افزونه جلالی را نصب کنید. 18 جماد ثاني 1443 Friday, 21 January , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تمرکز گل‌گهر بر تکمیل زنجیره فولاد

شناسه : 30786 23 شهریور 1399 - 17:19
یکی از اصلی‌ترین پیش‌نیازها برای تحقق جهش تولید در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تامین مواد اولیه خطوط تولید است. این شرکت برای تحقق جهش تولید در امسال، تلاش کرده حدود ۶۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز خود را از معادن دیگر خریداری کند که برای این امر به برنامه‌ریزی دقیقی نیاز داشته است. طبق برآوردهای انجام شده از محل افزایش سرمایه این شرکت معدنی قرار شد ۱۱ هزار میلیارد ریال برای خرید کنسانتره از معادن کشور اختصاص یابد.
تمرکز گل‌گهر بر تکمیل زنجیره فولاد
پ
پ

به گزارش روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، این شرکت معدنی در سال‌های اخیر، پروژه‌های توسعه‌ای را با هدف حفظ سهم این شرکت در تامین مواد اولیه صنعت فولاد در افق ۱۴۰۴ آغاز کرده که به اتمام رسیدن هر یک و در مدار تولید قرار گرفتن آنها می‌تواند گامی مهم در راستای تحقق جهش تولید باشد.

*** سهم گل‌گهر در تولید ناخالص داخلی

در طول سال‌های اخیر با تمرکزی که گل‌گهر بر تکمیل زنجیره فولاد در ایران داشته، توانسته سهم خود را در تولید ناخالص داخلی کشور و اشتغالزایی بالا ببرد و با رشد صادرات سهمی قابل‌توجه در درآمدزایی ارزی برای کشور داشته باشد. این امر به‌ویژه در شرایط تحریمی از اهمیتی دوچندان برخوردار است؛ اما موفقیت صنعت فولاد بیش از هر چیز به عملکرد مناسب بخش بالادستی زنجیره بستگی دارد. در واقع عملکرد قابل‌توجه شرکت‌های معدنی در طول این سال‌ها بوده که رشد صنعت فولاد را محقق کرده است.
در این میان منطقه گل‌گهر به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد اولیه صنعت فولاد که سهم بیش از ۴۳ درصدی در تامین بخش‌های مختلف زنجیره فولاد کشور برعهده دارد، طلیعه‌دار این صنعت درآمدزا برای کشور به‌شمار می‌آید.

گل‌گهر در سال ۹۸ در زمینه کنسانتره بیش از ۱۶ میلیون تن تولید داشته که حدود ۳ درصد بالاتر از تولید سال ۱۳۹۷ بوده است. در زمینه گندله نیز این شرکت توانسته بیش از ۱۲ میلیون تن تولید داشته باشد که حدود ۴ درصد بالاتر از تولید سال ۱۳۹۷ بوده است. در شرایطی که کشور ما تحت فشار شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد، جهش تولید در این صنعت و استمرار صادرات می‌تواند کمک بزرگی به اقتصاد کند؛ از همین رو شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز با درک اهمیت فعالیت بخش معدن، برنامه‌هایی با تاکید بر رشد تولید داشته تا به این ترتیب با تامین مواد اولیه زنجیره فولاد بتواند نقشی دوچندان در افزایش تولید ناخالص داخلی کشور داشته باشد.

*** سهم گل‌گهر در اشتغالزایی

شرکت گل‌گهر و شرکت‌های منطقه گل‌گهر سهم بسیار زیاد و تاثیرگذاری در ایجاد اشتغال در شهرستان سیرجان، استان کرمان و کشور دارند. درحال‌حاضر ۲۲ هزار نیروی شاغل در کل منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر مشغول کار هستند که از این تعداد ۸۹۰ نفر در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و مابقی در سایر شرکت‌های منطقه مشغول فعالیتند. در امسال شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر افتتاح ۱۴ طرح را در برنامه خود دارد که مجموع سرمایه‌گذاری‌ها این طرح‌ها به‌طور تقریبی ۲۲ هزار میلیارد تومان با اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حدود ۶۵۰۰ نفر است.

*** رشد تولید و فروش گل‌گهر در سال ۱۳۹۹

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر موفق شد در فصل بهار حدود ۷‌.‌۶ میلیون تن انواع محصول را تولید کند. در این مدت حدود ۶‌.‌۳ میلیون تن کنسانتره و حدود ۱‌.‌۳میلیون تن گندله سنگ‌آهن در این شرکت تولید شده است. همچنین مجموع فروش محصولات این شرکت در ۳ ماه نخست سال ۱۳۹۹ به حدود ۴۱ هزار میلیارد ریال رسیده است. همچنین شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر موفق شده از آغاز سال مالی ۱۳۹۸ تا پایان اسفند گذشته حدود ۲۷‌.‌۳میلیون تن انواع محصولات را تولید کند. با مطالعه و بررسی گزارش فعالیت شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با نماد کگل می‌توان گفت این شرکت معدنی و صنعتی از ابتدای سال مالی تا تاریخ ۱۳۹۹.۴.۳۱ در زمینه تولید و فروش داخلی و صادراتی گندله، گندله ریزدانه و کنسانتره سنگ آهن رشد خوبی را به‌دست آورده است.

*** ۶ توده معدنی در گل‌گهر

منطقه معدنی و صنعتی گل‌گهر از ۶ توده معدنی تشکیل شده که بهره‌برداری از توده شماره یک در اختیار شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است و سایر توده‌ها توسط شرکت‌های متعدد دیگر در حال بهره‌برداری است. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۸ خط تولید کنسانتره با ظرفیت ۱۵ میلیون تن و ۲ خط تولید گندله با مجموع ظرفیت ۱۱ میلیون تن، بزرگ‌ترین تولیدکننده کنسانتره و گندله در کشور است.

چشم‌انداز منطقه گل‌گهر و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز آن، چنان گسترده و متنوع است که اداره تمام مجموعه در قالب یک شرکت امری دشوار است. تنوع کسب‌وکارها و گستردگی فعالیت‌ها باعث شده بسیاری از شرکت‌ها در سازماندهی کسب‌وکارهای خود به هلدینگ تبدیل شوند که چند شرکت در زیر مجموعه آنها فعالیت می‌کنند و با ایجاد هم‌افزایی بین آنها شرکت مادر به اهداف کلان خود دست می‌یابد.تشکیل شرکت‌های جدید تحت مدیریت یک هلدینگ دلایل متعددی دارد؛ توسعه زنجیره تامین و تشکیل شرکت‌های جدید برای تکمیل زنجیره ارزش یا تشکیل شرکت‌های تامین‌کننده مواد اولیه یا شرکت‌هایی که تکمیل‌کننده خدمات هستند از جمله دلایل تشکیل شرکت‌ها توسط یک هلدینگ است.

صمت

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.