دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 6 شوال 1442 Monday, 17 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
بررسی تکانه‌های بازار ارز

تلاطم بازار ارز فرو می‌نشیند؟

شناسه : 37584 ۰۸ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
پس از اعلام نتایج انتخابات آمریکا شاهد تحولاتی در نرخ گذاری طلا و دلار در بازار ایران هستیم. پیش‌بینی می‌شود به دلیل کاهش ریسک‌های امنیتی و سیاسی در چشم‌انداز چهار ساله ایران قیمت دلار تا حدودی تعدیل شده و روند نزولی را طی بلندمدت دنبال کند.
تلاطم بازار ارز فرو می‌نشیند؟
پ
پ

دلار تاثیر بسیار مستقیمی در نرخ گذاری‌های کالایی و خدمات ایران دارد و به نوعی بخشی جداناپذیر از سیاست‌های اقتصادی ایران محسوب می‌شود. اخیرا بعد از اعلام نتایج انتخابات آمریکا شاهد تحولاتی در نرخ گذاری طلا و دلار در بازار ایران هستیم. پیش‌بینی می‌شود به دلیل کاهش ریسک‌های امنیتی و سیاسی در چشم انداز چهارساله ایران قیمت دلار کمی تعدیل شده و روند نزولی را در بلندمدت دنبال کند. برای بررسی دقیق‌تر این موضوع عوامل تاثیر گذار بر نرخ بازار ارز را با جزئیات بیشتری تحلیل خواهیم کرد. لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

***ارزیابی قیمت دلار از منظر فروش نفت

یکی از مهم ترین کانال‌های درآمدی جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته فروش نفت خام بوده که حدودا ۶۰ درصد از درآمدهای ارزی کشور را شامل می‌شده. در شرایط فعلی به دلیل وضع تحریم‌های سنگین از جانب آمریکا فروش نفت ایران به شدت کاهش پیدا کرده بود و یکی از دلایل التهاب در بازار ارز موضوع کاهش فروش نفت و ارزآوری نفتی بود.

با مثبت شدن چشم انداز فروش نفت ایران در دوران پساترامپ به احتمال زیاد شرایط برای تامین ارز کشور بهتر از شراط فعلی خواهد شد و عملا این موضوع بار روانی مثبتی بر بازارهای کالایی به همراه داشته است.

با گشایش مسیرهای جدید برای فروش نفت برخی از ریسک‌های تامین ارز برطرف می‌شود. این موضوع ر کنار بالارفتن قیمت نفت جهانی به شدت بر کاهش نرخ ارز در داخل کشور کمک خواهد کرد. موسسه مالی کاپیتال اکونومیکس در تازه‌ترین تحلیل خود پیش‌بینی کرده قیمت هر بشکه نفت تا پایان سال ۲۰۲۱ به بیش از ۶۰ دلار افزایش خواهد یافت.

درحالی‌که اوپک پلاس اخیرا موافقت کرده است تا از ابتدای ژانویه تولید روزانه نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه افزایش دهد، موسسه کاپیتال اکونومیکس پیش‌بینی کرده است که قیمت هر بشکه نفت تا پایان سال آینده به بیش از ۶۰ دلار خواهد رسید. دلیل اصلی افزایش قیمت نفت افزایش تقاضا به دلیل برطرف شدن بخشی از ریسک‌های سلامتی ناشی از همه گیری ویروس کرونا در جهان است.

 

*** عوامل موثر بر خط دهی قیمت دلار

موضوع دیگری که به خط دهی به قیمت دلار بسیار کمک می‌کند جو اخبار سیاسی در روزهای آتی خواهد بود.این اخبار می‌تواند طیف‌های متنوعی داشته باشد. برای مثال کافی است تا ترامپ مسند ریاست جمهوری را به روشی مصالحه‌آمیز به رئیس جمهور بعدی تحویل ندهد. در این شرایط شاهد رشد شدید قیمت دلار خواهیم بود.

در شرایط فعلی کشور دلار به شدت تحت تاثیر اخبار سیاسی است؛ آن هم اخبار سیاسی ای که خوش‌بینی یا بدبینی را نسبت به آینده اقتصاد کشور و به خصوص آینده تحریم‌ها مشخص می‌کند. بنابراین تا زمانی که ترامپ در کاخ ریاست جمهوری است، این نوسانات وجود دارد. اما پیش‌بینی می‌شود که بلافاصله پس از اتمام رسمی ریاست جمهوری ترامپ بازارهای ارز در ایران فروکش کنند و به قیمت‌های واقعی خود برگردنند. در چنین شرایطی قیمت دلار در رقم هایی نظیر ۱۷۰۰۰ تومان قابل تصور است.

 

*** ریسک‌های نظامی خلیج فارس و بازار ملتهب ارزی

متاسفانه کشورهای حاشیه خلیج فارس به نابسامانی‌های ژئوپلتیک منطقه دامن می‌زنند. مسائل امنتی و ریسک‌های نظامی که در خلیج فارس ایجاد شده است عاملی است که در شرایط فعلی به شدت بازار ارز را در ایران ملتهب نگه داشته. مساله جدید در این میان این است که دوباره سیاست‌های جنگ افروزانه و بی ثباتی در خلیج فارس دیده می‌شود.

اخیرا ورود دو زیردریایی آمریکایی- اسرائیلی به خلیج فارس برای کارگزاران اقتصادی التهاب ایجاد کرده و آینده روابط ایران و کشورهای دیگر را دچار ابهام کرده است. با اعلام این خبر طبیعی بود که دوباره روند کاهشی قیمت ارز متوقف شود و طبیعتا قیمت آن رو به افزایش خواهد گذاشت.

 

*** خروج از بحران‌های اقتصادی با اصلاح بازار ارز

همانطور که قبلا اشاره شد نوسانات قیمت در کلیه گروه‌های کالایی در ایران به شدت به نوسانات نرخ ارز وابسته است. در همین راستا اگر قیمت دلار اصلاح قابل ملاحظه‌ای را تجربه کند شاهد خروج از بخش قابل توجهی از بحران های اقتصادی خواهیم بود. همانطور که در ماه آذر امسال این موضوع به نوعی تاثیر خود را نشان داد. با کاهش ۲ درصدی دلار در آذر ماه آتش تورم انتظاری فروکش کرد و نرخ تورم در بازه یکماه حدودا ۲ درصد کاهش پیدا کرد.

البته که مطابق با آخرین آمار تورم آذر ماه حدود ۴۵ درصد ارزیابی شده و این موضوع بسیار جای تاسف دارد اما همین کاهش نرخ دلار کمک خواهد کرد که رشد تورم متوقف شود. با همه این شرایط اما وضعیت قیمت‌ها در بسیاری از گروه‌ها نامساعد ارزیابی می‌شود. افزایش قیمت در گروه حمل‌و‌نقل در آذر امسال نسبت به پارسال ۲/ ۶۵ درصد بوده که بیشترین تورم نقطه‌ای در میان گروه‌هاست.

 

*** پیش‌بینی‌ها برای نرخ دلار تا پایان سال

پیام مشخص این آمار، کاهش تورم انتظاری و به تبع آن علامت بهبود توانایی دولت برای تامین مالی از طریق اوراق بدهی است که می‌تواند پیش بینی‌ها برای نرخ دلار تا پایان سال را تغییر دهد. کافی است که در بازه یکماه آینده اتفاقی غیرمنتظره در روابط سیاسی رخ ندهد تا روند رو به کاهش دلار شروع و تا تعدیل به نرخ های واقعی کاهش یابد.

این ۲۵ روز یعنی تا روزی که مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا برگزار شود، بسیار سرنوشت ساز است و نمی‌توان در مورد بازارها پیش بینی جدی داشت. در این ۲۶ روز قیمت دلار تحت تاثیر تحولات سیاسی هم در داخل و هم در خارج است با بی‌ثباتی‌هایی همراه خواهد بود. اما از منظر علم اقتصاد و شاخص‌ها و تکانه‌های اجتماعی تمامی بازارها خود را برای کاهش نرخ دلار آماده کرده‌اند.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.