افزونه جلالی را نصب کنید. 6 جماد أول 1444 Tuesday, 29 November , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
دانشنامه

ورق شیروانی در ۷ مدل | ابعاد ورق شیروانی

شناسه : 31428 05 مهر 1399 - 13:58 منبع : آرتان فولاد ایرانیان
امروزه در ساخت سقف های شیب دار از ورق شیروانی استفاده می شود. ورق های شیروانی عموما در ضخامت های 1 – 0.3 میلی متری تولید می شوند و در ساخت آلاچیق ها، سقف های کاذب، پوشش سقف کارگاه ها، سقف ساختمان ها و سوله ها کاربرد دارند. این سقف های شیب دار عموما ورق های گالوانیزه رنگی یا بی رنگ فرم دهی شده هستند.
ورق شیروانی در ۷ مدل | ابعاد ورق شیروانی
پ
پ

قیمت ورق شیروانی و ابعاد ورق شیروانی دو تا از مهمترین سوالاتی است که برای اغلب شما وجود دارد. حتما شما هم در سفرتان به شمال کشور با تعداد زیادی از خانه هایی مواجه شده اید که سقف های شیروانی دارند و احتمالا از رنگ و ظاهر زیبای این سقف ها هم شگفت زده شده اید.

با انتخاب بهترین سقف شیروانی عمدتا برای جلوگیری از جمع شدن آب باران در سقف و سوراخ شدن آن به مرور زمان استفاده می شود. در زمان های گذشته معمولا در ساخت سقف های شیروانی از سفال استفاده می ‌شد. اما دیری نگذشت که به دلیل شکننده بودن استفاده از آن ها در سقف ها منسوخ شد. امروزه در ساخت سقف های شیب دار از ورق شیروانی استفاده می شود. این ورق ها عموما در ضخامت های ۱ – ۰٫۳ میلی متری تولید می شوند و در ساخت آلاچیق ها، سقف های کاذب، پوشش سقف کارگاه ها، سقف ساختمان ها و سوله ها کاربرد دارند.

این سقف های شیب دار عموما ورق های گالوانیزه رنگی یا بی رنگ فرم دهی شده هستند. باید بدانید که نوع رنگی این ورق ها علاوه بر دارا بودن ظاهری زیبا، مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون بالایی هم از خود نشان می دهند. بنابراین در محیط های مرطوب استفاده از ورق های شیروانی رنگی ارجحیت دارد و طبیعتا گران تر از ورق های گالوانیزه بی رنگ هستند. ورق های گالوانیزه شیروانی در صورت ترک برداشتن و شکستگی هم مقاومت بالایی در برابر خوردگی نشان می دهند و زنگ نمی زنند.

** انواع ورق شیروانی

ما در مقاله آشنایی با انواع ورق  و کاربردهایشان در مورد ورق های گالوانیزه صحبت کرده ایم. در این مقاله می خواهیم به بررسی انواع ورق های شیروانی و فرمینگ های متنوع آن ها بپردازیم. پس با آرتان پرس همراه باشید.

*** ابعاد ورق شیروانی شادولاین و ویژگی های آن

این ورق مستحکم و سبک، مقرون به صرفه ترین فرم ورق گالوانیزه است که می تواند رنگی یا بی رنگ باشد. همان طور که از نام این ورق مشخص است، ظاهر آن موج دار و به شکل سایه و خط دیده می شود. ورق های شیروانی شادولاین از نظر آب بندی بسیار مطلوب هستند. عرض این ورق ها پیش از فرم دهی ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است که بعد از فرم دهی به ترتیب تبدیل به ۸۰ و ۱۰۲ سانتی متر می شوند. ضخامت آن ها نیز ۰٫۷ – ۰٫۳ میلی متر است. عمده ترین کاربرد ورق شادولاین در پوشش دهی سوله و خرپا، محل های مرطوب و سازه های ضد زلزله است. ورق های شادولاین شامل ورق های ذوزنقه، ورق های کرکره ای و ورق های لمبه است.

*** ابعاد و مشخصات ورق شیروانی ذوزنقه

ورق شیروانی ذوزنقه فرمینگ خاصی از ورق گالوانیزه به شمار می رود که عرض آن دارای خم های مربعی شکل است. عرض خام این ورق ها ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر هستند که بعد از فرم دهی به ترتیب ۷۲ و ۸۸ سانتی متر از سقف را پوشش می دهند. ضخامت معمول این ورق ها ۰٫۴ و ۰٫۶ میلی متر است. ورق ذوزنقه شیروانی مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد و از نظر آب بندی سقف شیروانی بسیار مطمئن است. از متداول ترین مصارف این ورق ها می توان به پوشش سقف ها و حصار دور ساختمان های در حال احداث اشاره کرد.

ورق شیروانی ذوزنقه رنگی در ابعاد مختلف
ورق ذوزنقه رنگی
ابعاد ورق شیروانی ذونقه بی رنگ
ورقه ذونقه بی رنگ

*** ابعاد و ویژگی های ورق شیروانی کرکره ای

این ورق را می توان جزو قدیمی ترین، پرکاربردترین و مقرون به صرفه ترین ورق های شیروانی دسته بندی کرد که به شکل موج سینوسی فرم دهی می شود. به همین دلیل به آن ورق شیروانی سینوسی هم می گویند. موج های این ورق قابلیت پر کردن محل هایی مانند قسمت های کوچک و گوشه ها را دارد. عرض این ورق ها پیش از فرم دهی ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است که بعد از فرم دهی به ترتیب تبدیل به ۸۰ و ۱۰۰ سانتی متر می شوند. ورق های شیروانی کرکره ای عمدتا در ضخامت های ۰٫۶ – ۰٫۵ میلی متری تولید می شوند. این ورق ها هزینه نگهداری و تعمیرات پایین و طول عمر بالایی دارند و به طور متوسط می توان ۳۰ – ۲۰ سال از آن ها استفاده کرد.

ابعاد ورق شیروانی کرکره ای رنگی
ورق کرکره ای رنگی
ورق کرکره ای بی رنگ
ورق کرکره ای بی رنگ

*** ابعاد ورق شیروانی لمبه

این ورق با نام دامپا هم شناخته می شود که یکی از ظریف ترین فرم دهی های ورق است و در انواع مختلف گالوانیزه، آلومینیومی و روغنی وجود دارد. ضخامت ورق دامپا ۱٫۲۵ – ۰٫۴ میلی متر است و در پوشش دیوار، سقف شیروانی و سقف داخلی ساختمان کاربرد دارد. این ورق به دو صورت خم کاری می شود. ورق خم شده با دستگاه پرس با طول ۲ و ۲٫۵ متری و ورق خم شده با دستگاه رول فرمینگ با طول دلخواه مشتری تولید می شود. نحوه اتصال این ورق ها به سازه به دو صورت جوشی و پرچی است.

ورق دامپا
ورق دامپا

*** ابعاد ورق شیروانی طرح سفال

این ورق از محبوب ترین ورق های شیروانی است که از ورق گالوانیزه رنگی ساخته می شود. ضخامت این ورق ۰٫۷ – ۰٫۳ میلی متر و عرض آن پیش از فرم دهی ۱۰۰ یا ۱۲۵ سانتی متر است. روی ورق طرح سفال طی دو مرحله به ضخامت ۲۵ – ۲۰ میکرون با رنگی پوشش دهی می شود. پشت آن نیز طی یک مرحله به ضخامت ۱۵ – ۷ میکرون پوشش دهی می شود. این پوشش رنگی علاوه بر ظاهر زیبایی که دارد، از ورق در مقابل پوسیدگی و زنگ زدگی هم محافظت می کند. ورق طرح سفال معمولا در پوشش سقف های شیب دار کاربرد دارد.

از مزایای ورق طرح سفال می توان به سهولت نصب، سبک بودن، ظاهر زیبا، مقرون به صرفه بودن، عدم تغییر رنگ و تغییر شکل با گذشت زمان، عدم حساسیت به شرایط جوی و مقاومت بالا در برابر خوردگی اشاره کرد. ورق های شیروانی طرح سفال در سه دسته پالرمو، جنوا و پرچین طبقه بندی می شوند. این ورق ها قیمت بالاتری نسبت به ورق های دیگر دارند. زیرا زمان بیشتری برای برش و آماده سازی آن ها صرف می شود. همچنین فشار بیشتری برای پرس آن ها نیاز است.

*** ابعاد ورق شیروانی پالرمو

ورق طرح سفال پالرمو به ورق طرح سفال سوئدی و ژاپنی هم معروف است. این ورق ها قبل از فرم دهی ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر عرض دارند که به ترتیب ۸۴ و ۱۰۵ سانتی متر آن ها مفید است. ورق طرح سفال پالرمو به سازه مقاومت بالایی در برابر زلزله می دهد.

ورق طرح سفال پالرمو
ورق طرح سفال پالرمو

*** ابعاد ورق شیروانی جنوا و ویژگی های آن

ورق طرح سفال جنوا به ورق طرح سفال ایتالیایی و فرانسوی هم معروف است. عرض خام این ورق ها ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است که بعد از فرم دهی به ترتیب ۷۷ و ۹۸ سانتی متر آن ها سقف را پوشش می دهد. این ورق استحکام بالاتر و آب بندی بهتری نسبت به ورق پالرمو دارد و نسبتا جدیدتر است. ورق شیروانی جنوا مصارف زیادی در ساخت سقف ویلاها، آلاچیق ها و سردرها دارد. گام دستگاه برش ورق شیروانی جنوا ۲۵ سانتی متر است و طول سفارشی باید مضربی از ۲۵ باشد. بنابراین در هنگام خرید این ورق به این نکته توجه کنید.

ورق طرح سفال جنوا
ورق طرح سفال جنوا

*** ابعاد ورق شیروانی پرچین و ویژگی هایش

به ورق شیروانی پرچین، ورق آردواز یا بام تایل هم گفته می شود. ضخامت این ورق ۰٫۶ – ۰٫۴ میلی متر است. رنگ دهی این ورق به روش الکترواستاتیک یا پودری انجام می گیرد. این ورق به صورت پرسی و تکی تولید می شود. به این صورت که طول آن ۹۸ سانتی متر و عرضش ۳۷ سانتی متر است. از این ورق در ساخت سقف، پرچین، پوشش پارکینگ، سردر و … استفاده می شود. از مزایای ورق شیروانی پرچین می توان به وزن پایین، نصب آسان و امکان زیرسازی آن با پروفیل و چوب اشاره کرد. همچنین هم پوشانی عالی این ورق ها مانع از ورود جریان هوا به سطح زیر آن ها می شود.

تایل پرچین
تایل پرچین

*** ساخت ورق شیروانی

برای ساخت ورق های شیروانی، در ابتدا ورق های روغنی با عملیات گالوانیزاسیون به ورق های گالوانیزه ای که پوششی از فلز روی دارند، تبدیل می شوند. ورق های گالوانیزه طی عملیاتی با رنگ مخصوص پوشش دهی می شوند. در نهایت این ورق ها با استفاده از دستگاه رول فرمینگ در طرح های مختلفی شکل دهی می شوند.

*** استاندارد ورق شیروانی

استاندارد جهانی این ورق های رنگی رال نام دارد و شامل ۱۶ رنگ سفید، کرمی، قرمز، قرمز روشن، آبی، آبی کاربنی، نارنجی، زرد، سبز روشن، سبز تیره، بنفش، صورتی، قهوه ای، قهوه ای روشن و قهوه ای تیره است.

*** قیمت ورق شیروانی

قیمت ورق گالوانیزه سقفی سوله مانند سایر محصولات فولادی به فاکتورهای متعددی نظیر کیفیت و جنس ورق، ابعاد ورق، نوع پوشش رنگی، نوسانات ارزی، میزان عرضه و تقاضا، وقایع سیاسی و اقتصادی و … بستگی دارد. بنابراین برای اطلاع از قیمت روز ورق رنگی سقف سوله می توانید به جداول قیمتی آرتان پرس مراجعه کنید.

*** معروف ترین تولید کنندگان ورق رنگی شیروانی

از معروف ترین تولید کنندگان این ورق های رنگی می توان فولاد مبارکه اصفهان، هفت الماس، فجر کاشان، اشتهارد، شهر کرد، ساوه و سمنان را نام برد.

*** با دوازده مورد از مزایای ورق های شیروانی آشنا شوید

 • ظاهر زیبا
 • مقاومت بالا در برابر خوردگی
 • تهویه عالی
 • مقاومت بالا در برابر شرایط نامساعد جوی
 • سازگاری بالا با محیط زیست و ساخته شده از مواد قابل بازیافت
 • تنوع رنگ بالا
 • نصب آسان
 • ضریب هدایت حرارتی پایین
 • مقاومت بالا در برابر آتش سوزی
 • طول عمر بالا
 • تنوع فرمینگ
 • مقرون به صرفه

منبع: آرتان فولاد ایرانیان

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.