افزونه جلالی را نصب کنید. 6 ربيع أول 1444 Saturday, 1 October , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
دانشنامه

بیلت چیست و مقایسه آن با انواع شمش

شناسه : 32034 16 مهر 1399 - 17:37 منبع : آرتان فولاد ایرانیان
فرآورده های نورد میانی فولاد که شامل بیلت، اسلب و بلوم هستند، از شمش ساخته می شوند و برای تبدیل شدن به محصول مورد نظر باید چندین مرحله فرآوری شوند.
بیلت چیست و مقایسه آن با انواع شمش
پ
پ

بیلت چیست؟ بیلت فولادی یکی از پر مصرف ترین انواع شمش در بازار فولاد است. اگر شما هم از طرفداران اخبار اقتصادی باشید، حتما حداقل یک بار واژه شمش طلا را شنیده اید. اما آیا می دانید شمش هایی که عموما در صنعت استفاده می شوند، از جنس فولاد هستند؟ بله، شمش های فولادی که در مقاله انواع شمش فولادی ساختمانی و کاربردهای آن به بررسی آن ها پرداختیم،

شمش‌های فولادی اینگت محصولات نیمه تمامی با سطح مقطعی به شکل ذوزنقه هستند. سایر فرآورده های نورد میانی فولاد که شامل بیلت، اسلب و بلوم هستند، از شمش ساخته می شوند. به طور کلی بیلت، اسلب و بلوم برای تبدیل شدن به محصول مورد نظر باید چندین مرحله فرآوری شوند. در این مقاله می خواهیم درباره بیلت (billet) و تفاوت های آن با دیگر شمش ها صحبت کنیم. با آرتان پرس همراه باشید.

*** بیلت چیست ؟ (billet)

این محصول در بازار آهن آلات بسیار پرطرفدار است. بیلت به عنوان یکی از محصولات میانی نورد فولاد، سطح مقطع دایره ای یا مربعی شکل دارد. مساحت سطح مقطع‌بیلت کمتر از ۲۳۰ سانتی متر مربع است و طول بیشتری نسبت به شمش دارد. به همین دلیل عموما برای تولید محصولات طویلی مانند میلگرد و مفتول ازبیلت استفاده می شود. به بیلت، شمشال هم می گویند.

بیلت فولادی
بیلت فولادی

*** روش های تولید بیلت چیست

به طور کلی فولاد مذاب یا خام به سه روش تولید می شود. اما فناوری مورد استفاده در تولید بیلت در مراحل بعد از به دست آوردن فولاد مذاب، تقریبا یکسان است.

*** معروف ترین تولیدکنندگان بیلت در ایران

*** ذوب آهن اصفهان

مادر صنعت فولاد ایران، ذوب آهن اصفهان است که اولین و بزرگ ترین تولیدکننده فولاد ساختمانی در کشور است. ذوب آهن اصفهان در سال ۱۳۵۰ به بهره برداری رسید. این کارخانه در جنوب غربی استان اصفهان و در نزدیکی شهرستان زرین شهر احداث شده است. محصولات کارخانه ذوب آهن اصفهان به بیش از ۲۳ کشور آسیایی، آفریقایی و اروپایی صادر می شود. عمده ترین محصولات این کارخانه تیرآهن I شکل و H شکل، میلگردهای ساده و آجدار، نبشی، ناودانی و شمش‌بیلت است. محصولات این واحد صنعتی در پروژه های مهمی مانند برج میلاد، مترو تهران، نیروگاه هسته ای بوشهر مورد استفاده قرار گرفته است.

ذوب آهن اصفهان
ذوب آهن اصفهان

*** فولاد مبارکه اصفهان

این کارخانه از سال ۱۳۶۰ راه اندازی شد. اما به دلیل جنگ به حالت نیمه تعطیل درآمد. مجتمع فولاد مبارکه اصفهان در سال ۱۳۷۰ مجددا آغاز به کار کرد و اولین کوره قوس الکتریکی خود را راه اندازی نمود. ظرفیت تولید این مجتمع به قدری است که بخش قابل توجهی از نیازهای کشور را تحت پوشش قرار می دهد. فولاد مبارکه اصفهان در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان واقع شده است و مساحتی بالغ بر ۳۵ کیلومتر مربع دارد. محصولات این واحد بزرگ صنعتی شامل بیلت، اسلب، لوله های نفت و گاز، ورق آجدار، ورق قلع اندود، ورق رنگی، ورق گالوانیزه و … است. در حال حاضر این کارخانه یکی از بزرگ ترین واحد های صنعتی در کشور است که علاوه بر تامین نیازهای داخلی، میزان قابل توجهی از تولیدات خود را نیز صادر می کند.

*** فولاد خوزستان

عملیات احداث و ساخت این مجتمع فولادی از سال ۱۳۵۳ شروع شد. اما به دلیل پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ و شروع جنگ تحمیلی، افتتاح آن به تاخیر افتاد. در نهایت در فروردین سال ۱۳۶۸ به طور رسمی آغاز به کار کرد. فولاد خوزستان روش کوره بلند و کوره قوس الکتریکی را برای اولین بار در کشور به کار گرفت. این واحد بزرگ صنعتی در استان خوزستان و در نزدیکی شهر اهواز واقع شده است. ظرفیت تولید سالانه فولاد خوزستان در حدود ۳٫۸ میلیون تن است. این مجتمع به عنوان بزرگ ترین عرضه کننده بیلت و دومین قطب تولید فولاد خام در ایران شناخته شده است. دیگر محصولات این شرکت شامل اسلب، بلوم، گندله و … است.

علاوه بر ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان، تولیدکنندگان دیگری نیز در تولید‌بیلت پیشرو هستند. در ادامه نام تعدادی از این کارخانه ها را مشاهده می کنید.

 • مجتمع فولاد کیمیا
 • فولاد آتیه اندیشان سپهر شرق
 • فولاد خزر
 • فولاد شاهین بناب
 • فولاد آلیاژی ایران
 • فولاد ارفع
 • فولاد پاسارگاد
 • فولاد کاوه جنوب
 • فولاد کاویان
 • فولاد سیرجان
 • نورد فولاد یزد
 • فولاد هرمزگان
 • فولاد جم قم
 • فولاد سازان کیوان یزد
 • ویان همدان

*** شش تفاوت انواع شمش و بیلت چیست

سطح مقطع بیلت دایره یا مربع و بعضا هشت ضلعی است. در حالی که سطح مقطع اسلب مستطیل شکل است.

بیلت طول بیشتری دارد و به همین دلیل هم در ساخت محصولات طویل فولادی مانند میلگرد و مفتول، از بیلت‌استفاده می شود.

این شمش سطح مقطع کوچکتری نسبت به بلوم دارد.

اسلب عموما در ساخت ورق و کویل و بلوم در ساخت تیرآهن و ناودانی کاربرد دارد. اما از بیلت در ساخت میله، انواع میلگرد و مفتول استفاده می شود.

بیلت چگالی بیشتری نسبت به انواع دیگر شمش دارد.

کاربرد بیلت ها در صنعت بیشتر از انواع دیگر شمش است.

*** کاربرد بیلت چیست

ممکن است بخواهید بدانید که کاربردبیلت چیست . ازبیلت در ساخت تمام مقاطع فولادی به جز ورق استفاده می شود. رایج ترین محصول تولید شده از بیلت میلگرد است که در پروژه های عمرانی و ساختمانی کاربرد زیادی دارد. بیلت در پل سازی و صنایع ریلی و اکستروژن هم کاربرد دارد. تیرآهن، مفتول، میلگرد ساده و آجدار، نبشی، ناودانی، سپری، لوله های بدون درز و مانیسمان از دیگر مواردی هستند که در ساخت آن ها از این شمش استفاده می شود.

*** عوامل موثر بر قیمت بیلت چیست

مانند هر محصول دیگری، عوامل متعددی بر قیمت شمش آهن و بیلت تاثیرگذار است. در این قسمت می‌خواهیم به بررسی این عوامل بپردازیم.

*** قیمت سنگ آهن

همان طور که قبل تر هم اشاره شد، یکی از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید انواع بیلت، سنگ آهن است. بنابراین کاملا طبیعی به نظر می رسد که قیمت بیلت صادراتی و داخلی متاثر از قیمت سنگ آهن باشد.

*** قیمت جهانی نفت

حدود ۱۵ درصد از قیمت بیلت و به طور کلی محصولات فولادی ناشی از میزان انرژی مصرف شده برای تولید آن ها است. بنابراین با افزایش قیمت جهانی نفت، شاهد افزایش قیمت تمام شده این شمش و محصولات فولادی خواهیم بود.

*** قیمت ضایعات آهن

با توجه به این که در تولید بیلت از ضایعات آهن نیز استفاده می شود، از این رو قیمت ضایعات بر قیمت نهایی بیلت تاثیرگذار خواهد بود. تولید ضایعات در ایران محدود است. لذا می توان آهن اسفنجی را جایگزین ضایعات آهن کرد.

*** عرضه و تقاضا

به طور کلی عرضه و تقاضا نقش کلیدی در تعیین قیمت نهایی یک محصول دارد. به این صورت که با افزایش عرضه قیمت کاهش و با افزایش تقاضا قیمت افزایش پیدا می کند.

*** هزینه حمل و نقل

یکی از فاکتورهای موثر بر قیمت بیلت، هزینه حمل و نقل آن است.

*** تولیدکنندگان عمده جهانی

سیاست های تولیدکنندگان جهانی بیلت، می تواند روی قیمت آن تاثیر زیادی داشته باشد. به عنوان مثال کاهش میزان صادرات، می تواند موجب افزایش قیمت بیلت صادراتی شود.

*** نرخ ارز

به طور کلی با افزایش نرخ ارز، تقاضا برای آهن آلات و همچنین‌بیلت کاهش پیدا می کند. بنابراین نوسانات ارزی و به تبع آن تغییر میزان تقاضا بر قیمت بیلت تاثیر می گذارد.

منبع: آرتان فولاد ایرانیان

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.