جزئیات تجمیع یارانه نقدی و معیشتی - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ 3 رمضان 1442 Wednesday, 14 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
آرتان پرس گزارش می دهد

جزئیات تجمیع یارانه نقدی و معیشتی

شناسه : 39458 ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
در سال آتی 10 میلیون نفر یارانه نقدی ماهیانه 267 هزار تومانی دریافت می‌کنند، گفت: در پله دوم 25 میلیون نفر ماهیانه 183 هزار تومان یارانه دریافت خواهند کرد.
جزئیات تجمیع یارانه نقدی و معیشتی
پ
پ

به گزارش آرتان پرس، تغییرات مهمی در تبصره ۱۴ بودجه شکل گرفته است که شاید مهمترین آنها تجمیع یارانه نقدی و معیشتی باشد، بر این اساس، کل منابع تبصره ۱۴ بودجه به ۴۲۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

در تبصره ۱۴ لایحه بودجه که از طرف دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده منابع ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی لحاظ شده بود. مجلس و کمیسیون تلفیق بر حذف ارز دولتی نهاده‌های دامی تأکید داشتند تا از این طریق برای پوشش افزایش قیمت اقلام مربوطه با یارانه نقدی این افزایش قیمت را جبران کنند، در نهایت با حذف ارز ترجیحی منابع تبصره ۱۴ بودجه به ۴۲۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

 

حسین‌علی حاجی‌دلیگانی با اشاره به اینکه در لایحه پیشنهادی دولت ۴۳ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی و ۳۱ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه معیشتی لحاظ شده بود، گفت: بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق و بعد از حذف ارز ۴۲۰۰تومانی واردات نهاده‌های دامی این منابع به ۱۴۶هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

 

*** تجمیع یارانه نقدی و معیشتی

به‌گفته این عضو هیئت رئیسه مجلس، تغییرات مهمی در تبصره ۱۴ بودجه شکل گرفته است که شاید مهمترین آنها تجمیع یارانه نقدی و معیشتی باشد، بر این اساس، کل منابع تبصره ۱۴ بودجه به ۴۲۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

 

*** جزئیات یارانه یکپارچه در سال ۱۴۰۰

وی با بیان اینکه در سال آتی ۱۰ میلیون نفر یارانه نقدی ماهیانه ۲۶۷ هزار تومانی دریافت می‌کنند، گفت: در پله دوم ۲۵ میلیون نفر ماهیانه ۱۸۳ هزار تومان یارانه دریافت خواهند کرد.

حاجی‌دلیگانی ادامه داد: بر این اساس، ۲۳ میلیون نفر ماهیانه ۱۳۶ هزار تومان و ۲۰ میلیون نفر نیز ۹۱ هزار تومان یارانه نقدی دریافت می‌کنند. هرچند عقیده کمیسیون تلفیق بودجه این بود که دهک بالای درآمدی باید از صف دریافت یارانه حذف شوند اما دولت زیر بار اجرای آن نرفته است.

 

*** امکان بررسی درخواست دریافت یارانه حذف‌شدگان

این نماینده مجلس گفت: البته کمیسیون تلفیق یک مصوبه مهمی نیز داشته است و بر این اساس سازمان هدفمندی یارانه‌ها و همچنین وزارت رفاه مکلف شدند درخواستهای افرادی را که قبلاً از دریافت یارانه انصراف داده‌اند و یا از ابتدا یارانه دریافت نکرده‌اند بررسی کنند و در صورت داشتن شرایط این افراد نیز به صف دریافت یارانه اضافه شوند.

 

*** حمایت از تولید و اشتغال در تبصره ۱۴

بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق در خصوص تبصره ۱۴ بودجه، ۳۲ هزار میلیارد تومان برای رونق تولید و ارتقای سطح اشتغال از طریق تخصیص به استانها لحاظ شده است. همچنین ۱۸ هزار میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی در نظر گرفته شده است.

بر این اساس ۸۲ هزار میلیارد تومان نیز برای جبران هزینه‌های شرکتهای دولتی مثل پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی در راستای پوشش هزینه‌های ایمن‌سازی جایگاههای سوخت، بهینه‌سازی مصرف انرژی و… پیش‌بینی شد. مجموعاً برای بخشهای حمایت از تولید و اشتغال ـ هدفمندی یارانه‌ها ـ اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی سرمایه‌ای ۳۱۳ هزار میلیارد تومان لحاظ شد. مجموع این ارقام ۴۲۹ هزار میلیارد تومانی است که در ابتدا ذکر شد.

به‌گفته حاجی‌دلیگانی، برای کنترل فقر مطلق ۱۵ هزار میلیارد تومان به کمیته امداد و بهزیستی تخصیص داده خواهد شد. همچنین ۳۲٫۵ هزار میلیارد تومان بابت ۲٫۵ میلیارد دلار یارانه ارزی دارو و تجهیزات پزشکی لحاظ شد.

در مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه، برای پوشش هزینه‌های بیمه قالیبافان، رانندگان، زنان سرپرست خانوار (۵۰۰ میلیارد تومان) و… مجموعاً ۶۵۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. در مصوبات کمیسیون تلفیق ارقام قابل توجهی برای یارانه نان و خرید تضمینی گندم نیز لحاظ شده است.

 

*** مرغ آرین و حمایت از فعالیتهای فرهنگی هم در مصوبات کمیسیون لحاظ شد

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: در مصوبات کمیسوین تلفیق یارانه نیز برای حمایت از بخش کتاب و فعالیتهای فرهنگی (۴۷۰ میلیارد تومان) لحاظ شده است. همچنین برای پوشش کسری مربوط به خوراک زندانیان پیش‌بینی‌های لازم انجام شد. برای حمایت از تولید مرغ نژاد آرین (سود تسهیلات سرمایه در گردش واحدهای تولیدی) واکسیناسیون دام (مجموعاً ۵۱۸ میلیارد تومان) در تبصره ۱۴ بودجه مناسبی لحاظ شده است.

از سوی دیگر، برای پوشش هزینه‌های حمل‌ونقل ریلی، صندوق بیمه روستاییان و عشایر، یارانه شیر مدارس، مسکن محرومان، رزمندگان معسر و کمک به بنیاد شهید، بیمه خادمان مساجد، حمایت از خانواده زندانیان (۴۰۰ میلیارد تومان) حقوق سربازان (۳۰۰۰ میلیارد تومان) و کمک به تأمین سوخت ناجا و نهاجا (۵۰۰ میلیارد تومان)… پیش‌بینی‌هایی در تبصره ۱۴ انجام شده است.

گفتنی است، در جدول تبصره ۱۴ دولت برای مواردی مثل  فعالیتهای اجتماعی و تقویت بنیه فرهنگی، تأمین کسری خوراک زندانیان،‌ کمک به خانواده نیروهای مسلح،‌ رفع محرومیت از مناطق کم‌برخوردار، حقوق سربازان، پیش‌گیری از حوادث غیرمترقبه، آموزش و پرورش،‌کاهش آسیبهای فرهنگی، حمایت از زنان سرپرست خانوار، حمایت از خانواده‌های زندانیان، کمک به تأمین سوخت ناجا و نهاجا اعتباری لحاظ نشده بود.

 

تسنیم

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.