عملکرد بورس کالا در محصولات فولادی - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
بررسی قیمت

عملکرد بورس کالا در محصولات فولادی

شناسه : 32027 ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۵
رانت قیمت بازار آزاد با قیمت های موجود در بورس کالا هیچ سنخیتی نداشته و تا این حد توان خرید مصرف کننده واقعی و افراد موجود در انتهای زنجیره تامین ماهش نیافته بود. به همین دلیل در این تحلیل در تلاشیم تا مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر عملکرد چهار ماه بورس فولاد و آهن داخلی را مورد ارزیابی قرار دهیم.
عملکرد بورس کالا در محصولات فولادی
پ
پ

بازار فولاد داخلی ایران در ماه های گذشته شاهد نوسانات گسترده ای بوده است که کمتر روزی این جو در بازار بورس فولاد حاکم بوده و قبلا شاهد این سناریوها نبودیم. رانت قیمت بازار آزاد با قیمت های موجود در بورس کالا در محصولات فولادی هیچ سنخیتی نداشته و تا این حد توان خرید مصرف کننده واقعی و افراد موجود در انتهای زنجیره تامین ماهش نیافته بود. به همین دلیل در این تحلیل در تلاشیم تا مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر عملکرد چهار ماه بورس فولاد و آهن داخلی را مورد ارزیابی قرار دهیم.

در بورس کالا در بازه شصت روز گذشته اختلاف قیمتی غیرمنتظره بین بورس کالا و قیمت بازار آزاد وجود داشت که بر آشفتگی های این بازار تاثیر بیشتری گذاشت و روند عاملات را پیچیده تر کرد.اکثر عدم شفافیت های موجود در بازار در بخش مقاطع طویل و تختال رخ داد به طوری که در ماه گذشته ورق سیاه در بورس کالا حوالی قیمت ۱۲۵۰۰ تومان معامله شده بوده و در همان روز بازارآزاد شرایط متفاوتی را در پیش گرفته و ورق سیاه در کف قیمت ۲۲۵۰۰ تومان در بازار آزاد به فروش می رسید. این اختلاف بزرگ در قیمت های مصوب بورس کالا در محصولات فولادی و بازار آزاد فضا را بسیار رانتی کرده و عدم اطمینان ها را در معاملات فولاد ایران به بیشترین حد خود رسانده است.

*** لزوم توقف معاملات مچینگ در بورس فولاد

یکی از عارضه های موجود در بازار فولاد ایران در شرایط فعلی، عرضه محصولات و مصنوعات فولادی به صورت مچینگ است. در توضیح مچینگ باید گفت که سامانه مچینگ امکان خرید را از کالای مازاد در بورس کالا در محصولات فولادی فراهم می آورد. مچینگ فولاد در حالتی در بورس اتفاق می افتد که تمامی محصولات عرضه شده در بورس کالا به فروش نرشد و مابقی معاملات با قیمت پایه در سیستم معاملات عرضه نشده قرار گرفته و به فروش می رسد. این در حالی است که عرضه کننده محصولات فولادی در بورس کالا موظف است که سیستم مچینگ را تا پایان روز معاملاتی باز نگه دارد.

این موضوع سبب می شود که رقابتی بین تامین کنندگان ایجاد نشده و قیمت های پایه فضای رقابتی عرضه و تقاضا را محدود کرده و قیمت های پایه در سامانه مچینگ فضا را برای ایجاد بازار آزاد در روزهای آتی فراهم می سازد.

لذا یکی از عواملی که سبب شد اختلاف قیمت بازار آزاد و بورس کالا در محصولات فولادی در دو ماه گذشته به عنوان یک چالش اساسی ایجاد شود عرضه ی محصولات به صورت مقطعی در سیستم مچینگ با قیمت پایه بود که البته برای جل این موضوع جلسات مختلفی از سوی سازمان های بالادستی برگزار شده و بازار در انتظار تصمیمات و خروجی این نشست ها است. ارزیابی ها و آسیب شناسی هایی که در بورس فولاد توسط کارشناسان صورت گرفته نشان از این می دهد که حذف معاملات مچینگ بالغ بر شش ماه زمان نیاز دارد و جایگزینی عرضه ها به صورت تدریجی باید در بورس کالا صورت بگیرد تا به تعادل بازار و کاهش رانت موجود در بازار آزاد بیانجامد.

*** رشد تقاضای کاذب بورس کالا در محصولات فولادی

التهاباتی که در دو ماه اخیر قیمت فولاد رخ داد این بازار را برای نوسان گیر ها و به خصوص کسانی که در سفته بازی تخصص داشتند جذاب کرد. از آنجایی که هر کالایی که جنبه سرمایه ای پیدا کند و جزئی از اقلام فاسد شدنی نباشد پتانسیل رشد و ایجاد تقاضای مقطعی کاذب را داراست. این موضوع در مورد فولاد هم صدق می کند و ما شاهد رشد تقاضا در مقاطع طویل و شمش فولادی در بورس و معاملات بازار آزاد بودیم.فولاد ایران بالغ بر ۱۵ میلیون تن تولید مازاد بر نیاز داخلی دارد و تولید فولاد ایران در بازه یکساله گذشته رشد ۱۱ درصدی را تجربه کرده که در شرایط کرونا و افت نیاز جهانی این رقم بسیار قابل توجه است.

 

*** بورس فولاد ایران شاهد رشد تقاضاست؟

در گزارش های سایت تحلیلی ورلد استیل کاملا واضح است که اگثر کشورهای تولید کننده فولاد با کاهش تولید و عرضه همراه بوده اند. برای مثال کشورهای حوزه cis حدود ۶ درصد کاهش تولید داشته اند. اما این سوال ایجاد می شود که با وجود کاهش روند تولید و متعاقبا تقاضای جهانی، بورس فولاد ایران شاهد رشد تقاضاست؟ پاسخ این سوال حجوم سرمایه های سرگردان به بازار فولاد است که سبب هیجانات و التهابات دو ماهه گذشته شده است.

بی‌ ارزش شدن پول ملی، عدم اطمینان از سرمایه گذاری در حوزه طلا و دلار، شکنندگی قیمت ها در خودرو و بعضا دست نیافتنی شدن برخی خودروها و ارزندگی پایین برخی برندهای خودرویی داخلی و خارجی ، معاملات سنگین و راکد بازار مسکن، عدم اطمینان از روند حرکت شاخص سهام بورس تهران و مهم تر از همه ممنوعیت صادرات محصولات فولادی همگی باعث شده اند که فولاد به عنوان کالایی سرمایه در ایران مطرح شود و بخشی از نقدینگی جامعه را به خود معطوف کند. این موضوع در بازار پایدار می تواند فرصت بسیار مناسبی باشد اما در شرایطی که قدرت خرید مصرف کننده نهایی در کمترین میزان ممکن قرار دارد این موضوع در کنار تمام مزیت هایی که برای بورس فولاد دارد می تواند چالش آفرین و آسیب زا باشد.

*** آسیب های خروج فولاد از بورس کالا

یکی از عواملی که به التهاب و هیجانات بورس فولاد اثرگذار بود شایعه هایی مبنی بر خروج معاملات بورس کالا در محصولات فولادی بود این خبر که با شایعات فراوان و مدل های متفاوتی نشر پیدا کرد و بعضا تکذیب شد در بازه های زمانی مختلف شرایط بازار را به سمت حبابی شدن سوق داد. در صورتی که این خبر صحت داشت شاهد رشد قیمت ها بسیار بیشتر از حد فعلی بودیم زیرا بورس فولاد به بورس بازار آزاد تبدیل می شد و قیمت ها و شاخص ها هیچ روند منطقی را در پیش نمی گرفتند و از طرفی چون قدرت سرمایه گذار در بورس فولاد بسیار پررنگ است، در نهایت سیاستگذاری قیمت فولاد توسط عمده سهامداران و سرمایه دارن این حوزه می افتاد و کار برای مصرف کننده و متقاضی بسیار سخت می شد.

*** تاثیر نرخ دلار بر معاملات بورس فولاد

در بازه سه ماهه گذشته نرخ های تمام شده مقاطع فولادی از قیمت دلار تاثیرات فراوانی گرفته اند. با وجود اینکه تاثیر قیمت دلار در بورس کالا در محصولات فولادی بر همه مقاطع تاثیر یکسانی نداشته، ولی همنوایی نرخ دلار و قیمت عرضه محصولات فولادی در بورس کالا روندی منطقی را طی کرده است.

از آنجایی که نرخ دلار و نرخ فولاد و آهن به واسطه حامل های انرژی به هم وابسته هستند با تغییر نرخ دلار و عبور از کانال ۲۴ هزار تومنی دلار شاهد رشد شارپی در قیمت های شمش فولادی و مقاطع طویل بودیم.

 

*** نقش اول دلار در قیمت گذاری بورس

قیمت دلار تاثیر خود را از سه ماهه گذشته بر نرخ نهایی محصولات عرضه شده در بورس کالا گذاشته است و تقریبا تاثیر آن بر نرخ ها در دوره شصت روز گذشته تثبیت شده باقی مانده است. طی یک ماه گذشته با کاهش مقطعی قیمت دلار شاد روند کاهشی در معاملات میلگرد بودیم که البته با اوج گیری مجدد نرخ دلار قیمت ها در کانال ۱۱۰۰۰۰ ریال تثبیت شده است. سناریوی محتمل در بازار میلگرد کاهش نرخ دلار و به تبع آن کاهش نرخ میلگرد ۲۰ در معالات آتی بورس کالا در محصولات فولادی خواهد بود.

رفتار دلار در خصوص قیمت شمش بی شباهت به میلگرد اصفهان نبود و هر دو با کاهش مقطعی نرخ دلار واکنش نشان داده و قیمت نهایی هر دو محصول به صورت مقطعی کاهش یافت ولی مجدد به کانال افزایشی برگشت

در مجموع باید رفتار دلار و ورود پول های هوشمند به بازار آهن و فولاد را در هفته های آتی و پس از تعطیلات روزهای پنجشنبه و جمعه بررسی کرد. در صورت که تقاضا به دلیل رشد قیمت دلار تضعیف شود شاهد افزایش های مقطعی قیمت در محصولات فولادی و بازار آهن خواهیم بود ولی پیش بینی می شود در میان مدت با تعدیل نرخ ارز قیمت های رقابتی تر در بورس فولاد و آهن را مشاهده کنیم.

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.