پنج شنبه, ۲۹ مهر , ۱۴۰۰ 15 ربيع أول 1443 Thursday, 21 October , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
تحلیل تخصصی

بررسی روند دلار نیمایی و تاثیر آن بر بازار آهن

شناسه : 32020 16 مهر 1399 - 14:22
براساس جدیدترین نرخ ارز در سامانه نیما در تاریخ 14 مهرماه ، قیمت خرید دلار 23 هزار و 689 تومان و قیمت خرید یورو 27 هزار و 771 تومان تعیین شد.قیمت فروش دلار در سامانه نیما نیز 23 هزار و 259 تومان و قیمت فروش یورو نیز 27 هزار و 551 تومان تعیین شده است.
بررسی روند دلار نیمایی و تاثیر آن بر بازار آهن
پ
پ

قیمت دلار آمریکا در سامانه نیما ۱۴ مهرماه روند کاهشی داشت و بر این مبنا نرخ فروش دلار نیمایی به ۲۳ هزار و ۲۵۹ تومان رسید.

براساس جدیدترین نرخ ارز در سامانه نیما در تاریخ ۱۴ مهرماه ، قیمت خرید دلار ۲۳ هزار و ۶۸۹ تومان و قیمت خرید یورو ۲۷ هزار و ۷۷۱ تومان تعیین شد.قیمت فروش دلار در سامانه نیما نیز ۲۳ هزار و ۲۵۹ تومان و قیمت فروش یورو نیز ۲۷ هزار و ۵۵۱ تومان تعیین شده است.

هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در مورد وضعیت بازار آهن، نرخ واقعی میلگرد را ۱۲ هزار تومان در نظر گرفته اند که این امر با نظارت بیشتر و دقیق تر بر تقاضای سرمایه ‌ای می‌توان تا میزان قابل قبولی نرخ محصولات در بازار آهن و فولاد را کنترل کرد.

*** فرمول جدید برای آشفته بازار دلار

بعضی از کارشناسان حوزه پروفیل آهن بر این باورند که باید این آشفته بازار را با تغییر فرمول های از پیش تعیین شده سامان داد بطوریکه اثر تغییر نرخ دائمی ارز بر قیمت محصولات فولادی کم شود و از طرفی برای برطرف کردن مشکل قاقچاق مقاطع فولادی و آهن آلات ، محصولات فولادی براساس دلار قیمت گذاری شود.در هفته های گذشته به دلیل سیر صعودی دلار محصولات فولادی در بازار آهن ، بازاری جذاب برای سرمایه گذاران شده است که این امر به افزایش قیمت بیش تر این بازار دامن زده است.

برخی فعالان بازار آهن نظری مخالف دارند با کارشناسان این حوزه که معتقدند قیمت امروز میلگرد در این روزها در بازار حباب دارد. آنها بر این باورند که با این وجود باز هم قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد کمتر از نرخ های جهانی مشابه آن است.

برخی فعالان بازار آهن برای ثابت کردن نظریه خود در خواست دارند که نرخ های جهانی محصولات فولادی دیگر نباید بر حسب ارز نیمایی به ریال محاسبه گردد به این دلیل که در ماههای گذشته وزارت صمت برای قیمت گذاری محصولات فولادی ارز نیمایی را در نظر ندارد و بر اساس ارز بازار آزاد تعیین می شود.
با این وجود باز هم بعضی اعضای هیئت مدیره انجمن فولاد معتقدند که نرخ دلار نیمایی اساسی ترین مولفه برای مشخص کردن نرخ پایه محصولات فولادی در بورس کالا است. با وجود این شرایط نرخ میلگرد حدودا همان ۱۲ هزار تومان اعلام می شود.می توان نتیجه گرفت حبابی برای نرخ میلگرد وجود ندارد و این قیمت با در نظر گرفتن مالیات ، نرخ حقیقی میلگرد است.

*** نرخ دلار نیمایی هفته ای تغییر می کند

یکی از کارشناسان ارشد بورس در مورد تغییر نرخ ارز نیمایی چنین بیان می کند : این موضوع قابل انکار نیس که نرخ ارز در بازار آزاد از دست دولت خارج است اما بانک مرکزی می تواند دلار نیمایی را کنترل کند.بطوریکه در هفته گذشته پس از اعلام قیمت های پتروشیمی بالاترین حد قیمتی را به خصوص اختصاص داده بود در صورتیکه قیمت های جهانی تغییر چندانی نداشته و این به جهت افزایش پنج درصدی نرخ دلار نیمایی رقم خورد.

وی همچنین افزود : در صورت رصد معاملات میلگرد و تیرآهن در سال های گذشته ، مشاهده می شود که افزایش زیادی نداشته است نهایتا نیم تا یک درصد افزایش داشته است.اما قیمتی که اعلام می شود و حاضر نیستند کاهش دهند بر مبنای نرخ ارزی محاسبه می شود که هفتگی افزایش ۵ درصدی دارد و به طبع بر روی محصولات اثر می گذارد.

*** عوامل نوسان در بازار فولاد

دو نرخی شدن ارز در کنار پیش خرید آهن آلات از عوامل نوسان در بازار فولاد هستند که باعث دوبرابر شدن قیمت میلگرد شده اند.
در صورتیکه قیمت دلار نیمایی از اواخر فروردین تا هفته اول مهر افزایش ۶۲ درصدی و قیمت ارز آزاد افزایشی ۷۹ درصدی در همتن بازه زمانی داشته است، نرخ هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد ارشد دو برابری داشته است به طوریکه از ۵۹۰۰ تومان به ۱۲۳۰۰ تومان رسیده است. و نیز نرخ پایه هر کیلوگرم شمش فولاد هم در همان بازه زمانی افزایشی ۱۲۷ درصدی داشته و از ۳۶۰۰ تومان به ۸۲۰۰ تومان در معاملات اولین روز مهرماه رسیده است. به همین شکل میانگین نرخ معامله هر کیلوگرم شمش فولاد در بورس کالا نیز از ۴ هزار تومان با رشدی ۱۵۰ درصدی به ۱۰ هزار تومان در معاملات اولین روز مهر ماه رسید.

*** ارز نیمایی و آزاد بر چه اساسی؟

مشاهده مسیر تغییرات نرخ ارز نیمایی و ارز آزاد و قیاس آن با نرخ پایه شمش فولاد و معدل نرخ معاملات در بورس کالا در نیم سال اول امسال نشان میدهد در شرایطی که قیمت ارز آزاد و نیمایی فاصله زیادی از هم میگیرند ، نرخ معامله محصولات هم از نرخ پایه دور می شود.

در این بین کسانی که میتوانند از بورس کالا خرید کننند نفع خوبی از تفاوت قیمت ارز نیمایی و ارز آزاد می برند. میتوان از این موضوع نتیجه گرفت که بازار اهن از تصمیمات دستوری در مشخص نمودن قیمت ارز پیروی نمی کند و با نگه داشتن قیمت ارز نیمایی در کف ، بازهم نمی توان با دستور بازار را کنترل کرد . آنچه از موضوع تفاوت قیمت ارز نیمایی و آزاد مشاهده می شود رانتی هست که برای خریداران از بورس کالا فراهم شده است که عموما تولیدکنندگان هستند.در این شرایط تصمیم به جا و منطقی نزدیک کردن فاصله قیمتی میان دو ارز آزاد و نیمایی است که این تک نرخی سبب رانت پراکنی خواهد شد.

*** وابستگی آهن و فولاد به ارز نیمایی

از زمانی که دلار نیمایی وارد ادبیات اقتصاد ایران شد قابل پیش بینی بود که نرخ بسیاری از کالاها از جمله آهن و فولاد به آن وابسته باشد تصور بر این بود که نرخ دلار نیمایی در بازه های ۶ ماهه ثابت باشد تا بتواند به تثبیت قیمت کالاهایی که با این ارز قیمت گذاری شود اما متاسفانه نرخ دلار نیمایی با نوسانات شدیدی همراه بود به خصوص در ۶ ماه اول سال ۹۹و این روند تمام معادلات قیمت گذاری آهن و فولاد را تحت شعاع قرار داد.

در خصوص نوسانات اخیر بازاز آهن ارزیابی دو عامل حائز اهمیت است موضوع اول تغییرات جهانی قیمت اهن و فولاد است از انجایی که فولاد مهم ترین و استراتژیک ترین کالای صنعتی محسوب می شود التهابات اخیر جذابیت بازار داخل را افزایش داده از سوی دیگر پیچیدگی های صادراتی و محدودیت های موجود انگیزه تولیدکنندگان را برای صادرات کاهش داده است از طرفی سخت گیری های دولت برای بازگرداندن ارز های صادراتی رغبت فولادی ها و آهنی ها را برای استقرار استراتژی های صادراتی کاهش داد.دومین نکته مهم در این بخش رشد بی سابقه قیمت دلار و نزدیک شدن نرخ دلار نیمایی و آزاد بود

*** رویکرد تولیدکنندگان در مقابل افزایش نرخ دلار

افزایش نرخ دلار تاثیر مستقیمی بر حامل های انرژی و حمل و نقل در حوزه زنجیره تامین فولاد گذاشت تولیدکنندگان دو رویکرد را در پیش داشتند یک روش که روال بازار است کاهش حاشیه سود به جهت حفظ مزیت رقابتی است اما تولیدکنندکان رویکرد دوم که افزایش قیمت ها بود را در پیش گرفتند که این موضوع خود یکی از عوامل افزایش نوسانات اخیر بازار فولاد است

رویکرد محتمل در شرایط فعلی کاهش نرخ دلار است چرا که ساختار اقتصاد ایران برای نرخ های بالای ۲۵ هزارتومن طرح ریزی نشده و ادامه روند افزایش قیمت دلار در ابعاد خرد و کالان به زیان اقتصاد است لذا پیش بینی میشود که دولت راه حل هایی برای منطقی کردن قیمت دلار در هفته های آتی در پیش گیرد با تغییر روند حرکت دلار انتظار تعدیل قیمت ها در بازار آهن و فولاد محتمل است از سوی دیگر با کاهش هزینه های سربار در مسیر تولید آهن و فولاد و پیشنهاد قیمت های رقابتی ار سوی تولیدکنندگان ظهور قیمت های پایه در معاملات فولاد و آهن را شاهد خواهیم بود.

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.