ریزش دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟ - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
اختصاصی آرتان پرس:

ریزش دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟

شناسه : 39173 ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۷
با نزدیک شدن دلار به کانال ۲۰ هزار تومان تقریبا تعداد معاملات صفر شده است و ریزش قیمت خودرو هر ۱۰ دقیقه قابل مشاهده است. طی چند روز گذشته نیز به دلیل کاهش نرخ دلار، قیمت‌ها در بازار خودرو کاهشی شده است و هر روز شاهد ریزش قیمت‌ها در بازار هستیم. این کاهش قیمت در بخش خودروهای خارجی بسیار مشهودتر است.
ریزش دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟
پ
پ

اقتصاد ایران بر پایه دلار طرح ریزی شده است و به نوعی می توان سنگ بنای اقتصاد ایران را نرخ دلار بازار آزاد در نظر گرفت. در روزهای اخیر و با نزدیک شدن به پایان ریاست جمهوری ترامپ و شروع به کار دولت هریس و بایدن روند قیمت ارز در کشور با یک شیب ملایم ولی هیجانی به سمت بیست و یک هزار تومان در حرکت است. در این بخش به تحلیل تغییرات نرخ دلار در بازار و پس لرزه های حاصل از آن خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** ثبات ریزش ها در بازار ارز

ریزش ها در بازار ارز پایدار شده و میل به فروش نیز به این موضوع قدرت بخشیده است.قیمت دلار که هفته قبل در کانال ۲۵ هزار تومان معامله می‌شد هم اکنون  به کانال ۲۱ هزار تومان رسیده است و افزایش فروشنده‌ها در بازار آزاد و نیما موجب شده تا خریداران نیز فعلاً دست نگه دارند.

 

*** پایان سفته بازی در میدان دلار

چندی پیش در خصوص پایان سفته بازی در بازار ارز تحلیل از سایت آرتان پرس منتشر شد و در حال حاضر شاهد این اتفاق هستیم.پیروزی بایدن در انتخابات سبب شد تا برگ سیاسی ایران تغییر کند و عملا زمین بازی سیاسی ایران دستخوش تغییرات بزرگی شود. این اتفاق کافی بود تا انتظارات تورمی جامعه از بین برود و قیمت دلار و یورو در مقابل ریال در داخل کشور تضعیف شود.البته کاهش نرخ دلار در بازارهای جهانی نیز اتفاقی است که به سرعت کاهش نرخ های داخلی کمک کرده است.

 

*** احتمال تداوم کاهش نرخ دلار و طلا

احتمالاً کاهش قیمت طلا و ارز در روزهای آینده هم ادامه داشته باشد و خیلی دور از انتظار نیست که در صورت ادامه همین وضعیت در بازار، قیمت دلار به زیر ۲۰ هزار تومان و قیمت سکه نیز به زیر ۹ میلیون تومان برسد.

از مهمترین دلایل کاهش قیمت طلا و ارز خوش بینی بازار به تحولات امریکا و پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ است، البته وعده حسن روحانی برای کاهش دلار به ۱۵ هزار تومان در صورت آزادسازی منابع بلوکه شده ایران نیز در روند نزولی بازار بی تأثیر نبوده است.

 

*** ناتوانی انس جهانی در مهار ریزش ها

امروز با وجود اینکه ارزش اونس جهانی حدود ۷دلار افزایش یافته، اما به دلیل ریزش نرخ ارز و نبود تقاضا قیمت طلا و سکه با کاهش چشمگیری مواجه شد. با توجه به روند نزولی اونس جهانی و دلار و نیز نبود تقاضا، احتمال کاهش بیشتر قیمت طلا و سکه تا پایان هفته وجود دارد. در شرایط عادی کافی بود تا این رشد در بازار خارجی به وقوع بپیوندد تا شاهد رشد ده درصدی در نرخ طلا باشیم.اما شرایط فعلی نشان می دهد که همچنان عرضه و تقاضا در بازار حرف اول را می زند.

 

*** آسیب بازار طلا از دلار

در ایران قیمت گذاری دلار و طلا با یک فرمول محاسبه می شود.لذا بد نیست نگاهی به ریزش های چشم گیر در بازار طلا داشته باشیم. قیمت هر قطعه سکه امامی با حدود ۳۰۰هزار تومان کاهش در مقایسه با شنبه به ۱۰میلیون تومان و سکه طرح قدیم هم با یک میلیون کاهش به ۹میلیون و ۳۰۰هزار تومان رسید.قیمت نیم سکه به پنج میلیون و ۴۰۰هزار، ربع سکه سه میلیون و ۴۵۰هزار و سکه یک گرمی به دو میلیون و ۱۰۰هزار تومان کاهش یافته؛ همچنین امروز قیمت هر مثقال طلا چهار میلیون و ۶۵هزار و هر گرم طلای ۱۸عیار ۹۳۸هزار تومان است.

 

*** شکست مقاومت های تکنیکال دلار

دلار یکی پس از دیگری مقاومت های خود را از دست می دهد.آخرین بار بازار در اواخر آبان‌ماه به صورت مقطعی به کانال ۲۲ هزار تومانی رفته و پس از آن سیر صعودی به خود گرفته بود. درست از همین جهت، منطقه ۲۲ هزار تومانی برای معامله‌گران بازار ارز از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که اسکناس آمریکایی اگر زیر ۲۲ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت شود، زمینه‌ساز ورود دسته جدیدی از فروشندگان به بازار خواهد شد.

 

*** سرایت ریزش دلار به بازار متشکل

دلار بازار متشکل در آستانه ورود به کانال ۲۰هزار تومان قرار گرفته است.در بازار متشکل هم روند نرخ ارز به شدت نزولی است. در ساعت چهارده روز گذشته قیمت دلار در بازار متشکل به ۲۱۰۸۰ تومان و یورو به ۲۵۵۱۰تومان رسید. این درحالی است که نرخ ارز در سامانه نیما فاصله زیادی با سایر بازارها دارد؛ قیمت دلار در این سامانه ۲۴۹۸۴ و یورو ۳۰۸۹۷تومان است.

 

*** چرا نرخ ارز در سامانه نیما گران‌تر است؟

نرخ ارز اعلامی در صرافی و بازار معمولا برای معاملات خرد اعلام می‌شود، اما در سامانه نیما با توجه به اینکه صادرکنندگان و واردکنندگان در آن فعال هستند، معاملات به شکل کلان‌تر اتفاق می‌افتد. همچنین تحولات کوتاه مدت رخ داده در بازار ارز را نمی‌توان به عنوان ملاکی جدی برای سرنوشت این نرخ در ماه‌های آینده در نظر گرفت.

با این حال، حفظ محدوده یاد شده می‌تواند به برگشت قیمت دلار به کانال ۲۴ هزار تومان کمک کند. با شروع کار معاملات امروز بازار تهران قیمت طلا و سکه دوباره کاهش خواهد یافت. زیر در بازار ترس بسیار شدیدی برای فروشندگان به وجود آمده و این احتمال وجود دارد که برای طلا و دلار خریداری وجود ندارد.

 

*** آخرین قیمت انواع سکه طلا

طبق آخرین نرخ‌هایی که اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرده، قیمت سکه امامی به ۱۰میلیون و ۲۰۰هزار و سکه طرح قدیم به ۹میلیون و ۷۰۰هزار تومان کاهش یافت. قیمت نیم سکه به پنج میلیون و ۵۰۰هزار، ربع سکه سه میلیون و ۴۵۰هزار و سکه یک گرمی به دو میلیون و ۱۰۰هزار اومان رسید. طلای ۱۸عیار در بازار امروز به گرمی ۹۸۱هزار تومان رسید که نسبت به آخرین نرخ روز شنبه ۲۰هزار تومان ارزان‌ شده است.

 

*** تاثیر ریزش های دلار در بازار خودرو

با نزدیک شدن دلار به کانال ۲۰ هزار تومان تقریبا تعداد معاملات صفر شده است و ریزش قیمت خودرو هر ۱۰ دقیقه قابل مشاهده است. طی چند روز گذشته نیز به دلیل کاهش نرخ دلار، قیمت‌ها در بازار خودرو کاهشی شده است و هر روز شاهد ریزش قیمت‌ها در بازار هستیم. این کاهش قیمت در بخش خودروهای خارجی بسیار مشهودتر است.

اگر نرخ دلار به همین شکل کاهش یابد، ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو نیز ادامه می‌یابد. با توجه به نزولی بودن قیمت‌ها، خریداران بیش از قبل نسبت به خرید خودرو تردید دارند؛ به شکلی که فروشنده در بازار وجود دارد اما خریداری نیست. تا زمانی که نرخ‌ها ریزشی باشند و به ثبات نرسند، خریدار تمایلی به خرید نخواهد داشت.

 

*** پیش بینی نرخ دلار در میان مدت

با قیمت دلار ۲۲ هزار تومان حجم نقدینگی حدود ۱۳۰ میلیارد دلار است که حدود نیمی از میانگین سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ می باشد. حجم پول هم اکنون کمتر از ۳۰ میلیارد دلار است که پایین است. با توجه به کاهش سرعت رشد نقدینگی در ماههای اخیر، نقدینگی تاثیری در افزایش قیمت دلار در حداقل یک سال آینده نخواهد داشت.  درآمد عامه مردم به دلار به یک-دوم تا دو-سوم سه سال قبل رسیده است و توان خرید کالاها و تقاضای دلار به شدت پایین آمده است. تشدید رکود تورمی نیز موجب خواهد شد که اوضاع در جهت کاهش قیمت دلار پیش برود.

 

*** هم راستایی افت بازار سهام دنیا و دلار

بازارهای سهام دنیا در هفته گذشته ۸۰۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست دادند که مرتبط با اخبار گسترش کرونا ، بسته‌های محرک اقتصادی، عملکرد نامطلوب اشتغال و خرده فروشی آمریکا، رشد ایندکس دلار و افزایش نرخ بهره اوراق قرضه است. در هفته جاری، روند رشد شاخص سهام وابستگی زیادی به کاهش نرخ اوراق قرضه و رشد درامد بنگاه‌ها در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۰ خواهد داشت و بایستی در انتظار بود تا ببینیم فاکتورهای خارجی بر نرخ ارز ایران تاثیرگذار خواهند بود یا خیر

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.