چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ 26 ذو الحجة 1442 Wednesday, 4 August , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
تحلیل شرکت های فلزی بورس:

بررسی وضعیت نماد بورسی فولاد در سال ۹۹

شناسه : 39468 08 بهمن 1399 - 15:42
در حال حاضر قیمت دلاری هر سهم فولاد معادل ۵ سنت می باشد. ارزیابی های تکنیکالی نشان می دهد که بر خلاف نمودار قیمت ریالی، با توجه به قیمت دلار بازار آزاد قیمت سهام به خوبی اصلاح نموده است و به خط روند دلاری خود بسیار نزدیک شده است.
بررسی وضعیت نماد بورسی فولاد در سال ۹۹
پ
پ

در این یادداشت به بررسی عملکرد مهم ترین نماد بورسی فولاد ایران یعنی فولاد که متعلق به فولاد مبارکه اصفهان است می پردازیم. این سهم در شش ماه گذشته فراز و نشیب های فراوانی را به همراه داشته و در بازه های مختلف نظراتی متفاوتی را برای مسیر سرمایه گذاری به خود اختصاص داده است. در ادامه به جزئیات عملکرد این سهام بورسی خواهیم پرداخت.لطفا همراه آرتان پرس باشید.

 

*** قدرت فولاد مبارکه در مهار تحریم ها

به جرات می توان گفت یکی از دلایلی که ایران توانست در برابر تحریم های ناعادلانه ی آمریکا در خصوص صنعت ایران مقاومت کند عملکرد شرکت فولاد مبارکه به عنوان هاب منطقه ای تولید فولاد ایران بود. بررسی عملکرد شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان بزرگترین تولید کننده محصولات فولادی کشور از روند روبه رشد تولید و فروش حکایت دارد به گونه ای که علاوه بر تحقق سود ۵۱۹ ریالی به ازای هر سهم در سال ۹۸ توانسته در مجموع فعالیت خود تا پایان اردیبهشت سال جاری بیش از ۵۰ درصد رشد فروش را تجربه کند.

 

*** سهم تحسین برانگیز تولید در فولاد مبارکه

ایران در گزارش های سالانه ی سود و مطابق با آخرین آمار منتشر شده در مبادی خبری و تحلیل فولاد دهمین تولید کننده ی فولاد بزرگ دنیاست و ایران این موفقیت را تا حد زیادی مرهون عملکرد تولیدی شرکت فولاد مبارکه است.این موضوع به شدت بر ارزندگی و نرخ های قیمت گذاری سهام این شرکت در بورس ایران تاثیرگذار است.

 

*** عملکرد نماد فولاد بر مبنای فاکتور فروش

فولاد مبارکه با نماد بورسی فولاد در شهریور‌ماه ۵۵۱۰ میلیارد تومان فروش شناسایی کرده است که نسبت به میانگین ۵ ماه اول سال حدود ۲۶ درصد رشد داشته است. از علل اصلی رشد می‌توان به نرخ‌ها اشاره کرد؛ در محصولات گرم میانگین قیمت به ۸۲۸۷ تومان به ازای هر کیلو در شهریور‌ماه رسیده است

مجموع فروش شرکت فولاد مبارکه در کوارتر اول برابر با ۱۲۶۶۸ میلیارد تومان بوده است؛ با فروش مذکور در شهریور‌ماه، فروش شرکت به ۱۴۶۸۶ میلیارد تومان می‌رسد. سود محقق شده فولاد در ۳ ماهه ابتدایی سال نیز ۱۸.۷ تومان بوده است.

فولاد مبارکه در هفته گذشته پردرآمدترین شرکت فولادی بود. در هفته‌ای که گذشت ۱۸۷ هزار و ۴۰۹ تن، انواع شمش و محصولات فولادی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. ارزش کل معاملات فولاد در بورس کالا در هفته گذشته ۲۹۸۲ میلیارد تومان بود

 

*** شاخص سازی نماد فولاد در بورس ایران

ایران با ظرفیت تولید بیش از ۳۲ میلیون تن رتبه دهمین فولاد ساز جهان را به خود اختصاص داده که از این میزان شرکت فولاد مبارکه اصفهان با تولید ۱۰.۳ میلیوتنی به عنوان بزرگترین مجموعه صنعتی سهم بالغ بر ۳۰ درصدی را به خود اختصاص داده است.

در این رابطه بررسی ها نشان می دهد از ابتدای سال جاری و همگام با رشد شاخص کل بورس سهام شرکت مبارکه نیز با رشد چشمگیری همراه بوده به گونه ای که بازدهی ۸۷.۳۴ درصدی را برای سهامداران به ارمغان اورده است.این موضوع سبب شده است که این سهم به عنوان یک عنصر شاخص ساز بزرگ شناسایی شود. این بازده با احتساب تمامی سقوط قیمت ها در مرداد ماه محاسبه شده و در بهینه ترین حالت برای سهامداران در سال جاری بالای ۸۰۰ درصد سود به همراه داشته است.

 

*** سوددهی بنیادی نماد فولاد

سود خالص شرکت فولاد مبارکه اصفهان در فصل سوم سال ۹۹ ، حدوداً  ۱۰،۶۱۳ میلیارد تومان میباشد که نسبت به فصل گذشته (۶،۱۸۴  میلیارد تومان) ۷۱ درصد و نسبت به فصل اول ۹۹ (۳،۹۱۱ میلیارد تومان) حدود ۱۷۱ درصد رشد به همراه داشته است . شرکت فولاد مبارکه اصفهان در ۹ ماهه منتهی به آذرماه ۹۹ ، حدوداً ۲۰،۷۰۷ میلیارد تومان سود ساخته است .

 

*** ارزندگی نماد بورسی فولاد بر اساس فاکتورهای قیمتی

بازیگر اصلی قیمت گذاری ها در نماد فولاد ورق های فولادی تولید شده در این کارخانه است که با بهترین استانداردهای روز دنیا برابری می کند. قیمت هر تن ورق گرم B و C شرکت فولاد مبارکه اصفهان از حدود ۶ میلیون تومان در ابتدای سال ۱۳۹۹، به حدود ۱۷ میلیون تومان در دی ماه سال جاری رسیده است.

قیمت هر تن ورق سرد B شرکت فولاد مبارکه اصفهان از حدود ۸ میلیون تومان در ابتدای سال ۱۳۹۹، به حدود ۱۷ میلیون تومان در دی ماه سال جاری رسیده است. این خود گواه این است که این شرکت به زودی با افزایش سرمایه های متولی مسیر رشد را برای قیمت هر سهم فراهم می آورد.

 

*** چشم انداز صادرانی فولاد مبارکه اصفهان

قیمت های صادراتی فولاد ایران روندی صعودی دارد و این هفته قیمت بیلت صادراتی ۶٫۸% افزایش و به۵۳۰ دلار در هر تن رسید. قیمت  اسلب صادراتی نیز با رشد ۱٫۲% تا ۵۵۰ دلاری در هر تن‌ معامله شد شاخص قیمت CIS برای بیلت امروز یک دلار رشد و به ۵۷۸ دلار رسید و اسلب CIS نیز ۶۲۵دلار  بدون تغییر ماند. لذا قیمت های صادراتی ایران به تبع قیمت های جهانی، در هفته آتی نیز صعودی است. این موضوعات تحلیل های دقیقی است که از قیمت سهام فولاد مبارکه به دست آمده و چشم انداز مثبتی را برای این سهم رقم زده است.

 

*** عبور نماد فولاد از مسیر اصلاح

در حال حاضر قیمت دلاری هر سهم فولاد معادل ۵ سنت می باشد. ارزیابی های تکنیکالی نشان می دهد که  بر خلاف نمودار قیمت ریالی، با توجه به قیمت دلار بازار آزاد قیمت سهام به خوبی اصلاح نموده است و به خط روند دلاری خود بسیار نزدیک شده است. بتای ۳۶ ماهه سهم ۲۶/ ۱ واحد بوده که به این معنی است که نوسان‌پذیری فولاد ۲۶ درصد بیش از متوسط نوسان‌پذیری بازار طی دوره مزبور بوده است.

بازده یکساله سهم ۵۰۵ درصد بوده اما طی یک و سه ماه اخیر به ترتیب ۸/ ۹ و ۷/ ۲۵ درصد بازدهی منفی داشته است. فولاد مبارکه تولیدکننده انواع ورق، کویل و کلاف فولادی است که در سه بخش اصلی محصولات گرم، سرد و پوشش‌دار تقسیم می‌شوند. دو محدوده ممکن است مانع کاهش بیشتر قیمت‌ها شوند. محدوده یک میلیون و ۱۲۰ هزار، محدوده یک میلیون و ۸۰ هزار واحد، را می‌توان به‌عنوان اعداد مهم حمایتی شاخص مورد مطالعه در هفته‌های آتی در نظر داشت.

 

*** صادرات ؛ رکن اصلی سودآوری نماد بورسی فولاد

باید توجه داشت که صادرات تاثیر گذارترین فاکتور در سود آوری شرکت های فولاد به شمار می رود که علاوه بر امکان تامین مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید از محل درآمدهای صادراتی به واسطه نوسانات دائمی نرخ ارز سود مناسبی را نیز برای شرکت ها محقق می سازد

گفتنی است فولاد مبارکه اصفهان از ابتدای فعالیت خود بالغ بر ۱۱۳ میلیون تن انواع محصولات فولادی تولید کرده که از این میزان ۹۲ میلیون تن به بازار داخل و ۲۱ میلیون تن به بازارهای صادراتی تحویل داده شده است. گزارش‌های فوق‌العاده‌ای بود که شرکت‌های فولاد بازار سهام، از عملکرد خود در ۹ ماهه نخست سال جاری منتشر کردند. عملکرد شرکت‌های فولادی در ۹ ماهه نخست امسال خیره‌کننده بوده و این شرکت‌ها جهش بزرگی را در سودآوری خود تجربه کرده‌اند

 

*** فولاد نماد ارزندگی در بورس ایران

این عملکرد خوب در ۹ ماهه نخست امسال، نشان می‌دهد که شرکت‌های فولادی و به خصوص فولاد خوزستان همگی از نمادهای بنیادی بازار سرمایه هستند و قطعاً دیر یا زود، گزارش‌های عملکرد فوق‌العاده در قیمت سهام آن‌ها نیز منعکس خواهد شد در محموع باید اعلام کرد که فولاد یکی از سهم های با پتانسیل بالا برای رشد بعد از عملیاتی شدن حجم مبنا در بازار بورس بوده است و همچنین واگرایی ها در اندیکاتور مک دی و RSI مشاهده نشده لذا به نظر می رسد که نسبت به نوسانات احتمالی نر ارز، ارزندگی خود در بازار بورس ایران را در هفته های آتی حفظ کند.

 

آرتان پرس

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.