اجرای طرح مدیریت دارایی‌های فیزیکی در فولاد مبارکه - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
برای اولین بار در صنعت فولاد کشور انجام شد؛

اجرای طرح مدیریت دارایی‌های فیزیکی در فولاد مبارکه

شناسه : 39950 ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
برای اولین بار در صنعت فولاد کشور، با همکاری خبرگان حوزه نگهداری و تعمیرات (نت) شرکت فولاد مبارکه و دانشگاه اصفهان، طرح مدیریت دارایی‌های فیزیکی در فولاد مبارکه اجرا شد.
اجرای طرح مدیریت دارایی‌های فیزیکی در فولاد مبارکه
پ
پ

به گزارش آرتان پرس و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، رسول شفیع‌زاده، رئیس واحد برنامه‌ریزی و تعالی سیستم نگهداری و تعمیرات شرکت فولاد مبارکه ضمن تایید این خبر و با اشاره به تحولات جهانی در حوزه نگهداری و تعمیرات (نت) اظهار داشت: حرکت از موضوع نگهداری و تعمیرات به سمت مدیریت دارایی‌های فیزیکی با هدف مدیریت یکپارچه و بهینه چرخه عمر دارایی‌ها ازجمله این تحولات است.

 

*** مدیریت یکپارچه مراحل مختلف چرخۀ عمر دارایی‌های فیزیکی

وی افزود: مدیریت یکپارچه مراحل مختلف چرخۀ عمر دارایی‌های فیزیکی که مشتمل بر شناسایی نیازها، خرید یا طراحی تجهیزات، نصب، بهره‌برداری و نگهداری، اسقاط و جایگزینی تجهیزات است امری ضروری است.

رئیس واحد برنامه‌ریزی و تعالی سیستم نگهداری و تعمیرات شرکت فولاد مبارکه در خصوص چگونگی اجرای این پروژه بیان کرد: این واحد با همکاری خبرگانی از حوزه نت شرکت و با همکاری دانشگاه اصفهان اقدام به طراحی مدل بومی مدیریت دارایی‌های فیزیکی برای شرکت نمود و پس از آن، ارزیابی مدیریت دارایی‌های فیزیکی شرکت را منطبق با این مدل در دستور کار خود قرار داد. سپس با تحلیل شکاف بین وضعیت مطلوب ترسیم‌شده در مدل و موضوع موجود شرکت، نقشه راه طرح مدیریت دارایی‌های فیزیکی را تهیه کرد.

شفیع‌زاده تصریح کرد: در این نقشه راه ۲۴ پروژه در حوزه‌های مختلف تعریف شده که تا کنون پیشرفت این پروژه‌ها در حوزه نت بیش از ۷۰ درصد بوده است.

 

*** استقرار نت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM)

وی در ادامه، یکی از پروژه‌های موجود در نقشه راه مدیریت دارایی‌های فیزیکی را استقرار نت مبتنی بر قابلیت اطمینان (RCM) بر تجهیزات کلیدی خطوط تولید برشمرد و اضافه کرد: این پروژه در قالب بیش از ۴۰۰ زیرپروژه و با مشارکت حدود ۴۵۰ نفر از همکاران نواحی تولید و پشتیبانی اجرا شده است. ضمن اینکه اجرای فاز مهندسی این پروژه‌ها تدوین حدود ۶ هزار و ۴۰۰ اقدام اصلاحی، ارائۀ یک‌هزار طرح اصلاحی و بازنگری ۱۰ هزار استاندارد نت را به دنبال داشته و این اقدامات در حال پیگیری است.

رئیس واحد برنامه‌ریزی و تعالی سیستم نگهداری و تعمیرات شرکت فولاد مبارکه یکی دیگر از پروژه‌های مدیریت دارایی فیزیکی را که در سال جاری در فولاد مبارکه در حال اجرا است، پروژه «تگ‌گذاری و ردیابی دارایی‌های فیزیکی با کمک تکنولوژی RFID (شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی)» عنوان کرد و در همین خصوص عنوان کرد: این پروژه یکی از اقدامات زیربنایی جهت تحقق تحول دیجیتال در حوزه نگهداری و تعمیرات است که با مشارکت قسمت‌های ITS، کنترل مواد، نواحی تولید و پشتیبانی، حراست و شرکت ایریسا اجرا می‌شود.

 

*** ردیابی و شناسایی قطعات و تجهیزات در کارخانه‌ها یک الزام انکارناشدنی

در همین زمینه، امین ابوعطا، کارشناس واحد برنامه‌ریزی و تعالی سیستم‌های نت ابراز کرد: امروزه ردیابی و شناسایی قطعات و تجهیزات در کارخانه‌ها یک الزام انکارناشدنی است.

وی هدف از ردیابی و شناسـایی تجهیزات را جمع‌آوری داده‌های مهم و لازم از زمان طراحی تا زمان اسقاط آن‌ها دانست و افزود: یکی از الزامات اجرای طرح، مدیریت دارایی‌های فیزیکی است. تاجایی‌که با پیاده‌سازی این سیستم مدیران و کارکنان سازمان می‌توانند به‌راحتی داده‌های موردنیاز خود را از بدو ورود سفارش به انبار و در طی فرایند کاری خود جمع‌آوری و در یک بانک اطلاعاتی ذخیره‌سازی کنند و در مقاطع مختلف، در گزارش‌های خاص و یا حتی تصمیم‌گیری‌های خود از آن‌ها بهره‌مند شوند.

به گفته این کارشناس واحد برنامه‌ریزی و تعالی سیستم‌های نت، ردیابی و شناسایی تجهیزات تلفیقی است از فناوری‌ها، تجهیزات، سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به‌منظور شناسایی تجهیزات، تولید اطلاعات، پردازش و محاسبات مختلف که در نهایت به افزایش قدرت تجزیه‌وتحلیل اطلاعات و داده‌های به‌دست‌آمده کمک می‌کند. در این حوزه فناوری‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی فناوری رادیو شناسه (RFID) با عملکرد عالی خود توانسته کمک شایانی به شرکت‌ها در حوزه ردیابی و شناسایی داشته باشد.

 

*** ردیابی تجهیزات در کلیه ایستگاه‌های ورود یا خروج تجهیز

ابوعطا در ادامه توضیح داد: در طی پیاده‌سازی این طرح در شرکت فولاد مبارکه فرایند ردیابی تجهیزات در کلیه ایستگاه‌های ورود یا خروج تجهیز نظیر واردات و انبار، گیت‌های ورودی شرکت، آزمایشگاه‌های الکترونیک و کالیبراسیون، تعمیرگاه مرکزی و تعمیرات محلی خطوط تولید، تدوین و با برقراری ارتباط نرم‌افزاری بین کلیه سیستم‌های مرتبط با این فرایند، ضمن حفظ یکپارچگی در سیستم EIS طراحی گردید و با طراحی نرم‌افزار واسط، فرم‌های موردنیاز استقرار این فرایند در تبلت هوشمند قابل‌حمل، پیاده‌سازی شد.

وی از پیاده‌سازی این طرح به‌صورت نمونه در دو واحد اکسیژن و خط تولید ورق رنگی خبر داد.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.