افزونه جلالی را نصب کنید. 2 ذو الحجة 1443 Friday, 1 July , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
انواع پوشش سقف و دیوار

انواع ورق پوشش را بهتر بشناسید

شناسه : 31798 13 مهر 1399 - 17:08 منبع : آرتان فولاد ایرانیان
شرایط آب و هوایی برخی مناطق مانند شمال کشور، ایجاب می کند که برای جلوگیری از نفوذ آب و پوسیدگی در بخش هایی از سازه، از مصالح خاصی برای ساخت بناها استفاده کنیم. یکی از این موارد ورق پوشش است که در سقف و دیوار سازه ها از آن ها استفاده می شود. از دیگر مصالحی که در مناطق مرطوب بسیار پرکاربرد است، می توان به سقف های شیروانی اشاره کرد. ورق های پوشش به دو دسته فلزی و غیر فلزی دسته بندی می شوند. همچنین نوعی از این مصالح که ساندویچ پانل نام دارند، ترکیبی از دو ورق فلزی و یک هسته غیر فلزی هستند.
انواع ورق پوشش را بهتر بشناسید
پ
پ

شرایط آب و هوایی برخی مناطق مانند شمال کشور، ایجاب می کند که برای جلوگیری از نفوذ آب و پوسیدگی در بخش هایی از سازه، از مصالح خاصی برای ساخت بناها استفاده کنیم. یکی از این موارد ورق پوشش است که در سقف و دیوار سازه ها از آن ها استفاده می شود. از دیگر مصالحی که در مناطق مرطوب بسیار پرکاربرد است، می توان به سقف های شیروانی اشاره کرد.

ما در مقاله معرفی انواع ورق های شیروانی به توضیح هر کدام از ورق هایی که در سقف سازه های مناطق مرطوب به کار می رود، صحبت کرده ایم. حال در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع ورق پوششی و ساندویچ های پانل بپردازیم. ورق های پوشش به دو دسته فلزی و غیر فلزی دسته بندی می شوند. همچنین نوعی از این مصالح که ساندویچ پانل نام دارند، ترکیبی از دو ورق فلزی و یک هسته غیر فلزی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با آرتان پرس همراه باشید.

*** ورق پوشش طرح سفال

ورق پوشش سقف طرح سفال، محبوب ترین ورق پوشش سقف شیبدار است که از ورق گالوانیزه رنگی ساخته می شود. این ورق ها به دلیل ظاهر بسیار زیبای خود طرفداران زیادی دارند. ضخامت این ورق ۰٫۷ – ۰٫۳ میلی متر و عرض آن پیش از فرم دهی ۱۰۰ یا ۱۲۵ سانتی متر است. روی ورق طرح سفال طی دو مرحله به ضخامت ۲۵ – ۲۰ میکرون با رنگی پوشش دهی می شود. پشت آن نیز طی یک مرحله به ضخامت ۱۵ – ۷ میکرون پوشش دهی می شود. این پوشش رنگی علاوه بر ظاهر زیبایی که دارد، از ورق در مقابل پوسیدگی و زنگ زدگی هم محافظت می کند.

ورق طرح سفال معمولا در پوشش سقف های شیب دار کاربرد دارد. از مزایای ورق طرح سفال می توان به سهولت نصب، سبک بودن، ظاهر زیبا، مقرون به صرفه بودن، عدم تغییر رنگ و تغییر شکل با گذشت زمان، عدم حساسیت به شرایط جوی و مقاومت بالا در برابر خوردگی اشاره کرد. ورق های شیروانی طرح سفال در سه دسته پالرمو، جنوا و پرچین طبقه بندی می شوند. این ورق ها قیمت بالاتری نسبت به ورق های دیگر دارند. زیرا زمان بیشتری برای برش و آماده سازی آن ها صرف می شود. همچنین فشار بیشتری برای پرس آن ها نیاز است.

ورق پوشش طرح سفال
ورق پوشش طرح سفال
اطلاع از آخرین قیمت: قیمت ورق گالوانیزه

*** ورق شیروانی پالرمو

ورق طرح سفال پالرمو به ورق طرح سفال سوئدی و ژاپنی هم معروف است. این ورق ها قبل از فرم دهی ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر عرض دارند که به ترتیب ۸۴ و ۱۰۵ سانتی متر آن ها مفید است. ورق طرح سفال پالرمو به سازه مقاومت بالایی در برابر زلزله می دهد.

ورق پالرمو
ورق پالرمو

*** ورق شیروانی جنوا

ورق طرح سفال جنوا به ورق طرح سفال ایتالیایی و فرانسوی هم معروف است. عرض خام این ورق ها ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است که بعد از فرم دهی به ترتیب ۷۷ و ۹۸ سانتی متر آن ها سقف را پوشش می دهد. این ورق استحکام بالاتر و آب بندی بهتری نسبت به ورق پالرمو دارد و نسبتا جدیدتر است. ورق شیروانی جنوا مصارف زیادی در ساخت سقف ویلاها، آلاچیق ها و سردرها دارد. گام دستگاه برش ورق شیروانی جنوا ۲۵ سانتی متر است و طول سفارشی باید مضربی از ۲۵ باشد. بنابراین در هنگام خرید ورق گالوانیزه شیروانی به این نکته توجه کنید.

ورق جنوا
ورق جنوا

*** ورق شیروانی پرچین

به ورق شیروانی پرچین، ورق آردواز یا بام تایل هم گفته می شود. ضخامت این ورق ۰٫۶ – ۰٫۴ میلی متر است. رنگ دهی این ورق به روش الکترواستاتیک یا پودری انجام می گیرد. این ورق به صورت پرسی و تکی تولید می شود. به این صورت که طول آن ۹۸ سانتی متر و عرضش ۳۷ سانتی متر است. از این ورق در ساخت سقف، پرچین، پوشش پارکینگ، سردر و … استفاده می شود. از مزایای ورق شیروانی پرچین می توان به وزن پایین، نصب آسان و امکان زیرسازی آن با پروفیل و چوب اشاره کرد. همچنین هم پوشانی عالی این ورق ها مانع از ورود جریان هوا به سطح زیر آن ها می شود.

ورق پرچین
ورق پرچین

*** ورق پوشش پلی کربنات

پلی کربنات نوعی پلیمر ترموپلاست است. ورق پوشش گلخانه، استخر و محل نگه داری دام از جمله مواردی است که از ورق پلی کربنات استفاده می کنند. از مزایای این ورق می توان شفافیت، طول عمر بالا، سبک بودن، استحکام ضربه بالا و عدم انتقال حرارت و صدا را نام برد. این ورق جایگزین مناسبی برای شیشه است.

ورق پلی کربنات
ورق پلی کربنات

*** ورق پوشش آندوویلا

این ورق ضد آب و سازگار با محیط زیست، سبک بوده و در مقابل اشعه ماورا بنفش نور خورشید مقاومت بالایی دارد. همچنین صدا را از خود عبور نمی دهد و استحکام بالایی در برابر بارهای وارد شده دارد.

ورق آندوویلا
ورق آندوویلا

*** ورق پوشش ایرانیت

این ورق ها عموما به صورت موج دار تولید می شوند. ورق پوشش سقف پارکینگ ها و انبار کارخانه ها معمولا از جنس ایرانیت است. این ورق ها سبک بوده و در شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم هستند.

ورق ایرانیت
ورق ایرانیت

*** ورق پوشش سفال طبرستان

این ورق ها عموما به شکل دندانه اره اجرا می شوند و انواع مختلفی مانند پنبه کوهی، سیمان، آلومینیومی و فولادی دارند. از مزایای این ورق ها می توان به استحکام بالا، عدم حساسیت به نوع آب و هوا و عدم نفوذ پذیری اشاره کرد.

ورق سفال طبرستان
ورق سفال طبرستان

*** ورق پوشش دکرا

ظاهر زیبای این ورق آن را به گزینه ای بسیار محبوب در بازار تبدیل کرده است. این ورق در عین مقاومت بالا، وزن کمی دارد. ورق دکرا با پوشش سنگ ریزه های طبیعی ساخته شده است. این خرده سنگ ها به عنوان عایق صوتی در برابر صدای باران و تگرگ عمل می کنند. از مزایای این ورق سبک وزن می توان به مقاومت بالا در برابر ترک خوردگی، باد و آتش سوزی اشاره کرد.

ورق دکرا
ورق دکرا

*** ورق پوشش آندولین

این ورق از الیاف طبیعی ساخته می شود و مقاومت بالایی در برابر ترک خوردگی، نفوذ صدا و آب و پوسیدگی دارد. ورق آندولین حساسیتی به نوع آب و هوا ندارد و در شرایط مختلف آب و هوایی قابل استفاده است.

ورق آندولین
ورق آندولین

*** ورق پوشش گالوانیزه رنگی

ورق گالوانیزه رنگی با پاشیدن رنگ الکترواستاتیک روی ورق گالوانیزه با دستگاه مخصوص تولید می شود. ضخامت پوشش رنگ عموما ۳۵ میکرون است. از این ورق ها در مصارفی مانند سقف و بدنه انبارها استفاده می شود. ورق های گالوانیزه رنگی مقاومت به خوردگی بالایی دارند. ضخامت این ورق ها نیز معمولا ۰٫۷ – ۰٫۲ میلی متر است. این ورق ها مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون بالایی دارند و در مکان های مرطوبی مانند سقف شیروانی ها و گلخانه ها استفاده می شوند. تنوع رنگ و وزن کم از مزایای ورق های گالوانیزه رنگی است.

ورق گالوانیزه رنگی
ورق گالوانیزه رنگی

*** ورق پوشش ذوزنقه ای

ورق ذوزنقه ای فرمینگ خاصی از ورق گالوانیزه رنگی به شمار می رود که عرض آن دارای خم های مربعی شکل است. از این ورق ها نیز به عنوان پوشش فلزی سقف و دیوار استفاده می شود. عرض خام این ورق ها ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر هستند که بعد از فرم دهی به ترتیب ۷۲ و ۸۸ سانتی متر از سقف را پوشش می دهند. ضخامت معمول این ورق ها ۰٫۴ و ۰٫۶ میلی متر است. ورق ذوزنقه ای مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارد و از نظر آب بندی سقف شیروانی بسیار مطمئن است. از متداول ترین مصارف این ورق ها می توان به پوشش سقف ها و حصار دور ساختمان های در حال احداث اشاره کرد.

ورق پوشش سقف ذوزنقه ای
ورق پوشش سقف ذوزنقه ای

*** ورق پوشش شینگل

مواد اولیه این ورق های سبک وزن، قیر پلیمری و سطح رویی شان گرانول معدنی است. ورق های شینگل در ابعاد ۱۰۰*۳۵ سانتی متری تولید می شوند. این ورق ها از استاندارد اروپایی تبعیت کرده و نصب آسانی دارند.

ورق شینگل
ورق شینگل

*** ورق پوشش آلومینیومی

انعطاف پذیری، وزن کم، استحکام بالا و ظاهر براق از مزیت های ورق آلومینیومی به شمار می رود.

ورق آلومینیومی
ورق آلومینیومی

*** ورق پوشش آلوزینک

این ورق نورد سرد شده از ۵۵ درصد آلومینیوم، ۴۳٫۴ درصد روی و ۱٫۶ درصد سیلیکون ساخته شده است. از ویژگی های این ورق می توان به قابلیت جوشکاری بالا، انعطاف پذیری بالا و مقاومت به خوردگی و اکسیداسیون بالا اشاره کرد.

ورق آلوزینک
ورق آلوزینک

*** ساندویچ پانل

ساندویچ پانل از مصالح ساختمانی سبکی است که به عنوان ورق پوشش دیوار و سقف کاربرد دارد. این محصول از دو ورق فلزی تشکیل شده است که مابین آن ها عایق نرمی که به آن فوم هم گفته می شود، قرار دارد. ورق های فلزی می توانند به صورت صاف یا موج دار، رنگی یا بدون رنگ باشند. این هسته غیر فلزی عموما از جنس پلیمر و ضد حریق است. همچنین به دلیل چسبندگی بالایی که دارد، قابلیت جدا شدن از دو ورق فلزی اطراف خود را ندارد. ساندویچ پانل علاوه بر ورق پوشش دیوار و سقف، به عنوان عایق حرارت و رطوبت هم عمل می کند. ضخامت ساندویچ پانل ها ۲۵ – ۵ سانتی متر است.

*** ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل دیواری به منظور پوشش دیوار اماکنی مانند بیمارستان ها، سالن های ورزشی، سوله ها، آزمایشگاه ها، سردخانه ها، انبارها و ساختمان های مسکونی استفاده می شود. این محصول شامل دو ورق گالوانیزه، آلوزینکی یا آلومینیومی است که میان آن ها هسته ای قرار گرفته و می تواند جنس های مختلفی از جمله پلی یورتان، پلی استایرن، پشم شیشه و پشم سنگ داشته باشد. ضخامت هسته ۲۰ – ۴ سانتی متر است.

ساندویچ پانل دیواری
ساندویچ پانل دیواری

*** ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی نیز مانند ساندویچ پانل دیواری از دو ورق فلزی به همراه هسته ای مابین آن دو تشکیل شده است. از این محصول برای پوشش سقف ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و مراکز تفریحی استفاده می شود. این محصول در دو نوع سه گام و پنج گام تولید می شود. از نوع سه گام در مناطق با بارندگی کم و از نوع پنج گام در مناطق با بارندگی زیاد استفاده می کنند.

*** ویژگی های ساندویچ پانل ها

 • زیبایی ظاهری
 • عایق بودن صوتی، رطوبتی و حرارتی
 • داشتن استحکام و انعطاف پذیری بالا
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • مقرون به صرفه
 • تنوع بالا در رنگ
 • قابل شستشو
 • وزن کم
 • سهولت نصب و اجرا
 • سازگار با محیط زیست
 • حمل و نقل آسان
 • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی، پوسیدگی، باد و زلزله

*** سه تفاوت ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پانل سقفی

 • تنوع رنگ و طرح در ساندویچ پانل دیواری بیشتر از ساندویچ پانل سقفی است.
 • ساندویچ پانل سقفی در برابر رطوبت و عوامل خارجی مقاومت بالاتری دارد.
 • ساندویچ پانل سقفی گام های بلندی دارد.

برای اطلاع از ۹ تفاوت عمده متریال بکار رفته در ورق های سقف به این مقاله مراجعه کنید.

منبع: آرتان فولاد ایرانیان

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.