بررسی وضعیت گروه فلزات بورس تهران در نوسانات اخیر - آرتان پرس | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
تحلیل و بررسی

بررسی وضعیت گروه فلزات بورس تهران در نوسانات اخیر

شناسه : 32090 ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۱
گروه فلزات در بورس ایران یکی از کلیدی ترین گروه هایی است که شاکله اصلی بورس تهران و عوامل موثر در ارتقاء و رشد بورس ایران را تضمین می نماید است. این گروه شامل 39 نماد فعال در بازار بورس و بازارفرابوس ایران است که همگی بر اساس آخرین اطلاعیه های عرضه و تقاضا و قیمت گذاری روز، ارزش گذاری شده و گاها درج اخبار مهم از یکی از این نمادها می تواند بر عملکرد همسوی سایر نمادها تاثیر بگذارد.
بررسی وضعیت گروه فلزات بورس تهران در نوسانات اخیر
پ
پ

بورس ایران روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و پس از افت و خیز های فراوان سناریوهای متفاوتی را در پیش گرفته و تحلیل گران مختلف در خصوص روند آتی معاملات بورس و شاخص کل نظرات خود را با دلایل واقعی اما خروجی های کاملا متفاوت اعلام می دارند. لذا در این نوشتار به بررسی آخرین وضعیت گروه فلزات بورس تهران خواهیم پرداخت و شرایط آتی این گروه بورسی را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.

گروه فلزات در بورس ایران یکی از کلیدی ترین گروه هایی است که شاکله اصلی بورس تهران و عوامل موثر در ارتقاء و رشد بورس ایران را تضمین می نماید . این گروه شامل ۳۹ نماد فعال در بازار بورس و بازارفرابوس ایران است که همگی بر اساس آخرین اطلاعیه های عرضه و تقاضا و قیمت گذاری روز، ارزش گذاری شده و گاها درج اخبار مهم از یکی از این نمادها می تواند بر عملکرد همسوی سایر نمادها تاثیر بگذارد. لذا گروه فلزات یکی از همسو ترین و همنوا ترین گروه های بورس ایران بوده و این انسجام دلایلی زیادی دارد که توضیحات و علل این موضوع خارج از بحث این یادداشت است

 

*** ارزیابی عملکرد و بازدهی سهم فلزات

در خصوص ارزیابی عملکرد و بازدهی سهم این گروه همین بس که در بازه ی نه ماهه ساله جاری نسبت به نه ماه مشابه سال گذشته برخی از نمادهای این گروه رشد بسیار قابل توجهی را شاهد بوده اند ( به طور میانگین حدودا ۷۵ درصدی). برای مثال نمادهای فملی با رشد ۹۰ درصدی، فروی با رشد ۷۵ درصدی، فولاد با ۱۱۷ درصد رشد قیمت جزء پر بیننده ترین سهام این گروه محسوب می شوند. از اواخر اسفند ماه سال ۹۸ توجه به گروه فلزات و معدنی ها در بورس فولاد جلب شد.شروع رشد اصلی این گروه از بورس از اوایل خرداد آغاز شد و مهم ترین دلایل آن گزارشات امیدوارکننده، بنیاد و ارزندگی بالای سهم های این گروه و حمایت سهامداران حقوقی از رشد و تقویت سهم های این گروه بود.

از اولایل مرداد ماه سال جاری روند رو به رشد گروه فلزات اساسی متوقف شد و صف های سنگین خرید جمع شد و فورا با واگذاری سهام حقوقی در کف قیمت معاملاتی روز شاهد صف های سنگین فروش در معاملات بورس تابستانه بودیم. در روزهایی که اکثر تحلیل گران از شاخص بورس ۳ میلیونی صحبت می کردند کمتر کسی تصور می کر که شاخص کل بورس تا یک میلیون و دویست افت کند. با افت شاخص بورس و شروع ریزش تمامی سهم ها در تمامی گروه ها، بورس فلزات اساسی نیز قرمز پوش شد و چیزی نزدیک به بیست درصد از ارزش بازار این گروه از بین رفت. بیشترین تاثیر را نمادهای شاخص ساز در این شرایط متحمل شدند به طوری که صف های فروش نماد فولاد تا دو هفته به طور مدوام تثبیت شد و این نماد در کنار خودرو،خساپا و شپنا بیشترین ریزش ها را تجربه کردند.

 

*** ارزیابی عملکرد سه ماهه گروه فلزات اساسی

همانطور که در بخش های قیل توضیح داده شد نوسانات شدیدی در بازه سه ماهه گذشته برای این گروه رخ داد که در این بخش با جزئیات بیشتری به موضوع خواهیم پرداخت.شاخص کل برای گروه فلزات اساسی در بهترین عملکرد سه ماهه گذشته حوالی یک میلیون و چهارصد هزار بوده و این روند در بدترین عملکرد خود در محدوده ۹۰۰ هزار نوسان کرده است.فپنا پس از مقاومت سی روزه در مقابل شاخص یک میلیون و دویست به طور پیوسته روند صعود خود را در پیش گرفته و این موضوع با تاخیر زمانی برای نماد فاسمین پیش بینی می شود.

 

*** ارزیابی آخرین تحولات گروه فلزات اساسی

بورس تهران در روز ۱۶ مهر ۹۹ با رشد ۲۶ هزار واحدی به کار خود پایان داد و زمینه را برای امیدواری و ورود پول به بازار در هفته آتی و بعد از تعطیلات هموار ساخت چرا که مقاومت در کانال یک میلیون و پونصدهزار شاخص کل شکسته شد و این موضوع سبب رشد ۲٫۵ درصدی شاخص کل بورس گردید. در صورتی که روند صعودی بورس ادامه دار و پیوسته باشد سهام گروه های فلزات اساسی و سهام قطعه سازان جزء جذاب ترین بازارها به شمار می آیند و به احتمال زیاد شاهد صف های سنگین خرید در نمادهای این گروه به خصوص فولاد،فملی و وتوکا خواهیم بود چرا که رفتار سهامدارن حقوقی این سهم ها در نوسانات منطقی تر بوده و به احتمال زیاد در روزهای صعودی بازار شاهد حمایت بیشتر حقوقی خواهیم بود.

با بررسی علل رشد شاخص در بازار آخر هفته امروز پی به این نکته می بریم که بیش از هزار واحد از رشد شاخص کل صرفا به نماد “فملی” تعلق دارد و حدود ۷۷۷ واحد نیز به عملکرد فولاد مبارکه مرتبط است. این دو در روزهای آتی با عبور شاخص از کانال ۱۶۸۰ قطعا شرایط بسیار خوبی را در کارنامه خود خواهند داشت. با وجود اینکه برخی از نمادهای گروه فلزات اساسی با کاهش قیمت همراه بودند اما میزان افت قیمت آنها قابل توجه نبود و دلایل آن عدم ریسک کافی برای ورود پول به بازار آخر هفته تلقی می شود. لازم به توضیح است که معمولا در بورس ایران در روزهای آخر هفته تقاضای نقدینگی و عدم شفافیت بازار معاملاتی هفته آینده و بعضا برای سیو سود مقطعی تقاضا برای خرید سهام کاهش یافته و تمایل به نقدشوندگی بالا می رود.

 

*** کارنامه عملکرد ریالی گروه فلزات اساسی

کارنامه امروز معاملات گروه فلزات بورس تهران قابل قبول بود. در مجموع با در نظر گرفتن حجم مبنای کلیه سهام موجود در گروه فلزات اساسی، این گروه شاهد رشد ۱ درصدی در قیمت سهام بود همچنین بیش از ۴۱۴میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۹۸۰ میلیارد تومان معامله شد.نکته قابل توجه این است که حدودت ۶۰۰ میلیرد تومان از ارزش بازار معامله شده در بورس فلزات صرفا معطوف به فملی بود. در هفته معاملاتی جاری نمادهای معدنی نتوانستند عملکردی مشابه نمادهای فلزی داشته باشند که البته منطقی نیز هست. چرا که معمولا استارت روند شارپی در نمادهای معدنی پس از تثبیت سود در نمادهای فلزی و شیمیایی زده می شود که هنوز این سیگنال از جانب این دو گروه صادر نشده و بازار نیاز به گذشت زمان و عبور از شاخص حداقلی و مقاومت ۱۶۸۰ است.

در چنین شرایطی سرمایه گذاران ریسک ورود به نمادهای هم گروه را کمی غیرمنطقی تلقی می کنند. به همین دلیل بود که با وجود رشد یک درصدی شاخص کل نمادهای فلزی در گروه معدنی شاخص کل افت نیم درصدی را شاهد بود که این موضوع جای تعجب ندارد و تقریبا این شرایط در نمای کلی بازار ( به دلایلی که در خصوص سناریوی آخرین روز معاملاتی در بورس ایران اشاره شد) قابل تصور بود. با وجود اینکه نمادهای چادرملو، کچاد و کگل روزهای منفی را سپری کردند اما نمادهای هم گروهی آنها نظیر کالسیمین و کاما سود ۲۰ درصدی و ۲۵ درصدی را برای سهامداران خود به ارمغان آوردند.

 

 

*** نتیجه گیری

شاید برای نتیجه گیری در خصوص روند کلی بازار کمی زود باشد زیرا هنوز نشانه های قطعی رشد پایدار در بورس ایران مشاهده نشده و تا زمانی که مقاومت ها و حمایت های کانال یک میلیون و ششصت هزار واحدی رخ ندهد نمی توان با قطعیت در خصوص رشد پایدار در نمادهای فلزی و به طور کلی بورس صحبتی به میان آورد. اما شدت گرفتن جریان نقدینگی، حمایت حقوقی ها و تعدیل نرخ ارز می تواند به پایداری و ثبات سوددهی در بورس کمک شایانی کند که منتظر رخدادهایی از این منظر در بورس تهران هستیم.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.