یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰ 19 صفر 1443 Sunday, 26 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

تولید فولاد ایران به ۵۰ میلیون تن خواهد رسید

شناسه : 33985 12 آبان 1399 - 12:47
در سال ۱۳۸۴ زمانی که برنامه جامع فولاد ترسیم شد، چشم انداز ظرفیت تولید فولاد در سال ۱۴۰۴ به میزان ۵۵ میلیون تن در نظر گرفته شد، اما کسی باور نمی‌کرد که ما حتی به این عدد نزدیک شویم، گفت: بخش خصوصی و دولتی با قدرت فراوانی در این حوزه حضور پیدا کردند و گمان می‌کنم که در سال ۱۴۰۲ بتوانیم از مرز تولید ۵۰ میلیون تن عبور کنیم و رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلیون در سال ۱۴۰۴ دست نیافتنی نیست.
تولید فولاد ایران به ۵۰ میلیون تن خواهد رسید
پ
پ

احمد دنیانور عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با حضور در برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر با اشاره به سیر رشد صنعت فولاد کشور گفت: در سال ۵۷ میزان تولید فولاد ۳۸۰ هزار تن بود و این میزان در سال ۸۴ (شروع فشار تحریم‌ها) به ۱۰ میلیون تن رسید و میزان ظرفیت تولید فولاد ایران هم اکنون ۴۰ میلیون تن و میزان تولید کشور نیز ۳۰ میلیون تن است.

*** رشد ۱۰۰ درصدی صنعت فولاد

دنیانور با تاکید بر اینکه در تمام دورانی که ایران در تنش تجاری بوده، صنعت فولاد رشد ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است، گفت: رشد صنعت تولید فولاد نشان از توسعه یافتگی هر کشوری است و از این منظر این آمار سند افتخار ماست.

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با بیان اینکه رشد ۹ درصدی تولید فولاد ایران مربوطه به سال گذشته است، ادامه داد: صنعت فولاد در کشور ما صنعت جوانی است و در سال‌های گذشته سرمایه کلانی را در بخش بالا دستی و پایین دستی این صنعت انجام دادیم و امروز این سرمایه گذاری‌هایی که در طول سالیان گذشته انجام شده به ظهور رسیده و ما را به یکی از ده کشور برتر تولید فولاد تبدیل کرده است.

*** رشد سالانه ۵٫۳ درصدی تولید فولاد ایران

دنیانور افزود: در ده سال گذشته سالانه ۵.۳ درصد رشد داشتیم که این رقم در یکی، دو سال گذشته به ۶.۷ درصد و امسال به ۹ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه صنعت فولاد ما صنعت جوانی است و توانسته در یک بازه زمانی خود را به باشگاه تولید کنندگان فولاد دنیا برساند، گفت: برخلاف میانگین جهانی، صنعت فولاد کشور به دلیل جوان بودن و سرمایه گذاری‌های خارجی توانسته رشد چمشگیری داشته باشد، ضمن آنکه ذخایر عظیم سنگ آهن در کنار انرژی، رشد این صنعت را چند برابر کرده است.

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطر نشان ساخت: در شاخص‌های اقتصادی، فولاد نقش بسیار موثری دارد و یکی از پر اشتغال پذیرترین صنایع کشور است، تمام صنایع به فولاد وابسته اند و این صنعت به عنوان یک صنعت مادر محسوب می‌شود.

*** تا دو سال دیگر از مرز تولید ۵۰ میلیون تن فولاد عبور می‌کنیم

دنیانور با بیان اینکه در سال ۱۳۸۴ زمانی که برنامه جامع فولاد ترسیم شد، چشم انداز ظرفیت تولید فولاد در سال ۱۴۰۴ به میزان ۵۵ میلیون تن در نظر گرفته شد، اما کسی باور نمی‌کرد که ما حتی به این عدد نزدیک شویم، گفت: بخش خصوصی و دولتی با قدرت فراوانی در این حوزه حضور پیدا کردند و گمان می‌کنم که در سال ۱۴۰۲ بتوانیم از مرز تولید ۵۰ میلیون تن عبور کنیم و رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلیون در سال ۱۴۰۴ دست نیافتنی نیست.

وی افزود: در دنیا به طور استاندارد حدود ۷۴ درصد از ظرفیت اسمی، ظرفیت عملیاتی است و ما هم خیلی از این استاندارد فاصله نداریم و واحد‌های تولیدمان حدود ۷۱ درصد از ظرفیت اسمی را جذب و تولید می‌کنند.

عضو هیات رئیسه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: در سال ۸۴ که اولین واحد القایی را ساختیم، ۱۵ میلیون تن واردات فولاد داشتیم، اما امروز ۹ میلیون تن صادرات فولاد در سال انجام می‌شود و واردادت مان به ۴۰۰ هزار تن رسیده است.

*** موانع تامین مواد اولیه واحد‌های تولیدی

دنیانور در رابطه با موانع تامین مواد اولیه واحد‌های تولیدی نیز اظهار داشت: بحث تامین مواد اولیه واحد‌های تولیدی اصلی‌ترین وظیفه حاکمیتی است و بخش خصوصی به این دلیل در دنیا موجب توسعه و رشد است که بدون موانع دولتی می‌تواند پویا باشد لذا اگر ما با بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مختلف برای بخش خصوصی مانع تراشیدیم، آن وقت است که این بخش خصوصی ناکارآمدتر از بخش دولتی خواهد بود لذا زمانی می‌توانیم از این بخش انتظار داشته باشیم که فضای کسب و کار را برای او تسهیل کنیم و از وزارت صنایع نیز انتظار می‌رود که عملیاتی‌تر بحث تامین مواد اولیه واحد‌های تولیدی را انجام دهد.

وی تاکید کرد: تا چند سال آینده دیگر هیچ نیازی به خرید تجهیزات از خارج نخواهیم داشت و قطعا در افق ۱۴۰۴ تولید فولاد ایران به ۵۵ میلیون تن خواهد رسید

چیلان

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.