بیم و امیدها در چشم انداز نفت جهانی - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
بهای نفت جهانی و جالش های پیش رو

بیم و امیدها در چشم انداز نفت جهانی

شناسه : 37456 ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰ منبع : آرتان پرس
در این یادداشت به بررسی مهم ترین عوامل موثر بر تغییرات قیمت نفت جهانی خواهیم پرداخت. آخرین گزارش‌ها از مبادی فروش نفت حاکی از آن است که قیمت نفت در روز پنجشنبه افزایش یافته است و این امر به خرید بیشتر نفت در روزی که حجم معاملات نفتی کم شده است کمک کرد. تا انتها همراه آرتان پرس باشید تا به سایر تحولات حوزه نفت بپردازیم.
بیم و امیدها در چشم انداز نفت جهانی
پ
پ

در این یادداشت به بررسی مهم ترین عوامل موثر بر تغییرات قیمت نفت جهانی خواهیم پرداخت. آخرین گزارش‌ها از مبادی فروش نفت حاکی از آن است که قیمت نفت در روز پنجشنبه افزایش یافته است و این امر به خرید بیشتر نفت در روزی که حجم معاملات نفتی کم شده است کمک کرد. تا انتها همراه آرتان پرس باشید تا به سایر تحولات حوزه نفت بپردازیم.

بررسی قیمت ها را از معاملات نفتی آمریکا شروع می کنیم. معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت ایالات متحده در معاملات جهانی روندی ناامیدکننده را برای تولیکنندگان به همراه داشت اما به دلیل قدرت فروشنده در بورس انرژی روز پنجشنبه معاملات نفت آمریکا کمی بالاتر از حد تصور به فروش رسید.

 

*** افزایش عرضه نفت پس از توافق تجاری انگلیس و اتحادیه اروپا

اوایل روز گذشته به دلیل نگرانی در مورد نوع جدید COVID-19 معاملات بیشتری در بازار انجام شد ، چرا که ابن موضوع می توانست بازارها را به تعطیلی بکشاند و این تعطیلی به صورت مقطعی قیمت نفت را مجددا در مسیر صعودی قرار دهد اما در اواسط روز پس از توافق تجاری بین انگلیس و اتحادیه اروپا ، دوباره عرضه ها تقویت شد و چشم انداز اقتصاد جهانی را روشن تر کرد.این موضوع سبب شد که عرضه و تقاضا در بورس انرژی اروپا پایدار شده و سطح هیجانات به حداقل برسد.

انگلیس تنها هفت روز قبل از خروج از یکی از بزرگترین اتحادیه های تجاری جهان ، در مهم ترین تغییر جهانی خود از زمان از دست دادن امپراتوری ، یک معامله تجاری کوتاه مدت با اتحادیه اروپا را به طرح ریزی کرده است. معامله گران نفت خام امیدوارند که توافق نامه جدید بتواند تقاضا را پس از پایان همه گیر شدن بیماری کرونا و بازگشت به شرایط عادی ، تقویت کند.

 

*** چشم انداز کوتاه مدت نفت جهانی

قیمت نفت خام برنت، که معیار جهانی است با افزایش ۸ درصدی به ۴۲ دلار و ۴۵ سنت در هر بشکه رسید و نزدیک به اوج اخیر ۴۵٫۸۶ دلار در هر بشکه در ۲۵ آگوست بود. از آنجایی که صندوق های تامینی دارای طولانی مدت هستند و دلالان در روزهای صعودی بازار در شرایط مساعدی به سر می برند به احتمال زیاد روند صعودی قیمت نفت تا انتهای سال جاری حفظ شود.

این هفته ، گزارش موجودی نفت دولت آمریکا به افزایش قیمت نفت کمک کرد ، در حالی که تاجران از نسخه جدید COVID-19 در انگلیس و توقف سفرهای هوایی به داخل و خارج از کشور خبر می دادند.معامله گران توجه زیادی به افزایش سکوهای نفتی ایالات متحده نکردند و گزارش دادند که اوپک پلاس آماده است تا از اول ژانویه با توجه به تمرکز بیشتر واکسن ها ، تولید خود را ۵۰۰۰۰۰ بشکه در روز افزایش دهد.

روند فنی و ابزارهای حرکت قیمت نفت در بازار نشان دهنده یک سوگیری شدید صعودی است ، اما برخی از اسیلاتورها نشان از شرایط خرید بیش از حد می دهند. در شرایطی که مصرف کنندگان خریدهای مازاد انجام داده اند نمی تواند رشد های شارپی شدیدی را برای نفت در نظر گرفت. از طرفی به دلیل بازگشایی اکثر کسب و کارها در کشورهای اروپایی به احتمال زیاد روند خرید نفت به صورت پله ای انجام می شود تا تولیدگنندگان فرصت رشد شدید قیمت را به دست نیاورند.

 

*** سیاست کلی بازار نفت جهانی

سیاست کلی بازار نفت همانند سایر بازارهای مالی بر تعادل عرضه و تقاضا استوار است. وقتی خریداران نفت جهانی متوقف شوند و فروشنده ها کنترل بازار نفت را در دست بگیرند ، بازار وارد فاز رکود می شود و به اصطلاح متوقف خواهد شد. این روند با حرکت از قیمت های نفت هر بشکه ۴۶٫۱۶ دلار به سمت پایین تغییرات حساسی را تجربه خواهد کرد.

در راستای رشد قیمت های نفت خام باید خاطر نشان کرد که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) با ۱۱ سنت افزایش به ۴۸٫۲۳ دلار در هر بشکه رسید ، در حالی که معاملات آتی نفت برنت با ۹ سنت افزایش ۵۱٫۲۹ دلار معامله شد. لازم به توضیح است که در آخرین روز معاملات قبل از تعطیلات کریسمس حجم معاملات آزاد کم ارزیابی گردید.

 

*** قیمت نفت خام ایالت متحده

در هفته گذشته ، نفت خام ایالات متحده ۱٫۶ درصد افت کرد در حالی که افت قیمت نفت برنت ۲ درصد بود. از اواخر ماه اکتبر با پیشرفت واکسن ها در کشورهای مختلف ، بازارها به شدت در پی جبران کمبود و کاستی های خود در عملکرد سال گذشته هستند و این موضوع می تواند جهشی در قیمت نفت به همراه داشته باشد. البته توجه به نوع جدید ویروس در تحلیل های قیمت جهانی نفت بی تاثیر نخواهد بود.

بازارهای جهانی مطابق پیش بینی ها روند تغییرات خود را با شرایط و سیاست های اعلامی یا تشخیصی از برنامه های بایدن آغاز کرده اند و پیش می روند . این رخداد قیمت های جهانی در حوزه کامودیتی بخصوص فلزات ، همچنین بیت کوین موجب واکنش مثبت شده و بازارهای بورس نیز خود را با روزهای پیش رو تطبیق می دهند .

در صورتی که در مسیر انتخابات آمریکا اتفاق غیرمنتظره ای مطرح نباشد و در صورتی که بایدن ریاست جمهوری را برعهده بگیرد بازار نفت مسیری متفاوت از سایر بورس های جهانی در پیش خواهد گرفت. به علت سیاست های زیست محیطی بایدن واکنش بازارهای نفتی منفی خواهد بود  و چشم انداز چندان مثبتی هم در چهارسال آینده انتظار نمی رود. لذا سیاست گذاران کشور باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند

 

*** چشم انداز منفی بازار نفت جهانی در دوران پسا ترامپ

چشم انداز متفی بازار نفت در دوران پسا ترامپ سبب شده است که کشور های تولید کننده ی نفت در شرایط فعلی مسیر کاهش قیمت ها را با کمی پالش همراه سازند. در همین راستا می توان به تصمیمات سخت اوپک برای برقراری ثبات در بازار جهانی نفت اشاره کرد.

برخی منابع آگاه بر این باورند که چشم انداز نگران کننده اقتصاد جهانی و کاهش اخیر قیمت نفت موجب خواهد شد تا اوپک و متحدانش در نشست بعدی خود برای کاهش بیشتر تولید تصمیم گیری کنند. در صورت تغییرات در سیاست های اوپک این موضوع به بازارهای مصرفی و انرژی ایران نیز ورود خواهد کرد و بازارهای داخل نیز طی چند روز آینده با نوسانات نسبتا شدید قیمت های جخانی طبیعتا خود را با دورنمایی که انتظار است تطبیق خواهند داد.

 

*** چشم انداز کلی بازار نفت جهانی

چشم انداز کلی بازار نفت به این صورت ارزیابی می شود که قیمت نفت با وجود تمامی نوسانات و تکانه های موجود در بازار به روند صعودی خود ادامه می‌دهد و سرمایه‌گذاران فعلا متمرکز بر کاهش تولید جهانی نفت شده اند و به موضوعاتی نظیر گسترس روز افزون ویروس کرونا توجهی چندانی نخواهند داشت. البته نباید فراموش کرد که بحران کرونا به هیچ عنوان کنترل نشده و همچنان به عنوان مهم ترین فاکتور در محاسبات اقتصادی بازار انرژی صف آرایی می کند.

برای این که روند افزایش قیمت در بازار انرژی قطعیت پیدا کند باید تمامی کشورهای تولید کننده ی نفت به یک گفتمان مشترک در زمینه میزان تولید نفت خام برسند.عربستان به همراه امارات و کویت دیروز گفتند که به میزان ۱.۱۸۰ میلیون بشکه در روز از تولید خود طی ماه ژوئن خواهند کاست تا محرک قیمت‌های جهانی باشند. این موضوع کمتر از سمت عربستان مطرح می شد و نشر این خبرها نشان از سست شدن پایه های اقتصادی این کشور تک محصولی است.

 

*** میزان تولید نفت خاورمیانه و آمریکا

سعودی و دیگر تولیدکنندگان اصلی اوپک مجموعاً ۸۰۰۰۰۰ بشکه در روز را به بازار اضافه می کنند. در مقابل در خارج از اوپک ، انتظار می رود تولید ایالات متحده به طور متوسط طی سال ۲۰۲۱ با یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد، زیرا کاهش حفاری‌های همه گیر به نرخ کاهش بیشتری منجر می‌شود.

علاوه بر نوسانات بالقوه، عرضه بیشتر به دلیل اختلالات در خاورمیانه ، افزایش وابستگی به مواد خام خاورمیانه، پیامدهای کیفیت متوسط جهانی نفت را به همراه دارد.

در شرایط فعلی تمرکز سرمایه‌گذاران بر روی روند تغییرات هفتگی موجودی نفت در مخازن آمریکا است. همواره میزان منایع ذخیره شده ی نفت خام در آمریکا معیاری برای چشم انداز قیمت گذاری نفت در بازارهای انرژی بوده است.

سایر عواملی که به قیمت نفت جهانی در کوتاه مدت خط می دهد روند تولید برخی از شرکت های خرد بازار است.در شرایط فعلی بازار نیم نگاهی به بازگشت تولید نفت شل ناحیه پرمیان نیز دارد گزارش شده که ۸% حلقه چاه این میدان نفتی آمریکا در ابتدای ماه می‌ تعطیل بوده، اما اکنون با رشد ۲۵% تولید به واسطه افزایش قیمت نفت در حال برنامه‌ریزی برای بازگشت به چرخه تولید است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.