ریزش های بورس و سهام عدالتی که آب می شود - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس:

ریزش های بورس و سهام عدالتی که آب می شود

شناسه : 39167 ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
وضعیت حاکم بر بورس یا معلول سوءمدیریت است و یا این که خط نفوذی در بورس شکل گرفته و به دنبال ایجاد نارضایتی میان مردم است. چنانچه وزیر اقتصاد ظرف یک هفته آینده نسبت به شفاف‌سازی و تعیین تکلیف بورس اقدام نکند، از ابزارهای نظارتی همچون شکایت در قالب ماده ۲۳۴ و تحقیق و تفحص موضوع قابل پیگرد خواهد بود.
ریزش های بورس و سهام عدالتی که آب می شود
پ
پ

بورس تهران در بدترین روزهای خود قرار دارد. شاید کمتر کسی تصور می کرد که این بازار در شرایط فعلی به چنین روزگاری دچار شود. متاسفانه همه ی چشم اندازها مثبت است و زمان برای رشد و شروع روند افزایش ارزش سهام شرکت هاست ولی متاسفانه دست هایی پشت پرده بازار بورس را به مسیر انحرافی خود وارد کرده اند. بطور کلی شرایط تمامی بازارها، متاثر از افزایش انتظارات افکار عمومی در ادامه روند کاهشی ارز؛ می توان گفت که فعلا هیجان بازار کفه ی ریزش ها را در بورس سنگین تر کرده است. باید منتظر ماند و دید که تا چه زمان این روند ادامه خواهد داشت.لطفا در ادامه همراه آرتان پرس باشید.

 

*** منطق، لایه ی پنهان بورس تهران

اما واقعا شرایط امروز بورس تهران منطقی است؟ آیا هیچ نهاد نظارتی نمی تواند این حجم از نوسان گیری حقوقی ها را رصد کرده و پاسخی درخور دهد؟ حالا اینکه ریزش کدام بازار در این مقطع منطقی و کدام غیر منطقی است؛ موضوعی است که فعلا جو هیجانی مستولی شده بر بازارها به آن توجهی ندارد .

 

*** آخرین آمار ریزش بورس تهران

ریزش سنگین ۳۶ هزار واحدی شاخص کل بورس در روزهای اخیر برای بار دیگر سهامداران را به مقابل ساختمان بورس کشاند تا اعتراض خود به دولت و مسئولان این سازمان را با پایین کشیدن پرچم این ساختمان به گوش مسئولان برسانند؛ مسئولانی که این روزها خود نیز سرنخ کلاف بورس را گم کرده‌اند.

 

*** تشکیل جلسه ی فوق العاده برای احیای بورس

شرایط خاص بازار سرمایه، ریزش شاخص و عدم اخذ تصمیمات مناسب توسط مدیران ارشد بازار در وضعیت کنونی موجب شد که فردا جلسه‌ای فوق‌العاده در کمیسیون اقتصادی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان بورس و مدیران ارشد برگزار شود.

 

*** دلایل سقوط بورس

ریزش قیمت دلار ، جو منفی بازار سهام و بی‌اعتمادی سهامداران، تصمیمات شبانه، فروش‌های هیجانی، عدم حمایت کافی حقوقی‌ها و بازارگردان ها و… باعث شده تا شاخص کل بورس نتواند از معرکه فروش های هیجانی سهامداران سبزپوش بیرون بیاید و شاهد خروج ۱,۱۸۱,۸۲۸,۳۵۸,۹۶۵ تومان پول حقیقی تنها در روز دوم معامله در این بازار باشیم.

 

*** پایان تراژدی اعتماد مردم به بورس

این رقم سنگین نشان از پایان اعتماد مردمی است که با هزار وعده و وعید به این بازار کوچ کرده بودند و تجریه نشان می دهد خیل عظیمی از این جمعیت به هیچ عنوان به سمت بورس نخواهند آمد.این یک ریسک بزرگ برای اقتصاد کشور است که با بهانه های واهی و دقیقا در موقعی که بورس می تواند شروعی برای رونق اقتصادی باشد اینگونه آسیب می بیند.

 

*** اغراق در ریزش های آتی بورس

متاسفانه کار به جایی کشیده که صحبت از شاخص هایی به میان می آید که به هیچ عنوان در این شرایط احتمال آنها مطرح نمی شد. برخی از تحلیل گران بازار معتقدند که در یک الی دو هفته آینده اصلاح تا کف ۹۵۰ هزار واحد خواهیم داشت و در بلندمدت هم شاخص با توجه به اینکه نزولی است، اگر در حدود یک میلیون واحد و یا ۹۰۰ هزار واحد به سمت بالا برگردد، تا آخر سال می تواند بین ۹۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد در نوسان باشد. پیش بینی این است که افزایش شاخص و رشد خوب شاخص کل بورس به سال آینده منتقل خواهد شد.

 

*** دلیل برهم خوردن نظم بازار بورس

در حال حاضر دلیل افت هیجانی شاخص کل بورس، شکست حمایت بسیار قدرتمندی بود که روی شاخص کل یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد داشتیم؛ از اینرو با شکست این حمایت شاخص دچار ریزش سنگینی شد. همه می دانستند که اگر حمایت یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد بشکند باید سهم های خود را فعلا بفروشند یا ضرر زیادی را متحمل شوند.

اما سوال اصلی اینجاست که مقاومت های بعدی شاخص کل در کجاست؟ مسیر آینده ی بورس تا پایان سال به چه سمت و سویی خواهد رفت ؟ اگر بخواهیم به سوالات بالا پاسخ بدهیم باید کفت که بررسی شکست های شاخص کل در شرایط فعلی مسئله ای است که بسیار حائز اهمیت است.

 

*** شاخص کل خود را پیدا خواهد کرد

در محدوده ای که شاخص قرار دارد مقاومت های بسیار معتبری وجود دارد و بعید می رسد که شاخص به زیر یک میلیون هدایت شود.اما با همه ی این شرایط ا سعی بر نگاهی بدبینانه به بازار داریم. این شکست احتمالا تا سطح یک میلیون و ۵۰ هزار واحد و سپس تا سطح یک میلیون و ۱۰ هزار واحد و بعد از آن روی شاخص ۹۳۰ هزار واحد اصلاح می تواند اتفاق بیفتد.

 

*** چشم انداز تعادلی بورس تهران

بعد از وقوع این شکست ها دیگر فروشی اتفاق نخواهد افتاد. پس از این اصلاحات تعادل را در بازار شاهد خواهیم بود. دلایل ریزش های سنگین چند روز معاملاتی اخیر کاهش قیمت دلار و عدم حمایت مناسب حقوقی ها و بازارگردان ها بود.دولت این روزها در مظان اتهام است. اتهامش هم دخالت در بازارهای سرمایه و به خصوص بورس است. اتهام دیگری هم دارد؛ مردم همه چیز را به بورس بسپارند.

 

*** اعتراض به عملکرد دولت در بورس

جمله حسن روحانی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت در شانزدهم مردادماه سال جاری که حالا خیلی از سهامداران و فعالان حوزه بورس با استناد به این حرف، از سقوط پی‌در‌پی شاخص و سرخ‌پوشی بورس می‌نویسند و دولت را مقصر شرایطی که گریبان‌گیر سهامداران شده است، معرفی می‌کنند.

البته که در این میان صحبت‌های وزیر اقتصاد که بیان کرده بود بورس در ریل مناسب قرار گرفته و اختلال خاصی در بازار سرمایه نداریم هم در شبکه‌های اجتماعی و میان انتقادها خودنمایی می‌کند.

 

*** چشم انداز بازار سرمایه در روزهای سخت

طی یکی، دو هفته اخیر اصلاح تا کف ۹۵۰ هزار واحد خواهیم داشت و در بلندمدت هم شاخص با توجه به اینکه نزولی است، اگر در حدود یک میلیون واحد و یا ۹۰۰ هزار واحد به سمت بالا برگردد، تا آخر سال می تواند بین ۹۰۰ هزار واحد تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد در نوسان باشد تا اینکه به زمانی برسیم که شاخص بخواهد افزایشی شود. پیش بینی این است که افزایش شاخص و رشد خوب شاخص کل بورس به سال آینده منتقل خواهد شد.

 

*** آخرین آمار از شاخص کل بازار سهام

از بررسی آماری شاخص دیروز می توان این گونه استنباط کرد که شاخص نتوانست ضررهای گذشته را جبران کند. شاخص کل هم وزن نیز در پایان معاملات، با ٧ هزار و ٩٢۵ واحد افت به عدد ۴٣۶ هزار و ۵٧۵ واحدی رسید. طی معاملات امروز تعداد ۴ میلیارد و ٣٢٠ میلیون سهم با ارزش ۴١ هزار و ٩٠۵ میلیارد ریال داد و ستد شد.

 

*** ترین های بورس ایران

نمادهای فولاد، فملی، فارس، شستا، کگل، کچاد و تاپیکو بیشترین تاثیر را در شاخص داشتند و نمادهای پرتراکنش نیز، ولپارس، وخارزم، سیتا، فولاد، شستا، آبادا و خودرو بودند. شاخص کل فرابورس نیز در پایان معاملات امروز با ۴٢٢ واحد افت به عدد ١٧ هزار و ۴٣۶ واحدی رسید.

نمادهای کگهر، آریا، زاگرس، هرمز، صبا، بپاس و مارون، تاثیرگذارترین نمادها در شاخص کل فرابورس بودند. در این بین نمادهای چخزر، وسپهر، سپیدار، پیزد، آریا، بگیلان و رافزا نیز بیشترین تراکنش ها را به خود اختصاص دادند. شاخص کل با ادامه جریان نزولی خود به محدوده یک میلیونی نزدیک می شود و با وجود این که، محدوده یک میلیونی می تواند نقش یک حمایت مهم را برای شاخص بازی کند، هنوز تحرکی در بازار مشاهده نشده است.

 

*** کاهش چشم گیر حجم معاملات در بازار سرمایه

نکته بسیار مهم معاملات امروز این است که حجم معاملات کاهشی بسیار جدی را نشان می دهد و اگر این موضوع ادامه پیدا کند، ممکن است حمایت یک میلیونی نیز تاثیری بر جریان بازار نداشته باشد. در روزهای اخیر بیش از ۵۰۰ پیامک از مردم به دست مبادی مختلف خبری رسیده که همگی از ریزش روزهای اخیر در ارزش سهام بورس گله‌مند و خواستار رسیدگی به این وضعیت بودند.

 

*** چرا بورس به این روز افتاد؟

وضعیت حاکم بر بورس یا معلول سوءمدیریت است و یا این که خط نفوذی در بورس شکل گرفته و به دنبال ایجاد نارضایتی میان مردم است. چنانچه وزیر اقتصاد ظرف یک هفته آینده نسبت به شفاف‌سازی و تعیین تکلیف بورس اقدام نکند، از ابزارهای نظارتی همچون شکایت در قالب ماده ۲۳۴ و تحقیق و تفحص موضوع قابل پیگرد خواهد بود.

 

*** بررسی آخرین وضعیت سهام عدالت

در پایان معاملات امروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت در مقایسه با اولین روز از هفته جاری، ۳.۹ درصد (۳۰۹ هزار تومان) کاهش یافت. ارزش سبد ۵۳۲ هزار تومانی و یک میلیون تومانی سهام عدالت به ترتیب به ۷ میلیون و ۶۰۱ هزار تومان و ۱۴ میلیون و ۳۲۷ هزار تومان رسید. ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۴ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان رسیده است.

 

*** مجلس در خصوص سهام عدالت جا زد

طرح پر سر و صدای بهارستان‌نشینان برای جاماندگان سهام عدالت که قرار بود شامل ۲۰ میلیون نفری شود که شرایط دریافت این سهام را داشتند اما جامانده محسوب می‌شدند، هنوز به صحن علنی مجلس نرسیده آب رفت و کمیسیون تلفیق با گنجاندن پیشنهادی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مصوب کرد سهام عدالت به ۷ میلیون نفر جامانده تعلق گیرد.

با مصوبه این کمیسیون، طرح ساماندهی سهام عدالت از دستورکار خارج شود، چرا که خواسته طراحان طرح برآورده می‌شود. این در حالی است که طراحان طرح ساماندهی سهام عدالت به دنبال ارائه برگه سهام عدالت به ۲۰ میلیون نفر بودند؛ یعنی سه برابر آنچه کمیسیون تلفیق مشخص کرده است.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.