یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
تحلیل اقتصادی:

نگاهی به ادعای فروش ۲٫۳ میلیون بشکه نفت زنگنه

شناسه : 36342 ۲۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
از سویی دیگر موضوع نفت توان استراتژیک اقتصاد ایران را نشان می دهد چرا که با تمام چالش های اخیر در بحث تحریم های فروش نفت تواسنته مسیر های زیرکانه ای برای فروش ایجاد نماید. در این یادداشت به موضوع نفت و کیفیت معامله آن در سال آتی خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.
نگاهی به ادعای فروش ۲٫۳ میلیون بشکه نفت زنگنه
پ
پ

موضوع فروش نفت ایران از نظر کمیت و کیفیت توسط متخصصان و تحلیلگران داخلی و خارجی به صورت مفصل مورد بررسی قرار گرفته و بعضا اختلاف دیدگاه های قابل تاملی در مورد بازار نفت ایران در سال آتی مطرح شده است. در این یادداشت به بهررسی حجم فروش نفت ایران خواهیم پرداخت.اگر حجم فروش نفت ایران در سال آینده تغییرات زیادی نسبت به سال جاری داشته باشد تاثیر بسیار زیادی در درآمد دولت و روند رشد اقتصادی دارد.

 

*** تحریم فروش نفت ایران

از سویی دیگر موضوع نفت توان استراتژیک اقتصاد ایران را نشان می دهد چرا که با تمام چالش های اخیر در بحث تحریم های فروش نفت تواسنته مسیر های زیرکانه ای برای فروش ایجاد نماید. در این یادداشت به موضوع نفت و کیفیت معامله آن در سال آتی خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

دو هفته پیش لایجه ی بودجه ی سال آینده از سوی دولت به مجلس برای بررسی و اظهار نظر و تایید ارسال شد. صرفنظر از نتیجه ی بررسی های مجلس در لایحه بودجه ۱۴۰۰ میزان ۷۰ هزار میلیارد تومان از محل پیش‌فروش نفت در نظر گرفته شده است این رقم از نظر کارشناسان با واقعیت فاصله ی زیادی دارد و به شدت شبیه پیش بینی های دلار ۱۱ هزارتومانی در سال آینده است.اما اگر دلایل کارشناسانه ای پشت آن باشد موضوع قابل تاملی است که به احتمال زیاد جهش اقتصادی بزرگی را برای ایران به ارمغان خواهد آورد.

یکی از رویکردهایی که دولت به کمک آن قصد فروش نفت و کسب درآمد از بازار نفتی ایران را دارد موضوع پیش‌فروش نفت است . این معامله به معنای انتشار اوراقی با سررسید ۲ سال است که نرخ سودی معادل افزایش نرخ ارز و افزایش قیمت نفت خواهد داشت و حداقل سود سپرده بلندمدت نیز برای خریداران این اوراق تضمین می‌شود.

 

*** انتشار اوراق برای خرید نفت

برای آنکه خریداران داخلی درگیر موضوعات فروش نفت به صورت مستقیم نشوند و به نوعی جذابیت این اوراق بالا برود دولت تصمیم گرفته است که در صورت گشایش در صادرات نفت این اوراق با تحویل نفت تسویه خواهد شد و در غیر این صورت دولت متعهد است معادل ریالی ارزش روز نفت را به دارندگان اوراق پرداخت کند. این پیشنهاد در شرایط فعلی به دلیل جدید بودن سناریو و عدم وجود تجربه کافی از چالش های سرمایه گذاری حقیقی در این بخش به احتمال زیاد با چالش هایی همراه خواهد شد.

از آنجا که این روش قیمت گذاری و عرضه اوراق بهادار شبیه به هیچ یک از عرضه های اخیر بانک مرکزی و شرکت ملی بهره برداری نفت نبوده عدم قطعیت های سنگینی را به همراه داشته است. بسیاری از تحلیلگران موافق این شیوه جذاب سرمایه گذار نیستند. آنها معتقدند این روش نه تنها هیچ مزیتی نسبت به اوراق ریالی فعلی ندارد بلکه آثار مخرب متعددی به همراه دارد.

اوراق نفت به شدت وابسته به نرخ دلار است و در صورتی که نوسانات نرخ دلار مشابه سال جاری اتفاق بیفتد شاهد نوسانات قیمت و رشد حباب این اوراق خواهیم بود. این در شرایطی است که دولت به دلیل تداوم تحریم های نفتی از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و قادر به جبران هزینه های ناشی از بازگشت سرمایه ی سرمایه گذاران نخواهد بود.

 

*** تجربه بورس در تابستان سال جاری و بی اعتمادی به دولت

در صورت ارائه ی اوراق با برنامه فعلی ممکن است در شرایط سخت دولت از پس خرید این اوراق با نرخ دلار روز نباشد و این موضوع به شدت بر اعتماد بازار ها تاثیر می گذارد و تجربه بورس در اواسط تابستان سال جاری مجدد تکرار خواهد شد. انتشار این اوراق به دلیل وابستگی به نرخ ارز وقیمت نفت در تاریخ سررسید، در صورت تداوم نوسانات نرخ ارز و روند افزایشی قیمت نفت، بازدهی بسیار بالایی خواهد داشت و از یکسو تعهدات دولت را افزایش داده و موجب ناپایداری بسیار زیاد بدهی‌های دولت و ازسوی دیگر موجب افزایش نرخ بهره در اقتصاد میشود

به شکلی بسیار عجیب و شکفت انگیز پیش بینی فروش نفت در بودجه سال بعد سه برابر میزان واقع بینانه در نظر گرفته شده که طرح چنین موضوعاتی در لایحه ی بودجه از سوی دولت می تواند ضربه های سنگینی به اقتصاد وارد کند. محمدرضا میرتاج الدینی نائب‌ رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بیژن زنگنه وزیر نفت در نشست با اعضای این کمیسیون عنوان داشت که فروش روزانه ۲.۳ میلیون بشکه‌ای نفت که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ آمده در صورت رفع تحریم‌ها محقق می‌شود.

 

*** حمایت چینی ها از صادرات نفت ایران

البته یکی از دلایلی که باعث شده تا پیش بینی های وزیر نفت با جدیت بیش تری مورد بررسی قرار بگیرد موضوع حمایت چینی ها از صادرات نفت ایران است. با بسته شدن قرارداد ۲۵ ساله با چین، ایران برای تمام نفت خود یک مشتری دائم خواهد داشت. چین متعهد شده تولید در میادین نفتی غرب کارون را حداقل ۵۰۰ هزار بشکه در روز طی دو سال آینده افزایش دهد. اگر صرفا همین مسیر را برای فروش نفت در نظر بگیریم شاهد رشد تصاعدی فروش نفت ایران خواهیم بود. البته قیمت معاملاتی در این شکل نیز موضوع مهمی است که باید مورد ارزیابی قرار بگیرد.

دومین موضوعی که به شایعات مبنی بر فروش دور از انتظار نفت ایران دامن می زند موضوع همکاری های تجاری ایران در حوزه توسعه زیرساخت های نفتی است. به گفته منابع آگاه، فاز سوم تولید از میادین نفتی افزایش تولید تا بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز است که منوط به مشارکت شرکت ملی نفت می‌شود.

 

*** توسعه میادین نفتی

در راستای توسعه همکاری های تجاری در زمینه توسعه زیرستاخت های نفتی کشور شرکت استات اویل نروژ در ۲۰۰۳ توسعه میدان نفتی اناران را آغاز کرد و پس از اکتشاف نفت در ۲۰۰۵ در میادین آذر و چنگوله، شرکت لوک روسیه هم به آن پیوست. شرکت لوک اویل ۲۵ درصد سهام خود  در بلوک اناران را در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ پس از تحریم های آمریکا واگذار کرد و کشورهای اتحادیه اروپا هم به دنبال استات اویل ۷۵ درصد سهام خود را در ۲۰۱۱ با تشدید تحریم ها کنار گذاشتند. با امضای قرارداد اتمی برجام در ۲۰۱۵، بسیاری از شرکت‌های نفتی تفاهم‌نامه هایی برای میادین نفتی بلوک اناران امضا کردند که شامل شرکت DNO نروژ، PTTEP تایلند، گزپروم نفت و لوک روسیه هم می‌شد.

در صورتی که در معادلات سیاسی منطقه تغییراتی به وجود آید و سایه تحریم ها از سر نفت ایران برداشته شود شاهد بازگشت شرکت های بزرگ نفتی به ایران خواهیم بود و در چین شرایطی فروش نفت می تواند به ۳ میلیون بشکه در روز افزایش یابد. البته این موضوع با توجه به تحریم های پیچیده ی خزانه داری آمریکا نیازمند زمان است.اما در صورت تحقق می تواند بسیاری از مشکلات نقدینگی کشور را برطرف سازد.

 

آرتان پرس

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.