بررسی عملکرد شرکت های فولادی در بورس - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
دوره درخشان فولاد ایران

بررسی عملکرد شرکت های فولادی در بورس

شناسه : 37575 ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۰
فولاد ایران طی سال گذشته عملکرد بسیار مثبتی از خود نشان داده و در بازارهای جهانی تولید فولاد ایران بدون رقیب از تمامی کشورهای منطقه برتر بوده. ایران با رشد صادراتی ۱۲ درصدی طی یکسال افزون بر شکستن رکورد تولید فولاد قدرت صادراتی خود را طی دوران پاندمی کرونا به رخ جهانیان کشید.
بررسی عملکرد شرکت های فولادی در بورس
پ
پ

فولاد ایران در دوازده ماه سال گذشته عملکرد فوق العاده مثبتی را از خود به ثبت رسانده و در بازارهای بین المللی تولید فولاد ایران بلامنازع از تمامی کشورهای منطقه بالاتر بوده است. ایران با رشد صادراتی ۱۲ درصدی در طول یکسال علاوه بر اینکه رکورد تولید فولاد خود را یکبار دیگر شکست توانست قدرت صادراتی خود را در بحران کرونا به رخ دنیا بکشد. لذا در این تحلیل به بررسی عملکرد شرکت های فولادی می پردازیم. غالبا شرکت ها با رشد های بسیار قابل قبولی در بورس همراه بوده اند که نسبت به سایر صنایع شرایط بسیار بهتری را فولاد تجربه کرده است. لطفا تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

یکی از نکاتی که در خصوص عملکرد شرکت ها مورد بررسی قرار می گیرد و بعضا پرستیژ بورس به حساب می آید روند ورود پول هوشمند و ورود پول حقیقی به بعضی از نماد هاست. تنها در روز گذشته که بازار در شرایط منفی به سر می برد شرکت های  سرمایه گذاری پارس آریان‌ و  فولاد کاویان به ترتیب با ۱۸۵ و ۱۶۵ میلیارد تومان بیشترین ورود پول توسط حقیقی ها را داشته اند. اینکه یک شرکت فولادی بیش ترین ورود پول در شرایط بازار منفی را به خود اختصاص داده است به این معناست که چشم انداز بورسی شرکت های فولادی و بنیاد این سهم ها از وضعیت خوبی برخوردار است.

 

*** عملکرد شرکت های فرابورسی زنجیره فولاد

شاید تصور عموم بر سوددهی شرکت های فولادی محدود به چند شرکت بزرگ و مادر تخصصی فولاد باشد اما به واسطه ی رشد قیمت های صادراتی و همچنین خودکفایی زنجیره فولاد شرکت های فرابورسی نیز عملکرد بسیار قابل قبولی در بازه های بلند مدت و میان مدت از خود بر جای گذاشته اند.

نمونه ی بارز رشد های قابل قبول در بخش صنایع پایین دست فولاد شرکت فولاد امیر کبیر است. مبلغ فروش فولاد امیر کبیر کاشان طی ۹ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ حدود ۱،۸۲۵ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته ( ۷۶۱ میلیارد تومان ) از رشد حدود ۱۴۰% برخوردار بوده است ،همچنین فروش این شرکت در آذر ماه امسال حدود ۲۵۸ میلیارد تومان بوده که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته (۱۲۲ میلیارد تومان) از رشد ۱۱۲% برخوردار بوده است.

وضعیت گزارش دهی و عرضه های اطلاعاتی این سهم در سامانه کدال نیز قابل قبول است که این موضوع ارزندگی سهام این شرکت را بسیار بالا می برد و از طرفی جذابیت خرید را به طرز شگرفی بالا نگه می دارد. لازم به توضیح است که فولاد امیر کبیر کاشان  در سال ۹۸ حدود ۱،۲۰۶ میلیارد تومان فروش داشته است.

 

*** رونق بازار ورق فولادی

به واسطه ی رونق بازار ورق فولادی در سال کذشته بسیاری از شرکت های فولادی فعال در بخش ورق از شرایط بسیار خوبی بهره مند هستند. نمونه ی موفق عملکرد این موضوع شرکت فولاد اکسین است که ۸۸ درصد درآمدهای بازار ورق های مورد نیاز صنعت نفت توسط این شرکت جذب می شود.

انحصار گرایی در معاملات ورق برای فولاد اکسین سبب شده است که سهام این شرکت در بورس طی یکسال گذشته بالغ بر ۲۰۰ درصد سوددهی به همراه داشته باشد و با تنظیم دستورالعمل شیوه نامه اجرایی فولاد به وضوح می توان چشم انداز مثبتی را برای سهام این شرکت در بازه های یکسال آینده متصور شد.

یکی از عواملی که بنیاد یک سهم را تقویت می کند وابستگی سایر بازارها و نمادهای بورسی یه عملکرد یک سهم است. تولید ورق فولادی در زنجیره ی فولاد به عنوان یک کالای استراتژیک محسوب می شود. لذا عملکرد بسیاری از شرکت های بورسی به خروجی های تولیدی شرکت فولاد اکسین وابسته است.

شرکت فولاد اکسین در حال حاضر  به‌عنوان تنها تولید کننده ورق‌های انتقال نفت و گاز کشور  می باشد در هشت ماهه اول سال ۹۸ به دلیل تسویه بدهی های سال قبل ۴۴ درصد از درآمد این بازار  توسط فولاد اکسین جذب شده بود. یکی از دلایلی که به رشد سود سهام شرکت فولاد اکسین تبدیل شد انتشار خبرهای مهم از توزیع سود حاصل از بازگشت سرمایه گذاری ها بود که صف خرید این سهم را در روزهای خونین بورس ایران رقم زد.

 

*** عملکرد شرکت های بورسی وابسته به معاملات بین المللی

عملکرد شرکت های بورسی به شدت به وضعیت صادراتی و عملکرد شرکت ها در معاملات بین المللی وابسته شده اند. در همین راستا باید خاطر نشان کرد که قیمت های صادراتی فولاد ایران روندی صعودی دارد و این هفته به عنوان مثال قیمت بیلت صادراتی حدودا ۷ درصد افزایش داشته  و به رقم ۵۳۰ دلار در هر تن رسیده است. به موازات رشد قیمت بیلت قیمت اسلب صادراتی نیز حدودا ۱٫۵ درصد رشد داشته و به قیمت ۵۵۰ دلار در هر تن معامله می شود.

از آن جایی که بخش قابل توجهی از سبد صادراتی ایران را اسلب و بیلت تشکیل می دهد و این دو کالای فولادی در اکثر شرکت های صادرات فولادی ایران تولید می شوند لذا اکثر شرکت های فولادی شاهد رشد عواید حاصل از فروش بین المللی خواهند شد و این موضوع در حسابرسی های پایان سال آنها تاثیر شگرفی به همراه خواهد داشت.

 

*** رشد قیمت های فولاد در ایران و بازارهای بین المللی

شاید این موضوع برای ذهن مخاطب ایجاد شود که رشد قیمت های فولاد در ایران و بازارهای بین المللی مقطعی است و نمی توان برای عملکرد آتی شرکت های فولادی ایران از امروز پیش بینی دقیقی داشت.اما این فرضیه اشتباه است چرا که شاخص قیمت CIS برای بیلت در روز گذشته حدودا ۱ درصد رشد داشته است. این افزایش قیمت به زودی به بازارهای داخلی و نرخ های تولید کنندگان تاثیر خواهد گذاشت و روند صعودی قیمت ها را برای بازه ی طولانی تری مثبت نگه خواهد داشت.

یکی از موضوعات جذاب دیگری که در بورس شرکت های فولادی و فلزی باید به آن پرداخت بررسی خالص ارزش دارایی ها (NAV)  هر سهم است. برای این موضوع کافی است تنها به بررسی وضعیت سهام شرکت سرمایه گذاری کوثر بهمن بپردازیم. این تحلیل از دو حیث می تواند مورد بررسی قرار بگیرد. پرتفوی بورسی شرکت و پرتفوی غیر بورسی شرکت.

 

*** پرتفوی بورسی و غیر بورسی شرکت سرمایه گذاری کوثر بهمن

در خصوص پرتفوی بورسی خاطر نشان می گردد که ارزش روز پرتفوی بورسی شرکت ۵,۴۱۴ میلیارد تومان و ارزش افزوده بورسی شرکت مبلغ ۴,۷۹۳ میلیارد تومان می باشد. این شرکت سرمایه گذاری از این حیث مورد اهمیت است که سهام فولاد کاوه کیش را در سبد خود یدک می کشد. مهمترین شرکتهای بورسی آن عبارتند از: فولاد کاوه جنوب کیش – بیمه پارسیان – توسعه خدمات دریایی و بندری سینا و سرمایه گذاری ساختمان ایران.

در خصوص بررسی پرتفوی غیر بورسی شرکت خاطر نشان می گردد که ارزش برآوردی پرتفوی غیر بورسی شرکت ۳۴۹ میلیارد تومان و ارزش افزوده غیر بورسی شرکت مبلغ ۲۶۱ میلیارد تومان می باشد.بدین ترتیب NAV هر سهم وکبهمن ۲۲,۷۲۶ ریال و نسبت P/NAV روز شرکت ۷۳ درصد می باشد. این محاسبات به این معنی است که شرکت در ارقامی پایین تز از ارزندگی خود معامله می شود و در میان مدت می تواند ۲۷ درصد سود تضمینی را برای سهامدارن خود به ارمغان آورد.

شرکت هایی که در این تحلیل مورد بررسی قرار گرفتند تنها نمونه هایی از عملکرد موفق شرکت های فولادی فعال در بورس ایران هستند. در روزهای آتی و متناسب با شرایط بازار عملکرد سایر شرکت های فولادی نیز به تحلیل و با جزئیات مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اما در خصوص کلیت بازار باید گفت که شرکت های فلزی و فولادی در شرایط مساعدی به سر می برند و حبابی در قیمت های سهام فولادی در بورس امروز مشاهده نمی شود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.