جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰ 21 ذو الحجة 1442 Friday, 30 July , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

ارزیابی گلوگاه های صنعت فولاد در بورس ایران

شناسه : 32297 21 مهر 1399 - 14:07
متاسفانه از زمانی که قیمت دلار افزایش غیر منطقی را تجربه کرد به کالاهای معدنی، فولادی و آهنی در بازار به چشم کالاهای سرمایه ای نگاه شد و هر کالایی که قابلیت سرمایه ای داشته باشد از چشم دلالال و واسطه ها دور نخواهد ماند و قطعا ورود این طیف افراد به بازار سبب نابسامانی شده و روند طبیعی عرضه و تقاضا را با مشکل رو به رو می کند.
ارزیابی گلوگاه های صنعت فولاد در بورس ایران
پ
پ

بازار فولاد ایران هر روز با مباحث جدیدی رو به رو می شود که این عوامل ریشه در زنجیره تامین ناکارامد در بحث توزیع فولاد در بورس و فرابورس ایران و بازار آزاد را دارد. متاسفانه از زمانی که قیمت دلار افزایش غیر منطقی را تجربه کرد به کالاهای معدنی، فولادی و آهنی در بازار به چشم کالاهای سرمایه ای نگاه شد و هر کالایی که قابلیت سرمایه ای داشته باشد از چشم دلالال و واسطه ها دور نخواهد ماند و قطعا ورود این طیف افراد به بازار سبب نابسامانی شده و روند طبیعی عرضه و تقاضا را با مشکل رو به رو می کند. متاسفانه اختلاف قیمت محصولات فولادی در بازار آزد و نرخ نامه مصوب در بورس کالا هیچ شباهتی به هم نداشته و قیمت های پیشنهادی با توان مصرف کننده واقعی اختلاف بسیار زیادی دارد. این موضوع در صورتی که مدیریت نشود قطعا بر قیمت های مسکن و خودرو تاثیر چشم گیری خواهد گذاشت که حتی با کاهش نرخ دلار جبران نخواهد شد. بنابراین سعی شده است در این مقاله به ارزیابی گلوگاه های صنعت فولاد بپردازیم.

*** معاملات مچینگ بورس فولاد بازیگر مخرب بازار فولاد

در حال حاضر تفاوت قیمتی محصولات فولاد مبارکه که از کانال معاملات بورس کالا صورت می گیرد با چیزی که در بازار آزاد اتفاق می افتد چیزی بالغ بر ۷۰ درصد اختلاف دارد که این موضوع رانت سنگینی را برای عده ای ایجاد کرده و هزینه را برای تولید کننده و مصرف کنند واقعی بسیار بالا برده است.

یکی از مهم ترین دلایلی که به این موضوع دامن زده، عدم توازن صحیح در مدیریت تقاضای معاملات بورس فولاد ایران است. موضوع مچینگ هر چه سریع تر باید از سیستم معاملاتی بورس کالا حذف شود زیرا امتیازی است که به صورت شفاف در بین تمامی بازیگران بورس اتفاق نمی افتد و پس از دریافت ایت سوبسیت با اختلافی نزدیک به هفتاد درصد در بازار آزاد معامله شده و فروشندگان واقعی را نیز متضرر می کند چرا که در فروش مقاطع فولادی بحث تناژ مهم ترین عامل سودآوری محسوب می شود و ماهش حجم فروش در قیمت های بالا برای کارخانجات تولیدی مانند فولاد مبارکه در میانمدت و بلند مدت به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست.

دولت در شرایط موجود باید نظارت شدیدی به مدیریت تقاضا ها در دو حوزه خیاتی این روزهای بازار فولاد یعنی تختال و مقاطع طویل داشته باشد و از طریق ظرفیت های کارشناسی موجود در مجموعه های مادر نظیر فولاد مبارکه التهابات بازار را به حداقل رسانده و تولیدات را به شکلی عادلانه در بازار عرضه نماید. از آنجایی که حذف معاملات مچینگ موضوعی زمان بر هست و پیش بینی می شود حداقل شش ماه زمان نیاز داشته باشد تنها راه کنترل فعلی التهابات بازار فولاد کاهش سطح موجودی انبار ها در حوزه مقاطع طویل و تختال و برطرف کردن عطش بازار از طریق رشد عرضه هاست.

*** بررسی راهکارهای زود بازده برای کنترل التهابات بازار فولاد

در حال حاضر دولت باید به شکلی ضرب العجلی به میان ورود کند و با کنترل در فاکتور شرایط به به نفع تولیدکننده و مصرف کننده تغییر دهد.

  • توقف روند صادرات به شکلی مقطعی باید در دستور کار سیاستگذاران بورس کالای ایران قرار گیرد. با شرایط موجود بازار فولاد داخلی متوجه ضررهای سنگینی خواهد شد. با وجود اینکه صادرات برای ارز آوری مسئله ای حیاتی است اما دولت باید تمرکز خود را از فروش محصولاتی که در ایران با تقاضای شدیدی همراه شده خارج کند و فعلا استراتژی صادراتی خود را از خوزه تختال و مقاطع طویل خارج کند.
  • باید مدیریت صحیحی صورت پذیرد تا معاملات فولاد صرفا از طریق بورس کالا انجام شود تا رانت موجود در بازار آزاد فروکش کند.

*** آسیب های صادرات مقاطع طویل در شرایط فعلی

چرا صادرات در مقطعی فعلی برای بورس کالای ایران مضرر است؟بر اساس گزارشات تحلیل متال بولتن که بر گرفته از آمار گمرک ایران است ، در شش ماه نخست سال جاری ، واردات ۴۳۲۰۰۰ تن به ارزش ۷۴۵ میلیون دلار مواد خام اولیه فولادی از ترکیه داشته ایم که این میزان نسبت به مشابه سال قبل ۲۷٪ کاهش یافته است. در همین زمان ، حجم صادرات ۷۲۵۰۰۰ تن محصولات ایرانی به ترکیه از ۴۸۸ میلیون دلار به ۵۵۱ میلیون دلار افزایش یافته است ،که درصد رشد صادرات ایران ۳۸ درصد برآورد می شود.تغییرات قابل توجه در آمار تجارت خارجی که نشانگر کاهش ۲۷ درصدی واردات و افزایش صادرات ۳۸ درصدی ایران به ترکیه است ، به دلیل افت ارزش پول هر دو کشور در نه ماهه سال جاری است.

قیمت ارز در ایران حدود ۱۰۰٪ افزایش یافته و ارزش پول ترکیه تا هفته قبل حدود ۴۰٪ کاهش یافته است. بنابراین به نظر می رسد صادرات به ترکیه با وجود کاهش نرخ ارز هر دو کشور و معامله بر مبنای دلاری ، برای تولیدکنندگان ایرانی هزینه بیشتری نسبت به واردات کالا از این کشور دارد. این موضوع به ضرر سیستم اقتصادی ماست. کشورهایی که محصولات طویل فولاد ایران مقصد آنهاست از این مووع بیش تر از ایران منتفع می شوند حال آن که در کشور به شدت به تختال  محصولات طویل نیازمند هستیم. لذا با افت ارزش پول ایران و بعضا تامین برخی مواد اولیه با دلار و یورو این موضوع مقرون به صرفه نیست و ارتباطی بازنده-بازنده را برای تولید کننده و مصرف کننده فولاد داخلی ایجاد می کند.

*** ارزیابی وضعیت تولید مقاطع طویل

برای اینکه مشکل فعلی زنجیره فولاد برطرف بشود نیاز به افزایش تولید داریم. شاید اولین بحث این باشد که ظرفیت تولید محدود است و پتانسیلی برای تولید بیشتر وجود ندارد.اما بررسی تیم تحلیل آرتان پرس این ابهام را برطرف می نماید. تولیدکنندگان بخش فولاد کشور در سال گذشته ۲۰٫۵۱۴ میلیون تن از محصولات خود را روانه بازار داخلی و بین الملل کردند و با این حجم از تولید رشد ۴٫۵ درصدی رادر کارنامه خود ثبت کردند که این رقم در مقایسه  با میزان تولید فولاد در مشابه سال قبل ۱۹٫۶۳۹ میلیون تن بیش تر شده بود که بعضا مخالفانی در زمینه زیست محیطی داشت که با رساندن آب خلیج فارس و پمپاژ آب خلیج فارس برای مصارف صنعتی چالش های زیست محیطی تولید فولاد برطرف گردید.

طبق داده های بررسی شده از گزارشات تجمیعی فولاد سازان، ظرفیت کل واحدهای فعال کشور علاوه بر پروژه های عملی و پروژه هایی که بنا بر سناریوهای مختلف در داخل ایران و یا کشورهای همسایه ممکن است آغاز شود ،رقمی بالغ بر ۶۵٫۳ میلیون تن است.که این رقم برای پاسخگویی به شدیدترین نیازهای داخلی کافی است.

داده های وزارت صنعت نشان می دهد که اگر پروژه های عملی و پروژه های احتمالی کشور تا تقویم سال ۱۴۰۴ ایران عملیاتی شود ، ایران ۱۹٫۳ میلیون تن مازاد تولید بخش فولاد خواهد داشت که می تواند به سایر کشورها صادر شود. این دقیقا همان موضوعی است که ما به دنبال آن هستیم.پاسخگویی کامل به نیاز داخل و صادرات ۱۹ میلیون تن فولاد به دنیا. ایران دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان است و بخش های فولادی از قوی ترین پتانسیل ها در بخش صادرات کشور مخصوصا به کشورهای همسایه برخوردار هستند.

*** آمارهای رسمی مجامع بین المللی

بر اساس گزارش منتشر شده توسط انجمن جهانی فولاد (WSA) ، تولید فولاد خام این کشور در سال ۲۰۱۹ ۳۰ درصد افزایش یافت در حالی که متوسط ​​رشد جهانی در این بخش ۳٫۵ درصد بود. براساس گزارش WSA ، ایران در طی سال ۲۰۱۹، ۳۱٫۹ میلیون تن اقلام مختلف فولادی تولید کرده که حدودا ۴۰ درصد بیشتر از مشابه سال گذشته است.

این بدین معنی است که ما تولید فولاد تک محصولی نداریم و توانسته ایم در تولید اقلم مختلف روند صعودی را تجربه کنیم. ایران که در جایگاه سیزدهم در سال ۲۰۱۷ ایستاده بود ، از سه تولید کننده بزرگ فولاد در جهان یعنی ایتالیا ، تایوان و اوکراین عبور کرد تا در سال ۲۰۱۸ با وجود اعمال مجدد تحریم ها توسط ایالات متحده در مکان دهم قرار گیرد.

تمامی توضیحات مطرح شده با هدف شفاف سازی قدرت تولید ایران برای جبران کمبودهای بازار داخلی و سپس صادرات بیان گردید.قطعا این اراده وجود دارد که با مدیریت تقاضا و افزایش تولید می توان تمامی چالش های موجود در زنجیره تامین فولاد که بزرگترین عوامل التهاب این روزهای بورس ایران است را برطرف کرد.

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.