موضوعات روز سهام عدالت ؛از پرداخت سود تا دریافت وام - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس

موضوعات روز سهام عدالت ؛از پرداخت سود تا دریافت وام

شناسه : 36664 ۳۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۶
در میان خبرهای خوبی که در خصوص سبد سهام عدالت مطرح شده است یک خبر بود که بازتاب های مختلفی داشت و بعضا با ضد و نقیض هایی همراه شد. اخبار منتسب به معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مبنی بر اختصاص وام  با ۵۰ درصد از ارزش روز سهام عدالت با نرخ سود ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت سه ساله برای سهامداران روش غیرمستقیم سهام عدالت واقعیت ندارد این موضوعی است که باید سهامداران در جریان آن باشند تا زمینه سوء استفاده کلاهبراداران از بین برود.
موضوعات روز سهام عدالت ؛از پرداخت سود تا دریافت وام
پ
پ

موضوع سهام عدالت مسئله ای است که بیش از ۲۰ میلیون ایرانی را شامل می شود و جز سبدهای بزرگ سرمایه گذاری در بورس ایران است. لذا در این یادداشت بررسی آخرین اخبار سبد سهام را موضوع تحلیل روزانه خود قرار دادیم.لطفا تا انتها همراه آرتان پرس باشید تا آخرین تحولات مربوط به سهم عدالت را بررسی نماییم.

طبق آخرین بررسی های انجام شده از معاملات بازار سرمایه در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت درمقایسه با چهارشنبه (۲۶ آذرماه)، ۲.۱ درصد (۲۲۳هزار تومان) افزایش یافت. که این موضوع می تواند با سهامداری و حفظ سرمایه های به ارقامی بیشتری نیل کند. سهم های موجود در سید سهام عدالت غالبا سهم هایی با بنیاد قوی هستند که جز اسکلت و شاکله ی اصلی بورس ایران محسوب می شوند. ارزندگی این سهم ها در شرایط مختلف بازار بارها سنجیده شده است.

در خصوص آخرین قیمت معاملات و ارز سبد سهام عدالت باید گفت که ارزش سبد ۵۳۲هزار تومانی و یک میلیون تومانی سهام عدالت به ترتیب به ۱۰ میلیون و ۸۳۰هزار تومان و ۲۰ میلیون و ۴۰۰هزار تومان رسید. از آنجایی که تا شرایط فعلی مجوز فروش ۶۰ درصدی سهم پرتفوی عدالت مجاز است با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲هزار تومانی سهام عدالت به ۶ میلیون و ۴۹۸هزار تومان رسیده است.

 

*** جاماندگان ۶ دهک پایین درآمدی کشور سهام عدالت دریافت می کنند

موضوع سهام عدالت مسئله ای بود که حدودا چهارده سال قبل ارکان آن پایه ریزی شد و مدت ها به دست ارگان های دولتی بود و سود سهام عدلت به صورت سالیانه برای افراد واریز می شد.اما با واگذاری معاملات سبد سهام به افراد حقیقی ارزش ذاتی این سبد برای همگان مشخص شد و از سویی دیگر به شدت بر بازار بورس و افزایش حجم معاملات آن کمک کرد. علی‌رغم اینکه این واگذاری از سال ۸۵، ۸۶ انجام گرفته اما تعداد زیادی هستند که جزء مستحق‌ترین افراد بوده و از این سهام جا ماندند.

برای اینکه حقوق همه افراد جامعه در خصوص واگذاری سهام عدالت به آنها حفظ شود . سهام عدالت پس از تأیید شورای نگهبان به همه جاماندگانی که جزء شش دهک پائین جامعه هستند ارائه خواهد شد. با توجه به مطالبات مردم از نمایندگان، کمیسیون اقتصادی مجلس از ماه‌ها قبل طرحی را برای ثبت نام از جاماندگان سهام عدالت در دستور کار قرار داد.

مکانیزم اجرایی دریافت سبد سهام عدالت با روش های خوداظهاری سال های گذشته متفاوت است و شیوه به این شکل است که افراد و خانواده‌های ۶ دهک پایینی جامعه که شرایط دریافت این سهام را دارند اما در نوبت قبلی موفق به ثبت نام نشده‌اند، امکان ثبت نام و دریافت سهام عدالت را پیدا می‌کنند.

 

*** رسالت اصلی سبد سهام عدالت

رسالت اصلی سبد سهام عدالت بر این بود تا بتواند زمینه ای برای کمک به افراد کم برخوردار جامعه فراهم آورد و سفره ی افراد ضعیف جامعه را از دستاوردهای صنعتی کشور بهره مند کند. اما متاسفانه هدف غایی این پروژه تا به امروز حاصل نشده است. بر اساس آمارهای رسمی نهادهای نظارتی، بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از مددجویان بهزیستی و افزون بر ۱ میلیون نفر از اعضای خانواده کمیته امداد، علی‌رغم محرومیت‌های جدی در لیست دریافت کنندگان سهام عدالت قرار ندارند.

اگر معیارهای تخصیص الی برای شرکت های موجود در سبد سهام عدالت را مورد بررسی قرار بدهیم از ظرفیت بالای سهام این شرکت ها برای پذیرش بازیگران جدید خبردار خواهیم شد. پرتفوی سهام عدالت قادر است تا حدود ۲ میلیون سهامدار دیگر را با حفظ ارزش فعلی در خو جای دهد که این موضوع زمینه را برای افرادی که از ثبت نام جا مانده بودند فراهم کرده است.بر اساس بررسی‌های کمیسیون حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی می‌توانند به واجدین شرایط در قالب سهام عدالت واگذار شوند.

 

*** معرفی افراد واجد شرایط دریافت سهام

این موضوع به حجم ثبت نام واجدین شرایط در روزهای آینده بستگی دارد و می تواند این عدد را با تلورانس همراه سازد. پس موضوع مهم در شرایط فعلی معرفی افرادی است که واجد شرایط دریافت سهام عدالت هستند و برای نام نویسی اقدامی انجام نداده اند. سایر جزئیات مانند نحوه ثبت نام یا مبلغ مورد نیاز برای ثبت نام و… از جمله موارد است که نمایندگان در خصوص آن تصمیم‌گیری خواهند کرد.

تجربه ی افرادی که برای ثبتت ام و پذیره نویسی سهام عدالت به سامانه ها و درگاه های حضوری مراجعه کرده بودند نشان از سهولت در نام نویسی و حذف بروکراسی در این زمینه را می دهد. دارندگان سهام عدالت با یک بار مراجعه به سجام و ارائه اطلاعات لازم و اعلام شماره حساب، از این پس تمامی امور مربوط به سهام را بصورت الکترونیکی انجام می‌دهند. سود سال ۹۸ سهام عدالتِ افرادی که روش مستقیم سهامداری را انتخاب کرده‎اند به حساب‌شان واریز می‎شود و برای افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند به حساب شرکت‌ سرمایه‌گذاری استانی پرداخت می‎شود.

 

*** خبر کذب اختصاص وام با ۵۰ درصد از ارزش روز سهام

در میان خبرهای خوبی که در خصوص سبد سهام عدالت مطرح شده است یک خبر بود که بازتاب های مختلفی داشت و بعضا با ضد و نقیض هایی همراه شد. اخبار منتسب به معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مبنی بر اختصاص وام  با ۵۰ درصد از ارزش روز سهام عدالت با نرخ سود ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت سه ساله برای سهامداران روش غیرمستقیم سهام عدالت واقعیت ندارد این موضوعی است که باید سهامداران در جریان آن باشند تا زمینه سوء استفاده کلاهبراداران از بین برود.

در کنار سهامداری و حفظ سهام عدالت در پرتفوهای الکترونیکی سازمان بورس تصمیم به ارائه کارت سهامداری برای افراد کرده است. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از دیروز آماده ارائه سرویس‌های لازم به بانک‌ها برای اعطای کارت‌های اعتباری به سهامداران سهام عدالت است و بانک‌ها می‌توانند بر مبنای ارزش روز دارایی افراد برای اعطای اعتبار بر اساس مکانیزم‌های اعتباری خود اقدام کنند.

برای حفظ دارایی‌های مالی موضوع اعطای کارت اعتباری مطرح شد که در حال حاضر کارهای نهایی آن در حال انجام است تا از فشار فروش سهام جلوگیری شود.  همچنین نرخ سود و دوره بازپرداخت کارت‌های اعتباری سهام عدالت به سیاست‌های بانک‌های عامل بستگی داشته و هنوز بانک‌ها در این باره اعلام نظر رسمی نکرده‌اند.

 

*** بررسی پرونده ی سهام متوفیان

از آنجایی که بررسی پرونده ی سهام عدالت متوفیان نیز موضوعی بود که باید برای مخاطبان روشن شود این موضوع را نیز به عنوان یک سوژه جی پیکیری کردیم که نتیجه آن این بود که در راستای سهام عدالت متوفیان شورای عالی بورس چندین مصوبه برای تسهیل امر داشته است اما باید توجه داشت که هماهنگی‌هایی بین دفاتر پیشخوان و سامانه‌های قوه قضاییه و همچنین سامانه‌های ارتباطی سپرده‌گذاری مرکزی با قوه قضائیه برقرار بشود. قبلاً این اقدامات از طریق دفاتر پیشخوان انجام می‌شد که قرار شد تمام امور مکانیزه و زیرساخت‌های آن نیز فراهم شود.

یکی دیگر از خبرهای خوبی که در خصوص چشم انداز رشد سهام عدلت امروز مطرح گردید موضوع افزایش سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت در بورس و اوراق بهادار از ۳۰ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان است. ۲۵ درصد سرمایه‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت باید در اوراق بهادار دولت که مجوز سازمان برنامه و بودجه دارند، اختصاص یابد.

 

*** خبرهای خوبی از چشم انداز سهام عدالت

این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که توجه سرمایه گذاری سهم های صندوق های درآمد ثابت به شدت بر سهام عدالت و جذابیت آن دوخته شده است. صندوق‌های با درآمد ثابت باید ۵۰ درصد حد نصاب سرمایه‌گذاری خود را به خرید سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهام عدالت اختصاص دهند.

خبرهای خوبی که از چشم انداز سهام عدالت در میان کارشناسان و تحلیل گران مطرح شده و غالبا برای این اتفاقات خوب پشتوانه های قوی اعلام می شود سبب شد است که تا امروز بالای ۲۱۰هزار نفر در کشور سفارش فروش سهام عدالت خود را  لغو کردند.اگر مردم عجله نکنند و صف فروش ایجاد نشود سهام عدالت به قیمت واقعی خود برمی‌گردد و شرایط خوبی برای سهامداران پیش‌بینی می‌شود.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.