رشد تصاعدی قیمت فولاد در اولین روز اجرای شیوه نامه جدید - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
تحلیل بازار:

رشد تصاعدی قیمت فولاد در اولین روز اجرای شیوه نامه جدید

شناسه : 35705 ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
در اولین روز اجرای شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد شاهد افزایش شدید قیمت محصولات فولادی بودیم. عده ای شیوه نامه جدید را مغایر با اهداف کلان صنعت فولاد می دانند و عده ای دیگر معتقدند این موضوع یک فرصتی است که می تواند کمی به واقعی تر شدن قیمت فولاد در بازار داخل کمک کند.در این یادداشت به چالش ها و فرصت های شیوه نامه تنظیم قیمت فولاد خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.
رشد تصاعدی قیمت فولاد در اولین روز اجرای شیوه نامه جدید
پ
پ

تنظیم بازار فولاد و اجرای شیوه نامه جدید بازار مسئله ای است که در حدود دو هفته ی گذشته نقل مجالس فلزی ها و فولادی ها شده و عده آن را مغایر با اهداف کلان صنعت فولاد می دانند و عده ای دیگر معتقدند این موضوع یک فرصتی است که می تواند کمی به واقعی تر شدن قیمت فولاد در بازار داخل کمک کند.

 

*** بررسی و اصلاح “شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد”

جلسه دوم معاون اقتصادی رئیس جمهور با ذینفعان زنجیره فولاد برای بررسی و اصلاح “شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد” روزهای گذشته بحث داغ تحلیلگران و فعالان حوزه فولاد و سایر کامودیتی ها بوده و خروجی های این جلسه به موضوعات تدوین دستورالعمل اجرایی برای رفع ابهامات، در نظر گرفتن مکانیسم ویژه برای فولادسازان القایی و همچنین لحاظ نمودن برنامه های صادراتی فولادسازان پرداخته شده است.

در این دستورالعمل به موضوع صادارت فولاد بیشترین اشاره شده و همه ی اعضا و سیاستگذاران شیوه نامه جدید به موضوع رشد و تقویت صادرات فولاد کشور تاکید فراوان داشته اند که این موضوع جای امیدواری برای اصلاح شیوه های قیمت گذاری و برنامه های تولید فولاد کشور است. متاسفانه در جلسه ی قبلی حاضرین به اجماع برای سیاستگذاری زنجیره فولاد نرسیدند که این موضوعبه جلسات بعدی موکول شده بود.

با توجه به ابهامات مطرح شده و تفسیر های متفاوت و جمع بندی نظرات حاضرین، نتایجی حاصل نشد و عکلا تصمیم گیری به زمان دیگری موکول گردید. در همین راستا قرار شد در کارگروه مصوب شده در جلسه قبل، دستورالعمل اجرایی این شیوه نامه با هدف رفع ابهامات، لحاظ نمودن برنامه ها و تعهدات صادراتی کارخانجات و احصاء موارد استثنا ظرف یک هفته تدوین گردد.

 

*** تولید فولاد القایی ؛ مبحث اصلی شیوه نامه

تعیین تکلیف وضعیت فولادسازان القایی یکی از موضوعات اساسی در بازار فولاد است.اخیرا به دلیل بالا رفتن تولید مصنوعات القایی هزینه های تمام شده برای این کارخانجات به شدت بالا رفته که این موضوع بر صادرات این محصولات تاثیر گرفی گذاشته است. لذا یکی از مباحث اصلی جلسه اجرای شیوه نامه جدید به مسائل مربوط به تولید فولاد القایی اختصاص داده شد. در مورد فولادسازان القایی هم مقرر شد با توجه به وضعیت خاص آنها در مقیاس تولید، تامین مواد اولیه و بازارهای فروش، در کمیته ای با محوریت وزارت صمت و با مشارکت انجمن فولاد و بورس کالا برای حل مسائل آنان چاره اندیشی شود.

از آنجایی که جلسه های مربوط به تنظیم بازار فولاد به همراه صورتجلسه های فوری برای اجراست. در این جلسه مطرح گردید که برای انجام تعهدات فولادسازان بازه های زمان در نظر گرفته شود. در کنار این موضوع چالش تعهدات صادراتی فولادسازان برای ماه های آتی نیز مورد بحث قرار گرفت و مقرر شد دستورالعمل اجرایی شیوه نامه طوری تدوین شود که این تعهدات در نظر گرفته شود.

 

*** تاثیر معاملات بورس کالا بر بر قیمت های شیوه نامه تنظیم بازار فولاد

از آنجایی که بسیاری از قیمت گذاری های انجام شده در معاملات بورس کالا بر پایه نرخ روزانه قیمت شمش طرح ریزی می شود .توجه به این بخش از بازار به شدت بر قیمت های شیوه نامه تنظیم بازار فولاد تاثیر می گذارد. بازار با این پیش فرض طراحی شده که روند قیمت گذاری ها بر پایه قیمت های تعادلی در عرضه ها و تقاضاهای روز قبل برنامه ریزی می شود. شیوه نامه تنظیم بازار فولاد قوانینی مانند بورس کالا دارد و از قوانین ممنوع متوقف و باز بودن سقف خرید ها تبعیت می کند.

اگر شمش‌های عرضه‌شده برای سه هفته متوالی خریدار نداشته باشند، قیمت پایه ۵ درصد کاهش خواهد یافت که البته اگر قرار باشد این بند از شیوه‌نامه به این گونه تفسیر شود که قیمت پایه بورس کالا به جای ضریب ۸۰ درصد CIS، ضریب ۷۵ درصد را دریافت کند، بازهم رشد شدید این روزهای قیمت محصولات فولادی CIS و البته احتمال افزایش نرخ دلار نیمایی در سه هفته آینده، بازهم اجازه نخواهد داد که قیمت پایه شمش به نحو مطلوبی کاهش یابد.

 

*** اثرات قیمت دلار نیمایی بر شیوه نامه

با توجه به نوسانات اخیر نرخ دلار در بازار و بالا رفتن نرخ ارز نیمایی به احتمال زیاد در روزهای آتی شاهد افزایش قیمت در بازار کالایی و به خصوص بورس فولاد خواهیم بود. اجرای شیوه نامه جدید در روز اول به دلیل چشم انداز رشد قیمت دلار نیمایی در زوهای آتی و تاثیرگذاری آن بر قیمت های فولاد حوزه CIS به شدت محسوس است. برای کنترل شرایط فعلی باید تمهیداتی اندیشیده شود به عنوان مثال باید طبق خود شیوه‌نامه برای نرخ‌های CIS به جای هفته قبل از عرضه، آخرین هفته ماه میلادی قبل از عرضه را در نظر بگیرند که در این صورت بازهم رشد نرخ دلار نیمایی مانع از کاهش قیمت‌های پایه خواهد شد.

 

*** اجرای شیوه نامه جدید بر مبنای قیمت گذاری دلار نیمایی

عملا با اجرای این شیوه نامه بر مبنای قیمت گذاری دلار نیمایی، شیوه نامه کنترل بازار وارد یک جلقه بسته شده که ادامه این روند به رشد تصاعدی قیمت ها منجر شده است. موضوع قابل تامل حرکت تصاعدی بازارها به صورت کاملا نامتقارن در بازه های مختلف است.به عنوان مثال با کنترل قیمت ارز شاهد رشد قیمت ها در بورس و شاخص کل بودیم که از مرداد ماه این روند با کاهش شدید همراه شد.

بلافاصله بعد از رشد نمایی بورس و شروع ریزش ها بازارهای موازی طلا و ارز قوت گرفتند و خودرو و مسکن به نقطه ماکزیمم خود رسیدند. حال در شرایطی که تمامی بازارهای موجود در نقطه رکود قرار دارند و شاهد افت های قابل توجه در آنها هستیم به نظر می رسد که بورس کالا با محوریت فولاد و گروه معدنی عزم خود را برای یک رشد قیمتی شدید جذب کرده است.

 

*** شیوه نامه جدید و افزایش قیمت ها

با وجود شیوه نامه جدید عملا فکر کاهش قیمت ها ی موضوع نشدنی است و باید ببینیم دولت برای این موضوع چه برنامه ای را پیش بینی کرده است. این شیوه نامه در بازه های میانمدت می توان به رشد قیمت مسکن و خودرو بیانجامد چرا که قیمت تمام شده کالاهای نهایی را به شدت بالا خواهد بود. همانطور که اشاره شد قیمت شمش فولادی در بازار آزاد مبنای قیمت گذاری ۷۰ درصد از زنجیره فولاد است و این رشد جهشی به شدت بر بازار فولاد تاثیر خواهد گذاشت.

عدم استقبال از شمش‌های عرضه‌شده در بورس، در صورتی که خرید و فروش این محصول در بازار آزاد ممنوع شود، می‌تواند به قفل شدن بازار بینجامد و در نهایت نوردکاران ناچار خواهند شد برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود شمش را با همین قیمت بخرند و میلگرد خود را نیز در بورس کالا با همین نرخ‌های شیوه‌نامه‌ای عرضه کنند که در این صورت قیمت میلگرد در بازار آزاد در چند روز یا چند هفته آینده بسته به درصد رقابت در بورس و فاصله میان بورس و بازار آزاد به ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۴ هزار تومان خواهد رسید.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: پیامدهای شیوه نامه جدید فولادی

 

*** رشد قیمت های نجومی در بازار فولاد منتفی شد

بسیاری از تحلیل گران بر این عقیده هستند که رشد قیمت های نجومی در بازار فولاد منتفی است چرا که با فرض افزایش نرخ دلار نیمایی و قیمت گذاری به شیوه ی جدید و با نرخ جدید شمش فولادی، خریداری با این نرخ ها وجود نخواهد داشت و به مرور زمان با کاهش ۵ درصدی های متوالی بازار به تعادل خواهد رسید. با فرض صحیح بودن این فرضیه حداقل باید به مدت دو ماه بازار فولاد و به تبع آن بورس کالا را راکد و فاقد معامله تصور کرد که این موضوع خود ضربه ی سنگین تری به فعالان بازار فولاد وارد خواهد کرد و انتظارات تورمی جامعه را مجددا بالا برده و به رشد قیمت ها در کل زنجیره بورس کالا خواهد انجامید.

موضوع دیگری که فرضیه قفل بازار و رکود را عامل تعادل می داند از آنجایی رد می شود که فرض این موضوع ثبات نرخ ارز در دو ماه فعلی باشد.اما متاسفانه شاهد رشد قیمت ارز در روزهای اخیر بوده ایم. اتفاقات سیاسی کشور از آن حکایت دارد که احتمالا در چند روز آینده نرخ ارز دچار رشد هیجانی خواهد شد. زیرا در شرایط فعلی از نظر مذکرات سیاسی در مراحل گذار هستیم و هر اتفاق کوچکی ی تواند روند قابل پیش بینی مذاکرات را از مسیر طبیعی خود خارج کند.

 

*** افزایش نرخ میلگرد آجدار

با مطالعه رفتار بازار نیر متوجه می شویم که معامله کران و تولیدکنندگان زنجیره ارزش فولاد به این افزایش قیمت ها واکنش نشان داده اند و عملا خود را برای افزایش قیمت دلار و به تبع آن افزایش قیمت فولاد و به خصوص شمش فولادی آماده کرده اند. بنابراین بیشتر المان‌ها ما را به این سمت هدایت می‌کند که منتظر افزایش بیشتر نرخ مقاطع فولادی باشیم؛ در معاملات امروز روند قیمت گذاری ها با اعلام قیمت دوم و سوم صورت گرفت و در مجموع نرخ میلگرد آجدار نسبت به روز گذشته از سوی بیشتر شرکت‌ها بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ تومان افزایش یافته است.

با وجود اینکه با اجرای شیوه نامه جدید تنظیم بازار فولاد باید به سمت تعادل بازار حرکت می کرد خود یک مسئله به مسائل پیچیده بورس کالا اضافه شد و عملا شاهد این موضوع بودیم که بسیاری از تولید کنندگان از ارائه قیمت ای لحظه ای و روزانه سر باز زدند.

 

*** عدم اعلام قیمت نهایی محصولات فولادی

موضوع عدم اعلام قیمت نهایی معطوف به حوزه میلگرد و شمش فولادی نبود. در بازار امروز تولیدکنندگان نبشی و ناودانی نیز در روز جاری قیمت محصولات خود را اعلام نکرده‌اند و اغلب فروشندگان تیرآهن کیلویی نیز نرخ‌های خود را بین ۶۵۰ تا ۹۰۰ تومان افزایش داده‌اند و همچنین اطلاعات ما از رشد ۵۰ تا ۱۱۰ هزار تومانی قیمت تیرآهن ذوبی در بنگاه‌های تهران در سایزهای پرمصرف حکایت دارد. این موضوع به احتمال زیاد شروع رشد قیمت های مقاطع فولاد است. بازاری که در آن مصرف کننده نهایی در شرایط فعلی بیشترین فشار را تحمل خواهد کرد.

 

*** قیمت گذاری محصولات فولادی بر اساس نرخ دلار نیمایی

به نظر می رسد که قیمت گذاری محصولات فولادی بر اساس نرخ دلار نیمایی روزانه و هفتگی اتفاقی است که در شرایط فعلی بازار را به چالش می کشد. در حدود دو سال قیمت دلار نیمایی چیزی نزدیک به ۴۲۰۰ تومان قیمت گذاری شده بود که این موضوع مبنای قیمتی بسیاری از کالا ها در بورس بود. در شرایط فعلی انتظار بر این نیست که نرخ دلار نیمایی همان ۴۲۰۰ تومان باقی بماند چرا که اقتصاد کشور در آن بازه به واسطه ی این قیمت گذاری لطمه های فراوانی دید و رانت های زیادی در بازار خلق شد.

اما نمی توان به یک مرحله نرخ دلار نیمایی را به بازار آزاد نزدیک کرد. تاب آوری اقتصاد معامله گران شکسته شده و بسیاری از فعالان قدرت خرید خود را از دست می دهند و بازار با یک رانت جدید گریبان گیر خواهد شد. باید ببینیم دولت و سیاستگذاران خوزه فولاد برای این چالش چه تمهیداتی را اندیشیده اند. قطعا در روزهای آتی این موضوع مطرح شده و تصمیمات سریع الاجرایی در دستور کار قرار می گیرد. بازار فولاد را نمی توان با این شرایط به حال خود رها کرد.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.