بررسی آخرین تحولات قیمت جهانی نفت - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بررسی آخرین تحولات قیمت جهانی نفت

شناسه : 32304 ۲۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
عده ای از تحلیلگران حجم تقاضای نفت چهانی را متاثر از موج دوم کرونا نزولی ارزیابی کرده بودند. اما عده ای دیگر از تحلیلگران در انتظار انتشار گزارشات وزارت بازرگانی آمریکا بودند تا قیمت نفت را به شکلی صعودی در تالارهای معاملاتی بورس انرژی مشاهده کنند.
بررسی آخرین تحولات قیمت جهانی نفت
پ
پ

هفته ی گذشته معاملات نفت جهانی شال فراز و نشیب های فراوانی بود که تعیین مسیر دقیق قیمت گذاری طلای سیاه را با چالش هایی همراه کرده بود. عده ای از تحلیلگران حجم تقاضای نفت چهانی را متاثر از موج دوم کرونا نزولی ارزیابی کرده بودند. اما عده ای دیگر از تحلیلگران در انتظار انتشار گزارشات وزارت بازرگانی آمریکا بودند تا قیمت نفت را به شکلی صعودی در تالارهای معاملاتی بورس انرژی مشاهده کنند.

 

*** سیاست های پولی آمریکا مهم ترین عامل در قیمت گذاری هفتگی نفت جهانی

فدرال رزرو آمریکا در آخرین گزارش اقتصادی خود که روز پنجشنبه منتشر شد، میزان بهره بانکی را برای دو ماه دیگر در رقم صفر درصد تمدید کرد که این موضوع سبب افت بی سابقه ارزش دلار در معاملات بین المللی شد. بلافاصله پس از کاهش نرخ دلار، این موضوع بر بازارهای موازی نظیر نفت و طلا و کامودیتی ها تاثیر گذاشت. به طور کلی درز اخبار منفی از یک بازار همواره با مهاجرات نقدینگی به بازارهای موازی همراه است.

 

*** ارزیابی وضعیت صادرات نفت در ونزوئلا

ویترز روز پنجشنبه گزارش داد ، با استناد به اسناد سازمان نفت ونزوئلا که توسط تحلیل گران بورس نفت انجام می گیرد ، شرکت نفت دولتی ونزوئلا اخیراً عملیات مخلوط سازی نفت خام خود را به بالاترین سطح در شش ماه گذشته افزایش داده است. این موضوع که با نام غنی سازی نفت خام در میان معامله گران معروف است به اصطلاح برای مخلوط کردن نفت خام سنگین ونزوئلا برای جریان و آماده شدن آن برای صادرات استفاده می شود.

با ورود نفت ونزوئلا به معاملات جهانی و از طرفی با درخواست دولت ونزوئلا برای مستثنی شدن از محدودیت های تولید نفتی شاهد عرضه های قابل توجه این کشور به بازار نفت دنیا خواهیم بود و چینی ها از این فرصت نهایت استفاده را خواهند برد. در همین راستا شرکت Sinovensa با مشارکت شرکت ملی نفت چین (CNPC) به روزرسانی دیگر در حجم معاملات انجام دادند و برای میانمدت قراردادهای تجاری بین چین و ونزوئلا در زمینه صادرات نفت خام صورت پذیرفت که می تواند تا آخر سال میلادی قیمت نفت جهانی را در کف کانال خود حفظ کند ، این دو شرکت در روز گذشته برای صادرات ۱۵۸۰۰۰ بشکه نفت خام به صورت روزانه با هم تفاهمنامه امضا کردند که از ماه آینده ارسال بشکه های نفت به مقصد چین از سر گرفته خواهد شد.

 

*** بازار جذاب نفت ونزوئلا

البته دولت ونزولا با چالش های زیرساختی سنگینی دست و پنجه نرم می کند زیرا مشخص نیست که شرکت ونزوئلایی چه مدت می تواند به روزرسانی های عملیاتی و راه اندازی خط استخراج نفت  را در میان کمبود شدید تجهیزات صنعتی و چالش های تعمیر و نگهداری و سرمایه گذاری و همچنین مسائل عملیاتی مانند قطعی برق حفظ کند. با همه این تفاسیر صادرات نفت و سوخت ونزوئلا در ماه سپتامبر به ۶۹۰،۰۰۰ بشکه در روز رسیده است که رقم چشم گیری برای این کشور در شراط بحرانی فعلی محسوب می شود. علی رغم تحریم های ایالات متحده که می خواهد درآمد نفتی رژیم نیکولاس مادورو را قطع کند ، این بالاترین میزان صادرات ونزوئلا از ماه آوریل بود.

صادرات ونزوئلا از زمان اعمال تحریم های ایالات متحده علیه صادرات نفت خام خود در اوایل سال ۲۰۱۹ به میزان قابل توجهی کاهش یافته است ، و اساساً شرکت های تصفیه کننده آمریکا از خرید نفت خام ونزوئلا که بخش عمده ای از واردات نفت خام برای پالایشگاه های سواحل خلیج ایالات متحده بود ، امتناع می کنند. تولید و صادرات نفت ونزوئلا برای چندین سال در وضعیت اسفناک سقوط آزاد بوده است ، اما تحریم های ایالات متحده علیه صنعت و صادرات آن ، سقوط تقاضا و بیماری همه گیر COVID-19 روند کاهشی را برای بازار نفت این کشور تسریع کرد.اما باید ببینیم چینی ها تا چه میزان میتوانند صنعت نفت ونزوئلا را احیا کنند.

 

*** اوضاع نابسامان آرامکو

بزرگترین شرکت نفتی جهان ، شرکت عربستانی آرامکو ، در صدد ایستادگی در برابر بحرانی است که در بدترین سقوط تقاضای نفت  جهانی در طول تاریخ ایجاد شده است. این شرکت در صدد است در بازه ی کوتاه ۹ ماهه تولید نفت خود را به دو برابر میزان فعلی برساند تا افت قیمت نفت را با افزایش فروش جبران کند. این شرکت امیدوار است که بتواند برخی از بازار نفت ایران را که به واسطه ی تحریم های نفتی آمریکا از دست ایران خارج شده است را به دست آورد ولی نکته قابل تامل تفاوت جنس نفت خام ایران و عربستان است و نفت ایران سبک تر بوده و برای خوراک پتروشیمی های چینی بسیار مرغوب تر است.

از طرفی چینی ها با تفاهم نامه ای که به مدت ۲۵ سال با ایران امضا کرده اند ترجیح می دهند نفت را از ایران تهیه کنند. جاایگزینی نفت ایران با سایر نفت های کشورهای حوزه خلیج فارس موضوعی نیست که در کوتاه مدت اتفاق بیفتد به همین دلیل حذف نفت تولید شده در ایران برای چینی ها و مشتریان اروپایی پر هزینه بوده و نتیجتا برای آن ها سنگین تمام خواهد شد.

 

*** حراج نفت توسط سعودی ها

برخلاف بسیاری از شرکت های بزرگ نفتی بین المللی ، غول دولت سعودی متعهد نیست که به سمت انرژی کم کربن یا انتشار خالص صفر حرکت کند. فعالیت اصلی آن پمپاژ نفت ارزان قیمت در عربستان است و تا زمانی که دنیا به نفت احتیاج داشته باشد همچنان به این روند  ادامه خواهد داشت.

پس از سقوط قیمت نفت در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی سرتاسری ارخانحات و پتروشیمی های دنیا ، درآمد و  به تبع آن سود شرکت آرامکو کاهش یافت و بدهی های این شرکت به شکلی تصاعدی افزایش یافت ، دلیل اصلی این موضوع خرید غول پتروشیمی SABIC بود که هزینه ی بالایی برای آرامکو داشت و این شرکت تصور این شرایط را برای قیمت نفت نداشت لذا در تلاش است تا با فروش حداکثری نفت هزینه های تصاعدی خود را پوشش دهد که این موضوع نیز بر آینده بازار نفت تاثیر گذار خواهد بود با توجه به این که هر شرکت نفتی در جهان از سقوط قیمت نفت ، خواه خود باعث این موضوع باشد یا شرکت هایی نظیر آرامکو این جو را در بازار ایجاد کنند، متضرر خواهد شد.این سناریو محتمل است که دنیا نفت ارزان را برای بازه های طولانی مدتی به رسمیت بشناسد.

 

*** چشم انداز اوپک برای بازار نفت جهانی

اعضای رسمی عضو اوپک انتظار دارند تقاضای جهانی نفت از سطح قبل از همه گیری ویروس کرونا ، تا  سال ۲۰۲۲ فراتر رود و تا اواخر دهه ۲۰۳۰ که روند صعودی به صورتی تدریجی ادامه دارد افزایش داشته و رشد قیمت نفت مداوم و پیسوته باشد. این دیدگاه شاید در ابتدا کمی دور از انتظار باشد اما در صورتی که راه حلی قطعی برای ویروس کرونا پیشنهاد شود و مجددا روند صنعتی دنیا شروعی دوباره را تجربه کند این روند بسیار محتمل خواهد بود.

ویروس کرونا برخی از مفروضات کلیدی را در پیش بینی های قیمت نفت در همه سازمان ها و شرکت های بزرگ نفتی از جمله اوپک تغییر داده است ، اعضای اوپک در در روز شنبه در نشریه و گزارش خود با عنوان جشم انداز نفت در سال جاری  اعلام کرد اند که تا زمانی که ای ویروس موج های دوم و سوم خود را در کشورهای تولید کننده نفت آغاز کند روند فروش نفت چالش های فعلی را به همراه خواهد داشت و تغییری در روند مصرف و خوراک پتروشیمی ها ایجاد نخواهد شد اما به محض مهار این ویروس تمامی معادلات تغییر خواهد کرد و شاهد رشد شدید درخواست نفت به خصوص از جانب چین برای نفت تولید شده در اوپک خواهیم بود که برای این سناریو باید تمامی تولید کنندگان آمادگی های لازم را داشته باشند تا به تقاضای شارپی ایجاد شده پاسخگو باشند.

 

*** احتمال کاهش تقاضای نفت جهانی

این در حالی است که ماه گذشته ،شرکت نفتی بیریتیش پترولیوم بیان کرد که ممکن است ما از اوج تقاضای نفت در سال جاری و حتی دهه پیش رو عبور کرده باشیم ، اما در همین روزها شاهد سفارشات سنگین شرکت نفتی توتاب بودیم و چشم انداز توتال خبر از رشد تقاضای نفت تا سال ۲۰۳۰ است که با داده ها و بیانیه های اوپک همراستا است.

اوپک در راستای واقعی تر کردن گزارش ها و امار فروش نفت خود و ترسیم شفاف تر چشم نداز آینده نفت به نوبه خود پیش بینی تقاضای بلند مدت خود را از چشم انداز سال گذشته بیش از ۱ میلیون بشکه در روز کاهش داد و انتظار داشت تقاضای نفت جهانی از ۹۹٫۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ به ۱۰۹٫۳ میلیون بشکه در روز در ۲۰۴۰ برسد و سپس به در سال ۲۰۴۵ اندکی به ۱۰۹٫۱ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

اوپک در گزارش ها و آمارهای رسمی خود اعلام کرده است که “با فرض اینکه همه گیری COVID-19 تا سال آینده به شکلی گسترده در تمامی کشورهای دنیا اعم از تولید کننده و وارده کننده مهار شود ، انتظار می رود تقاضای نفت تا سال ۲۰۲۱ تا حدی بهبود یابد و نرخ رشد تقاضای ناب و واقعی که ختم به قرارداد می شود رشدی ۱۰ درصدی را شاهد باشد. با این اوصاف شاهد بازگشت تقاضای جهانی نفت و فراتر رفتن از سطح ۲۰۱۹ در سال ۲۰۲۲ است.

 

*** جمع بندی

تقاضای نفت در آینده به دلیل تأثیرات طولانی مدت نهفته در همه گیری ویروس کرونا که تبعات اقتصادی ، مالی و اجتماعی بالایی بر جای گذاشته با هاله ای از ابهام رو به روست. همانطور که در تحلیل های شرکت های بزرگ نفتی مشاهده کردید جمع بندی دقیقی از قیمت نفت در کوتاه مدت وجود ندارد اما سناریوی محتمل کاهش مقطعی قیمت نفت به دلیل ارزان فروشی برخی تولید کنندگان و کاهش شدید تقاضا از سوی کشورهای صنعتی است.لذا باید تحولات مختلف را در سناریوهای چند بعدی بررسی کرد و برای چشم انداز قیمت نفت تمامی شاخص ها را با هم قیاس کرد. اقتصادهای در حال توسعه همچنان از رشد تقاضای نفت در میان مدت پشتیبانی خواهند کرد چرا که فرصتی عالی برای خرید آنها در بازار این روزها به وجود آمده است.

شرکت آرامکو به هر قیمتی حاضر است نفت ارزان بفروشد و این مسئله برای نظام سرمایه داری کشورهای در حال توسعه فرصتی طلایی است. اگر به همه این موارد ورود نفت شل آمریکا به بازار را اضافه کنیم به احتمال زیاد شاهد کاهش قیمت ها در بازه طولانی تری خواهیم بود. کشورهای تولید کننده نفت باید از این بحران عبور کنند و فقط در شرایط موجود به استراتژی حفظ مشتری بسنده کنند. با توجه به تحلیل های اوپک در سال میلادی جدید رونق بازار نفت قابل تصور است و می توان برای جبران ضررهای این دوره بر روی آن سرمایه گذاری کرد.

 

 

آرتان پرس

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.