یکشنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۰ 19 صفر 1443 Sunday, 26 September , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

میلگرد ترانس چیست؟ انواع و کاربردهای آن

شناسه : 36747 09 دی 1399 - 17:48
آیا می‌دانید میلگرد ترانس چیست و در چه مصارفی به کار می‌رود؟ آیا می‌دانید این میلگرد به چه صورت تولید می‌شود؟ آیا می‌دانستید میلگرد ترانس انواع گوناگونی دارد؟ میلگرد ترانس چه تفاوتی با میلگردهای معمولی دارد؟ با آرتان پرس همراه باشید تا به بررسی این محصول فولادی زیبا پرداخته شود.
میلگرد ترانس چیست؟ انواع و کاربردهای آن
پ
پ

آیا ترکیب شیمیایی میلگرد ترانس و مشخصات فولاد ترانس را می‌دانید؟ آیا می‌دانستید میلگرد ترانس ظاهری بسیار زیبا دارد؟ میلگرد ترانس تک پولیش یکی از انواع مهم این نوع میلگرد است. با آرتان پرس همراه باشید تا به بررسی این محصول فولادی خاص پرداخته شود، هرچند قیمت میلگرد ترانس تا حدودی بالاست و همین موضوع استفاده از آن را تا حدودی محدود کرده است.

میلگرد یکی از مهمترین محصولات فولادی است، که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مقطع فولادی هم از لحاظ شکل ظاهری و هم از لحاظ سایز تنوع زیادی دارد، که هر کدام در قسمت‌های مختلفی به کار می‌رود.

*** میلگرد ترانس چیست و کجا مورد استفاده قرار می‌گیرد

میلگرد ترانس یکی از انواع مختلف میلگرد است. این میلگرد سطحی کاملا صاف و صیقلی دارد و بدون آج است. این نوع میلگردها مقاومت بالایی دارند و در بسیاری از جاهایی که در مقابل چشم هستند و ظاهر و زیبایی مکان مورد نظر نیز اهمیت بالایی دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرآیند تولید این نوع میلگرد به این گونه است که در ابتدا به وسیله نورد گرم تولید می‌شود و پس از آن سطح آن را پولیش می‌زنند. سطح صاف و صیقلی آن نیز به دلیل پولیش زدن سطح آن است.

لازم به ذکر است پولیش به دو صورت انجام می‌شود. معمولا یا در یک مرحله و یا در دو مرحله عمل پولیش صورت می‌گیرد. به این ترتیب در بازار با نام میلگرد ترانس تک پولیشه و دو پولیشه شناخته میشوند. بیشتر میلگردهایی که در بازار ایران موجود است، در کارخانه ذوب آهن اصفهان براساس استانداردهای روسیه تولید شده است. در تولید این نوع میلگرد از روش ریخته گری و فولاد نو استفاده می‌کنند.

میلگرد ترانس
میلگرد ترانس

 

*** مشخصات فولاد ترانس

همانطور که گفته شد، میلگرد ترانس هم در صنعت ساختمان کاربرد دارد، در کنار آن با توجه به ظاهر زیبای آن در جاهایی مانند شیکه بندی و تقویت سازه که ظاهر از اهمیت بالایی برخوردار است، به کار می‌رود. جنس فولاد ترانس معمولا آهنی و یا از فولاد Ck45 است، البته سفارشات مشتری در تعیین جنس آن تعیین کننده است. وزن میلگرد ترانس نیز بسته به طول و ضخامت آن دارد.

بسته به ابعاد، جنس و فرآیند تولید، میلگرد ترانس انواع گوناگونی دارد که در ادامه به انواع آنها و تشابه و تفاوت آنها نیز پرداخته خواهد شد. با آرتان پرس همراه باشید.

*** نحوه تولید میلگرد ترانس

در تولید میلگرد از روش کششی استفاده می‌کنند. میلگرد کشیده شده در واقع لاغر می‌شود و به اندازه دلخواه و موردنظر می‌رسد. روش‌های زیادی برای تولید میلگرد ترانس وجود دارد، اما با توجه به اینکه این روش به آسانی می‌تواند اعمال شود، بیشتر از این روش استفاده می‌شود.

فرآیند کشش میلگرد به این شکل است که در ابتدا سطح میله‌ها برای حذف تمام آلودگی‌ها، در ابتدا شستشو می‌شوند. سر میلگردها تراش داده می‌شود تا میلگرد وارد قالب دستگاه شود. پس از آن فرآیند اصلی کاهش سطح میلگرد صورت می‌گیرد. در ادامه میلگرد تولیدی را تاب گیری می‌کنند. و پس از آن نیز بسته بندی می‌شوند.

کشش میلگرد ترانس
کشش میلگرد ترانس

*** انواع میلگرد ترانس

در ادامه به بررسی انواع میلگرد ترانس می‌پردازیم. میلگردهای ترانس عبارتند از: ترانس تک‌ پولیش، ترانس دو پولیش، ترانس کششی یا روغنی، ترانس سنگ خورده، ترانس بلبرینگ خور، مفتول، تسمه و… که در ادامه توضیح داده می‌شود.

*** میلگرد ترانس تک پولیش

همانطور که قبلا اشاره کردیم، میلگرد ترانس پولیش روش تولید ساده‌ای دارد، در ابتدا توسط عملیات نورد گرم به اندازه دلخواه می‌رسد، که پس از آن ظاهری ناهموار، ناصاف و تیره دارد. که در ادامه فرآیند توسط پولیش زدن می‌توان سطح آن را صاف و صیقلی کرد. این میلگرد به واسطه عمل پولیش زنی، هم ظاهر زیبایی خواهد داشت و هم از مقاومت خوبی برخوردار خواهد بود.

از این نوع میلگردها در قطعات هیدرولیکی، سلیندرها، پمپ‌های آب و نفت مورد استفاده قرار می‌گیرند. سایز میلگردهای تک پولیش تنوع زیادی دارد. سایز آن از ۸ میلیمتر تا ۱۵۰ میلیمتر است. این میلگرد معمولا از جنس آهن استف اما لازم به ذکر است که این میلگرد با توجه به سفارشات مشتریان در جنس‌های مختلفی نظیر فولاد Ck45 نیز تولید می‌شود.

میلگرد تک پولیش
میلگرد تک پولیش

 

*** میلگرد دو پولیش

فرآیند تولید میلگرد ترانس دو پولیش نیز شبیه به میلگرد ترانس تک پولیش است، اما یک تفاوت کوچکی دارد که به مرحله پولیش زنی آن مربوط است. این میلگرد نیز در ابتدا توسط نورد گرم تولید می‌شود. در ادامه نیز توسط پولیش زنی سطح صاف و یکدستی را ارائه می‌دهد.

اما همانگونه که از نام آن مشخص است، این میلگرد تحت دو مرحله پولیش زنی قرار می‌گیردف که این باعث می‌شود سطح صاف و صیقلی آن بیش از میلگرد تک پولیش زیبا باشد. سطح زیبا و آینه‌ای آن در جاهایی که زیبایی بسیار مهم است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته لازم به ذکر است که مقاومت این نوع میلگرد نیز بالا است. از موارد استفاده از این میلگرد می‌توان به قطعات بیرونی خودرو، نمای ساختمان‌ها و سازه‌های معماری اشاره کرد. در هر دو مورد هم ظاهر و هم مقاومت از اهمیت بالایی برخوردار است.

میلگرد دو پولیش
میلگرد دو پولیش

*** میلگرد ترانس بلبرینگ خور

این میلگرد شباهت زیادی به میلگرد دو پولیش دارد، با این تفاوت که قابلیت بلبرینگ خوری را نیز دارد. بیشتر از این میلگرد در جاهایی که بلبرینگ از اجزا آن قسمت است، استفاده می‌شود. معمولا از فولاد Ck45  در تولید این نوع میلگرد استفاده می‌کنند. از این میلگرد در صنایع خودروسازی و همچنین صنعت ابزار و یراق آلات استفاده می‌کنند.

میلگرد ترانس بلبرینگ خور در مقایسه با محصول سنگ خورده، قابلیت بلبرینگ خوری آن است. همچنین قیمت آن کمتر از نوع سنگ خورده است.

میلگرد ترانس بلبرینگ خور
میلگرد ترانس بلبرینگ خور

*** میلگرد ترانسمیسیون

در تولید میلگرد ترانسمیسیون، فولاد روغنی به کار می‌رود. به این صورت که فولاد آلیاژی و پولیش زده در قطر ۱۰ تا ۶۰ میلیمتری و شاخه‌های ۳ و ۶ متری است. عنصر آلیاژی که در آن استفاده می‌شود، فروآلیاژها هستند. در ابتدا تحت فرآیند کشش قرار گرفته و به قطر مورد نظر می‌رسد، پس از آن تنش‌های داخلی آن را کاهش می‌دهند و خم و قوس‌های آن را حذف می‌کنند. و پس از آن روی سطح آن پولیش اعمال می‌شود. بالطبع سطح آن براق و صیقلی خواهد شد، که مقاومت بالایی خواهد داشت. این نوع میلگرد در پیچ‌های بلند پروژه‌های ساختمانی به کار می‌رود.

*** میلگرد سنگ خورده

همانطور که از نام این نوع میلگرد ترانس نیز مشخص است، به جای پولیش زدن از سنگ زنی استفاده می‌کنند. برای سنگ زنی در این میلگردها، از دستگاه‌های مخصوص آنها استفاده می‌کنند. یکی از معروفتین دستگاه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، لیدکوپینگ LIDKOPING  می‌باشد. این دستگاه دقت بالایی دارد، و ضخامت‌هایی که توسط این دستگاه ایجاد می‌شود، در محدوده ۶ تا ۱۰۰ میلیمتر است. توسط این دستگاه ابعاد مختلفی از میلگرد تولید می‌شود که نیاز صنعت را در این زمینه تامین می‌کند.

این میلگرد به دو صورت است، میلگرد سر زرد و میلگرد سر قرمز. نوع سر قرمز را با حروف CK و نوع سر زرد را با ST نیز نشان می‌دهند. این رنگ مشخصه روش تولید و ساختار میلگرد سنگ خورده است. روش تولید شامل روش نورد گرم و نحوه سرد کردن آن است. هر تغییر کوچکی در فرآیند تولید باعث می‌شود که میلگرد تولیدی ویژگی‌های منحصربه ‌فردی داشته باشد.

میلگرد سر زرد و سر قرمز
میلگرد سر زرد و سر قرمز

 

*** میلگرد ترانس مفتول

از این نوع میلگرد بیشتر در جاهایی که نیاز به خمکاری و خم و قوس وجود داشته باشد، استفاده می‌شود. اندازه این میلگردها در محدوده ۳ تا ۱۴ میلیمتر می‌باشد. ظاهری زیبا و شکیل در عین حال قابلیت خم شدن و منعطف بودن آن، این میلگرد را در بین متخصصین این حوزه محبوب کرده است. از کاربردهای این میلگرد می‌توان به صنایع مبل سازی و مهم‌تر از آن نرده کشی پله‌ها در ساختمان اشاره کرد، که معمولا به صورت خم دار استفاده می‌شود.

میلگرد ترانس مفتول
میلگرد ترانس مفتول
پیشنهاد میکنیم بخوانید: میلگرد بخریم یا صبر کنیم؟

*** میلگرد تسمه

تسمه سطح مقطع مستطیلی شکل و صاف است، این میلگرد توسط روش‌های مختلفی مانند ماشین کاری و نورد تولید شده و در بازار موجود است. با توجه به اهمیتی که سطح صاف و صیقلی آن دارد، این نوع میلگرد نیاز به ماشین کاری ندارد.

میلگرد تسمه
میلگرد تسمه

*** میلگرد چهارپهلو

میلگرد ترانس چهار پهلو تنوع زیادی در سایز و اندازه دارد. کاربرد این نوع میلگرد بسیار گسترده است. در سایزهای کوچک در جاهای ظریف مانند قفل سازی استفاده می‌شود. سایزهای بزرگ این میلگرد در تزئین ساختمان مانند نرده کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

*** میلگرد شش پر

این نوع میلگرد نیز آلیاژی است و از فولاد St37 در ترکیب آن استفاده می‌شود. این نوع میلگرد نیز از استحکام و زیبایی قابل قبولی برخوردار است. با توجه به اینکه در صنعت خودروسازی و برخی از ماشین آلات صنعتی هم استحکام و هم زیبایی و ظاهر از اهمیت بالایی برخوردار است، از این میلگرد استفاده می‌کنند.

لازم به ذکر است که این میلگرد قیمت بالایی دارد، با توجه به اینکه وقت زیادی را صرف زیبایی آن می‌کنند. سطح میلگرد ترانس شش پر بسیار خوش تراش است و شفافیت بالایی دارد. و همانطور که اشاره شد در مواردی که ظاهر از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده می‌شود.

در تولید این میلگرد از استانداردهای مختلفی استفاده می‌شود. هر کدام از این میلگردها براساس ویژگی‌ها و کاربردشان و همچنین شرایط آب و هوایی کشورهای مختلف تحت استانداردهای مختلف تولید شده و روانه بازار می‌شود. معمولا در ایران از استاندارد روسیه استفاده می‌کنند. در این استاندارد مشخصات میلگرد تولید شده در پلاکی آورد می‌شود. فروشندگان میلگرد بایستی در هنگام خرید و فورش این میلگرد پلاک مورد نظر را در اختیار خریداران قرار دهند.

میلگرد شش پر
میلگرد شش پر

*** مزایا و معایب میلگرد ترانس

میلگرد ترانس بسیار کاربردی است. یکی از دغدغه‌های مهم متخصصین این بوده است که دو مولفه آراستگی و زیبایی محیط در کنار مقاومت آن، به سختی قابل دستیابی است. این میلگرد باعث شده است تا این دو ویژگی مهم به خصوص در صنعت ساختمان در کنار یکدیگر باشند.

اما در کنار این ویژگی خوب، یکی از معایب و نقاط منفی، قیمت میلگرد ترانس است که بالا می‌باشد.

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.