علت شوره روی ورق گالوانیزه و راه های رفع آن - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها

علت شوره روی ورق گالوانیزه و راه های رفع آن

شناسه : 39229 ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۸
آیا تا بحال با شوره روی ورق گالوانیزه مواجه شده‌اید؟ آیا علت این پدیده را می‌دانید؟ با توجه به مصرف بالای ورق گالوانیزه در صنعت، نگهداری و رسیدگی به این محصول یکی از دغدغه‌های مصرف‌کنندگان و فروشندگان می‌باشد. در این مقاله سعی شده است تا به عوامل بوجود آورنده شوره روی ورق گالوانیزه پرداخته شود و راه‌های رفع آن را بررسی کنیم. در ادامه با آرتان پرس همراه باشید.
علت شوره روی ورق گالوانیزه و راه های رفع آن
پ
پ

علت شوره سفید روی ورق گالوانیزه چیست؟ این سوال مهمی است که پیش از خرید ورق گالوانیزه باید آنرا بدانید. ورق گالوانیزه از جمله محصولات مهم صنعتی می‌باشد که بسیار پرکاربرد است. با توجه به پوششی که بر روی این ورق داده شده است، اهمیت نگهداری از آن را بیشتر کرده است. شوره روی ورق گالوانیزه یکی از مشکلاتی است که گریبانگیر مصرف‌کنندگان این محصول می‌باشد. صرف نظر از اینکه هر عملیات پوششی بر روی ورق گالوانیزه انجام می‌شود، در برخی از زمان‌ها، آلاینده‌های آلی مانند گریس یا روغن به فولاد تازه گالوانیزه شما راه پیدا می‌کنند. زمانی که رطوبت محیط زیاد باشد، شوره سفید نیز بیشتر خواهد شد.

به منظور ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به مشتری خود، بایستی قبل از تحویل محصول آن آلودگی‌ها یا شوره روی ورق گالوانیزه به خوبی پاک شوند. برای اینکه با علت وجود شوره روی ورق گالوانیزه و راه‌های رفع و پیشگیری از آن بیشتر آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

[lwptoc]

*** شوره سفید چیست؟

در ابتدا بهتر است تعریفی از شوره سفید بیان شود تا مقصود از شوره روی ورق گالوانیزه راحت تر تفهیم شود. ورق گالوانیزه نوعی محصول است که با استفاده از فلز روی پوشش داده شده است تا در برابر خوردگی مقاوم شود. شوره سفید زمانی اتفاق می‌افتد که ورق تازه تولید شده باشد و شرایط انبارداری مناسب نباشد. منظور از نامناسب بودن شرایط انبارداری، مرطوب بودن محیط نگهداری می‌باشد. شوره و لکه‌های ایجاد شده بر روی ورق ناشی از اکسید و هیدروکسید شدن فلز روی در محیط مرطوب می‌باشد که به دلیل داشتن ظاهر سفید رنگ و پودر مانند به شوره سفید نیز معروف است. شوره سفید را معمولا لکه ناشی از نگهداری در محیط مرطوب نیز می‌نامند. شوره سفید معمولا در محل اتصال بین دو ورق گالوانیزه بیشتر مشاهده می‌شود، زیرا در این قسمت ها رطوبت بیشتری تجمع یافته و باقی می‌ماند و دیرتر خشک می‌شود.

شوره روی ورق گالوانیزه

نمونه ای از شوره سفید روی ورق گالوانیزه

*** درباره علل وقوع شوره روی ورق گالوانیزه چه می‌دانید؟

شوره موجود بر روی ورق گالوانیزه در واقع یک نوع ماده سفید رنگ مرطوب می‌باشد که به طور کلی یک ماده پودر مانند را توصیف می‌کند که می‌تواند بر روی سطح یک ماده گالوانیزه ایجاد شود. این ماده می‌تواند در طول فرآیند بوجود آمدن لکه‌های سیاه روی سطح ایجاد کند. شوره سفید ناشی از محصولات طبیعی خوردگی روی مانند اکسید و هیدروکسید روی می‌باشد. این موضوع چالشی است که خریداران ورق گالوانیزه باید به ان توجه نمایند. یکی از دیگر چالش های این ورق ها، جوشکاری ورق گالوانیزه است.

شوره روی ورق گالوانیزه

نمونه ای از شوره روی ورق گالوانیزه

*** بررسی عوامل خوردگی بر ایجاد شوره روی ورق گالوانیزه

لکه ناشی از نگهداری در محیط مرطوب هنگامی رخ می‌دهد که سطوح گالوانیزه در معرض رطوبت قرار بگیرند (مانند باران، شبنم یا تراکم) و جریان هوای محدودی روی سطح وجود داشته باشد. روی (Zn) موجود در سطح با رطوبت واکنش داده و تشکیل هیدروکسید روی می‌دهد که معمولاً در صورت خشک شدن قطعه و وجود هوا با جریان آزاد به کربنات روی تبدیل می‌شود (شماتیک زیر را مشاهده کنید).

تشکیل شوره روی ورق گالوانیزه

شماتیکی از تشکیل شوره روی ورق گالوانیزه

کربنات‌های روی جزء ترکیب اصلی زنگار روی هستند که در واقع یک فیلم نازک روی سطح است که یک سد محافظتی در برابر خوردگی بیشتر روی (Zn) تشکیل می‌دهد. با این حال، وقتی روی از جریان هوای آزاد محروم می‌شود و به طور مداوم در معرض رطوبت است؛ هیدروکسیدهای روی به طور مداوم تشکیل می‌شوند و در نتیجه منجر به خوردگی سریع روی و ایجاد لکه ناشی از نگهداری در محیط مرطوب می‌شود که به شکل شوره سفید رویت می‌شود.

*** ایجاد شوره روی ورق گالوانیزه تا چه حد می‌تواند مضر باشد؟

اگرچه همیشه اینگونه نیست اما شوره روی ورق گالوانیزه یا روکش روی می‌تواند باعث بی فایده شدن پوشش شود. برخلاف اینکه اکسیدهای روی پایدار هستند اما هیدروکسیدهای روی به خوبی به مواد دیگر نمی چسبند. این بدان معنی است که هیدروکسید روی می‌تواند پوسته پوسته شده و مواد پایه را در معرض دید قرار دهد. شوره سفید نیز به طور کلی از نظر بصری کمتر جذاب تلقی می‌شود.

اگر شوره سفید به موقع کنترل نشود در نهایت می‌تواند باعث تخریب پوشش سطح گالوانیزه شده و منجر به شکست زودرس پوشش شود. عدم کنترل بر روی شوره سفید در اکثر مواقع خسارات جبران ناپذیری خواهد داشت، زیرا شوره روی ورق گالوانیزه در کنار رطوبت به سرعت و پیشرفت خوردگی بسیار کمک می‌کند و همچنین وجود محیط‌های مرطوب را نمی‌شود انکار کرد.

شوره روی ورق گالوانیزه

تخریب ورق گالوانیزه ناشی از شوره روی آن

*** چگونه از ایجاد شوره روی ورق گالوانیزه پیشگیری کنیم؟

روش های مختلفی برای جلوگیری از تشکیل شوره سفید بر روی ورق گالوانیزه وجود دارد:

  1. قرار گرفتن در معرض آب و رطوبت را از بین ببرید
  2. شرایط تشکیل میعان را از بین ببرید
  3. ایجاد شرایطی برای تشکیل اکسیدهای پایدار فلز روی
  4. استفاده از مواد شیمیایی یا روغن‌های غیرفعال کننده بر روی سطح ورق گالوانیزه

روشی که می‌تواند برای جلوگیری از ایجاد شوره روی ورق گالوانیزه استفاده شود، شامل از بین بردن شرایطی است که باعث می‌شود فلز روی و یا هر ماده که با فلز روی پوشش داده شده است در معرض رطوبت و آب قرار نگیرد. این امر می‌تواند با افزایش جریان هوا در اطراف ماده روی (Zn)، افزایش دمای روی یا کنترل رطوبت در محل نگهداری ورق گالوانیزه حاصل شود.

روش دوم جلوگیری از ایجاد شوره سفید چیست؟

روش دیگر برای جلوگیری از ایجاد شوره سفید جلوگیری از آوردن مواد سرد دارای فلز روی به یک محیط گرم است، زیرا این امر باعث متراکم شدن آب و فلز روی می‌شود که در نتیجه این آب می‌تواند منجر به تشکیل شوره سفید شود.

تکنیک دیگر برای جلوگیری از تشکیل شوره سفید، اطمینان از تشکیل اکسیدهای پایدار فلز روی قبل از قرار گرفتن ورق گالوانیزه در محیط‌های مرطوب یا غنی از هیدروژن است. وقتی اکسیدهای پایدار فلز روی تشکیل می‌شوند، احتمال تبدیل فلز روی به هیدروکسید روی بسیار کمتر است. برای انجام این کار، کافی است عملیات پیرسازی فلز روی در محیطی بدون رطوبت زیاد انجام شود. همچنین افزایش میزان دی اکسید کربن در تماس با فلز روی باعث شکل‌گیری اکسیدهای پایدار فلز روی می‌شود.

یک روش دیگر که می‌تواند برای جلوگیری از ایجاد شوره سفید استفاده شود، شامل پوشش دادن فلز روی یا مواد روکش داده شده بوسیله روی با یک ماده شیمیایی یا روغن منفعل است. یک ماده شیمیایی غیرفعال از اکسیداسیون فلز روی جلوگیری می‌کند، اگرچه معمولاً فقط برای مدت کوتاهی این اتفاق می‌افتد. روغن مانعی بین آب و فلز روی ایجاد می‌کند، بنابراین احتمال ایجاد هیدروکسید روی را کاهش می‌دهد. با این حال، این روغن‌ها اغلب پس از مدت کوتاهی تبخیر می‌شوند و به طور معمول محافظت طولانی مدت ندارند. از کروم شش ظرفیتی به طور گسترده‌ای برای محافظت از فولاد گالوانیزه استفاده می‌شد که نمی‌توانست روغن منفعل بر روی آن استفاده کرد، اما اکنون استفاده از آن دیگر رایج نیست، زیرا بسیار سمی است.

*** راه‌های رفع شوره روی ورق گالوانیزه چیست؟

پس از بوجود آمدن شوره سفید بر روی ورق گالوانیزه، برای اینکه در سرمایه موجود در تولید ورق صرفه جویی شود، یک سری راه‌های رفع برای از بین بردن شوره سفید پیشنهاد می‌شود. هنگامی که سطح گالوانیزه مورد حمله قرار گرفت و ترکیبات هیدروکسید روی تشکیل شد، بهتر است محصولات اکسیدی از سطح ورق گالوانیزه حذف شوند، زیرا:

  1. حضور آنها مانع از تشکیل اکسیدهای پایه کربنات پایدار می‌شود
  2. حضور آنها زیبایی ظاهری را کاهش می‌دهد

تأثیر بر روی پوشش گالوانیزه می‌تواند از بسیار جزئی تا بسیار شدید باشد و سطوح مختلفی از روش‌هایی که برای مقابله با مشکلات ایجاد شوره سفید در دسترس می‌باشد. برای مقابله با شوره سفید موجود بر روی محصولات گالوانیزه، راه‌های رفع زیر توصیه می‌شود:

*** حذف شیمیایی

هیدروکسید فلز روی به راحتی در محلول‌های اسیدی ضعیف حل نمی‌شود. یک پروژه تحقیقاتی توسط انجمن گالوانیزرهای آمریکا در سال ۲۰۰۷ برای ارزیابی روش‌های از بین بردن شوره سفید انجام شد. تعدادی از محصولات تمیزکننده موجود در بازار همراه با راه حل‌های عمومی مورد ارزیابی قرار گرفتند. از آنجایی که آزمایشات در ایالات متحده آمریکا انجام شده است، ممکن است تعدادی از این محصولات به صورت محلی در دسترس نباشند.

از بین محصولات عمومی که می توان برای حذف موفقیت آمیز شوره روی ورق گالوانیزه استفاده کرد، سرکه سفید می‌باشد که بسیار موثر و سازگار با محیط زیست شناخته شد. برای این کار می توان با برس نایلونی (می توان از برس ظرفشویی استفاده کرد) سرکه را بر روی شوره‌ ها پخش کرد و باقیمانده با آب تمیز شسته شوند.

یک محصول تجاری که در استرالیا نیز موجود است و همچنین موثر واقع شده است، CLR Clear است که به عنوان یک محصول پاک کننده با مقیاس بسیار خوب و لکه زدا تبلیغات گسترده‌ای پیرامون آن شده است. روش کار آن مشابه سرکه سفید است، اگرچه توصیه‌های ایمنی سازنده باید در استفاده از محصولات رعایت شود.

*** استفاده از اسیدها

اگر مقدار شوره روی ورق گالوانیزه زیاد باشد، میزان ۵ درصد محلول ترکیب دی کرمات سدیم را با ۸ درصد اسید سولفوریک غلیظ بکار ببرید. باید به این نکته توجه داشت که استفاده بیش از اندازه از اسید خود باعث ایجاد خوردگی خواهد شد و مشکلات بعدی را بوجود خواهد آورد. به همین دلیل است که بعد از استفاده از اسید، ورق‌های گالوانیزه را به خوبی شسته و در مجاورت هوا قرار داده تا خشک شوند.

*** استفاده از برس سفت و محکم

زمانی که مقدار شوره سفید متوسط و یا زیاد باشد، ابتدا باید شوره ها توسط برس محکم پاک شوند و تا حد ممکن از بین بروند و سطح ورق دوباره براق شود. در این روش ممکن است مقداری از فلز روی در حین کار از بین برود. برای این مورد نگران نباشید؛ بعد از آنکه شوره ها کاملا پاک شدند، می‌توان سطح ورق را دوباره روی اندود کرد.

امیدواریم تا با مطالعه مقاله فوق اطلاعات شما درباره شوره روی ورق گالوانیزه و لکه‌هایی که بر روی آن ایجاد می‌شود، افزایش یافته باشد و بتوانید از راه‌های رفع و پیشگیری ایجاد شوره سفید نیز استفاده کنید.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.