افزونه جلالی را نصب کنید. 22 محرم 1444 Friday, 19 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
بورس بر مدار صعود قرار گرفته است:

اما و اگرهای رشد شاخص بورس

شناسه : 35050 03 آذر 1399 - 10:32
بعد از انتخابات آمریکا شاهد یک نزول بسیار مقطعی و گذرا در بازار بورس بودیم و بر خلاف سایر بازارها روند صعودی آن به شکلی آرام ولی تدریجی آغاز شده است. این موضوع به خاطر این است که بازار بورس حباب خود را خالی کرده و به سمت قیمت های واقعی در حرکت است.
اما و اگرهای رشد شاخص بورس
پ
پ

شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات ۱ آذر ماه شاهد رشد بیش از ۲۱ هزار واحد بود که این موضوع می تواند نوید بخش روزهای خوب برای بورس تهران باشد. در این یادداشت به آخرین وضعیت بورس تهران در آخرین روز معاملاتی می پردازیم. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

اگر بخواهیم کارمانه بورس ایران را در اولین روز آذر بررسی کنیم باید خاطر نشان شود که در این روز شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۵۵۵۳ واحد، شاخص آزاد شناور ۲۳۹۱۴ واحد، شاخص بازار اول ۲۱۴۲۷ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۱۵۰۸ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۲۳۰۳ واحد و شاخص بازار دوم ۲۰۶۸۷ واحد رشد کردند. این اعداد حداقل در یک ماه گذشته در عملکرد شرکت های بورسی مشاهده نشده بود که این موضوع به تنهایی می تواند مقدمه ی روزهای بهتری برای بورس ایران باشد.

 

*** مهم ترین عوامل رشد بازار بورس

یکی از مهم ترین عوامل رشد بازار در روز شنبه عرضه نماد شستا بود که با استقبال زیادی همراه شد. از آنجا که در بهمن امسال نماد ستاره خلیج فارس به عنوان یکی از عضوهای بورسی هولدینگ شستا به بورس به عنوان عرضه اولیه معرفی خواهد شد این نماد را به عنوان یکی از نماد های جذاب بازار تبدیل کرده است.

لازم به توضیح است که نماد ستاره خلیج فارس یکی از بزرگترین سهم های بخش پتروشیمی بورس ایران خواهد بود و عملا ورود آن یکی از کلیدزنی های رشد بورس در زمستان ارزیابی می شود. در کنار شستا، خودرو، خساپا، فولاد، وتجارت، فملی و خگستر از جمله نماد‌های پرتراکنش امروز بودند.

فرابورس نیز از رشد بورس تهران تاثیر گرفت و غالب نمادهای آن در روز گذشته سبزپوس بودند. شاخص فرابورس نیز به تبعیت از روز خوب بورس تهران در معاملات روز شنبه با رشد بیش از ۳۹۹ واحدی به پله ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحدی رسید.

یکی از مهم ترین عواملی که باعث سبز پوش شدن بورس تهران گردید دستورات سازمان بورس مبنی بر ممنوعیت فروش حقوقی‌ها بود که این موضوع به سرعت صف‌های طویل فروش حقیقی و حقوقی را به صورت توامان کوتاه کرد و باعث بازگشت بازار به رویه عادی شد.

 

*** منتفی شدن خبر سود بانکی

موضوع دیگری که به رشد هر چه بیشتر شاخص کل بورس انجامید موضوع منتفی شدن خبر شدن سود بانکی بود. عده ای با بحرانی دیدن بازارها تصمیم گرفته بودند که کم ریسک ترین سناریو ممکن یعنی تسلیم ریال به سیستم بانکی و دریافت سود بانکی را برگزینند. با منتفی شدن خبر افزایش سود بانکی، بورس بهترین گزینه برای فرود نقدینگی سرگردان در جامعه بود. چرا که در شرایطی قرار داریم که هیچ کدام از بازارها دارای جذابیت بالقوه نیستند و ریسک سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه به شدت بالا رفته است.

 

*** تردید های منتفی شدن افزایش سود بانکی

با وجود تردیدهایی در مورد منتفی شدن افزایش سود بانکی، سرمایه ها به سمت بازار بورس سراریز شد.شاید این سوال مطرح شود که چرا بازار بورس ؟ دلیل آن واضح است. زیرا بازار بورس ایران در طی دو ماه گذشته شاهد افت شدید بوده و عملا به قیمت های کف خود نزدیک شده است.این ریزش ها عملا خبر انتخابات آمریکا را پیشخور کرده و بازار بورس به هیجانات این موضوع هیچ واکنشی نشان نخواهد داد و مسیر عادی خود را طی خواهد کرد.

 

*** تغییر گذرا در روند بورس بعد از انتخابات آمریکا

بعد از انتخابات آمریکا شاهد یک نزول بسیار مقطعی و گذرا در بازار بورس بودیم و بر خلاف سایر بازارها روند صعودی آن به شکلی آرام ولی تدریجی آغاز شده است. این موضوع به خاطر این است که بازار بورس حباب خود را خالی کرده و به سمت قیمت های واقعی در حرکت است.

 

*** افزایش سود بانکی لازمه اقتصاد فعلی

منتفی شدن خبر افزایش سود بانکی خبر خوبی نیست.چرا که در شرایط فعلی که اقتصاد به واسطه تحریم ها و موضوع کرونا به شدت آسیب دیده نیازمند سیاست های انبساطی است. در این شرایط دولت با ارائه وام های کم بهره و حمایت از اقشار متوسط و ضعیف جامعه برای ایجاد تعادل ثروت در جامعه کمک می کند.

در چنین شرایطی با افزایش نرخ بهره بانکی می توان از کسب و کارهایی که آسیب دیده اند حمایت کرد تا در دوران تعطیلی از پس انداز خود درآمد داشته و بتوانند این شرایط را پشت سر بگذارند. با منتفی شدن خبر افزایش بهره بانکی، مردم مسیر بورس را منطقی ترین مسیر ارزیابی کردند و به نوعی آشتی مجدد با بورس کلیدزنی شده است.

 

*** چشم انداز روشن بورس برای روزهای آتی

به نظر می رسد که با ورود شاخص کل به یک میلیون و سیصد هزار واحد عملا چشم انداز روشنی برای بازار قابل تصور است.بسیاری از مردم به احتمال زیاد مجدد به این بازار اعتماد می کنند و ارزیابی های میدانی و شاخص های ورود پول به بازار نشان می دهد که ترس مردم از ورود مجدد به بورس ریخته و زمینه اعتماد مجدد به این بازار فراهم شده است. امیداوریم این اعتماد حفظ شود و با حرکات انفرادی عده ای حقوقی شالوده بازار و نظم حاکم بر عرضه و تقاضا بر هم نخورد.

 

*** ارزندگی منطقی سهام شرکت ها

موضوع دیگری که باید به آن پرداخته شود بحث ارزندگی سهام شرکت ها در شرایط فعلی اس. با توجه به اینکه P/E شرکت‌ها بعد از ریزش های ۵۰ روز گذشته پایین آمده بازار برای سرمایه گذاران جذاب شده و برخی از سهام با اُفت بیش از ۷۰ درصدی مواجه شده است که این امر باعث بالا افزایش صف‌های خرید در بازار می‌شود. عملا سهمی که ریزش ۷۰ درصدی را تجربه کرده کششی برای فروش و عرضه بیشتر در بازار ندارد و عملا این نقطه آغاز ورود سرمایه ها یه آنها است.

 

*** تغییرات و سیاست های موفق در شورای عالی بورس

روند کلی بازار سهام به این شکل است که با توجه به تغییرات و سیاست هایی که اخیرا در شورای عالی بورس اتخاذ شد یک سری عوامل محرک تقاضا تقویت شد و به جریان افتاد و به نظر می‌رسد این شرایط تداوم یابد. تمامی این عوامل تا به امروز دست به دست هم دادند تا هفتمین روز متوالی سبز بورس رقم بخورد. این سیاست ها حداقل در کوتاه مدت مثبت ارزیابی می شود چرا که شرایط بازار را به سمتی سوق داد که ارزش معاملات خرد این بازار را به اوج ‌سه ماهه رساند.

 

*** کاهش صف های خرید و فروش سهام

چیزی که در بازار روز گذشته به شکلی واضح قابل روئیت بود کاهش میزان صف های خرید و فروش به شکلی توامان بود.این موضوع نشان می دهد که در بازار بورس هیجانات کاذب جای خود را به منطق محاسباتی و تکنیکی داده و در این شرایط می توان یک بازار با دوام و پایداری را متصور شد.

 

*** دلار نقش اول بازی ریزش های بورس

اگر بخواهیم به این موضوع بپردازیم که چه عاملی باعث ریزش سهام در ماه گذشته و شروع رشد در روزهای اخیر شده بدون شک و با اختلاف زیادی باید بیان کرد که دلار نقش اول تاثیرگذاری بر بورس تهران بوده است. در ماه گذشته قیمت دلار به حوالی ۳۲ هزار تومان رسید.این موضوع با رشد بسیار بزرگ و تاریخی بورس همراه شد.

بسیاری از تحلیلگران بازار بورس را در مسیر کند شدن ارزیابی کردند و بلافاصله بر موج نوسانات دلار سوار شده و از این بازار کسب سود کردند. خروج پول از بورس به بازار ارز مهم ترین دلیل برای ریزش شاخص بورس شده است. در شرایط فعلی وضعیت دقیقا برعکس است. دیگر برای دلار در کوتاه مدن نمی تواند چشم انداز صعودی چشم گیری را متصور شد.لذا سرمایه ها به سمت بورس در حرکت هستند.

 

*** رشد بازارهای سهام در جهان و تاثیر آن بر بورس تهران

بازارهای جهانی و رشد سهام سایر کشورها نیز با رشد بورس ایران بی ارتباط نیست. با تضعیف دلار و رشد بورس شرکت های چینی و ژاپنی و اروپایی عملا در کنار احتمال افزایش تقاضا در بازارهای جهانی که خود ناشی از افزایش خوش بینی‌ها به مهار کرونا است، سبب شده تا قیمت در بسیاری از کالاهای اساسی مانند فلزات اساسی و محصولات پتروشیمی افزایش یابد. معمولا این موج تقاضای جهانی با تاخیر چند روزه به بازار بورس کالایی ایران می رسد و نماد های فلزی و فولادی را بسیار جذاب می کند. لذا به همین دلیل است که شاهد رشد در نماد فولاد و فملی در معاملات روز گذشته بودیم.

 

*** بورس تشنه حمایت دولت

در صورتی که دولت از این بازار حمایت کند شاهد روزهای بهتری برای بورس خواهیم بود.همچنان اعلام می کنیم که بورس بهترین و امن ترین بازار برای سرمایه گذاری است که در درازمدت می تواند بازدهی بیشتری نسبت به سایر بازارهای موازی ایجاد کند. نقش دولت در هدایت بورس به سمت مسیر منطقی و واقعی آن بسیار مهم و تاثیرگذار است.باید منتظر ماند و دید دولت از این اعتماد به وجود آمده چگونه حمایت خواهد کرد.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.