دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 6 شوال 1442 Monday, 17 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
گزارش بازارهای جهانی:

بازارهای جهانی فولاد در آغازین روزهای سال نو میلادی

شناسه : 38766 ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۷
پیش بینی های صورت گرفته برای چشم انداز بازار فولاد جهانی که توسط بزرگترین نشریه های معتبر بین المللی حوزه فولاد صوورت گرفته به یک عامل بسیار مهم بستگی دارد و آن هم رفتا پیش بینی شده ی ویروس کرونا تا انتهای زمستان امسال و موفقیت واکسن های کرونای تولید شده در جهان است
بازارهای جهانی فولاد در آغازین روزهای سال نو میلادی
پ
پ

در روزهای گذشته موضوعی که در جمع بندی خبرهای نشر یافته از مبادی فولادی بین الملل احساس می شود ورود سرمایه گذاران به بخش فولاد و قدرت گرفتن بازارهای جهانی به خاطر پایین آمدن ریسک پاندمی کروناست. بررسی آخرین گزارش نشریه متال بولتن درباره قیمت محصولات فولادی در بازارهای جهانی نشان می‌دهد که قیمت محصولات فولادی جهانی همراه ثبات و همچنین قیمت‌های جهانی CIS با ثبات نسبی همراه بوده است. در ادامه به تحلیل بازارهای جهانی فولاد و برخی بازارهای موازی خواهیم پرداخت.لطفا تا انتها همراه آرتان پرس باشید.

 

*** قیمت بیلت صادراتی CIS فوب دریای سیاه

بر اساس آخرین اخبار اعلامی حوزه فولاد بین الملل در نشریه متال بولتن قیمت بیلت صادراتی CIS فوب دریای سیاه با کاهش یک دلاری به ۶۰۴ دلار رسیده و نرخ سایر محصولات صادراتی CIS و همچنین قیمت بیلت صادراتی ایران و اسلب صادراتی ایران همچنان ثابت مانده است. اما هر تن واردات قراضه شمالی اروپای شمالی با کاهش یک دلاری به نرخ ۴۷۴ دلار در هر تن رسیده و همچنین قراضه وارداتی هند با تجربه افزایش قیمت ۵۱ دلاری با نرخ ۴۷۹ دلار به فروش رسیده است.  سنگ آهن عیار ۶۲% تحویل سیف بندر کینگ‌دائو نیز با افزایش ۵ دلاری به قیمت ۱۷۳ دلار معامله شده است.

با توجه به قیمت‌های محصولات فولادی در بازارهای جهانی و ظرفیت‌های بالای ایران برای پاسخگویی به بخشی از نیازهای این بازار لازم است دولت و مجلس محترم تمامی سازوکارهای خود را برای بهره‌گیری از این فرصت بسیج کرده و با اولویت قرار دادن صادرات فولاد، بخش قابل‌توجهی از نیازهای ارزی را که در اثر کاهش صادرات نفت ایجاد شده را مرتفع سازند.

 

*** چین کانال اصلی و بازیگر مهم صنعت فولاد در سال جاری میلادی

صنعت فولاد ایران نباید در شرایط فعلی فرصت سوزی کند. کشور ایران در بدترین روزهای پاندمی کرونا شاهد رشد ۲۰ درصدی در تولید بوده که به نوعی بی رقیب محسوب می شود. باید برای شرایط فعلی بتواند جایگاه خود را حفظ کند. ولی آنچه در این ‌بین به ‌شدت خودنمایی می‌کند عدم وجود استراتژی صادراتی مشخصی از سوی دولت است که صادرکنندگان محصولات فولادی را همواره با تهدید مواجه ساخته است به‌طوری‌که تولیدکنندگان نمی‌توانند برنامه‌ریزی درازمدتی در خصوص صادارت داشته باشند چراکه احتمال عدم صدور تیک صادراتی وزارت صمت وجود دارد.

چین کانال اصلی و بازیگر مهم صنعت فولاد در سال جاری میلادی است.تولید روزانه فولاد خام در میان ۳۱۸ کارخانه تولید فولاد چین در ده روز اول ماه جاری میلادی نشان از سقوط نرخ تولید دارد و طبق آخرین گزارش ها ۲۳،۴۰۰  تن دیگر در روز یا ۰٫۸٪ کاهش نسبت به اواخر دسامبر به متوسط ​​۲٫۹۲ میلیون تن در روز رسید. ۳۱۸ تولید کننده فولاد شامل ۲۴۷ کارخانه تولید کوره بلند (BF) و ۷۱ کارخانه تولید کوره قوس الکتریکی (EAF) در سراسر چین در این بررسی مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

 

*** عمیق ترین رکود اقتصادی بعد از جنگ جهانی دوم

بحران پاندمی کرونا در سال ۲۰۲۰ به گزارش بانک جهانی عمیق ترین رکود اقتصادی بعد از جنگ جهانی دوم را رقم زد که نه تنها قابل پیش بینی نبود بلکه از حیث تاثیر در گستره جغرافیایی بی نظیر بود، جهان سال جدید میلادی را در حالی آغاز کرد که این ویروس همچنان با ماست و اگرچه پیش بینی می گردد با کشف و توزیع واکسن کرونا بازگشت سریع اقتصادها به وضعیت قبل رخ می دهد لکن احتیاط و عدم اطمینان در برنامه ریزی و تصمیم گیری ها تا ظهور شرایط پساکرونا و پایان این داستان با کسب و کارها همراه خواهد بود.

موسسات و نهاد های معتبر بین المللی افت تولید ناخالص داخلی GDP جهانی در سال ۲۰۲۰ را بین ۳٫۷ تا ۴٫۴ درصد گزارش کردند، در حالیکه با امیدواری به بازگشایی بازارها، رشد GDP جهانی را در سال جدید ۴٫۴ تا ۵٫۴ درصد پیش بینی می کنند که همگی خوش بینی به افزایش مصرف در سال ۲۰۲۱ و روزهای بهتری نسبت به آنچه در سال ۲۰۲۰ بر جهان گذشت را نوید می دهد.

انتظار می رود عواملی مانند افزایش رشد جمعیت ، رشد جمعیت شهری ، رشد بخش خودرو ، افزایش هزینه های ساخت و ساز و پروژه های زیربنایی و تقاضای روزافزون برای فولاد، بازار جهانی فولاد را برای بازه ای طولانی تحت تاثیر خود قرار دهد. با این وجود ، نوسانات قیمت رشد صنعت را به چالش می کشد. چند روند قابل توجه شامل پیشرفت های فنی ، افزایش تقاضا برای فولاد ضد زنگ و افزایش تقاضا برای فولاد بازیافتی مواردی هستند که می توانند صنعت فولاد را در سال جدید متحول سازند.

 

*** رشد بازارهای جهانی فولاد

انتظار می رود بازار جهانی فولاد به دلیل افزایش فعالیت های زیرساختی و افزایش پذیرش فولاد در صنعت خودرو ، برق و سایر صنایع استفاده نهایی در آینده رشد کند. از نظر مناطق جغرافیایی ، چین مهمترین عامل در تولید جهانی فولاد است که با افزایش تولید خودرو و رشد لوازم الکتریکی پشتیبانی می شود. هند با افزایش شهرنشینی ، صنعتی شدن و سرمایه گذاری های زیربنایی ، سریعترین رشد بازار فولاد را در سال جاری رقم خواهد زد و این اولین بار است که این کشور در معادلات بازار فولاد نقشی با این اثربخشی را ایفا می کند.

پیش بینی های صورت گرفته برای چشم انداز بازار فولاد جهانی که توسط بزرگترین نشریه های معتبر بین المللی حوزه فولاد صوورت گرفته به یک عامل بسیار مهم بستگی دارد و آن هم رفتا پیش بینی شده ی ویروس کرونا تا انتهای زمستان امسال و موفقیت واکسن های کرونای تولید شده در جهان است. لکن مشاهده جهش ویروس کرونا در اروپا و موج دوم افزایش آمار ابتلا و لاک داون ها (تعطیلات) و همچنین در پیش بودن فصل زمستان، همچنان بر غیرقابل پیش بینی بودن شرایط اقتصادی به عنوان شاخصه اصلی سال ۲۰۲۱ تاکید می نماید.

 

*** قیمت سنگ آهن در حال افزایش است

بنابراین به نظر می رسد با توجه به عدم اطمینان از شرایط و غیر قابل پیش بینی بودن آینده در سال پیش رو بیش از هرچیز تمرکز بر تصمیمات سریع و کوتاه مدت و هوشمندی در اجرا و رصد روزانه اخبار و تغییرات شرایط محیطی کسب و کار برای موفقیت ضرورت دارد.

قیمت سنگ آهن در حال افزایش است. ارزش روزانه سنگ آهن در اوایل سال میلادی جاری تقریباً به ۱۶۰ دلار آمریکا در هر تن رسیده است. این سطح آخرین بار در اوایل سال ۲۰۱۳ ثبت شده است. رشد تقاضا ، به ویژه در چین ، باعث افزایش قیمت مواد اولیه می شود. اختلافات بین مقامات چین و استرالیا موجب محدود شدن تجارت کالاهای مختلف بین دو کشور می شود. با این حال ، این به دلیل نیاز به مواد با کیفیت بالا در چین ، هنوز اثری بر حمل و نقل سنگ آهن نگذاشته استو

محدودیت های عرضه در برزیل موجب التهابات بازار فولاد و سنک آهن جهانی شده است. این موضوع به شکل یک گلوکاه در مبدلات فولادی جهانی قرار گرفته است. علاوه بر این ، کارخانه های تولید فولاد خرید سوداگرانه خریداران سنگ آهن چین را مقصر اصلی افزایش شدید قیمت ها در این ماه می دانند.

ترس از مالیات ، به طور بالقوه از حمل سنگ آهن استرالیا به چین ، باعث ایجاد موجودی می شود. پیشنهاداتی وجود دارد که عرضه برای افزایش قیمت مواد اولیه فولاد سازی عمداً محدود شده است. این تصوری است که ماینرهای مرتبط آن را رد کرده اند.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.