یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
گزارش بازار خودرو:

کاهش قیمت ها در بازار خودرو همزمان با کاهش نرخ ارز

شناسه : 39265 ۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۱
در شرایط فعلی همه چیز در بازار خودرو وابسته به نرخ دلار است و اگر ریزش دلار آن‌طور که کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند ادامه داشته باشد، کاهش قیمت‌های بیشتری را در بازار خودرو شاهد خواهیم بود.
کاهش قیمت ها در بازار خودرو همزمان با کاهش نرخ ارز
پ
پ

بازار خودرو بعد از شروع یک ماراتون صعود قیمت در اوایل سال جاری از آبان ماه سال جاری روند نزول را با سرعتی باور نکردنی شروع کرده است. در شرایط فعلی بازار در خواب کامل فرو رفته و معاملات به نقطه صفر رسیده است. نقش اول این تغییر و تحول در بازار خودرو را باید به دلار نسبت داد. تا زمانیکه نرخ ارز در مبلغی مشخص، ثابت نماند، مشتری خرید خود را انجام نمی‌دهد. در ادامه همراه آرتان پرس باشید تا آخریت تحولات بازار خودرو را به بررسی بپردازیم.

 

*** حذف نگاه سرمایه ای به خودرو

یکی از کالاهایی که در سال های اخیر در ایران نقش سرمایه ای به خود گرفته بود بازار خودرو است. این بازار سالانه بالغ بر ۸۹۵ هزار میلیارد تومان برای کشور تعامل مالی به همراه داشته است و از نظر حجم بازار مارکت بزرگی محسوب می شود. در شرایط فعلی بازار خودرو به تناسب نرخ دلار در حال ریزش است و خریداری در آن وجود ندارد. با ادامه ی این روند و کوچ سرمایه ها از این بازار شاهد کوچک تر شدن این بازار به به تبع آن کوچکتر شدن سرمایه گذاران آن خواهیم بود که این موضوع یک ریسک بزرگ برای صنعت خودروسازی ایران محسوب می شود.

 

*** افت پیوسته قیمت خودرو

در هفته ی گذشته به طور متوسط خودروهای داخلی روزانه یک درصد از قیمت خود را از دست داده اند در چنین شرایطی خریداران حق دارند چنین عکس‌العملی نشان دهند و وقتی کاهش نرخ ارز را شاهدند، از خرید دست خواهند کشید. برای مثال امروز قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به حدود ۱۷۰ میلیون تومان و پراید ۱۳۱ به کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان رسید، اما هنوز قیمت‌ها به قیمت‌های ماه گذشته کاهش نیافته است.

 

*** وابستگی خودرو به نرخ دلار

در شرایط فعلی همه چیز در بازار خودرو وابسته به نرخ دلار است و اگر ریزش دلار آن‌طور که کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند ادامه داشته باشد، کاهش قیمت‌های بیشتری را در بازار خودرو شاهد خواهیم بود. استارت کاهش قیمت‌ها از آبان ماه همزمان با تغییر وتحولات سیاسی در آمریکا زده شد و طی حدود دوماه با وجود نوسانات مقطعی، روند کلی بازار نزولی شد.

 

*** افت قیمت محصولات ایران خودرو

به گفته فعالان بازار خودرو محصولات پرتیراژ شرکت ایران خودرو دیروز ۳۰ دی‌ماه افت ۱ تا ۲ میلیون تومانی را تجربه کردند. در همین راتا خانواده پژو ۲۰۶ و سمند امروز افت قیمت در بازار را تجربه کردند و نسبت به روز گذشته ارزان تر شدند. امروز مصادف با اولین روز بهمن ماه بازار خودرو همانند روزهای گذشته روند کاهشی خود را حفظ کرده و با وجود ریزش قیمت‌ها از ۵۰۰ هزار تا ۲۵ میلیون تومان،کاهش داشته است، خریداران همچنان دست به معامله ای نمی زنند.

 

*** پیش بینی کوتاه مدت قیمت خودرو

در خصوص پیش بینی کوتاه مدت نرخ خودرو بابد بیان کرد که به نظر می رسد تحت تاثیر نرخ ارز ، بازار خودرو همچنان این رویه را حفظ کند. با کاهش قیمت دلار به کانال ۲۱ هزار تومانی در روز گذشته، شاهد ریزش مجدد قیمت‌ها در بازار خودرو بودیم، البته مشتریان به انتظار افت بیش از پیش قیمت‌ها از خرید دست کشیده‌اند. شاید خبرهای خوبی از واکسن کرونا و نزدیک شدن به تعطیلات پایان سال بتواند مسیر قیمت خودرو را در دو ماه انتهای سال تغییر دهد. باید در انتظار نشست و مشاهده کرد که کدام عوامل در بازار نقش کلیدی تری را بازی خواهند کرد.

 

*** حذف نقدینگی عامل رکود بازار خودرو

به دلیل تحولات اقتصادی ایران، و حذف بخش زیادی از نقدینگی در جامعه قدرت خرید مردم اجازه ی خرید خودرو در شرایط فعلی را ندهد. لذا پیش بینی می شود که احتمالا شرایط رکود شدیدتری در بازار رخ دهد و قیمت ها کاهش بیشتری در بازار داشته و اختلاف قیمت کارخانه و بازار علی الخصوص برای خودروهای ایران خودرو کاهش باید.

 

*** حذف رشد مقطعی قیمت خودرو

با توجه به شرایط بازار شورا تصمیم گرفت رفتاری هیجان‌انگیز را در بازار خودرو انجام نداده و محصولات ایران‌خودرو و سایپا تا سه ماهه پایانی سال هیچ‌گونه افزایش قیمتی نداشته باشد. قرار بر این بود که هر ۳ ماه یکبار با توجه به نرخ تورم بخشی، افزایش قیمت خودرو داشته باشیم، اما در حال حاضر این رویه ممکن است با شرایطی که به وجود آمده و کاهش نرخ ارز،  به هر ۶ ماه یکبار تغییر کند. می‌توان گفت ثبات قیمت‌ها تا پایان فروردین ماه سال آینده ادامه پیدا کند و ممکن است اردیبهشت ماه سال آینده مجدد قیمت‌ها تغییر کند.

 

*** بررسی قیمت ها ی روز خودرو در بازار

برای اینکه تحلیل ارائه شده را دقیق تر بررسی کنیم قیمت انواع خودروهای ایران خودرو در بازار سه شنبه ۳۰ دی را در ادامه ارائه خواهیم کرد.اما باید توجه داشت که نرخ های اعلامی به هیچ عنوان مبنای خرید و  فروش نیابد قرار گیرد. قیمت های اعلامی معاملاتی امروز در بازار خودرو تا ساعت ۱۵ ظهر بوده است.

 

پراید ۱۳۱: ۱۰۱ میلیون تومان

پراید ۱۱۱: ۱۱۷ میلیون تومان

پراید ۱۳۲ مدل ۹۸: ۱۰۷ میلیون تومان

پراید ۱۵۱: ۱۰۸ میلیون تومان

تیبا صندوقدار: ۱۱۵ میلیون تومان

تیبا صندوقدار دوگانه سوز مدل ۹۸: ۱۲۰ میلیون تومان

تیبا ۲ : ۱۲۳ میلیون تومان

تیبا ۲ پلاس: ۱۳۱ میلیون تومان

ساینا : ۱۲۸ میلیون تومان

ساینا پلاس: ۱۳۸ میلیون تومان

کوئیک : ۱۳۹ میلیون تومان

کوئیک آر: ۱۴۲ میلیون تومان

کامیونت نیسان تک سوز با لاستیک رادیال مدل ٩۸: ۲۲۰ میلیون تومان

کامیونت نیسان تک سوز آپشنال مدل ٩۸: ۲۲۵ میلیون تومان

کامیونت نیسان دوگانه سوز با لاستیک رادیال مدل ٩۸: میلیون تومان ۲۳۰

کامیونت نیسان دوگانه سوز آپشنال مدل ٩۸: ۲۴۰ میلیون تومان

کامیونت نیسان دیزل: ۲۵۰ میلیون تومان

وانت کارا تک کابین: ۲۰۰ میلیون تومان

وانت کارا دو کابین: ۲۱۲ میلیون تومان

وانت آریسان: ۱۳۹ میلیون تومان

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ : ۱۷۶ میلیون تومان

پژو ۲۰۶ تیپ ۵ : ۲۳۳ میلیون تومان

پژو ۲۰۶ صندوقدار: ۲۲۹ میلیون تومان

پژو ۲۰۷ دنده دستی: ۲۶۰ میلیون تومان

پژو ۲۰۷ پانوراما دنده دستی: ۲۹۰ میلیون تومان

پژو ۲۰۷ اتوماتیک صندوقدار: ۳۹۰ میلیون تومان

پژو ۲۰۷ اتوماتیک هاچبک: ۳۸۰ میلیون تومان

اچسی کراس مدل ٩۸: ۳۱۵ میلیون تومان

پژو پارس اتوماتیک: ۲۸۵ میلیون تومان

پژو پارس ال ایکس : ۲۳۰ میلیون تومان

پژو پارس دوگانه سوز : ۲۲۰ میلیون تومان

پژو پارس سال : ۱۹۶ میلیون تومان

پژو ۴۰۵ جی ال ایکس: ۱۷۲ میلیون تومان

پژو ۴۰۵ دوگانه سوز : ۱۷۵ میلیون تومان

پژو ۴۰۵ اس ال ایکس: ۱۸۴ میلیون تومان

دنا با کروز: ۲۳۹ میلیون تومان

دنا پلاس: ۲۷۸ میلیون تومان

دنا پلاس توربو : ۳۲۵ میلیون تومان

دنا پلاس توربو اتوماتیک: ۴۰۷ میلیون تومان

سمند ال ایکس: ۱۶۹ میلیون تومان

سمند EF۷  تکسوز: ۱۸۷ میلیون تومان

سمند EF۷ کلاس ۱۶ دوگانه سوز: ۲۱۵ میلیون تومان

سمند سورن: ۲۱۵ میلیون تومان

رانا : ۱۹۰ میلیون تومان

رانا پلاس: ۲۰۵ میلیون تومان

هایما اس ۷ : ۶۶۵ میلیون تومان

جک اس ۵: ۶۳۸ میلیون تومان

جک اس ۳: ۴۳۷ میلیون تومان

جک جی ۴: ۳۴۰ میلیون تومان

برلیانس اچ ۳۳۰: ۳۵۰ میلیون تومان

چانگان مدل ٩۸: ۴۴۰ میلیون تومان

ساندرو مدل ٩۸: ۴۳۰ میلیون تومان

ساندرو استپ وی مدل ٩۸: ۴۵۰ میلیون تومان

ام وی ام ایکس ۲۲ اتوماتیک لاکچری: ۴۱۰ میلیون تومان

ام وی ام ایکس ۲۲ اتوماتیک اکسلنت: ۴۲۰ میلیون تومان

ام وی ام  ۳۱۵ اتوماتیک: ۳۵۰ میلیون تومان

سراتو ۲۰۰۰ آپشنال مدل ٩۸: ۷۵۵ میلیون تومان

پژو ۲۰۰۸ مدل ۹۸: ۷۹۰ میلیون تومان

مزدا ۳ مدل ٩۸: ۸۴۰ میلیون تومان

سیتروئن C۳ مدل ٩۸: ۷۸۲ میلیون تومان

تیگو ۵: ۶۶۰ میلیون تومان

تیگو ۷: ۸۳۵ میلیون تومان

النترا : ۱۰۲۰ میلیون تومان

سوزوکی گرند ویتارا مدل ۹۸ : ۹۲۵ میلیون تومان

 

***الزامات قیمت دهی خودرو

لازم به توضیح است که قیمت ها در بازار خودرو بدون هزینه کارت طلایی اعلام شده است. قیمت های اعلامی برای خودروهای سند آزاد بوده و خودروهای سند در رهن بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان، بسته به نوع خودرو کمتر از قیمت سند آزاد قیمت گذاری می شوند. قیمت ها صرفا اعلامی نمایشگاه داران می باشد و ما دخل و تصرفی در آن نداریم.

قیمت های فوق قیمت معامله شده است و ممکن است در بازار قیمت های بالاتری اعلام گردد که هیچ معامله ای با آن قیمت ها انجام نشده است.همچنین رنگ تمامی خودروها سفید می باشد. در شرایط فعلی بازار نوسانی بوده و ممکن است این قیمت ها در برخی شهر های دیگر حداکثر تا ۲ درصد تفاوت داشته باشد.

 

***مقاومت نمایشگاه داران در برابر ریزش قیمت ها در بازار خودرو

نمایشگاه های خیلی کمی اقدام به قیمت دادن می کنند،و یا قیمت های به شدت بالایی را اعلام می کنند،طبق خبرهای پیرامون قیمت در بازار خودرو ۵ تا ۲۰ میلیون کاهش داشته است و قیمت این نمایشگاه ها قطعا کاذب می باشد. با تداوم روند کاهشی انتظارات تورمی و نرخ ارز، منحنی قیمت در بازار خودرو نیز کماکان نزولی پیش می‌رود و به نظر می‌رسد در این شرایط فرصتی طلایی برای کنار گذاشتن سیاست نرخ‌گذاری دستوری ایجاد شده است.

 

*** بازار خودرو یک گام به سوی تعادل

شورای رقابت چندی پیش گام نخست عبور از این سیاست را با آزادسازی قیمت ۱۸ خودرو کم‌تیراژ برداشت و حالا با توجه به بی‌میلی بازار به صعود، فضا برای تکمیل این پروژه فراهم آمده است.  با وجود سال‌ها نرخ‌گذاری دستوری، در حال حاضر نه مصرف‌کننده از این سیاست رضایت دارد و نه تولیدکننده.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.