار پایین بود موفق شد در قیمت پایه ۱۵۴۵ تومان ( ۱۶۸۴ تومان تمام شده ) معامله را ببندد . روز چهارشنبه ذوب آهن اصفهان ۵ هزار تن شمش خود را در قیمت پایه ۱۵۶۰ تومان پیشنهاد کرد که روز شنبه معامله کند، شنیده می شود برای این پیشنهاد، تقاضا تا سقف ۱۰۰ هزار تن ثبت شده است به این ترتیب انتظار می رود که قیمت، پلکانی بالا برود. شمش هایی که در بازار در بخش خصوصی تولید می شود اول هفته برای سایز ۱۵۰ میلیمتر ۱۵۶۰ تومان تمام شده پیشنهاد می شد که تا آخر هفته به ۱۶۹۰ تومان رسید. سایز ۱۲۵ میلیمتر اول هفته ۱۵۶۰ تومان عرضه می شد که تا آخر هفته به ۱۶۷۰ تومان رسید. به این ترتیب قیمت شمش در مرز ۱۷۰۰ تومان تمام شده برای هفته آینده بسته شد، این روند قیمتی که در بورس تثبیت شده است. قیمت آهن اسفنجی را هم بالا برد در حالی که قیمت فروش کارخانه ها از مرز ۸۰۰ تومان رد شده است بنکدارها صحبت ۸۶۰ تومان هر کیلو پایه را برای آهن اسفنجی می کنند. از آنجا که قیمت معامله شده در بورس توسط فولاد خوزستان پایه قیمت آهن اسفنجی و به دنبال آن گندله و کنسانتره است طبعاً قیمت دیگر مواد اولیه بالا خواهد رفت و احتمال بازگشت آنها محدود است با توجه به موجودی کالای ساخته شده در انبارهای متعلق به تجار احتمال روند افزایش قیمت بعید است. بخصوص آنکه قیمت های فعلی شمش معادل با قیمت های صادراتی آن است. گذشته از آن به علت رکود در بازار داخلی حداقل یک ماه طول می کشد تا موجودیها در بازار هضم شود. آنهایی که با سفته بازی کالا خریده اند و برای پرداخت های خودشان به بانک ها متکی هستند در طول یکماه آینده اجازه افزایش قیمت را نخواهند داد به همین علت قیمت بیلت حداقل برای یک دوره یک ماهه بدون تنش باقی خواهد ماند.

نوسان قیمت شمش به پایان رسید

روز شنبه میانگین قیمت میلگرد سایز ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر در اهواز ۱۸۳۸۰ ریال و در اصفهان ۱۸۴۵۰ ریال بود اما از همان روز اول هفته قیمت شروع به افزایش کرد. قیمت تیرآهن سایزهای ۱۴ تا ۱۸ ، ۲۰۷۰۰ ریال هر کیلو بود. فروشنده ها و تجار از همان روز شنبه شروع به معامله نقدی کردند ولی با توجه به روند صعودی مواد خام و بیلت بازار سردرگم بود، بسیاری از دست اندرکاران فکر می کردند که به علت صعود شتاب آمیز قیمت ها بازار باید آرام گردد. به همین علت بعضی از فروشنده ها پیشنهاد عرضه می دادند در حالیکه کارخانه ها با توجه به محدودیت عرضه شمش انتظار افزایش قیمت را داشتند و به همبن علت قیمت ها را بالاتر اعلام می کردند. از روز دوشنبه با افزایش قیمت شمش در بورس قیمت ها دوباره افزایش انفجاری خود را شروع کرد و تا آخر هفته این روند ادامه پیدا کرد با پیشنهاد عرضه شمش ذوب آهن در بورس بازار کمی آرام شد و به این نتیجه رسید که نوسان قیمت شمش به پایان رسیده است. در حالیکه ذوب آهن روز یکشنبه سبد میله گرد ۱۲ تا ۳۲ میلیمتر را در قیمت ۱۶۹۵۳ ریال پایه فروخته بود که قیمت تمام شده آن حدود ۱۸۵۰۰ ریال می گردد پیش بینی افزایش قیمت دور از انتظار نیست.

دو نگاه در بازار حاکم است :

نگاه اول اعتقاد دارد که خریداران شمش ، کارخانه ها هستند که چند واحد بزرگ به علت کمبود شمش تولیدشان متوقف شده است. این واحدها که تقاضای خرید بالایی دارند به بازار شمش فشار خواهند آورد و باعث افزایش مجدد قیمت آن خواهند شد. به همین علت قیمت مقاطع حتی اگر رو به بالا هم نباشد در همین پایه باقی خواهد ماند. اگر ذوب آهن جواب گوی کل تقاضای خرید شمش در بورس روز شنبه نباشد محققاً آن را تبدیل به سبدهای متفاوت خواهد کرد و در قیمت جدید به بازار عرضه می کند به معنای دیگر انتظار می رود که ذوب آهن ۲۰ هزار تن شمش روز شنبه در بورس عرضه کند و روز یکشنبه ۱۰۰ هزار تن مقاطع خود را در قیمت جدید. در نتیجه قیمت در بازار ثابت خواهد ماند و یا با شیب ملایمی بالا خواهد رفت. علت این رفتار بازار آن است که کالاهایی در انبارها دپو شده که قیمت آنها حداقل ۲۰۰ تومان هر کیلو ارزانتر از قیمت امروز است و فروشندگان آنها برای رسیدن به نقدینگی عجله خواهند داشت.

نگاه دوم اعتقاد دارد که ملاک تعیین قیمت شمش قیمت بسته شده فولاد خوزستان در بورس است. این قیمت معادل قیمت صادراتی شمش است نه فولاد خوزستان می تواند دلیلی برای افزایش آن داشته باشد و نه بازار به علت رکود توانایی افزایش دیگری را خواهد داشت. دولت به دنبال آرام کردن بازار خواهد رفت در نتیجه عرضه شمش و مقاطع در بورس ادامه خواهد یافت هر چند با مقدارهای پایین . در اینجا موجودی انبارها جهت گیری بازار را مشخص می کند. احتمالاً با حفظ ثبات قیمت شمش در بورس، قیمت مقاطع کاهش خواهد یافت ولی این میزان کاهش نمی تواند بیش از ۵۰ تومان هر کیلو باشد اما برای تعیین جهت این روند باید یکی دو روز صبر کرد.

آنچه تعیین کننده است رفتار فولاد خوزستان در بورس است اگر حجم عرضه را بالا نبرد و به همین صورت قطره چکانی کالا به بازار عرضه کند روند نزولی قیمت ها با شک و تردید خواهد بود. اما اگر با حفظ همین قیمت ۱۵۴۵ تومان پایه به عرضه های ۴۰، ۵۰ هزار تنی دست بزند در هفته آینده شاهد روند نزولی قیمت خواهیم بود چون حجم عرضه بالا می رود. آنچه مسلم است در طول یک ماه گذشته یک مطلب برای اکثر دست اندرکاران دارد جا می افتد که بازار فولاد ایران به بازار دنیا متصل شده است . آخرین آمارهای ایمیدرو نشان می دهد که در فروردین ۱۳۹۶ ظرفیت تولید آهن اسفنجی ۲۸ میلیون تن، ظرفیت تولید فولاد خام ۳۱ میلیون تن و ظرفیت نورد به ۳۹ میلیون تن رسیده است این در حالی است که تقاضای محصول نهایی به زحمت در خوش بینانه ترین برآوردها به ۱۲ میلیون تن برسد صنعت داخلی برای فرار از بحران مجبور است تا صادر کند بنابراین نگاه قوی تر به خارج از مرزهاست تا داخل کشور.

فروشندگان ورق تمایلی به عرضه کالای خود ندارند

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر در انزلی روز شنبه ۲۴۰۰ تومان و محصول چین در بندرامام ۲۳۶۰ تومان پیشنهاد می شد. قزاق ها ورق گرم را پیشنهاد نمی دهند و به علت انباشتگی بندر اکتااو بارگیری از این بندر به کندی صورت می گیرد. در حالی که محصول ام ام ک با ۱۰ دلار افزایش به ۴۳۰ یورو سی اف آر بنادر ایران در هفته گذشته رسید. از آنجا که عرضه این کالا محدود است قیمت آن روند صعودی به خود گرفت و تا آخر هفته ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر در انزلی به ۲۴۵۰ تومان و در بندر امام به ۲۴۰۰ تومان رسید. اتفاقی که افتاد این بود که روز چهارشنبه انواع لوله و پروفیل هر کیلو ۲۰۰ تومان بالا رفت این حرکت قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر را در هفته آینده با افزایش مجدد روبرو خواهد کرد. ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۱۵ میلیمتر محصول مبارکه با افزایش قیمت روبرو شد که علت آن محدودیت عرضه از طرف مبارکه بود و پایین بودن موجودی هم اجازه چانه زنی را از خریدارها گرفته بود. ضمن آنکه با بالا رفتن قیمت شمش انتظار می رود قیمت اسلب هم بالا برود به همین علت فروشندگان ورق تمایلی به عرضه کالای خود ندارند . ورق های ضخامت ۱۵ میلیمتر به بالا محصول کاویان در هفته گذشته به وفور در بازار عرضه میشد همین طور محصول اکسین در حالیکه خریداری نبود. بسیاری از دست اندرکاران انتظار دارند قیمت این کالاها افزایش یابد اما افزایش قیمت آنها منوط به بالا رفتن تقاضاست. صادرات اسلب در دو ماهه اول سال ۹۶ از ۵۱۶ هزار تن به ۴۵۰ هزار تن کاهش یافته که ۱۱ درصد تنزل دارد. صادرات ورق گرم در همین مدت از ۳۵۷ هزار تن به ۱۵ هزار تن کاهش یافته که ۹۶ درصد افت کرده است. از آنجا که در هفته های گذشته قیمت این کالاها در چین و روسیه بالا رفته انتظار می رود صادرات ورق گرم به خصوص از طرف مبارکه افزایش یابد در نتیجه احتمال بالا رفتن قیمت کاملاً امکان پذیر است. این در حالی است که صادرات ورق بر اساس سفارش است و بر خلاف میله گرد آنچنان نیست که کارخانه ها بتوانند از محل موجودی خود صادرات را صورت بدهند اگر این اتفاق بیفتد انعکاس آن در بازار حداقل یک ماه بعد مشخص خواهد شد ولی تاثیر آن برای حداقل دو ماه بعد ماندگار می ماند.

ورق سرد با افزایش قیمت در حد محدود روبرو بود. روز شنبه قیمت بطور میانگین هر کیلو ۲۰۰ ریال افزایش یافت اما بازار قدرت جذب موجودیها را ندارد. افزایش قیمت این کالاها ناشی از کاهش عرضه مبارکه برای بعضی از اقلام و افزایش قیمت این کالا در خارج از ایران است قسمت زیادی از سفارشاتی که ایرانی ها برای سی آی اس گذاشته اند با تاخیر در تحویل روبرو شده این کالاها در هفته های آینده به بازار سرازیر خواهد شد. اما از آنجا که قیمت در خارج از ایران بالا رفته احتمال آنکه فروشنده ها کالا را ارزانتر معامله کنند بعید است. نباید فراموش کرد که از اواخر تیرماه تا میانه شهریور مصرف کنندگان نهایی ورق سرد به تعطیلات می روند به همین دلیل تقاضای این کالا بصورت افزایشی نخواهد بود.

ورق گالوانیزه با بازار آرامی روبرو بود علیرغم آنکه موجودی ها محدود است ولی تقاضای آنها هم بسیار پایین است. از آنجا که فروش ورق سرد در ماه جولای در سی آی اس بالا رفته احتمالاً روند قیمتی این کالا برای ماههای بعد در ایران هم رو به بالا خواهد رفت.

منبع : فولاد نیوز

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.