یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس:

وضعیت نمادهای فلزی بورس بعد از شیوه نامه جدید

شناسه : 38856 ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰
بازارها فعلا در همه حوزه ها؛ در یک حالت خوشبینی و امید به کاهش نرخ دلار و برخی گشایش های احتمالی حاکم بر افکار عمومی جامعه از وضعیت "بایدنی" و رفتنی شدن ترامپ؛ فعلا در سکوت و نظاره به سر می‌برند . این موضوع از رصد همه بازارهای پیرامون ما به وضوح قابل درک است؛ از بازار فولاد و بازار سرمایه گرفته تا بازار مسکن و ملک و طلا و خودرو تقریبا بازاری نیست که روند سقوط قیمت ها را تجریه نکرده باشد.
وضعیت نمادهای فلزی بورس بعد از شیوه نامه جدید
پ
پ

بازار فولاد و فلزات اساسی کشور در وضعیت گذار قرار دارد. هیچ کس نمی تواند آینده قطعی برای این بازار متصور شود. بعد از منتفی شدن دستورالعمل قیمت گذاری جدید فولاد از سمت نهاد ریاست جمهوری شاهد ریزش قیمت ها در بورس کالا و نمادهای فلزی بورس هستیم. متاسفانه برایندهای اقدامات در سطوح بالا در این روزها به صفر انجامیده است.

ظرف روزهای گذشته با درخواست توقف قیمت‌گذاری دستوری در بازار فولاد، کمپینی در فضای خبرگزاری فارس شکل گرفت که به سرعت بیش از ۵۰ هزار نفر از این کمپین حمایت کردند. در ادامه به تحولات قیمتی بعد از تغییر شیوه نامه فولادی می پردازیم لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

***  آغاز کمپین های مخالف با قیمت گذاری دستوری

همه ی تغییرات از به راه افتادن کمپین مخالف با قیمت گذاری دستوری شروع شد. در تمامی بازارها قیمت گذاری دستوری موضوعی است که به هیچ عنوان راه گشا نخواهد شد. این شیوه نامه با مزیت هایی که به همراه داشت ولی باعث بالا رفتن قیمت ها و قفل شدن بازار شده بود. بدتر از آن اینکه وزارت صمت با دلسوزی فراوان به دنبال حذف رانت و مافیای فولادی است.اما گویا زور این وزارت خانه به این مهره ها نرسیده است.

موج گرانی فولاد متاسفانه مسیر واقعی قیمت گذاری را از مسیر واقعی خود خارج کرد. این موج با یک کمپین راه اندازی و رهبری شد. این کمپین به سرعت ۵۰ هزار امضا جمع کرد، در واکنش به رویکرد دستوری وزارت صمت برای کاهش قیمت پایه عرضه محصولات فولادی شکل گرفته است. با داغ شدن این کمپین و اعتراض وسیع فعالان صنعت فولاد و جامعه سهامداری کشور، حالا برخی از خبرگزاری ها متعهد به پیگیری این موضوع از مجلس شده اند.

 

*** چرا قیمت گذاری دستوری در بازار فولاد اینقدر زیان آور است؟

اما چرا قیمت گذاری دستوری در بازار فولاد اینقدر زیان آور است؟ قیمت‌گذاری دستوری، ثمره‌ای جز زیان میلیون‌ها سهامدار و جابجایی منافع برای عده‌ای خاص ندارد و اصولا هر گونه قیمت‌گذاری در بورس، اساسا مخالف با فلسفه بازار سرمایه بوده و با آن در تناقض است؛ این شیوه از قیمت‌گذاری منجر به کنترل تورم نمی‌شود و صرفا جابه‌جایی منافع ایجاد خواهد کرد.

قیمت‌گذاری محصولاتی که شرکت تولیدکننده آن در بورس حضور دارد، نرخ‌گذاری عملا به منافع میلیون‌ها سهامدار لطمه خواهد زد و سودهای میلیاردی را عاید عده‌ای خاص خواهد کرد.  مطابق با قانون، قیمت‌گذاری کالاهای پذیرفته‌شده در بورس ممنوع است، ضمن اینکه اصل ۴۴ قانون اساسی نیز به صراحت اعلام کرده است اگر به هر دلیلی، یک نهاد دولتی یا حاکمیتی تصمیم به قیمت‌گذاری کالایی بگیرد، حتما مکلف است مابه‌التفاوت نرخ را برای شرکت‌های تولیدکننده، از طریق «ردیف‌های بودجه» و «کسر مالیات» جبران کند.

 

*** تعیین تکلیف نرخ فولاد در بورس کالا در جلسه هفته آینده

با توجه به اظهار نظرهای اخیر رئیس‌جمهور و معاون اول وی، قرار است تعیین نرخ فولاد در بورس کالا، موضوع در دستور کار جلسه سه‌شنبه هفته آینده شورای عالی بورس قرار گیرد. در جلسه علنی سه شنبه مجلس، کلیات طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد با رویکرد اصلاح سیاست‌های تنظیمی با ۱۸۶رای موافق و ۲۲ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از ۲۱۶ آرای ماخوذه مورد تصویب نمایندگان  قرار گرفت.

هر قانونی که در مجلس تصویب می‌شود باید به تولید کمک کند  و اگر قرار باشد قانونی برای تنظیم بازار فولاد تهیه شود  باید برای تنظیم بازار مس، سرب و روی  هم این کار را انجام دهیم  این طرح جامع نیست و شیوه نامه ای از سوی وزیر صنعت و معدن و تجارت برای تنظیم بازار فولاد تهیه شده است. جزییات طرح دارای اشکالات متعددی است و اینکه یک سامانه برای شفافیت سازی در بحث فولاد مطرح شود باعث سو استفاده سودجویان می‌شود و در بحث خرده فروشی نیز ایرادتی دارد.

 

*** علت عمده آشفتگی ها ؛ عدم عرضه محصولات فولادی در بورس

بر اساس نظر برخی از نمایندگان مجلس این شبه ایجاد شده است که وقتی ما دو برابر میزان مصرف داخلی فولادی تولید می‌کنیم چرا این وضع بازار است؟ علت عمده این آشفتگی عدم عرضه محصولات فولادی در بورس است ما حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد محصولات فولادی را در بورس عرضه می‌شود و اگر جریان عرضه به صورت کامل انجام شود و نیازهای داخلی تامین شود قطعاً مازاد آن به راحتی صادر می‌شود.

بر اساس نظر جمعی از افراد کمیسیون اقتصادی مجلس شیوه نامه نمی‌تواند بازار را کنترل کند اگر این طرح به قانون تبدیل  شود امکان تغییر برای دستگاه‌های اجرایی وجود ندارد و به ساماندهی وضعیت بازرار فولاد کمک می کند. در پایان جلسه تصمیم گیری در خصوص شیوه نامه فولادی رییس مجلس شورای اسلامی با استناد با ماده ۱۳۹ آیین نامه داخلی مجلس اعلام کرد که این طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون صنایع ارجاع شود.

 

*** خرید و فروش نمادهای فلزی در بورس کالا همراه با خوف و رجا

همه ی ان تحرکات دلیلی شد تا موضوع خرید و فروش های فولادی و نمادهای فلزی در بورس کالا با خوف و رجا همراه باشد. لذا در این بخش به هایلایت های بازار فلزات اساسی در بورس کالا اشاره خواهیم کرد. در مجموع حدود ۱۰۲ تن ضایعات فلزی راه آهن در بازار فرعی بورس کالا در ارقام نرخ پایه و به ترتیب ( ۷۵ تن با قیمت ۸۳۰۰ تومان ) و ( ۲۷ تن با قیمت ۷۹۰۰ تومان ) مورد معامله واقع گردید. این حجم از معاملات نشان از شروع روند رو به رو رشد سفارش ها در بخش پایه ی فولاد است. به احتمال زیاد جا برای اصلاحات بیش تر در قیمت های فولادی باز شده است.

مهندس رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دوره کوتاهی که از تصدی این سمت توسط وی میگذرد، تلاش کرده تا زنجیره فولاد کشور را از لوث وجود رانت خواران و تضعیع کنندگان حقوق مصرف کننده پاک سازد و اقتصاد این حوزه را از مرحله تولید سنگ آهن تا مرحله ساخت محصول نهایی شفاف سازد. تلاش وی برای اصلاح قیمت فولاد در بورس کالا و حذف رانت ایجاد شده در نرخگذاری ناعادلانه ارزی- ریالی، صرفاً دفاع از تولیدکنندگان صنایع پایین دستی و از جمله صنعتگران عرصه لوله و پروفیل فولادی نیست؛ بلکه جهادی بزرگ برای صیانت از حقوق ۸۰ میلیون ایرانی مصرف کننده محصولات فلزی است.

 

*** پاک نشدن صورت مسئله در بازار فولاد

مصرف کنندگانی که به دلیل شیوه ناعادلانه نرخ گذاری فولاد در بورس و به طبع آن بالارفتن هزینه تولید محصولات فلزی برای صنعتگران پائین دستی، ناچارند محصول نهایی را به قیمت بالا خریداری کنند. به نظر می رسد جمع آوری امضای سهامداران فولاد در بورس برای مخالفت با اقدام وزیر صمت، نه تنها کمکی به ادامه روند معاملات مبهم و رانت خواری فولادسازان نمی کند؛ بلکه برعکس می تواند زمینه اعتراض ۸۰ میلیون نفر مصرف کننده داخلی را علیه فساد نهفته در بورس کالا فراهم سازد

موضوعی که باید به ان توجه کرد بحث پاک نشدن صورت مسئله در بازار فولاد است. موج سازی های رسانه ای و لشگرکشی فولادسازان برای انحراف افکارعمومی از نهضت شفاف سازی ایجاد شده در وزارت صمت، جای نگرانی ندارد چرا که بیرق برداشته شده از سوی وزیر صمت توسط تمامی تولیدکنندگان حلقه های پائین دستی زنجیره فولاد و همچنین تمامی مصرف کنندگان ایرانی حمایت می شود.

 

*** افت ۴۰ هزار واحدی شاخص کل بورس

افت ۴۰ هزار واحدی شاخص کل بورس و ریزش قیمت‌ها هم ضربه‌ای دیگر بر اعتماد عموم سهامداران وارد کرد. بدین ترتیب شاخص کل بورس با افت ۳٫۱ درصدی به زیر ۱٫۳ میلیون واحد تنزل یافت. بر این اساس بازدهی شاخص کل از ابتدای سال تاکنون ۱۴۵٫۸ درصد رقم خورده است. شاخص کل هم وزن نیز افت ۱٫۳ درصدی را تجربه کرد. فرابورس نیز از این قاعده مستثنی نبود و شاخص کل در این بازار افت ۲٫۵ درصدی داشت.

ایران با بیش از ۲۷ میلیون تن تولید فولاد در جایگاه دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان قرار گرفته است. سال ۱۳۹۸ کل صادرات زنجیره فولاد ۴٫۹ میلیارد دلار بود که حدود ۱۲ درصد صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص می دهد. با این حال بررسی آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی شرکت بورس کالا و گمرک نشان می‌دهد با وجود این حجم مازاد تولید در صنعت فولاد، بخش ‌نامه‌ ها و دستورالعمل‌های صادرشده نه تنها موجب عرضه کالا در بازار داخلی و تامین پایدار نیاز زنجیره نشده بلکه در برهه‌هایی قیمت فولاد و محصولات فولادی به بیش از ۱۲۰ درصد قیمت‌های جهانی نیز رسیده است.

 

*** سنگین بودن حجم صف فروش در نمادهای فلزی بورس

موضوعی که سهامداران را بیش از گذشته هراسان کرد حجم صف فروش‌ها بود که سنگین‌تر از روزهای گذشته شده بود. این امر در کنار روز سبز بازارهای جهانی، رفع و رجوع مشکلات مصوبه فولادی‌ها، کاهش ریسک‌های سیاسی و گشایش‌های اقتصادی، جذابیت قیمت کنونی سهام و عملکرد مطلوب شرکت‌ها و…به نوعی تناقضی عمیق ایجاد کرده است. این عوامل همه و همه می‌توانست روند بهتری برای بورس رقم بزند اما متاسفانه همه این عوامل تحت شعاع عامل مهمی چون اعتماد اذهان عمومی به بازار سهام که به دنبال سیاست‌گذاری‌های آنی و اشتباه از بین رفته است، قرار گرفته‌اند.

در معاملات بورسی از ۳۳۴ نماد معامله شده، ۴۳ نماد (معادل ۱۲٫۸ درصد) صف خرید به ارزش ۳۶۱ میلیارد تومان و  ۱۸۴ نماد (معادل ۵۵ درصد) صف فروش به ارزش ۲۲۷۵ میلیارد تومان تشکیل دادند. قیمت پایانی ۲۳۶ نماد منفی و ۸۱ نماد مثبت بود.

در معاملات بازار اصلی فرابورس از ۱۳۵ نماد معامله شده، ۲۱ نماد (معادل ۱۵٫۵ درصد) صف خرید به ارزش ۵۳۸ میلیارد تومان  ۶۹ نماد (معادل ۵۱٫۱ درصد) صف فروش به ارزش ۱۲۲ میلیارد تومان داشتند. قیمت پایانی ۹۲ نماد منفی و ۴۲ نماد مثبت بود. در بازار پایه فرابورس از ۱۱۶ نماد معامله شده، ۵۰ نماد (معادل ۴۳٫۱ درصد) صف خرید به ارزش ۳۵۵ میلیارد تومان، ۴۶ نماد (معادل ۳۹٫۶ درصد) صف فروش به ارزش ۴۲۱ میلیارد تومان داشتند. قیمت پایانی ۴۹ نماد منفی و ۶۴ نماد مثبت بود.

 

*** حمایت از سه گروه «فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و فرآورده‌های نفتی»

حقوقی‌ها خالص خرید یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی رقم زدند. بیشترین حمایت آنان در سه گروه «فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و فرآورده‌های نفتی» بود. در مقابل حقیقی‌ها که بیشترین در نقش فروشنده ظاهر شدند، بیشترین خرید را در دو گروه «ماشین‌آلات و رایانه» داشتند. سهم های فولادی و فلزی در روزهایی شبیه به توسط حقوقی ها حمایت شدند ولی قیمت ها در بورس کالا در حال کاهش است. به احتمال زیاد حمایت حقوقی از سهام فلزی در برسو ادامه خواهد داشت ولی نرخ معاملاتی آهن و فولاد به واسطه ی جو روانی حاکم بر بازار همچنان نزولی خواهد ماند.

با توجه به تکمیل تقریبی جدول رده بندی قیمت های بازار میلگرد آجدار در بازه قیمتی حدود ۱۲،۸۰۰ تا حول و حوش کیلویی ۱۳،۸۰۰ تومان با در نظر گرفتن نرخ مالیات بر ارزش افزوده  ؛ متوسط نرخ این بازار تا این لحظه توام با ‌کاهش تقریبی هشتاد تومان؛ حدود ۱۳،۱۳۰ تومان برآورد شده است که به احتمال زیاد ورند کاهشی قیمت باقی خواهد ماند.

 

*** خوشبینی و امید به بازارها

بازارها فعلا در همه حوزه ها؛ در یک حالت خوشبینی و امید به کاهش نرخ دلار و برخی گشایش های احتمالی حاکم بر افکار عمومی جامعه از وضعیت “بایدنی” و رفتنی شدن ترامپ؛ فعلا در سکوت و نظاره به سر می‌برند . این موضوع از رصد همه بازارهای پیرامون ما به وضوح قابل درک است؛ از بازار فولاد و بازار سرمایه گرفته تا بازار مسکن و ملک و طلا و خودرو تقریبا بازاری نیست که روند سقوط قیمت ها را تجریه نکرده باشد.

در شرایط فعلی قدرت در دستان صاحبان نقدینگی است.کافی است در همین رقم های بازار دو میلیارد سرمایه که صالا رقم بالایی نیست را وارد کرد.در بورس کالا به جرات می توان گفت که می توان روزانه ۳۰ درصد سود به دست آورد و تصور این ارقام در شش ماه پیش واقعا غیر قابل تصور بود. لذا تخلیلگران بورس فلزی ایران معتقدند که خوش بینی به روزهای آتی بورس امری محتمل است. امید به تحقق این خوشبینی‌ها در جهت آزاد شدن برخی از منابع کشور و کاهش فشار تحریم‌های ظالمانه آمریکا می توان بازارهای پتروشمی، نفت و فلزات اساسی و به خصوص فولاد را متاثر کند.

 

*** وضعیت عرضه اولیه ها در بورس

از مجموع ۳۲۸ هزار تن اطلاعیه اولیه عرضه در بورس کالا، حول و حوش ۳۵ تا ۳۶ هزار تن یا حدود ۱۰ درصد، مورد معامله واقع گردید که البته عمده این معاملات صورت گرفته هم مربوط می شود به عرضه های محصول ورق فولادی و معاملات مقاطع طویل فولادی بسیار ضعیف و نزدیک به صفر بود.لذا بازار نیاز به زمان دارد. به احتال زیاد نوسانات اندک و مقطعی در قیمت ها در این روزها امر طبیعی محسوب می شود.

عرضه ۱۲،۰۰۰ تن ورق کلاف سرد فولاد مبارکه اصفهان در بورس کالا با تقاضای اولیه ۱۳،۲۵۰ تن روی نرخ پایه مواجه و در نهایت با نرخ رقابتی میانگین موزون ۲۰۷،۶۷۳ ریال توام با متوسط ۲۳.۰۱ درصد رقابت صورت گرفته نسبت به نرخ پایه معامله شد. به نظر می‌رسد خرید از بورس در قیمت های حال حاضر جذابیتی نداشته باشد. دیروز قیمت میانگین میلگرد در بازار حدودا ۱۳۲۵۵ تومان بود.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.