افزونه جلالی را نصب کنید. 14 محرم 1444 Thursday, 11 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
دانشنامه

تیرآهن ذوبی چیست؟ علامت اختصاری و مهمترین ویژگی های آن

شناسه : 30996 09 مهر 1399 - 13:59 منبع : آرتان فولاد ایرانیان
اگر سری به بازار آهن آلات زده باشید، حتما واژه تیرآهن ذوبی به گوش تان خورده است. اما آیا می دانید که منظور از تیرآهن ذوبی چیست؟ در بازار آهن و فولاد به تیرآهن ذوب آهن اصفهان اصطلاحا تیرآهن ذوبی گفته می شود. قیمت تیرآهن اصفهان یکی از ترندترین محصولات مورد تقاضا در بازار ایران است.
تیرآهن ذوبی چیست؟ علامت اختصاری و مهمترین ویژگی های آن
پ
پ

اگر سری به بازار آهن آلات زده باشید، حتما واژه تیرآهن ذوبی به گوش تان خورده است. اما آیا می دانید که منظور از تیرآهن ذوبی چیست؟

در بازار آهن و فولاد به تیرآهن ذوب آهن اصفهان اصطلاحا تیرآهن ذوبی گفته می شود. قیمت تیرآهن اصفهان یکی از ترندترین محصولات مورد تقاضا در بازار ایران است که علامت اختصاری حک شده بر روی آن ESCO می‌باشد.

تیرآهن یکی از اساسی ترین مقاطع فولادی در ساختمان سازی و پروژه های مختلف عمرانی به حساب می آید. این محصول در تحمل بارهای برشی و لنگر خمشی وارد بر سازه ها نقش بسیار مهمی دارد و به روش نورد گرم تولید می شود. سطح مقطع این پروفیل باز ساختمانی به شکل I یا H است که به قسمت میانی جان و به لبه های موازی کناری بال گفته می شود. طبق استاندارد جهانی، جنس تیرآهن ها عموما فولاد ST37 است.

در انواع تیرآهن و کاربردهای آن و همچنین در فرآیند تولید تیرآهن چه نکاتی اجرا می شود؟ ما به طور کامل در مورد انواع تیرآهن در مقالات دیگر صحبت کرده ایم. در این مقاله قصد داریم به تیرآهن های رایج در بازار آهن آلات، که مهمترین آنها تیرآهن ذوبی است بپردازیم. پس با آرتان پرس همراه باشید.

*** ابعاد تیرآهن های تولیدی ذوب آهن اصفهان

همان طور که می دانید، تیرآهن ها در سایزهای مختلفی به بازار عرضه می شوند. در جداول مربوطه می توانید ابعاد تیرآهن ها را به همراه وزن آن ها مشاهده کنید. شماره تیرآهن ذوبی بر اساس ارتفاع یا همان طول جان آن مشخص می شود. به عنوان مثال ابعاد تیرآهن ۱۶ که یکی از متداول ترین تیرآهن های موجود در بازار آهن آلات است،

به این صورت است که ارتفاع آن ۱۶۰ میلی متر، عرض بال آن ۸۲ میلی متر، ضخامت جان آن ۵ میلی متر و ضخامت بال آن ۷٫۴ میلی متر است. برای مشاهده مشخصات فنی و هندسی این پروفیل های فولادی مانند سطح مقطع و … می توانید به جداول اشتال آن ها مراجعه کنید.

سایز تیرآهن اصفهانوزن تیرآهن ذوبی
۱۲۱۲۰
۱۴۱۵۵
۱۶۱۸۸
۱۸۲۲۸
۲۰۲۶۸
۲۲۳۱۳
۲۴۳۶۸
۲۷۴۴۰
۳۲۵۰۰

*** استاندارد تیرآهن ها

تیرآهن ها معمولا در نامگذاری با استاندارد خود شناخته می شوند. در ادامه میخواهیم به تشریح استاندارد آن ها بپردازیم.

*** تیرآهن IPE

در نام گذاری این تیرآهن حرف I به I-section beam، حرف P به parallel flanges و حرف E به European دلالت دارد. به این معنی که سطح مقطع این تیرآهن I شکل است، بال هایی موازی باهم دارد و تابع استاندارد اروپایی است. این تیرآهن در ایران هم کاربرد گسترده ای دارد. مقاومت کششی تیرآهن ذوبی IPE در دو جهت آن متفاوت است. به تیرآهن IPE تیرآهن نیم پهن هم گفته می شود. طول این محصول ۱۶ – ۸ متر، ارتفاع آن ۶۰۰ – ۸۰ میلی متر و عرض آن ۲۲۰ – ۴۶ میلی متر است.

تیرآهن IPE
تیرآهن IPE

*** تیرآهن INP

ضخامت بال این تیرآهن ذوبی بر خلاف نوع قبل ثابت نیست. ضخامت بال در این تیرآهن با فاصله گرفتن از محل تقاطع بال و جان، با شیب ملایمی کاهش پیدا می کند. همچنین ضخامت جان در این تیرآهن بیشتر از نوع IPE است. این تیرآهن طبق استاندارد کشور چین و روسیه تولید و به بازار عرضه می شود. طول تیرآهن INP نیز ۱۶ – ۸ متر، ارتفاع آن ۶۰۰ – ۸۰ میلی متر و عرض آن ۲۱۵ – ۴۲ میلی متر است.

تیرآهن INP
تیرآهن INP

*** تیرآهن IPB) HEB)

سطح مقطع این تیرآهن ذوبی به شکل H است. به همین دلیل به تیرآهن هاش هم معروف است. تیرآهن هاش نقش مهمی را در خنثی کردن حرکت های ساختمان ناشی از رانش زمین و … بر عهده دارد. ارتفاع آن ۱۰۰۰ – ۱۰۰ میلی متر است و به آن تیرآهن عریض و بال پهن هم گفته می شود. برخلاف تیرآهن IPE مقاومت کششی تیرآهن بال پهن در دو جهت آن یکسان است. ضخامت بال تیرآهن هاش ثابت و طول آن از دو نوع قبلی بیشتر است.

تیرآهن بال پهن از نظر وزنی به سه دسته تقسیم می شود. تیرآهن سبک با علائم اختصاری IPBL یا HEA، تیرآهن متوسط وزن با علائم اختصاری IPB یا HEB و تیرآهن سنگین با علائم اختصاری IPBV یا HEM نمایش داده می شود. تیرآهن HEM جزو کم یاب ترین انواع تیرآهن ها به شمار می رود و مصارف خاصی دارد.

اگر می‌خواهید بدانید که تیرآهن I قوی تر است یا تیرآهن H به این لینک مراجعه کنید.

تیرآهن IPB
تیرآهن IPB

*** تیرآهن CPE

تیرآهن CPE علامت اختصاری تیرآهن لانه زنبوری است. تیرآهن لانه زنبوری به دلیل وجود حفرات شش ضلعی در جان خود به این نام معروف شده است. حد تحمل لنگر خمشی در این تیرآهن­ بالاتر است و از آن در ستون ها، کف دیواره ها، تیغه های داخلی، اتصالات بادبند و … استفاده می شود. این تیرآهن بسته به شکل سطح مقطع خود، می تواند از نوع معمولی یا بال پهن باشد. طول تیرآهن لانه زنبوری ۱۸ – ۱۲ متر و ارتفاع آن­ نیز ۸۰۰ – ۳۰۰ میلی متر است.

یکی از عوامل مهم در تغییر مشخصات هندسی و مکانیکی تیرآهن های لانه زنبوری تغییر زاویه برش کاری جان است. این زاویه عموما ۷۰ – ۴۵ درجه در نظر گرفته می شود که متداول ترین آن ها ۴۵ و ۶۰ درجه است. برش کاری مورد استفاده در ایران پاینر نام دارد که این زاویه را ۶۳ درجه در نظر می گیرد.

*** سه مورد از پر مصرف ترین سایز تیرآهن های موجود در بازار

از پر مصرف ترین تیرآهن های موجود در بازار می توان به تیرآهن های سایز ۱۴، ۱۶ و ۱۸ اشاره کرد. در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

*** تیرآهن سایز ۱۴

این تیرآهن ذوبی به طور قابل توجهی در ساختمان سازی کاربرد دارد. زیرا در مقابل تنش ها میزان تحمل بار بالایی از خود نشان می دهد. تیرآهن سایز ۱۴ در گذشته در وزن های ۱۲۰ کیلوگرمی (سبک)، ۱۳۰ کیلوگرمی (متوسط) و ۱۴۰ کیلوگرمی (سنگین) عرضه میشد. اما امروزه اغلب در وزن ۱۳۰ کیلوگرمی تولید می شود.

*** تیرآهن سایز ۱۶

از این تیرآهن ذوبی ۱۶ نیز استفاده های زیادی در ساختمان سازی می شود. ذوب آهن اصفهان تیرآهن سایز ۱۶ را در وزن ۱۹۵ کیلوگرمی عرضه می کند. وزن تیرآهن ۱۶ پروفیل صنعت ماهان و فایکو نیز ۱۷۰ کیلوگرم است. کوثر اهواز هم این تیرآهن را در وزن ۱۸۰ کیلوگرمی تولید می کند.

*** تیرآهن سایز ۱۸

تفاوت اساسی تیرآهن ذوبی ۱۸ با تیرآهن ذوبی ۱۶ در وزن آن ها است و تیرآهن سایز ۱۸ سنگین تر است. تیرآهن سایز ۱۸ ذوب آهن اصفهان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. به این تیرآهن، تیرآهن ۱۸ اصفهان و تیرآهن ۱۸ ذوبی هم گفته می شود. طول هر شاخه از تیرآهن ۱۸ اصفهان، ۱۲ متر است که هر شاخه آن ۲۲۵ کیلوگرم وزن دارد. اما برخی از تولید کنندگان برای کاهش قیمت تمام شده، آن را در وزن های کم تر از ۲۲۵ کیلوگرم تولید می کنند. به عنوان مثال فایکو تیرآهن سایز ۱۸ را در وزن ۲۱۰ کیلوگرمی عرضه می کند. هر بسته از تیرآهن ۱۸ شامل ۲۴ شاخه است.

*** ذوب آهن اصفهان، معروف ترین کارخانه های تولید کننده تیرآهن

از معروف ترین کارخانه های تولید کننده تیرآهن می توان ذوب آهن اصفهان، فولاد البرز ایرانیان (فایکو)، ظفر بناب، شاهین بناب، جهان فولاد غرب، فولاد ناب تبریز، نورد آریان فولاد، پروفیل صنعت ماهان، فولاد یزد و نورد کوثر اهواز را نام برد.

*** علامت اختصاری تیرآهن ذوب آهن اصفهان

بر روی پروفیل های تولید شده توسط شرکت های مختلف، معمولا آرم شرکت مربوطه هم حک می شود. تیرآهن هم از این موضوع مستثنا نبوده و روی محبوب ترین نوع آن که محصول ذوب آهن اصفهان است، آرم ESCO حک می شود تا از سایر تیرآهن ها متمایز شود. ESCO مخفف Esfahan Steel Company است. تیرآهن های تولید شده توسط ذوب آهن اصفهان از استاندارد اروپایی IPE تبعیت می کنند و به آن ها گاهی اوقات تیر ذوبی هم گفته می شود.

وزن این تیرآهن ها استاندارد بوده و ابعاد آن ها بر اساس جداول اشتال تنظیم می شود. تیرآهن های ذوب آهن اصفهان در سایزهای ۳۰ – ۱۴ تولید می شوند. این تیرآهن ها به دلیل کیفیت بالای خود، قیمت بالاتری هم نسبت به سایر تیرآهن ها دارند. بنابراین در هنگام خرید به این نکته توجه کنید و در صورتی که تیرآهن ارزان قیمتی با آرم ESCO دیدید، به اصالت آن محصول شک کنید.

تیرآهن ذوب آهن اصفهان
تیرآهن ذوب آهن اصفهان

*** علائم حک شده روی پروفیل ها

بر روی پروفیل هایی مانند نبشی، ناوانی، تیرآهن ذوبی و … علاوه بر آرم شرکت تولید کننده، معمولا علامت های دیگری هم حک می شود. این علامت ها نشان دهنده ابعاد و ویژگی های محصول هستند.

*** قیمت تیرآهن ذوبی

قیمت تیرآهن ذوبی معمولی و لانه زنبوری به صورت شاخه ای تعیین می شود. اما قیمت تیرآهن بال پهن (هاش) عموما به صورت کیلویی مشخص می شود. با توجه به تغییر ماهیت ساخت و ساز ها و پروژه های ساختمانی در گذر زمان، نوساناتی نیز در قیمت مصالح ساختمانی مانند تیرآهن ذوبی به چشم می خورد. همچنین کارخانه های مختلف بسته به هزینه های تولید و کیفیت و وزن محصول تولید شده، قیمت های مختلفی را ارائه می دهند.

از دیگر عواملی که بر قیمت انواع تیرآهن های ساختمانی اثر می گذارد، می توان به نوسانات ارزی و فولاد در بازارهای داخلی و جهانی، مسائل اقتصادی و سیاسی، قیمت سنگ آهن، هزینه های حمل و نقل، میزان عرضه و تقاضا و همچنین بازار مسکن اشاره کرد. در شرایط رکورد بازار مسکن، تقاضا برای ساخت و ساز کاهش یافته و به همین دلیل فروش تیرآهن ذوبی نیز کاهش پیدا می کند. به صورت تقریبی می توان گفت که پانزده درصد از سرمایه در گردش کشور را بازار مسکن تشکیل می دهد. شما می توانید برای اطلاع از آخرین قیمت های تیرآهن به جداول قیمتی تیرآهن آرتان پرس مراجعه کنید.

منبع: آرتان فولاد ایرانیان

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.