دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 6 شوال 1442 Monday, 17 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس

تناقض آمار در شرکت های خودرویی

شناسه : 36768 ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۲
عملا در شرایطی قرار داریم که بسیاری از افراد در بازار نظاره گر هستند و کمتر پیش می آید که معامله ای سنگین در بازارهای مالی ایران رخ بدهد. صرفا شاهد تسویه بدهی های کلان و نقد شدن در بازار هسیتم. فعلا مردم از خرید خودرو می‌ترسند چرا که با اُفت قیمت دلار، قیمت خودرو‌ هم کاهش پیدا کرده و دوباره تعداد فروشندگان خودرو در بازار زیاد شده است، اما عملا خرید و فروشی انجام نمی‌شود.
تناقض آمار در شرکت های خودرویی
پ
پ

در شرایط فعلی به هیچ عنوان نمی توان مسیری برای آینده ی قیمت خودرو در بازار در نظر گرفت. نیروهایی در بازار خودرو مسیر قیمت را به سمت کاهشی شدن میل می دهند و این در حالی است که فاکتورهای مهم دیگری نیز وجود دارند که بازار را می توانند با تورم سنگین در میانمدت مواجه کنند. مساله ی مهمی که در شرایط فعلی قبابل رصد است عدم شفافیت آینده ی قیمت ها  و  تناقض در آمار شرکت های خودرویی است. در این تحلیل همراه آرتان پرس باشید تا نیروهای جهت دهنده به بازار خودرو را مورد ارزیابی قرار دهیم.

بازار خودرو هفته چهارم آذرماه را با افت قیمت به پایان رساند تا به این طریق شاهد تداوم روند نزولی شدن قیمت خودرو در بازار باشیم.

 

*** رکود سنگین بازار خودرو

بازار خودرو حدود دو ماه است که وارد رکود سنگینی شده و این رکود بسیار معنادار است. ما در تمامی بازارها شاهد افت شدید قیمت بودیم و موضوع قابل تامل این است که تمامی بازارها به یک اندازه و به صورت همزمان ریزش نداشته اند. برای مثال در زمان ریزش بازار بورس، بازار ارز به شدت داغ شد و بسیاری از سرمایه ها به این مسیر ورود کرد. پیش بینی می شود که در شرایط فعلی نوبت به بازار خودرو رسیده و اصلاحات مقطعی در این بازار در راه است.

فعالان بازار خودرو معتقدند یکی از دلایل افت قیمت خودرو به انتظار برای افزایش عرضه در بازارباز می‌گردد. افزایش تولید خودروسازان را می‌توان یکی از دلایل به وجود آمدن این انتظار دانست.  اما چیزی که تا به امروز در بازار دیده می شود وعده هایی است که بعضا تحقق پیدا نکرده و هنوز شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از خودروهایی که باد در سررسید توسط شرکت های خودرویی تحویل می شد به صاحبان تحویل داده نشده.

 

*** افزایش بی سابقه ی عرضه ی خودرو

یک موضوع دیگر که باید حتما مورد توجه قرار بگیرد افزایش بی سابقه ی عرضه ی خودرو ها از سوی شرکت های خودرویی بوده. بازار به هوای وعده های عرضه های بالای خودروساز وارد رکود شدیدی شده است که اگر این مهم به زودی فراهم نگردد شاهد بازگشت بازار به مدار صعودی خواهیم بود.از سوی دیگر  امروز پایان مهلت خودروسازان برای تخلیه پارکینگ‌ها محسوب می‌شود و این امر موجب شده است که تا طی دو هفته اخیر خریداران در انتظار افزایش عرضه و در نهایت کاهش قیمت خودرو باشند.

موضوع دیگری که در بازار خودرو می تواند تاثیر بگذارد بحث بازارهای موازی است. بازارهای سرمایه به دلیل بازدهی بالایی که دارند می تواند به بازارهای موازی خود نظیر طلا و ارز لطمه وارد کند. با کاهشی شدن مسیر بازار ارز به احتمال زیاد تداوم ریزش قیمت ها با سرعت بیشتری طی خواهد شد. اما اگر بازار سرمایه در شرایط فعلی لطمه بخورد به احتمال زیاد مسیر بازار خودرو نیز صعودی خواهد شد.

 

*** ریزش قیمت ها مقطعی است؟

آمارها نشان می‌دهد بازارهای دارایی در داخل ایران، پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ۱۳آبان، به شکلی آشکار جهت حرکت خود را تغییر داده‌اند. در  ۴۰ روز گذشته، جریان پول‌های داغ از بازارهای طلا و ارز به سمت بازار سرمایه تمایل پیدا کرده است. این روند بازار خودرو را به مسیر کاهشی می برد.اما تجربه منفی سهامداران باعث شده که این ریزش قیمت ها مقطعی باشد. به هیچ عنوان در شرایط فعلی برای امور سرمایه ای ورود به هیچ بازاری توصیه نمی گردد.

در شرایط فعلی کلیه سرمایه گذاران در تمامی بازار ها اندگی با احتیاط بیش تر مسیر سرمایه گذاری را انتخاب می کنند. استراتژی سرمایه‌گذاران از ۱۳ آبان‌ماه و بعد از شکست ترامپ در انتخابات آمریکا و پایان سیاست فشار حداکثری تغییر کرد. بلافاصله بخش زیادی از نقدینگی راهی بازار سرمایه شد و این هجوم نقدینگی به رشد شاخص‌های بورس منجر شد. همیشه ما شاهد افت بازار سرمایه با کاهش قیمت دلار بودیم که این موضوع برای اولن بار در بورس چند سال اخیر ایران به وقوع پیوست.

 

*** فاکتورهای موثر بر رکود بازار خودرو

رکود بازار خودرو علاوه بر فاکتورهای عرضه و تقاضا به مسائل دیگری نیز بستگی دارد. شرایط به وجود آمده به دلیل بحران کرونا باعث شد تا بازار خودرو و سایر بازارهای فیزیکی به حاشیه کشیده شود خودرو نقد شوندگی بالایی ندارد و این موضوع باعث رکود شدید شد. در این بین بسیاری از سفته بازارن بازار خودرو اقدام به خرید کرده اند و بر طبل ارزانی خودرو می کوبند تا در کوتاه مدت کسب سود کنند.

تجربه نشان داده است که هیجانات در بازار فعلی بیشترین نقش را در همه ی بازار ها ایفا کرده و این موضوع مختص بازار خودرو نیست. بعد از تعطیلی ۲ هفته‌ای در تهران، بازار خودرو با رکود عجیبی مواجه شده است و اکنون که نمایشگاه‌های خودرو چند روز است فعالیت خود را شروع کرده‌اند، هیچ معامله‌ای صورت نگرفته است.  این موضوع به این دلیل است که با کاهش نرخ خودرو بسیاری از افراد خودرو را با قیمت های بالایی خریداری کرده اند و حاضر نیستند در شرایط فعلی با قیمت های پایین به فروش برسانند.

 

*** واردات خودرو

موضوع واردات خودرو نیز موضوعی است که شاید در تیتر خود موضوع کاهش قیمت ها را به رخ بکشد ولی عملا شاهد افزایش قیمت ها در بازار خواهیم بود.با وجود تعرفه های گمرگ و عملا قدرت گمرک برای تحمیل این هزینه ها به واردکنندگان عملا خودروی وارداتی با قیمت های بسیاری بالایی به ایران وارد می شوند و این موضوع مسئله ای که همرمان باعث افزایش قیمت خودروهای تولید داخل می شود.

بررسی روند قیمت خودروهای داخلی و خارجی نشان می دهد که رفتار قیمت این دو گروه خودرو بسیار به هم نزدیک بوده و در صورت رشد قیمت در بازار خودروهای داخلی شاهد رشد در گروه مقابل خواهیم بود. بعید به نظر می رسد که واردات خودرو در صورتی که در انحصار شرکت های خودرویی داخلی باشد بازار را وارد فضای رقابتی کند.شاید حاشیه قیمت ها به نفع تولیدکنندگان خذف شود ولی گشایشی در کار نخواهد بود.

 

*** عرضه خودرو به بازار چه تاثیری بر قیمت دارد؟

بازار گردانان و تحلیلگران حوزه خودرو معتقدند که بازار همچنان در رکود خواهد ماند تا ۴۰ هزار خودرویی که خودروسازان تولید کرده‌اند به بازار عرضه شود.با عرضه خودرو به بازار قیمت‌ها به شدت اُفت خواهد داشت و شاید از رکود خارج شود. اما موضوعی که در این شرایط تردید ایجاد می کندبحث توان خودروسازان برای تامین کل نیاز دو میلیون خودرویی سالانه ایرانی هاست. تقاضا به شدت بالاتر از عرضه ی شرکت های خودرویی ایرانی است و این فشار تقاضا قیمت ها را در میان مدت به شدت بالا خواهد برد.

عملا در شرایطی قرار داریم که بسیاری از افراد در بازار نظاره گر هستند و کمتر پیش می آید که معامله ای سنگین در بازارهای مالی ایران رخ بدهد. صرفا شاهد تسویه بدهی های کلان و نقد شدن در بازار هسیتم. فعلا مردم از خرید خودرو می‌ترسند چرا که با اُفت قیمت دلار، قیمت خودرو‌ هم کاهش پیدا کرده و دوباره تعداد فروشندگان خودرو در بازار زیاد شده است، اما عملا خرید و فروشی انجام نمی‌شود.

 

*** سوبسیت های اختصاص داده شده به فولادسازان و خودروسازان

فاکتور مهم دیگری که می تواند در دراز مدت بازار خودرو را تحت تاثیر خود قرار دهد موضوع سوبسیت هایی است که به فولادسازان و خودروسازان ارائه شده است. در این شرایط قیمت تمام شده ی محصولات ساخته شده از فولاد به شدت کاهش می یابد و کمک خواهد کرد تا بخشی از زیان دهی خودروسازان خبران شود. اما این موضوع بعید است که موجبات کاهش قیمت را فراهم سازد.

در شرایط فعلی شاهد نخستین عرضه اختصاصی فولاد به صنعت لوازم خانگی در هفته جاری بودیم که این امر به کاهش قیمت ورق فولادی و دسترسی آسان‌تر آن کمک می‌کند.با تعادل قیمت ورق فولادی که مهمترین ماده اولیه صنعت خودرو و لوازم خانگی است پیش‌بینی می‌شود قیمت این کالاها هم رو به کاهش برود.

 

*** شیوه‌نامه عرضه ورق فولادی در بورس

با اجرای شیوه‌نامه عرضه ورق فولادی در بورس شرایط سخت توزیع فولاد به کلی تغییراتی را خواهد داشت که این موضوع به نفع تولیدکنندگان خودرو و مصرف کننده های عمده فولاد خواهد شد. تامین به موقع و ارزان‌تر نهاده‌های تولید همچون فولاد طی یک تا سه ماه دیگر روی قیمت خودرو اثر می‌گذارد و قیمت‌ها رو به کاهش خواهد رفت. اما این موضوع به شدت در عارض افزایش قیمت خودروها در شیوه نامه های ایرانخودرو و سایپا است. هر فصل این دو خودروساز قیمت ها را ۲۰ درصد افزایش می دهند و تاثیر طرح های سوبسیتی به نفع مصرف کننده ی نهایی نخواهد بود.

به عنوان جمع بندی باید گفت که فاکتورهای کاهش قیمت و افزایش شدید قیمت در بازار خودرو به یک اندازه در بازار وجود دارد و ریسک بازار خودرو را به شدت افزایش داده است. رکود شرایط فعلی به دلیل محدودیت های کرونا و تعطیلی مقطعی کسب و کارها نیست. مردم به دنبال روشن تر شدن مسیر قیمت خودرو هستند.تا بتوانند با امنیت بیش تری به این مسیر ورود کنند. باید منتظر ماند تا ببینیم چه فاکتورهایی در بازار خودرو به عرصه ظهور خواهند رسید.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.