بررسی قیمت جهانی طلا در آستانه انتخابات آمریکا - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد:

بررسی قیمت جهانی طلا در آستانه انتخابات آمریکا

شناسه : 32354 ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸
رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا بر تمامی بازارهای جخخانی از جمله طلا تاثیر مستقیی خواهد داشت که در این تحلیل به این موضوع خواهیم پرداخت. در کمتر از یک ماه به انتخابات سال 2020 آمریکا، تنش های سیاسی در این کشور در حال افزایش است.
بررسی قیمت جهانی طلا در آستانه انتخابات آمریکا
پ
پ

رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا دو هفته ی داغ را پشت سر گذاشته و اخبار و سناریوهای حاکم بر این رقابت جریان های اقتصادی دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است. این اتفاق بر تمامی بازارهای جخخانی از جمله طلا تاثیر مستقیی خواهد داشت که در این تحلیل به این موضوع خواهیم پرداخت. در کمتر از یک ماه به انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا، تنش های سیاسی در این کشور در حال افزایش است. بالا رفتن ریسک سیاسی آمریکا خود به تنهایی می تواند عامل اصلی بالا رفتن قیمت طلای جهانی باشد. چرا که طلا یک مامن امن برای سرمایه گذاری سرمایه داران در شرایط با ریسک بالای سیاسی است. از طرفی ریسک های سیاسی باعث نوسان در بازارهای مالی کل دنیا شده است زیرا قیمت ارز ، کالاها و سهام که بر مبنی قیمت جهانی طلا پایه ریزی می شوند در آینده نامشخص است.

 

*** تاثیر انتخابات آمریکا بر قیمت جهانی طلا

تأثیر انتخابات آمریکا بر قیمت طلای جهانی موضوع بحث بسیار رایجی در بازارهای مالی دنیا شده استچرا که تا به این انداه در شرایط سیاسی آمریکا دو دستگی عقیده ایجاد نشده بود و از طرفی سناریوهای پنهان مانند پایان مسالمت آمیز کارزار انتخاباتی موضوعی رسمیت یافته بود اما یکی از شرایطی که پس از انتخابات مطرح می شود و بسیاری از سیاستمداران آمریکایی از این موضوع ابراز نگرانی کرده اند عدم قبول پیروزی جوبایدن از سمت ترامپ و تحویل کاخ سفید به اوست که این موضوع تمامی قواعد حاکم بر نظم سیاسی دنیا را برهم زده و همین ریسک در بازه کوتاه مدت قیمت طلای جهانی را در بالاترین حد خود تثبیت کرده است.

 

*** ارتباط دلار و طلا جهانی

از سویی دیگر در حالت کلی چون پشتوانه ارز آمریکا طلاست لذا ارزش دلار آمریکا با قیمت طلا ارتباط مستقیمی دارد.این به این معناست که  ارزش بالای دلار به معنای پایین آمدن قیمت طلا است در حالی که دلار ضعیف تر به معنای بالاتر بودن قیمت طلا است.اتفاقاتی که اخیرا در آمریکا شاهد آن هستیم مانند بالا رفتن نرخ بیکاری، عدم کنترل اصولی بیماری کرونا،تحریم های یکجانبه و خارج از مبادی رسمی مانند سازمان ملل،جنگ تجاری مستهلک کننده آمریکا علیه چین و نادیده گرفتن پیمان نامه های زیست محیطی همگی مواردی هستند که مسبب کاهش ارزش دلار و کانالی برای رشد قیمت های جهانی طلاست.

از طرفی ساختار سیاسی و اقتصادی آمریکا با قیمت طلای جهانی گره خورده است. برخی بر این باورند که پیروزی ترامپ ارزش دلار را افزایش می دهد چرا که او حامی نظام سرمایه داری در آمریکاست و بورس و سایر بازارهای مالی آمریکا در صورت پیروزی او وامنش مثبتی را نشان خواهند داد و برنده شدن بایدن ارزش دلار را کم کرده و به احتمال زیاد نرخ طلای جهانی افزایش خواهد یافت و این افزایش بورس های آمریکا را با افت شاخص همراه خواهد کرد.

چه سناریوهایی برای قیمت طلای جهانی در شرایط فعلی قابل تصور است؟ این سوالی است که سرمایه گذاران فلزات گران بها باید از خود بپرسند ، اما عوامل زیادی وجود دارد که باید قبل از نتیجه گیری در نظر گرفته شود.

 

*** سه سناریو برای قیمت طلای جهانی

هنگامی که دونالد ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ پیروز شد ، قیمت طلا سقوط کرد و سهام با هم در قرمز پوش شدن متحد شدند ، بنابراین دلیل آن این است که اگر او در سال ۲۰۲۰ ریاست جمهوری را از دست بدهد ، یک سقوط در بازار سهام باعث افزایش قیمت طلا خواهد شد. اما همه چیز هرگز به این سادگی ها نیست. بورس اوراق بهادار در سال جاری شاهد یک رقابت بی سابقه بوده است که عمدتاً با شاخص های انگیزشی گسترده دولت آمریکا برای مشارکت همه جانبه در بازار مالی صورت گرفته است. لذا بورس آمریکا را تک بعدی نمی توان ارزیابی کرد.لذا باید تمامی جایگشت های محتمل بر سناریوی انتخابات آمریکا را بررسی نماییم:

  1. بایدن در انتخابات کاملاً پیروز شد و در نتیجه دموکرات ها مجلس و مجلس سنا را کنترل کردند.
  2. بایدن در انتخابات پیروز می شود اما در سنا پیروز نمی شود.
  3. بایدن می بازد و ترامپ پیروز می شود.

 

*** سناریوی کنترل کامل دموکراتیک

در سناریوی اول ، دموکرات ها کاملاً پیروز می شوند و بایدن مجلس و مجلس سنا را کنترل می کند. جو بایدن ، (نامزد ۷۷ ساله رئیس جمهور ایالات متحده ، ۲۰۲۰) ، در کارزار انتهاباتی متعهد به ایجاد تغییرات گسترده در زمینه مقررات شده است. او طرفدار بزرگ اقتصاد سبز است ، بنابراین دوست صنعت و معدن نیست. لذا این موضوع بر بازار فلزات و معادت و فولاد تاثیرگذار خواهد بود.

پیش بینی می شود تغییرات نظارتی بایدن شامل سیاست اقلیمی ۱٫۷ تریلیون دلار و طرح بهبود زیرساخت ۱٫۳ تریلیون دلار برای آمریکا هزینه در بر داشته باشد.اینها مواردی است که برای بهبود آینده آمریکا عالی خواهد بود ، و به اقتصاد پایدار در این کشور کمک خواهد کرد. اما میزان بدهی های خارجی آمریکا بالاست و باید این موضوع را مدیریت کرد. اولین راه جبران این کمبود بودجه بالا بردن نرخ مالیات صنعتی هاست. این رویکرد شاید خیلی با دیدگاه مدیران کارخانجات آمریکایی همراستا نیست و این موضوع فشار بیشتری بر نرخ دلار وارد می کند که برای بازار مالی آمریکا که با دلار تجارت می کنند اصلا خوشایند نیست وبه نوعی چراغ سبزی به افزایش نرخ طلای جهانی نیز محسوب می شود.

 

*** سناریوی دوم : رئیس جمهور دموکرات ، سنا جمهوری خواه

در سناریوی دوم ، بایدن در انتخابات پیروز می شود ، اما جمهوریخواهان هنوز مجلس سنا را کنترل می کنند. در اینجا ، احتمالاً رژیم مالیاتی ترامپ باقی خواهد ماند و دستان بایدن برای اعمال هزینه های مالیاتی بر صنایع بسته خواهد شد. این سناریو ممکن است بازارهای طلا و فلزات را ثابت نگه دارد ، زیرا تغییرات کمتر تأثیرگذار بوده و عدم اطمینان کاهش می یابد

در این سناریو باعث می شود که نظم به سیاست جهانی و به تبع آن به اقتصاد بین المللی برگردد. زیرا ترامپ به شدت غیر قابل پیش بینی است و یکی از دلایل هیجان قیمت طلای جهانی رفتارهای دور از انتظار او با اقتصاد سایر کشورهاست. در این سناریو انتظار می رود که ریاست بایدن جو جهانی را آرامتر کند. به نظر می رسد بایدن روابط تجاری با چین را آرام می کند و تحریم های مختلف علیه کشورهای خارجی مانند ایران را لغو می کند. این امر برای بورس آمریکا سودمند خواهد بود اما به احتمال زیاد تقاضا برای طلا را کاهش می دهد و باعث تعدیل قیمت طلای جهانی خواهد شد.

 

*** تاثیر شاخص های اقتصاد کلان بر قیمت طلای جهانی

سازمان اف ای دی  در تلاش برای حمایت از رشد اقتصادی و تقویت اشتغال در آمریکا ، دست کم تا سال ۲۰۲۳ به نرخ بهره پایین متعهد شده است. این بدان معناست که ارزش دلار آمریکا احتمالاً طی دو سال آینده تضعیف خواهد شد ، فارغ از اینکه چه کسی مسئول سمت ریاست جمهوری آمریکا باشد. این امر باعث افزایش قیمت طلا در بازه های میانمدت دو ساله می شود اما در مجموع این اقدامات برای اقتصاد آمریکا مضر است.

بنابراین ، اگر ترامپ پیروز شود ، دلار آمریکا کمترین افت ارزش را خواهد داشت ، در صورت پیروزی بایدن با سنای جمهوری خواهان، دلار بیشتر تضعیف خواهد شد ، و با پاک سازی کامل دموکراتیک ها بیشترین رشد را تجربه خواهد کرد.

با در نظر گرفتن تمامی سناریوها به قطعیت نمی توان برای مسیر آینده بازارها تصمیم گیری کرد و مسیر روشنی را برای آنها متصور شد. چرا که تحلیل های اقتصاد کلان ابعاد متفاوتی به خود گرفته است و ما صرفا می توانیم محتمل ترین پیشامد ها را بررسی کنیم. اما هر تغییر غیرمنتظره ای در اتفاقات بالا سبب رشد قیمت طلای جهانی و افت شاخص ارزش دلار خواهد شد.

 

*** رشد طلای جهانی در صورت انحراف مسیر انتخابات

یکی از ریسک های مطرح شده در مسیر انتخابات عدم قطعیت های حاکم بر ایت مسیر است. هر اتفاقی در این راستا به شدت به زیان آمریکاست و به احتمال زیاد قیمت طلا را به شدت افزایش می دهد.اگر برنده مشخصی وجود نداشته باشد یا ترامپ از پذیرش پیروزی بایدن خودداری کند ، هرج و مرج ایجاد می شود و این موضوع اولین عامل رشد قیمت طلا در دنیا خواهد بود. مدیریت این مسئله در شرایط عادی دشوار است ، اما از آنجا که ترامپ به صحت رای گیری از طریق پست الترونیکی مشکوک است ، احتمالاً این سناریو قدرت بگیرد. این موضوع می تواند انتخاب ریاست جمهوری جدید در این کشور را تا پایان سال ۲۰۲۱ به درازا بکشد.

 

*** طلای جهانی در انتظار نتیجه انتخابات

برنده نهایی ۳ نوامبر چه کسی خواهد بود؟ این سوالی است که به طیف وسیعی از سناریوهای اقتصادی پاسخ خواهد داد. در چند روز پس از بستری شدن ترامپ در بیمارستان برای درمان Covid-19 ، نظرسنجی رویترز / ایپسوس بایدن را با ۱۰ درصد پیشرفت از ترامپ برنده انتخابات می داند. وال استریت ژورنال نیز پس از مناظره ضعیف و بی نتیجه و آشفته هفته گذشته ، نظرسنجی را انجام داد که بایدن را با ۱۴ امتیاز بالاتر از ترامپ قرار داد.  اما با گذشت یک ماه دیگر ، هنوز برای تصمیم گیری زود است و می توان به انتخابات گذشته آمریکا و امتیاز بالای هیلاری کلینتون اشاره کرد.

 

*** بررسی شاخص نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی

صندوق بین المللی پول (IMF) پیش بینی تکان دهنده ای مبنی بر اینکه بدهی دولت ایالات متحده تا سال ۲۰۳۰ در ۱۶۰٪ تولید ناخالص داخلی خواهد بود ارائه کرده که این موضوع نشان از خالی بودن سقف های کانال دلار در معاملات فارکس است.

تولید ناخالص داخلی را می توان شریان اصلی درآمد هر کشور دانست. اگر تولید ناخالص داخلی آن بیشتر از بدهی آن باشد ، در آن صورت می تواند بدهی خود را پرداخت کند و به راحتی کار کند. اگر تولید ناخالص داخلی آن بسیار کم باشد ، در معرض خطر بحران بدهی است. ایالات متحده نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی بسیار بالاتر از آنچه گزارش ها اذعان کرده اند دارد، به واسطه حمایت از شرکت ها و کسب و کارای کوچک برای مبارزه با Covid-19 حدود دو سوم بدهی عمومی ایالات متحده متعلق به بانک ها ، شهروندان و شرکت های بزرگ است ، بقیه متعلق به کشورهای خارجی ، عمدتا چین و ژاپن است.

وقتی کشوری مانند آمریکا تولید ناخالص داخلی کم و بدهی بالایی دارد ،زمینه را برای افزایش قیمت جهانی طلا هموار می کند. زیرا مردم نگران هستند کشور به سمت بحران بدهی پیش برود. این می تواند در صورتی اتفاق بیفتد که طلبکاران آن مانند چین یا ژاپن برای جبران خطر وام دادن به ایالات متحده ، سود بالاتری از وام های معوق خود طلب کنند. لذا خریداران طلا می خواهند از سرمایه خود محافظت کنند و وارد بازی سود بانکی و رشد تورمی قیمت ها نشوند.این موضوع خرید طلا را در کل دنیا جذاب کرده و به رشد قیمت آن خواهد انجامید.

 

*** ورود بیت کوین به معاملات جهانی

با بالا رفتن قیمت جهانی طلا فرصت برای بازار های موازی نظیر ارزهای دیجیتال ایجاد شده تا بتوانند نقدینگی قابل توجهی را به سمت خود جلب نمایند. نکته حائز اهیمت این است که طلا و بیت کوین در بازه یک سال گذشته رفتار مشابهی را در بازار به خود اختصاص داده اند و یک همگرایی معناداری بین قیمت بیت کوین و طلای جهانی به وجود آمده که خوب است تحلیلگران به این موضوع توجه داشته باشند. اگر بازارهای مالی با عدم اطمینان روبرو شوند ، هر دو این دارایی ها احتمالاً افزایش قیمت خواهند داشت. اقتصاد پایدار نیازمند نظم و آرامش است.در دنیای امروز کاملاً واضح است که هیچ کشوری رونق اقتصادی ندارد و ایالات متحده به ویژه در وضعیت بدی قرار دارد. این عدم اطمینان و نگرانی ، فلزات گرانبها را در موقعیتی قدرتمند قرار داده است.

 

*** جمع بندی

نتیجه این تحلیل این است که در صورت پیروزی بایدن ، به دلیل ماهیت قول های انتخاباتی او مبنی بر اقتصاد سبز شرایط برای معدنی ها و فلزات گرانبها کمی دشوار خواهد شد. اما سیاست های او احتمالاً ارزش دلار را کاهش می دهد تا فضای رقابتی برای صنایع و صادرات ایجاد شود و حجم بدهی های آمریکا کاهش یابد. این موضوع باعث افزایش قیمت طلا می شود. در صورتی که ترامپ مجددا رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود سیاست های ملی گرایانه او سبب تقویت ارزش دلار شده ولی روند بدهی مالی آمریکا قیمت جهانی طلا را بالا نگه خواهد داشت.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.