افزونه جلالی را نصب کنید. 14 محرم 1444 Thursday, 11 August , 2022 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

موج جدید گرانی مقاطع فولادی

شناسه : 38017 16 دی 1399 - 17:14
رصد بازار فولاد داخل از گرانی سرسام آور قیمت های مقاطع فولادی خبر می دهد که در فصل زمستان تا به امروز بی سابقه بوده است. این افزایش قیمت ها به هیچ عنوان قابل پیش بینی نبوده و بسیاری از سفته بازان بازار آهن و فولاد را نیز غافلگیر کرده است
موج جدید گرانی مقاطع فولادی
پ
پ

رصد بازار فولاد داخل از گرانی سرسام آور قیمت های مقاطع فولادی خبر می دهد که در فصل زمستان تا به امروز بی سابقه بوده است. این افزایش قیمت ها به هیچ عنوان قابل پیش بینی نبوده و بسیاری از سفته بازان بازار آهن و فولاد را نیز غافلگیر کرده است. در شرایط فعلی مصرف کننده ی نهایی بنا به دلایل زیادی در بیش ترین حد از فشار قیمت ها قرار گرفته و این اصلا خبر خوبی برای بازار مسکن به حساب نمی آید. این افزایش قیمت ها به شدت برای بازار مسکن یک هشدار جدی به همراه دارد.لطفا تا انتهای این تحلیل همراه آرتان پرس باشید.

*** جرقه های گرانی مقاطع فولادی از نرخ پایه شمش نشات گرفت

همه ی اتفاقات و جرقه های افزایش قیمت مقاطع طویل از نرخ پایه شمش نشات گرفته است. امروز در شرایطی که نرخ پایه شمش بلوم در معاملات بورس کالا نیز مانند قیمت پایه ورق براساس ضریب ۸۰ درصد منطقه CIS با رقم ۱۲ هزار و ۷۷۱ تومان با احتساب مالیات بر ارزش افزوده تعیین شد و پیش‌بینی می‌شود که با این روند قیمت پایه میلگرد نیز در معاملات روز چهارشنبه با نرخی حدودا ۱۴ هزار و ۲۵۰ تومانی تعیین شود، شاهد آغاز موج جدید گرانی مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد هستیم.

پیش تر هم در این موضوع صحبت شد که قیمت گذاری نرخ شمش فولادی با نرخ جدید دلار نیمایی بازار فولاد ایران با امواج سهم گین گرانی همراه خواهد کرد ولی متاسفانه به این نظر کارشناسی بهایی داده نشد.حال اگر فاکتور های افزایش نرخ دلار را به موضوع اضافه کنیم چه تابع لگاریتمی می تواند نرخ رشد قیمت مقاطع را در بازار محاسبه کند؟

*** افزایش قیمت میلگرد آجدار

در شرایط فعلی شاهد رشد نرخ دلار هستیم و به احتمال زیاد اخبار مبنی بر غنی سازی اورانیوم در فوردو به رشد قیمت دلار بیانجامد. با وجود رشد آرام ۵۰ تومانی نرخ دلار در بازار آزاد و رسیدن آن به رقم ۲۵ هزار و ۷۵۰ تومان و در حالی که نرخ فروش اسکناس دلار روی تابلوی صرافی ملی نیز با افزایش ۵۰ تومانی معادل ۲۵ هزار و ۷۲۰ تومان تعیین شده است، قیمت بیشتر انواع میلگرد آجدار بین ۱۰۰ تا ۴۰۰ و بعضا تا ۶۰۰ تومان نسبت به روز گذشته افزایش یافته است.

بازار فولاد در شرایطی قرار گرفته است که کوچکترین تغییرات در نرخ ارز باعث نوسانات سنگین در نرخ گذاری محصولات زنجیره ی بالادستی فولاد می شود. در این میان، برخی کارشناسان صنعت فولاد، افت کیفیت مقاطع طویل فولادی ایران به علت افزایش قیمت مواد اولیه مورد نیاز نوردکاران و استفاده بیشتر این تولیدکنندگان از شمش‌های القایی به جای شمش‌های کوره‌ای را عاملی برای کاهش میزان صادرات این مقاطع در سال جاری عنوان می‌کنند.

*** عامل گرانی مقاطع فولادی کشور

موضوع دیگری که در در خصوص گرانی مقاطع فولادی کشور مورد بحث قرار گرفته مسئله ی گرانی مواد اولیه محصولات نوردی است که عاملی برای بالاتر رفتن نرخ این محصولات در بازار داخلی نسبت به قیمت‌های جهانی در ماه‌های محسوب می شود . تحلیلگران معتقدند که همین مساله باعث شده است که نوردکاران نتوانند با قیمت‌هایی رقابتی، محصولات خود را در چند ماه اخیر صادر کنند.

اما نظر دکتر کیوان جعفری در خصوص کیفیت مقاطع طویل تولیدی در این مسئله ایست که می توان به آن استناد کرد. از نظر این تحلیل گر حوزه فولاد مقاطع طویل تولید ایران دارای کیفیت مناسبی هستند و موضوع افت کیفیت محصولات فولادی کشور به‌ویژه مقاطع طویل یک خبرسازی نادرست است که در شبکه‌های اجتماعی انجام شده و در این زمینه، شاهد یک روایت مجازی نیز درباره شکسته شدن میلگرد تولیدی در دستگاه خمش که ادعا شده بود متعلق به کارخانه ذوب آهن اصفهان است، بودیم؛ این در حالی است که محصولات ذوب آهن همواره یکی از برترین کیفیت‌های تولیدی صنعت فولاد کشور را دارا بوده است.

لذا موضوع گرانی بعلا به کیفیت محصولات و به خصوص مقاطع طویل ایران رسوخ نکرده و در زنجیره ی اول باقی مانده است. به نظر می رسد سازمان صنعت معدن و تجارت باید برای اجرای صحیح و اصولی شیوه نامه ی جدید تدابیری را بیاندیشد. با اجرای شیوه نامه به شکل فعلی ساهد رشد بیش تر قیمت ها  حذف بسیاری از فعالان خرد در صنعت فولاد هستیم.

*** کیفیت مقاطع طویل فولادی

موضوع دیگری که می تواند از گرانی های اخیر ریشه بگیرد موضوع کیفیت است. درست است که در شرایط فعلی کیفیت تولیدات فولادی در کشور قاب قبول است ولی مکانیزم درست و مطقی برای ارزیابی کیفیت مقاطع طویل فولادی در کشور وجود ندارد.

***  تجربه چین در تولید مقاطع فولادی

در شرایط فعلی باید از تجربه ی کیفیت چین در تولید مقاطع فولادی درس بگیریم و الگو برداری کنیم. در کشور چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده فولاد جهان، در حال حاضر ۲۴۷ کارخانه کوره بلند وجود دارد و بیشتر تولیدات صنعت فولاد این کشور مربوط به این نوع کارخانه‌هاست که پیش از این هم، ۹۰ درصد از تولیدات چین مربوط به تولیدات همین کارخانه‌ها بود و ۱۰ درصد هم کوره قوس الکتریکی و القایی تولید داشت که البته این آمار متعلق به قبل از سال ۲۰۱۷ هست و به تدریج هرچه جلوتر رفت، قوانین در این رابطه سخت‌تر شد.

اگر دلیل این سخت گیری را مورد بررسی قرار بدهیم پی می بریم که وضعیت آب‌وهوای چین بدتر شد و دولت این کشور فشار آورد و باعث شد بخشی از کارخانه‌های القایی چین که ظرفیت تولید آنها ۱۵۰ میلیون تن بود، مابین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ تعطیل شدند و علت آن هم ورود قراضه برای تولید محصولات فولادی آنها بود که کیفیت محصول تولیدی را پایین‌تر می‌آورد.

*** افزایش قیمت تیرآهن

رصد بازار داخل در شرایط فعلی نشان می دهد که از موضوع کیفیت باید به بحث گرانی های سنگین مقاطع فولادی توجه کنیم . قیمت تیر آهن در یک روز ۱۰۰ تومان افزایش قیمت داشته که بسیار قابل تامل است. همچنین اولین شنیده‌ها از بنگاه‌های تهران از رشد ۱۰ تا ۲۰ هزار تومانی هر شاخه از سایزهای پرمصرف تیرآهن ذوبی حکایت دارد.

با توجه به رقابت ۲۱ درصدی برای خرید ورق گرم در معاملات امروز بورس کالا آن هم با وجود افزایش ۱۸ درصدی قیمت پایه این محصول، خواه ناخواه از امروز یا فردا احتمالا شاهد شتاب گرفتن رشد قیمت انواع لوله و پروفیل در بازار آزاد نیز خواهیم بود؛ چراکه متاسفانه این روزها قیمت‌های بورسی و شیوه‌نامه‌ای بیشتر از شرایط رکودی بازار و نبود مشتری در افزایش قیمت‌ها موثر  است.

*** رکوردهای جدید قیمت محصولات فولادی

بازار فولاد ایران در شرایط به سمت همگرایی با بازار بین المللی حرکت کرده است که بازار کشش این سطح تغییرات را ندارد. روند رو به رشد جهانی قیمت فولاد و تاثیر آن در بازار داخل باعث شده تا ظرف هفته‌های اخیر بهای شمش و محصولات فولادی در بورس کالا و بازار آزاد کشور افزایشی شده و مجدد رکوردهای قیمتی جدیدی در این بازار به ثبت برسد.

این افزایش قیمت در حالی در بازار شمش و محصولات فولادی کشور به وجود آمد که چند هفته قبل وزیر صنعت، معدن و تجارت اجرای شیوه‌نامه فولادی دولت را راه‌حل کنترل بازار فولاد و افت بهای مقاطع طویل فولادی به کمتر از نرخ ۱۰ هزار تومان اعلام کرده بود.اما متاسفانه این روند ادامه پیدا نکرده است و شیوه نامه ی جدید به نوعی مسیر تحریف شده ای را در نرخ گذاری ها در پیش گرفته است.

*** تعیین قیمت کالاها براساس نرخ تمام شده

در این میان عده‌ای خواهان تعیین قیمت کالاها براساس نرخ تمام شده هستند و گره زدن بهای عرضه هر محصولی در بورس کالای کشور به نرخ‌های جهانی را عامل گرانی در بازار می‌دانند. اما براساس علم روز اقتصاد و تجربه بارها آزموده شده در کشور مسجل شده که حتی تعیین قیمت یک محصول براساس نرخ تمام شده نمی‌تواند باعث شود که یک کالا با همان قیمت دستوری اعلامی به دست مصرف‌کننده نهایی برسد. چنین نحوه تصمیم‌گیری تنها فرصتی برای توزیع رانت و ایجاد ثروت بادآورده برای عده‌ای خاص به‌شمار می‌رود.

بنظر می‌رسد که تحت فشار افکار عمومی و مجلس در گرانی های به وجود امده اخیر در بازار داخلی فولاد کشور؛ فولادسازان دولتی دست به کار شده‌اند تا با افزایش عرضه ها آنهم در نرخ پایه قبلی، قدری از این فشارها را کاهش دهند؛ البته یک موضوع دیگری هم بین برخی از فعالان مطرح است و انهم بحث مسدود شدن برخی از کدهای بورسی در این هفته به جهت مشکلات مالیاتی و اعمال برخی سخت‌گیری های قانونی است که با این حساب این وضعیت تبدیل میشود به یک فرصت طلایی برای مشتریان بورسی قوی تر؛ چراکه فضای رقابتی با حذف شماری از کدهای بورسی، قدری تلطیف تر شده و می توانند در فضایی توام با تعداد کم رقبا؛ از فرصت به وجود آمده در روز شنبه، به بهترین نحو ممکن بهره‌مند گردند.

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

یک پاسخ برای “موج جدید گرانی مقاطع فولادی”
  1. بسیار جالب و عجیبه! یعنی شیوه نامه فولاد در واقع باعث شروع موج گرانی مقاطع فولادی شده نه آنطور که در تمام بنگاههای خبری بورسی مثل «سایت بورسان» دارن در طبل میکوبن این شیوه نامه و قیمت دستوری اون باعث شده سود فولاد سازان کم بشه!! و این رو بهانه قرار دادن برای اینکه الان بیش از دو هفته است که از ابتدای دی ماه شاخص سازهای بورس به دنبال فولادی ها با فشار فروش همراه بشن و شاخص کل از ۱٬۴۵۰ به ۱٬۳۰۰ فعلی نزولی بشه. این یعنی یک بازی هماهنگ توسط تمام پایگاههای خبری بورسی برای نوسانگیری از جمعیت میلیونی مردمی که به ناچار سرمایه شون رو برای محافظت از تورم آوردن تو بورس؟! وحشتناکه!
    سؤالی که پیش میاد اینه که اگر شیوه نامه باعث گرون شدن محصولات فولادی و برخلاف چیزی که دارن در فضای بورسی ها میگن باعث بیشتر شدن قیمت عرضه در بورس کالا شده پس چرا باهاش مخالف هستن؟ داستان چیه؟ فقط یه نوسانگیری؟

    پاسخ
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.