افزونه جلالی را نصب کنید. 27 ذو القعدة 1443 Sunday, 26 June , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
بررسی نمادهای فولادی در بورس:

نماد فولاد: فراز و نشیب سه ماهه بزرگترین واحد فولاد کشور در بورس

شناسه : 31610 09 مهر 1399 - 13:31
با وجود اینکه در اطلاعیه های کدال نماد فولاد میزان صادرات این محصول صفر در نظر گرفته شده اما پر واضح است که این نماد از افزایش نرخ دلار منتفع شده و در دراز مدت می تواند بر گزارش های مالی این نماد تاثیر مثبتی گذاشته و P/E نماد را در حد نرمال و انتظار سهام دار نگه دارد.
نماد فولاد: فراز و نشیب سه ماهه بزرگترین واحد فولاد کشور در بورس
پ
پ

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال ۶۹ در قالب شرکتی با سهامی خاص به صورت رسمی تاسیس گردید و در سال ۷۲ با تغییر به سهامی عام و پس از گذشت ۱۳ سال از تاریخ سهامی عام شدن این شرکت به صورت رسمی با نماد فولاد وارد بورس شد و از این تاریخ سهامداران خرد و کلان به سمت این نماد جذب شدند و بخشی از بازار سرمایه به معاملات این نماد پرطرفدار تعلق گرفت.

شروع کار نماد فولاد با سرمایه اولیه تقریبی ۱۱ میلیون ریالی شروع شد و این شرکت طی چند مرحله افزایش سرمایه، ارزش سهام شرکت را تا ۱۳۰هزار میلیارد ریال افزایش داده است. در این تحلیل، با آرتان پرس همراه باشید تا وضعیت نماد فولاد را در سه ماهه گذشته مورد ارزیابی قرار دهیم.

 

*** نگاهی به گزارش ماهانه نماد فولاد در کدال

یکی از مهم ترین عومل موثر بر پایداری تحلیل فاندامنتال هر نمادی بررسی وضعیت فروش سهام آن شرکت و عملکرد مالی آن در بازه مد نظر است. ارزیابی وضعیت فروش نماد فولاد در یک ماه منتهی به شهریور ۹۹ نشان می دهد که عمده عملکرد این شرکت بر فروش محصولات گرم تمرکز داشته و رقم ریالی این معاملات معادل ۶۵,۲۴۶,۲۶۳,۴۹۶ ریال بوده که نسبت به دوره یکماه مرداد ماه ۹۹ ۱۸ درصد کاهش داشته است.

این موضوع باعث شد تا برخی از سهامداران این شرکت که با دیدگاه ارزندگی بلند مدت و ارزیابی NAV این سهم تصمیم به خرید سهام این شرکت را بگیرند در تصمیم خود مردد شده و سرمایه گذاری در نماد فولاد را به بازه ی زمانی دیگری موکول کنند.

موضوع کاهش میزان فروش فروش صرفا به محصولات گرم خلاصه نشد و عملکرد مالی این شرکت در فروش محصولات فولادی سرد و محصولات فولادی پوشش دار نیز به همین شکل بود و با کاهشی ۱۶ درصدی همراه بود. اما شاخص های توانمندساز این مجموعه این سهم را همچنان برای افرادی که با نگاه بنیادی به سهام شرکت ها می نگرند جذاب نگه داشته است.

ایران در حالی دهمین کشور فولاد ساز دنیاست که که نزدیک به یک سوم فولاد تولید شده در ایران از کانال خط تولید شرکت فولاد مبارکه عبور می کند و این باعث شده تحرکات سهام فولاد مبارکه در بورس به عنوان نمادی شاخص ساز همواره رصد شده و جشم انداز روزهای آتی بازار بورس را مشخص کند.

 

*** افزایش نرخ ارز فرصتی برای فولادی ها

یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار بر سرمایه گذاری در شرکت های فولادی نرخ تمام شده مقاطع فولادی بر حسب قیمت دلار است. با وجود اینکه در اطلاعیه های کدال نماد فولاد میزان صادرات این محصول صفر در نظر گرفته شده اما پر واضح است که این نماد از افزایش نرخ دلار منتفع شده و در دراز مدت می تواند بر گزارش های مالی این نماد تاثیر مثبتی گذاشته و P/E نماد را در حد نرمال و انتظار سهام دار نگه دارد.

 

*** تحلیل تکنیکال نماد فولاد

نماد فولاد در سه ماه گذشته نوسانات زیادی را پشت سر گذاشته است. در بازه تیر ماه و مرداد ماه سال ۹۹ روند حرکت سهام غالبا صعودی بود به طوری که تعداد روزهای مثبت این سهم در بازار طی بازه سه ماهه گذشته ۳۱ روز و تعداد روزهای منفی این سهم در همین بازه ۲۱ روز بوده است.

البته در شرایط فعلی که شاهد ریزش شدید بورس و عدم شفافیت در عملکرد و چشم انداز بازار سرمایه هستیم شاخص سازها بیشترین تاثیر را از وضعیت روانی حاکم بر بازار می گیرند و فولاد مبارکه نیز از این موضوع مستثنی نیست.

در شرایطی که اقبال عمومی به بازار سرمایه جلب می شود، نماد های شاخص ساز بزرگترین بازیگران رشد شاخص کل هستند. برای مثال در اوایل مردادماه که میزان حجم نقدینگی ورودی به بورس به بیشترین مقدار خود در تاریخ بورس ایران رسیده بود فولاد، فملی، خودرو، خساپا ، کگل مهم ترین نمادهای پربازدید بودند و همواره با صف های میلیونی خرید مواجه شدند.

اما با شروع  روزهای منفی بازار شاهد این موضوع بودیم که صف های میلیونی فروش ایجاد شد و فروشندگان را با چالشی جدی همراه کرد به طوری که فروش سهام این شرکت ها در قرمز ترین روزهای بازار تا ۱۰ روز زمان برد. این موضوع آفت سهام شاخص ساز است که در روزهای مثبت خرید آن ها در صف های میلیونی خرید و فروش آنها در صف های میلیونی فروش چالش برانگیز و گاه نشدنی است.

 

*** بررسی مهم ترین سهامدارن نماد فولاد

یکی دیگر از عوامل مهم در بررسی تکنیکال یک سهم بررسی سهامداران عمده آن نماد است. بررسی سهامداران عمده نماد فولاد در سه ماه گذشته نشان میدهد که ایمیدرو بزرگترین سهام دار شرکت فولادمبارکه با تملک ۳۶ میلیون سهم از این نماد است و پس از آن شرکت توسعه سرمایه رفاه با دارایی بیش از ۲۲ میلیون سهم در رتبه دوم سهامداران عمده نماد فولاد است.

جایگاه سوم عمده ترین سهامداران فولاد مبارکه اصفهان بانک تجارت با تملک ۵ میلیون سهم فولاد است. ارزیابی وضعیت هولدینگ ایمیدرو در بورس نشان می دهد که سود دهی منطقی در معاملات آتی سهم فولاد نهفته است زیرا نمادهای تحت تملک ایمیدرو همگی در شش ماه اول سال سوددهی قابل قبولی داشته و آنهایی که نتوانسته اند بازدهی مالی مورد انتظار این هولدینگ را برآورد نمایند از سبد سرمایه گذاری ایمیدرو حذف شده اند.

لذا پیش بینی می شود که نماد فولاد در شش ماهه دوم سال مجددا بتواند به روزهای صعودی خود برگردد اما رفتار سهامدارن عمده و بررسی فیلتر ورود و خروج بازیگران اصلی به این موضوع جامه عمل خواهد پوشاند.

 

برای اطلاع از آخرین قیمت های آهن الات کلیک کنید

 

*** بررسی P/E و EPS نماد فولاد

دو فاکتور P/E و EPS از مهم ترین عواملی هستند که در تحلیل تکنیکال یک سهم در ابتدا مورد بررسی قرار می گیرند. از آنجایی که بررسی صورت های مالی و حساب سود و زیان یک شرکت در ارزندگی سهام و تبعا میل به سهامداری آن نماد تاثیرگذار است این فاکتور را برای نماد فولاد مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

میزان ۷۱۵ ریال سود خالص در بازه دوازده ماه سال گذشته در بازار امروز ۹ مهر ۹۹ رقم مناسبی است ولی میزان P/E نماد فولاد مبارکه اصفهان ۲۴ است که حد نرمال و جذاب آن در بورس ایران بین ۱۱ تا ۱۴ است. این بدین معناست که در بازه سه ماهه گذشته میزانی از سود سهام ارائه شده به مشتریان به خاطر ریسک های موجود در بازار و اصلاحاتی که در شاخص ایجاد شده از دست رفته و نمی توان در کوتاه مدت انتظار رشد قیمت های سهام فولاد را در نظر داشت.

از طرفی نماد فولاد روزهایی را شاهد است که حقوقی بیشترین میزان فروش را به ثبت رسانده برای مثال تعداد معاملات روز ۸ مهر ماه ۹۹ در معاملات نماد فولاد بالغ بر ۶۱ هزار معامله بوده و برآیند آنها چیزی در حدود ۹۱ درصد فروش حقوقی ها نشان می دهد. رفتار حقوقی در خصوص سهم فولاد رفتاری فاندامنتالی نبوده و صرفا سیو سود به واسطه نواسانات و افت شاخص بورس بوده و این انتظار خواهد بود که در منفی ترین روزهای این سهم شاهد خرید های سنگین حقوقی در این نماد خواهیم بود.

 

*** بررسی آخرین چشم انداز بازار بورس

شاخص بورس در هفته های گذشته از مرز ۲ میلیون گذشت در حالیکه صحبت از شاخص های ۳ میلیون به بالا بود بنا به دلایل زیادی نظیر ایراد در هسته معاملاتی و همچنین بالا رفتن دور از انتظار قیمت ارز، طلا و بالا رفتن جذابیت بازر های موازی برای مثال بازار های کالایی نظیر فولاد و ابزار های الکترونیکی ، بازار شروع به افت کرد. این افت شاخص در ابتدا به عنوان اصلاحات مقطعی مطرح شد اما در بازه سه هفته گذشته حدود ۸۰۰ هزار از شاخص بورس کاسته و در کانال ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ نوسان کرد

از روز گذشته بازار شاهد افت مجددی بو که توصیه می کنیم افراد بر اساس استرانژی خود در بازار که آیا نگاهی بلند مدت یا میان مدت به بازار دارند و یا میزان سرمایه ای که در سبد معاملات خود دارند اقدام به تصمیم گیری نمایند در واقع هیچ دستور العمل واحدی برای افراد وجود ندارد برخی افراد تصمیم به سیو سود داشته و برخی با فعال شدن مکانیزم حد ضرر به صورت پله ای سهام خود را در بازار عرضه میکنند

در هفته اخیر مشاهده شد که مقاومت ۱۶۴۰ شکسته شد برخی از تحلیلگران معتقد بودند که شاخص با حمایت ۱۵۴۰ همراه خواهد شد اما پیش بینی ما اینست که شاخص در حوالی ۱۴۰۰ آرام میگیرد. در صورتی که این شاخص شکسته شود نهایتا شاخص در کف ۱۳۶۰ تا ۱۳۷۰ خواهد بود لذا در کوتاه مدت انتظار کاهش قیمت نماد فولاد خواهیم بود اما در میان مدت با برطرف شدن مشکل هسته معاملاتی و نقدینگی پارک شده در حساب سهام داران نماد فولاد یکی از پر مخاطب ترین نماد های بورس خواهد بود

 

آرتان پرس

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.