بررسی جهت های عرضه در بازار فولاد ایران - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

یکشنبه, ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰ 29 شعبان 1442 Sunday, 11 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

بررسی جهت های عرضه در بازار فولاد ایران

شناسه : 37711 ۱۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
در شرایط فعلی بازار فولاد ایران از نظر قیمت و از نظر توان صادراتی در وضعیتی قرار دارد که کمتر می توان مشابه آن را متصور شد. رشد ۱۲ درصدی صادرات فولاد در سال جاری و در شرایطی که بسیاری از کشورهای توسعه یافته و قدرتمند در منجلاب بحران کرونا بودند عملا عرض اندامی برای تثبیت جایگاه فولاد ایران در بازار بین الملل بود. در این یادداشت به وضعیت عرضه ها در بازار فولاد داخلی می پردازیم تا بتوان روند کلی و عمق ثبات بازار را مورد بررسی قرار دهیم.لطفا همراه آرتان پرس باشید.
بررسی جهت های عرضه در بازار فولاد ایران
پ
پ

در شرایط فعلی بازار فولاد ایران از نظر قیمت و از نظر توان صادراتی در وضعیتی قرار دارد که کمتر می توان مشابه آن را متصور شد. رشد ۱۲ درصدی صادرات فولاد در سال جاری و در شرایطی که بسیاری از کشورهای توسعه یافته و قدرتمند در منجلاب بحران کرونا بودند عملا عرض اندامی برای تثبیت جایگاه فولاد ایران در بازار بین الملل بود. در این یادداشت به وضعیت عرضه ها در بازار فولاد داخلی می پردازیم تا بتوان روند کلی و عمق ثبات بازار را مورد بررسی قرار دهیم.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

بازار فولاد در شرایط فعلی در جایگاهی قرار گرفته که برایند نیروهای بازار به سمت رشد و رونق قرار گرفته اند. در شرایط فعلی بازار برای سفته بازان و رانتی ها بسیار تنگ شده و امکان نوسان گیری به حداقل میزان خود رسیده است. در برخی از مبادی ها به دلیل عدم شفافیت در عرضه ها و قیمت گذاری ها همچنان التهابات بازار وجود دارد ولی پیش بینی می شود در ماه های آتی شاهد رفع موانع در شفاف سازی این بخش ها خواهیم بود.

 

*** سفته بازان در تنگنا

بسیاری از مبادی فروشنده ی آهن از بنکداران گرفته تا فروشندگان جزء از نظم موجود در بازار و شرایطی که بتوان قیمت های روزهای آتی را تخمین زد نگران و ناراضی هستند چرا که در شرایط عدم قطعیت بازار قیمت به دست دلال مشخص می شد و مصرف کننده ی نهایی در گوشه ی رینگ معاملاتی گرفتار شده بود.اما با وضع قوانین جدید و جلوگیری از سیاست های قیمت گذاری خودسرانه و فروش معاملات مچنیگ فولادی عرصه به سفته بازان تنگ شده است.

در شرایط فعلی بسیاری از دلالان در تلاش اند با بر هم زدن نظم عرضه و تقاضا و با ایجاد اختلال در مسیر خرید خریداران واقعی قدری بازار را با تنش همراه کرده و محصولات دپو شده ی خود را به فرصت به بازار تزریق کنند. این استراتژیک ترین رویکردی است که سفته بازان بازار فولاد داخلی برای آن برنامه ریزی کرده اند برای همین است که به دنبال فرصتی برای کاهش عرضه ها در بورس کالا و اجرای پروژه های مچینگ معاملات فولادی هستند.

 

*** افزایش تولید و صادرات در بازار فولاد

توانمندی فولاد ایران در سال های گذشته بیش تر از قبل شده و مانور سرمایه گذاران در بخش فولاد نسبت به گذشته رشد قابل توجهی داشته است. این مانور سرمایه گذاری این امیدواری را ایجاد کرده که صنعت فولاد بتواند در چشم انداز ۵ ساله ی خود بخش قابل توجهی از ارز آوری کشور را به خود اختصاص دهد.

از سویی دیگر حجم تولیدات داخلی صنعت فولاد ایران در دو سال اخیر افزایش یافته و همین افزایش تولید موجب گسترش روابط مافیایی در تولید شمش و حتی محصولات نهایی زنجیره فولاد شده و به نوعی بازار آهن از حالت طبیعی خودش خارج شده است.  این موضوع می تواند به عنوان پاشنه آشیل صنعت فولاد از منظر عرضه ی محصولات نهایی به حساب آید و سیاستگزاران صنعت فولاد باید به این موضوع توجه کرده و راهکارهای برون رفت از عدم شفافیت در حوزه ی شمش را فراهم سازند.

یکی از رویکردهایی که باید هرچه سریع تر به آن جامه ی عمل پوشاند فروش تمامی محصولات فولادی اعم از زنجیره ی پایین دست فولاد و اعم از محصولات نهایی در بورس است. اگر طبق برنامه دولت در شیوه‌نامه جدید، همه محصولات در بورس کالا عرضه شود، بازار روال عادی خود را طی خواهد کرد و از حالت نوسانی خارج می‌شود و فروشنده و خریدار هر دو تکلیف خودشان را می‌دانند.

 

*** گلوگاه معاملات مچینگ در فولاد مبارکه

فولاد مبارکه اصفهان بزرگترین شرکت تولید کننده فولاد ایران است. متاسفانه ۶۰ درصد از تولید این کارخانه در اختیار گروه های خاصی از شرکت ها و افراد حقیقی قرار می گیرد.پس می توان ادعا کرد که بزرگترین رانت فولادی کشور در گلوگاه معاملات مچینگ فولاد مبارکه قرار گرفته است . لذا می توان استدلال کرد که سهمیه بندی و نظام قیمت‌گذاری دستوری، عامل اصلی ایجاد رانت و معاملات میچینگ فولادی‌هاست و تا زمانی که این مشکل حل نشود، همچنان شاهد چنین اتفاقاتی خواهیم بود.

در شرایط فعلی باید به سمت پارامترها و شاخص های استقرار نظام اقتصاد آزاد در کشور باشیم. اگر اقتصاد آزاد و ‌بر مبنای عرضه و تقاضا قیمت‌ها تعیین شود، چون رانت های بالقوه ی کمتری در صنعت وجود دارد فولادسازان هم تخلف کمتری می‌کنند و سیاست‌گذار نیز به هدف اصلى خود، یعنى تعادل بهتر بازار و کاهش فساد مى‌رسد.

 

*** شرایط بازار آهن ؛ مهم ترین عضو بازار فولاد

متاسفانه شرایط بازار آهن که عضو مهمی از زنجیره ی فولاد محسوب می شود در شرایط فعلی چندان مناسب نیست و وضعیت بازار به گونه ای شده که هر ارگان یا شرکت و موسسه ای که تولید آهن یا عهده دار انبارداری آن است برای قیمت ها تصمیم گیری می کند و قیمت‌ها را بالا یا پایین می‌کشد، این موضوع اولین عاملی است که اوضاع بازار به واسطه ی آن نوسانی می‌شود.

شرایط بازار آهن به هیچ عنوان بر وفق مراد مصرف کننده ی نهایی نیست. فقط تولیدکنندگان و عمده فروشان از این نوسانات قیمتی بهره‌مند می‌شوند و مصرف‌کنندگان نهایی از این شرایط آسیب جدی می‌بینند.  پیش تر از سامانه های الکترونیکی برای کنترل عرضه ها در بازار فولاد بهره گرفته شده بود. اما این الزامات به نحوه احسن مورد استفاده قرار نگرفته است و عملیاتی شدن آن مقطعی بوده است. گاهی اصلا مشخص نیست که این کارخانجات تولیدات خود را کجا عرضه می‌کنند و آیا وزارت صمت بر این مساله نظارت می‌کند یا خیر؟

 

*** تداوم هم راستایی قیمت های صادراتی ایران با قیمت های جهانی

در تحلیل های قبلی به موضوع همگرای قیمت های صادراتی فولاد ایران و قیمت های جهانی اشاره شد. این موضوع می تواند مسیر را برای سوبسیت های خرید به خریداران داخلی هموار سازد. از طرفی روند تغییرات قیمت اسلب و بیلت صادراتی فوب ایران قیمت های ارائه شده در بازار  CIS نشان از تداوم هم راستایی قیمت های صادراتی ایران با قیمت های جهانی دارد.

در شرایط فعلی بازار فولاد ایران در شرایط وضعیت بسیار حساسی قرار دارد. در صورتی که نظارت های صورت گرفته بر مدل های درآمدی و شیوه های قیمت گذاری عملکرد خوبی از خود به جای بگذارند و نظارت ها به صورت پیوسته در بازار اعمال شود می توان انتظار داشت که در بازه ی یکسال آینده شرایط برای نوسان گیری در بازار فولاد مساعد نیست و این موضوع به شدت به نفع مصرف کننده و حتی تولید کننده است.

 

*** ایران صادرکننده انواع محصولات فولادی

در سال‌های گذشته زنجیره فولاد در داخل کشور چنان توسعه پیدا کرده که ایران از یک واردکننده به صادرکننده انواع محصولات فولادی تبدیل شده است به گونه‌ای که صنایع مرتبط با زنجیره فولاد از سنگ آهن تا محصولات نهایی مانند ورق، میلگرد، تیرآهن و … تقریبا همه نیازهای داخلی را تامین می‌کنند و در برخی محصولات نیز به علت وجود مازاد تولید بر نیاز کشور، در حال صادرات هستیم. در چنین شرایطی فقط به یک نظم سیستماتیک در فرایند عرضه نیازمندیم و این موضوع با اجرای شیوه نامه جدید فولاد می تواند به عینیت برسد.

عرضه های صنعت فولاد از آن جهت مهم است که بسیاری از بازارهای سیاست های خود را مبنی بر قیمت نهایی زنجیره فولاد می دانند. هرچند فولاد نقش مهمی در صنایع خودروسازی، لوازم خانگی، مسکن، صنایع نفت و گاز و صدها صنعت ریز و درشت دارد اما علیرغم پیشرفت‌های چشم‌گیر در تولید و عرضه فولاد، بازار داخلی فولاد همواره در التهاب بوده و قیمت‌های موجود در بازار علیرغم استفاده از انرژی یارانه‌ای، دستمزد ریالی کارگران و.. بسیار فراتر از نرخ‌های جهانی است. پیش بینی می شود با اجرای صحیخ دستورالعمل قیمت گذاری فولاد با نزدیک شدن به قیمت های جهانی فضا برای مبادلات پایاتر فراهم شود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.