یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

توری چیست؟ انواع و تفاوت های مهم آن که در قیمت تاثیر گذار است

شناسه : 33914 ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵
مهم‌ترین کاربرد توری حفاظت آن است. باتوجه به کاربردهای متعددی که توری در زمینه حفاظت دارد، انواع توری تعریف شده ‌است که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. در واقع توری‌ها که عمدتا از فلز ساخته می‌شوند در خیلی از کاربردها به علت قیمت مناسب آن ها به عنوان جایگزین انتخاب می‌شوند. در مقاله‌ای که برای شما آورده‌ایم به انواع توری مانند توری‌حصاری، توری مرغی و توری پرسی و تفات آن ها اشاره شده است.
توری چیست؟ انواع و تفاوت های مهم آن که در قیمت تاثیر گذار است
پ
پ

توری ها چه انواعی دارند؟ قیمت توری فلزی به چه پارامترهایی بستگی دارد؟ همه ما میدانیم که از گذشته تاکنون موضوع امنیت و حفاظت یکی از نیازهای مهم بشر بوده است. شایدتاکنون  ابزارهای مختلفی برای این امنیت بوجود آمده است، که در راستای تامین امنیت یکی از ابزارهای مهم توری فلزی بوده است. توری با ویژگی‌ها و خصوصیاتی که دارد، دارای انواع متفاوتی می‌باشد که هرکدام برای کاربرد مخصوصی استفاده می‌شود. این محصول در واقع شبکه‌های بهم پیوسته‌ای می‌باشد که فاصله معینی از چشمه‌ها به‌ وسیله بافتن و جوش‌ دادن به یگدیگر ایجاد می‌شود. منظور از چشمه ابعاد لوزی، مربعی و یا شش ضلعی شکلی است که ساخته می‌شود. توریها می‌تواند از انواع فلزات نظیر گالوانیزه، مس، استیل، برنج و آلومینیوم و یا فایبرگلاس، پلاستیک و نخ ساخته شده باشد. اگر خواستار خرید توری هستید، پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با انواع و تفاوت‌های آنها در این مقاله با آرتان پرس همراه باشید.

*** روش ساخت و جنس توری‌ها

اولین نکته‌ای که در رابطه با توری‌ها باید بدانیم، روش ساخت و جنس آنها می‌باشد. توری موردنظر در این مقاله توری فلزی می‌باشد. توری فلزی را معمولا از سیم مفتول و یا ورق می‌سازند. جنس سیم مفتول متفاوت می‌باشد و می‌تواند آهن و فولاد، استیل، آلومینیوم و مس باشد. در فرآیند تولید توریها از بافتن به کمک دستگاه‌های اتوماتیک و یا جوشکاری استفاده می‌شود. اگر در روش تولید توری فقط از بافتن استفاده شود به آن توری مشبک می‌گویند، اما اگر از جوشکاری در ساخت آن استفاده شود به آن توری جوشی گویند. ساخت توری به طور کلی با دو روش امکان پذیر است، که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

*** روش تولید دستی توری

در روش تولید توری به روش دستی، بجای دستگاه از کارگر استفاده می‌شود. در این روش با پیچیدن توری به دور یک موتور الکتریکی، اندازه چشمه‌ها توسط قالبی تعیین می‌شود. با تعویض قالب چشمه می‌توان سایز چشمه توری را تغییر داد. فردی که در حال بافتن توری است، به‌وسیله یک اهرم موتور الکتریکی را روشن می‌کند و سیم مفتول گالوانیزه و یا هر جنس دیگری از توری را به دور قالب می‌پیچد و پس از اینکه سیم مفتول به حالت سینوسی فرم گرفت؛ آن را در میان ردیف‌های بافته شده از قبل قرار می‌دهد و به این صورت ردیف به ردیف مانند قالی بافته می شود. بعد از این مرحله برای اینکه ردیف‌ها از یکدیگر جدا نشوند، با یک پیچ‌گوشتی شارژی مانند آرماتوربندها دو سر ردیف توری را به هم می‌بافند. در نهایت بعد از پایان بافت آن، فرد موردنظر توری را بصورت رول درمی‌آورد و برای فروش آماده می‌کند.

توری

روش تولید دستی توری

*** روش اتوماتیک تولید توری

در روش اتوماتیک تولید توری ابتدا باید سیم مفتول تهیه شود. بسته به نوع دستگاه، سفارش مشتری و استحکامی که برای توری در نظر گرفته‌ می‎‌شود، ضخامت سیم مفتول متفاوت است. بعد از تهیه سیم مفتول در جایگاه مشخصی که در دستگاه تعبیه شده است قرار می‌گیرد. به دلیل اینکه سیم مفتول دارای انحناهای حلقوی شکل می‌باشد، آن را توسط دستگاه صاف می‌کنند. مرحله بعدی بافت سیم مفتول است. در این مرحله از روش تولید توری، ردیف اولیه آن برش خورده و با سیم مفتولی هم اندازه خود پیچ و تاب می‌خورد. محل پیچ خوردن دو سیم مفتول با یکدیگر ابعاد چشمه توری را مشخص می‌کند. این عملیات به صورت متوالی تا انتهای سیم مفتول ادامه می‌یابد. سپس به‌ وسیله سیم‌پیچی اتوماتیک، سیم مفتول برش خورده و ابتدا و انتهای توری به یکدیگر متصل شده تا از هم جدا نشوند. در نهایت با هدایت توری به سمت بالا جا برای سیم مفتول جدید باز می‌شود و رشته‌ای جدید از سیم مفتول وارد دستگاه شده و شروع به پیچ خوردن در ردیف سیم مفتول آخر می‌کند. با افزایش طول توری، قطعه به بخش بسته‌بندی هدایت شده و بصورت رول بسته‌بندی می‌شود.

توری

روش اتوماتیک تولید توری

*** ضخامت و جنس سیم مفتول و سایز چشمه

در ساخت توری بایستی نکاتی از جمله ضخامت سیم مفتول و ابعاد چشمه رعایت شود. با توجه کاربرد موردنظر توری، ضخامت سیم مفتول و سایز چشمه متفاوت است. ضخامت سیم مفتول بکار رفته می‌تواند ۲، ۲٫۲، ۲٫۴، ۲٫۸ و ۳ میلیمتر باشد. سایز چشمه توری می‌تواند ۵٫۵، ۵٫۷، ۶٫۵، ۷٫۵، ۷٫۶ و ۷٫۷ سانتی‌متر مربع باشد. جنس سیم مفتول معمولا از مفتول سیاه، مفتول گالوانیزه و یا مفتول گالوانیزه دارای روکش PVC می‌باشد.

*** انواع توری و ویژگی‌های آن ها

آیا در مورد انواع توری اطلاعاتی دارید؟ توری در انواع مختلفی ساخته می‌شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

*** توری‌مرغی

اگر توری‌ها را براساس وزن بخواهیم دسته‌بندی کنیم، توری‌مرغی جزء سبکترین‌ها قرار می‌گیرد. این توری با نام تجاری HEXAGONAL WIRE MESH در بازار شناخته می‌شود. چشمه این توری از نوع شش ضلعی می‌باشد. توری‌مرغی کاربردهایی دارد که اصلی‌ترین دلیل نامگذاری آن نیز به یکی از کاربردهای آن برمی‌گردد. دلیل نامگذاری این محصول با نام توری‌مرغی استفاده به عنوان قفس حیواناتی همچون مرغ و خروس می‌باشد. کاربرد دیگر توری‌مرغی در نگه داشتن پشم شیشه و سنگ در سقف تاسیسات لوله و مخازن به عنوان عایق حرارتی و صدا است.

توری‌مرغی از سیم مفتول ساخته می‌شود. مفتول مورد استفاده معمولا مفتول گالوانیزه از دو نوع گرم و سرد آن می‌باشد. توری‌مرغی با مفتول گرم که دارای مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی است، در ایران تولید می‌شود و خریدار بیشتری نیز دارد. توری‌مرغی با مفتول سرد از چین وارد کشور می‌شود. قطر سیم مفتول بکار رفته در توری‌مرغی معمولا از ۰٫۷ تا ۱٫۲ میلیمتر می‌باشد. هندسه چشمه بکار رفته در توری‌مرغی متفاوت است اما در بیشتر مواقع از شش ضلعی استفاده می‌شود. قطر چشمه این نوع از توری بین ۰٫۵ تا ۱ اینچ است که عموما رایج‌ترین آن قطر ۰٫۷۵ اینچ می‌باشد.

توری‌مرغی

نمونه‌ای از کاربرد توری‌‌مرغی

*** توری‌حصاری ( فنس )

توری‌حصاری و یا به عبارتی فنس حصاری از جمله محصولاتی است که به دلیل داشتن عمر طولانی و امنیت بالا به عنوان حفاظ مورد استفاده قرار می‌گیرد. فنس حصاری دارای بافت منحصر به فردی می‌باشد و با توجه استفاده زیاد از آن با نام فنس زنجیری نیز یاد می‌شود. جنس توری‌حصاری از فولاد گالوانیزه می‌باشد و به همین دلیل دارای استحکام و دوام بسیار بالایی بوده و در محیط های مرطوب از کیفیت خوبی برخوردار است. توری‌حصاری از سیم مفتول ساخته می‌شود. این توری معمولا دارای چشمه لوزی شکل می‌باشد و سیم مفتول‌ها بصورت قلاب درهم بافته شده‌اند.

همان‌گونه که از نام این توری مشخص است، کاربرد آن در فنس و حصارکشی می‌باشد. علت محبوبیت توری‌حصاری به عنوان فنس یا حصار صرفه اقتصادی و قیمت ارزانتر آن در مقایسه با دیوارکشی با آجر و سیمان در تعیین یک مرز و یا محدوده خاصی می‌باشد. حمل آسان و راحت این توری نیز دلیل پرکاربرد بودن آن است. مفتول مورد استفاده در فنس ۲ تا ۳ میلیمتر قطر دارد و ابعاد چشمه آن نیز بین ۵ تا ۸ سانتی‌متر مربع می‌باشد. بطور کلی از کاربردهای فنس می‌توان به ساخت حصار بر فراز دیوارها، فنس‌کشی زمین‌های ورزشی، زمین‌های زراعی و باغ‌ها و حصارکشی مناطق نظامی اشاره کرد.

توری‌حصاری

کاربردی از توری‌حصاری

*** توری پرسی

توری‌پرسی از نظر وزنی جزء دسته سنگین می‌باشد. این نوع از توری عملا در دسته مش‌ها قرار می‌گیرد. توری‌پرسی از سیم مفتول و یا ورق ساخته ‌می‌شود و نوع هندسه چشمه آن غالبا مربعی و مستطیلی شکل می‌باشد. توری‌پرسی از جنس‌های مختلفی مانند فولاد پرکربن، مفتول استنلس استیل و سیم مفتول گالوانیزه تولید می‌شود. توری‌پرسی از طریق جوش دادن سیم مفتول‌ها به یکدیگر تولید ساخته می‌شود؛ بنابراین به آن توری مشبک گفته نمی‌شود. دلیل نامگذاری این توری استفاده از دستگاه پرس در فرآیند تولید آن می‌باشد، زیرا ضخامت مفتول‌ها بالاست و برای بافتن نیاز به پرس کردن و کاهش ضخامت آنهاست. وزن سنگین توری‌پرسی موجب دوام و ماندگاری بالای این محصول شده است و کاربردهای آن هم با سایر توری‌ها متفاوت است. از کاربردهای توری‌پرسی می‌‌توان به ساخت سبدهای فلزی، تولید قفس‌های حیوانات وحشی، مش‌بندی در ساختمان‌سازی و زمینه‌های غربالگری اشاره کرد.

توری‌پرسی

نمونه‌ای از توری فلزی ‌پرسی

با توجه به اینکه از هر توری متناسب با ویژگی‌ها و خصوصیات آن در کاربردهای مدنظر استفاده می‌شود اگر برای کار و پروژه خود نیاز به توری دارید و اینکه برخی از کاربردهای آن ها مشترک می‌باشد، حتما مطالب فوق را مطالعه کنید و با آگاهی توری خود را انتخاب کنید.

دقت کنید که خرید توری به جنس، ضخامت سیم مفتول و تعداد چشمه ها بستگی دارد. بعنوان مثال قیمت توری فلزی گالوانیزه بالاتر از توری فولادی معمولی است. آیا در مورد ویژگی ها گالوانیزاسیون اطلاعاتی دارید؟ اگر میخواهید درباره تاثیر، مزایا و معایب گالوانیزاسیون اطلاع پیدا کنید، با مراجعه به مطلب گفته شده در مورد ورق های گالوانیزه میتوانید اطلاعات خوبی بدست آورید.

 

 

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.