قطعی برق و مشکلات فولاد سازان - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

شنبه, ۲۱ فروردین , ۱۴۰۰ 28 شعبان 1442 Saturday, 10 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس:

قطعی برق و مشکلات فولاد سازان

شناسه : 39112 ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
با قطع برق در شرکت ها و کارخانجات فولادی به دلیل وابستگی شدید زیرساخت این صنایع به برق زیان های سنگینی متوجه صنعت فولاد می شود. با اینکه کارخانه‌ها احتمالاتی نظیر تعمیر و نگهداری را در نظر می‌گیرند، ولی اگر مساله قطعی گاز و برق برای مدتی طولانی ادامه‎دار باشد، ابتدا تأمین مواد اولیه فولادی مورد نیاز بازار داخلی و بعد هم روند صادرات فولاد کشور لطمه خواهد خورد.
قطعی برق و مشکلات فولاد سازان
پ
پ

پای قطع برق از مصارف خانگی به کارخانجات فولادی نیز باز شده است. در هفته ی گذشته شاهد قطع برق گسترده ای در تمامی شهرهای کشور بودیم و این موضوع توسط وزارت نیرو نیز تایید شده است. دولت برای تأمین برق با مشکل روبه‌رو شده و برای تولید برق کافی به سوزاندن مازوت روی آورده است که در نهایت باعث آلودگی هوا می‌شود؛ در این میان، ماینینگ ارز دیجیتال از عوامل افزایش مصرف برق و آلودگی هوا عنوان شده است. حال باید دید آیا صنعت ماینی می تواند زیان های وارد به شرکت های فولادی را جبران کند؟ در ادامه همراه آرتان پرس باشید.

 

*** مصرف برق استخراج ‌کنندگان مجاز ارز دیجیتال

طبق آمار اعلامی وزارت نیرو، تولید برق در کشور ۸۱ هزار مگاوات و مصرف برق استخراج‌ کنندگان مجاز ارز دیجیتال در ایران، به‌گفته‌ وزارت نیرو تنها ۳۰۰ مگاوات است که آن ‌هم براساس تعرفه‌های قانونی استفاده‌ صنایع تأمین می‌شود؛ این یعنی ۰٫۷ درصد از کل تولید برق. اما آیا این درصد تا چه اندازه صحیح اندازه گیری شده است و اگر برق این صنعت بخش کمی از تولید بازار برق را به خود اختصاص داده پس چرا در شرایط فعلی شاهد قطعی برق کارخانه های فولادی هستیم که به شدت کوره های القایی آنها به برق وابسته است و قطع برق آنها خسارت های جبران ناپذیری را به صنعت فولاد وارد می کند؟

اطلاعات دریافتی از منابع موثق حاکی از این است که پس از مشکلات صنایع فولادی در فصل زمستان در خصوص قطعی گاز، خبرهایی از قطعی برق صنایع نیز به گوش می رسد به گونه ای که «برخی از صنایع» از ۱۸ مگاوات برق مصرفی دیروز به ۵ مگاوات در روز جاری رسیده اند.

کمبود سوخت نیروگاه های کشور و مشکلات شبکه برق موجب نگرانی تولیدکنندگان از قطع کامل برق شده است. قطعی برق و گاز صنایع فولادسازی در فصل زمستان موجب نارضایتی و افزایش هزینه بخش تولید شده و تعدادی از تولیدکنندگان نارضایتی شدید خود از عدم حمایت دولت از تولید فولاد در شقوق مختلف ابراز داشتند.

 

*** مشکلات کارخانه های فولادی با قطع برق

قطع برق آن ‌هم بدون هماهنگی، کارخانه های فولادی را دچار مشکلاتی فراوانی کرده است. برای مثال در شهرک صنعتی اشترجان، دیروز شهرک صنعتی نجف آباد و علویجه هم بدون اطلاع قبلی شاهد قطع برق بوده اند و این اخبار به شکل غیررسمی به مبادی خبری صنعتی رسیده و انتشار داده شده است. با ادامه ی این روند میزان تولید فولاد به واسطه ی قطع جریان برق با مشکل رو به رو خواهد شد و این موضوع در پارامترهای قیمت گذاری روزهای آتی ورود پیدا خواهد کرد.

موضوع مهم دیگری که باید در دیسپاجینگ نیروی برق لحاظ شود این است که در همه ی دنیا صنایع فولادی مشتران بدون قطعی برق به جساب می آیند و در برنامه ریزی های تولید میزان برق مصرفی در این کارخانجات به عنوان یک بار ثابت در نظر گرفته می شود. تولیدکنندگان فولاد اهدافی برای تولید دارند و بر اساس آن اهداف، برخی مسائل و شرایط را در نظر نمی‌گیرند، یعنی هیچ شرکت تولیدکننده‌ای نداشتن برق یا گاز برای مدتی طولانی را در تصمیم‌گیری‌های خود در نظر نمی‌گیرد و بر این اساس برنامه‌ریزی نمی‌کند.

 

*** زیان سنگین صنعت فولاد از قطعی برق

با قطع برق در شرکت ها و کارخانجات فولادی به دلیل وابستگی شدید زیرساخت این صنایع به برق زیان های سنگینی متوجه صنعت فولاد می شود. با اینکه کارخانه‌ها احتمالاتی نظیر تعمیر و نگهداری را در نظر می‌گیرند، ولی اگر مساله قطعی گاز و برق برای مدتی طولانی ادامه‎دار باشد، ابتدا تأمین مواد اولیه فولادی مورد نیاز بازار داخلی و بعد هم روند صادرات فولاد کشور لطمه خواهد خورد.

در کشور ما سالیانه حدود ۲۰ میلیون تن شمش تولید می‌شود که از این میزان، ۷٫۵ میلیون تن به مقاطع طویل تبدیل می‌شود و در بازار داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ۲٫۵ میلیون تن از آن هم به مقاطع طویل تبدیل شده و صادر می‌شود، بنابراین میزان صادرات فولاد باید در حدود ۵۰ درصد باشد.

گزارش های میدانی از برخی تولیدکنندگان صنعت فولاد نشان از آن دارد که قطعی برق در صنایع فولاد سازی موضوعی اتفاقی و مقطعی نبوده است. بر اساس گفته های برخی از فعالان به شکل غیررسمی اینطور بیان شده است که متاسفانه ما روز سه شنبه، ۴ ساعت قطعی برق داشتیم و ۲ ساعت هم طول کشید کوره به دمای مطلوب نورد برسه و یک‌ شیفت تعطیل شدیم. گویا قرار است به صورت گردشی شهرک های صنعتی قطعی برق و گاز داشته باشند

این اخبار غیررسمی توسط سخنگوی شرکت توزیع برق استان اصفهان نیز تایید شده است: برق تعدادی از صنایع در مناطق صنعتی نجف آباد، علویجه و اشترجان به دلیل محدودیت ایجاد شده در تامین گاز نیروگاه های کشور و پایداری شبکه سراسری برق، قطع شد. ۲۵ منطقه صنعتی در استان اصفهان وجود دارد که در صورت بروز محدودیت های دیگر، خاموشی و قطعی برق در آنها به صورت گردشی اعمال می‌شود.

 

*** پشت صحنه قطعی برق

پشت صحنه قطعی برق را در سه پرده «تناقض‌‌گویی‌های مدیران درباره علت خاموشی‌‌ها»، «ماجرای استخراج رمزارزها و تاثیر محسوس آن در افزایش مصرف برق» و«تبعات قطعی برق بر کسب‌و‌کارهای مختلف و بخش آموزش» بررسی و ارزیابی کرده است.

متولیان وزارت نیرو اعلام می‌کنند محدودیت در سوخت‌رسانی به‌عنوان مهمترین عامل خاموشی‌ها شناسایی شده اما واکنش دولت، عضو شورای شهر تهران و استاندار تهران به ماجرای خاموشی‌ها تا‌ حدودی متفاوت است.

خاموشی چراغ‌های ترافیک تقاطع برخی از خیابان‌های اصلی پایتخت، کسادی بازار و اختلال در کار بسیاری از کارمندان که دورکاری‌هایشان به اینترنت گره خورده، قطع ترازوها و کارت‌خوان‌ها و وای‌فای خانه‌ها و مشکلات دانش‌آموزان و دانشجویان  بخشی از تبعات قطعی برق در روزهای گذشته بوده است. همچنین برق ۲۳۱۳‌ واحد صنعتی قطع شده است.

 

*** آیا چینی‌ها برق ایران را مختل کرده‌اند؟

آیا چینی‌ها برق ایران را مختل کرده‌اند؟ جزئیاتی از سرمایه‌گذاری چینی‌ها در مزرعه بیت‌کوین رفسنجان منتشر شده است. بزرگ‌ترین مرکز استخراج بیت‌کوین در کرمان ۱٫۷ بیت‌کوین استخراج می‌کند که سود آن رقمی حدود یک میلیارد و ۳۳۰ میلیون تومان است. استخراج بیت‌کوین ۸۰۰ میلیون تومانی، تنها ۳۶ میلیون تومان هزینه دارد.

وزیر ارتباطات گفته مجموع برق مصرفی برای استخراج رمزارز در کشور، معادل تخمینی ۵۱۵ مگاوات بوده است. به گفته جهرمی، اینکه این میزان مصرف چقدر در خاموشی اثر دارد را متخصصان امر بگویند بهتر است؛ اما مشخصا با آمار چندهزار مگاواتی که برخی عنوان می‌کنند، فاصله دارد.

این خبر را نیز از دست ندهید: تنظیم بازار فولاد در آینده ای نزدیک قطعی است

*** قطعی برق به شرکت‌های فولادی بازار بورس نیز رسید

سخنگوی صنعت برق کشور می‌گوید اگر مردم تنها ۱۰ درصد در مصرف برق و گاز صرفه‌جویی داشته باشند، دیگر شاهد خاموشی نخواهیم بود. تعقیب و گریز فعالان صنعت رمزارز در حالی وارد مرحله تازه ای شده که اولتیماتوم رئیس دولت آن را وارد فاز تازه ای کرد. این در حالی است که در چند وقت اخیر شاهدیم که فعالان صنعت ارز دیجیتال در پرونده های تازه ای همچون آلودگی هوا، قطعی برق، گاز و.. در نقش متهم ردیف اول معرفی می شوند ولی در عملا قربانیانی هستند که به جفا به پای دار می روند.

برق تعدادی از صنایع فولادی در نقاط مختلف کشور در هفته گذشته قطع شد و قطعی برق به شرکت‌های فولادی بازار بورس نیز رسید. قطعی از پیش اعلام‌نشده برق تاکنون به تولید شرکت‌های فولادی آسیب وارد کرده است و این شرکت‌ها نمی‌دانند که چه بر سر تعهدات صادراتی آن‌ها در این شرایط می‌آید. همین عوامل سبب شد تا بخشی از ریزش های روز شنبه ی بورس تهران به این موضوع اختصاص داده شود.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.