بازار پرفراز و نشیب آهن آمریکا در ۲۰۰۸ و ۲۰۲۰ - آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد | آرتان پرس | مرجع رسمی اطلاع رسانی فولاد

دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰ 1 رمضان 1442 Monday, 12 April , 2021 ساعت ×
× کاربر گرامی! قیمت محصولات فولادی بروز رسانی شد مشاهده قیمت ها
گزارس بازار آمریکا

بازار پرفراز و نشیب آهن آمریکا در ۲۰۰۸ و ۲۰۲۰

شناسه : 40225 ۱۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۷
بازار فولاد در آمریکا در طی سال 2020 میلادی روزهای پرفراز و نشیب زیادی را سپری کرد. سالی که کم و بیش یادآور سال 2008 میلادی برای فولادسازان آمریکایی بود
بازار پرفراز و نشیب آهن آمریکا در ۲۰۰۸ و ۲۰۲۰
پ
پ

بازارهای آهن در آمریکا بی ثبات هستند و سال ۲۰۲۰ یکی از سالهای پر فراز و نشیب بازار آهن آمریکا است ، اما شاید هیچ سالی به اندازه ۲۰۰۸ قابل پیش بینی نبود. در آن سال ، قیمت فولاد تمام شده در بالاترین سطح خود قرار گرفت، در حالی که مواد اولیه رشد کردند و با سرعت بی سابقه ای کاهش یافتند. در بررسی و چشم انداز زیر برخی از عواملی را که باعث ایجاد نوسانات در آن زمان شده اند ، بررسی می شود، چه عواملی باعث تحریک آن در حال حاضر شده است و بازار برای سال ۲۰۲۱ به دنبال رکوردهای سال گذشته چگونه خواهد شد؟

چیزی که اکثر فعالان بازار فولاد آهن در مورد آن توافق داشتند این است که عوامل این بار با سال ۲۰۰۸ تفاوت قابل توجهی دارند.

جان تومازوس، تحلیلگر فلزات گفت:” امروز بسیار متفاوت است. مسائل مربوط به ایالات متحده است. تاکنون در ژانویه ، تولید فولاد خام ۱۰ درصد کمتر از سال گذشته است ، اما تولیدکنندگان حتی با قیمت های فعلی ظرفیت یکپارچه را از سر نمی گیرند، زیرا آنها از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند.”

 

*** تغییر ریاست جمهوری، باعث عدم اطمبنان در بازار آهن آمریکا شده است

تومازوس گفت ، کالاهای دیگر نیز همین است ، جایی که عرضه کم علی رغم بازگشت تقاضا، قیمت ها را بالا می برد. و یکی از عواملی که ممکن است باعث عدم اطمینان تولیدکنندگان شود ، تغییر دولت ریاست جمهوری ایالات متحده است ، که به معنای تردید در مورد مواردی مانند مقررات زیست محیطی ، مالیات و عوارض بخش ۲۳۲ برای فولاد خارجی است.

همچنین کمبود برخی مواد اولیه خاص – به دلیل غیبت نیروی کار و تولید کم به دلیل محدودیت های Covid-19 – نیز می تواند از عوامل موثر باشد.

وی گفت:” این واقعاً بی نظیر است ، زیرا شرکتها سفارش دارند و آنها نمی خواهند بیشتر تولید کنند.”

در طی سال ۲۰۰۸ ، تجمع گسترده کالا وجود داشت که در سپتامبر پایان یافت ، در حالی که ورشکستگی لمن برادرز باعث ایجاد رکود بزرگ شد ، و قیمت فولاد و مواد اولیه در بازار آهن آمریکا را دچار افت کرد. سال گذشته ، قیمت فلز و مواد اولیه پس از آن که بیماری همه گیر Covid-19  در سه ماهه دوم اقتصاد جهانی را متوقف کرد، کاهش یافت.

فیلیپ گیبس ، تحلیلگر تحقیقات سهام در بازار  KeyBanc Capital  گفت:” در سال ۲۰۰۸ ، ما در اوج رونق کالای جهانی بودیم که قیمت نفت ۱۰۰ دلار [در هر بشکه] بود. این همچنین اوج چرخه تقاضای جهانی بود، بنابراین قیمت ورودی مواد اولیه به بالاترین سطح خود رسید.”

متال بولتن دو مجموعه از محصولات فولادی بهم پیوسته و مواد اولیه آنها را مورد بررسی قرار داد تا بتواند این دو سال را با هم مقایسه کند.

 

*** ورق گرم ، بوشلینگ و چدن

شاخص روزانه ورق گرم در ماه مه ۲۰۰۸ به ۵۶.۲۵ دلار در هر cwt (1112 دلار به ازای هر تن) رسید. قیمت خرید مصرف کنندگان ضایعات No1  وارداتی خلیج مکزیک در جولای همان سال به بالاترین رکورد خود ۸۹۰ دلار در هر تن ناخالص (۷۹۴.۶۴ دلار در هر تن) رسید.

ورق گرم با شروع سال ۲۰۲۱ به یک رکورد جدید رسید و روند صعودی مشابهی در مواد اولیه و سایر کالاها مشاهده شد.

این شاخص در ۳۰ آوریل از پایین ترین سطح سال ۲۰۲۰ با ۲۱.۸۹ دلار در هر cwt افزایش یافت و سال را با قیمت ۵۱.۵۰ دلار به پایان رساند. قیمت ها در ۱۴ ژانویه به بالاترین رقم ۵۸ دلار رسیدند که ۱۶۴.۹۶ درصد نسبت به پایین ترین سطح آوریل افزایش داشت.

 

*** مواد اولیه بازار آهن آمریکا ، در کدام سال نقش پر رنگی داشت؟

جیمز ماس ، یکی از شرکای اولین مرکز مشاوره در پیتسبورگ پنسیلوانیا گفت:” من فکر می کنم تفاوت اصلی بین دو دوره این است که منحنی قیمت قبل از ۲۰۰۸ توسط مواد اولیه افزایش یافته بود. و پس از آن نگرانی زیادی در مورد در دسترس بودن انواع مواد اولیه از جمله قراضه وجود داشت. منحنی قیمت فعلی تحت تأثیر پویایی تقاضای بازار است. جایی که همه چیز می تواند پس از تعطیل شدن به طور ناگهانی فعال شود. موجودی کالاها بسیار کم است.”

کارخانه های تولید فولاد ایالات متحده، به همه گیری و کاهش اقتصادی ناشی از آن واکنش نشان دادند ، که در هفته منتهی به ۲ مه ۲۰۲۰ پس از نوسان بین ۸۱ تا ۸۳ درصد در ژانویه و فوریه ،  به ۵۱.۱ درصد رسید. صنعت خودرو به تقویت تقاضای فولاد کمک کرده و منجر به افزایش نرخ استفاده از ظرفیت فولاد شده است.

گیبس گفت:” هنگامی که قیمت ها در بازار آهن آمریکا کاهش یافتند ، کارخانه ها منابع خود را از اسلب ، قراضه ، ذغال سنگ و سایر مواد خام به حداقل رساندند. تا ماه اکتبر ، کارخانه ها برای پول نقد کار می کردند ، نه سود.  نقدینگی هدف آنها بود، بنابراین آنها ذخایر مواد اولیه خود را تخلیه کردند..” ”

به گفته تایلر کنیون ، تحلیلگر Cowan & Co. ، تولیدکنندگان مجتمع فولاد مسئول عمده کاهش ظرفیت استفاده از کارخانه ها بودند ، در حالی که مینی کارخانه ها تولید خود را بدون واحدهای شاتر محدود کردند.

در طی پنج ماه آخر سال ۲۰۲۰ در حالی که قیمت ورق گرم به طور مداوم افزایش می یافت ، چدن با سرعت کمتری افزایش یافت و قیمت قراضه تا دسامبر افزایش پیدا نکرد.

کنیون گفت:” بدهی شرکت ها و مصرف کنندگان نسبت به سال ۲۰۰۸ کمتر است ، بنابراین این بار توانستند به سرعت خود را جمع و جور کنند.”

 

*** قیمت چدن

ارزیابی صورت گرفته برای  واردات چدن ایالات متحده از ۵۶۰-۵۷۵ دلار در هر تن در ۱۵ ژانویه به ۵۷۵ دلار رسید.. قیمت خرید قراضه بوشلینگ شماره ۱ تحویل در کارخانه شیکاگو در دسامبر ۸۰ دلار و در ژانویه ۱۰۰ دلار افزایش یافت و در ۱۱ ژانویه به ۴۸۰ دلار در هر تن ناخالص (۴۲۸.۵۷ دلار در هر تن) رسید. این قیمت ۸۴.۶۲ درصد از پایین ترین میزان در اوت سال ۲۰۲۰ یعنی ۲۶۰ دلار به ازای هر تن ناخالص (۲۳۲.۱۴ دلار برای هر تن کوتاه) افزایش یافته است.

اما با این وجود، در تهیه مواد اولیه فولاد آمریکا همان مشکلات محصولات اولیه را نداریم. این تفاوت اصلی بین سال ۲۰۰۸ و سال گذشته است.

 

*** میلگرد، یکی از بازیگران این تراژدی

تقاضای قوی اما به تدریج رو به کاهش و فشار قابل توجه مواد اولیه باعث ارزیابی سریع برای میلگرد در ایالات متحده به بالاترین میزان در سال ۲۰۰۸ شد. قیمت در آغاز سال با ۲۹.۷۵ دلار در هر cwt (595 دلار در هر تن) آغاز شد و در اواخر تابستان به ۵۲.۸۰ دلار رسید ، اما در ماه نوامبر و دسامبر به دلیل سقوط قیمت مواد اولیه، به ۳۳.۸۰ دلار در هر cwt بازگشت.

قیمت قراضه شماره ۱ تحویل کارخانه شیکاگو در ماه مه و جولای ۲۰۰۸ به ۵۱۵ دلار در هر تن ناخالص (۴۵۹.۸۲ دلار به ازای هر تن) صعود کرد ، تا اینکه در ماه نوامبر به ۹۰ دلار در هر تن ناخالص (۸۰.۳۶ دلار به ازای هر تن) سقوط کرد. قیمت خرید قراضه بریده شده تحویل کارخانه شیکاگو در جولای ۲۰۰۸ به ۶۰۵ دلار در هر تن ناخالص (۵۴۰.۱۸ دلار به ازای هر تن) صعود کرد ، اما در نوامبر به ۱۲۵ دلار به ازای هر تن ناخالص (۱۱۱.۶۱ دلار به ازای هر تن) افت کرد.

به طور کلی ، قیمت میلگرد ۱۳.۶۱٪ در طول سال افزایش یافت ، در حالی که قراضه شماره یک و بریده شده به ترتیب با ۳۴.۱۷٪ و ۲۶.۳۴٪ کاهش یافت.

فاست مارکت تقاضا را در اواسط سال ۲۰۰۸ “ناچیز” توصیف کرد ، اما منابع تصور می کردند قیمت ها با افزایش مواد اولیه حمایت می شوند. تصور نمی شد که این افراد زیاد متزلزل شوند ، اما در پایان سال از صخره سقوط کردند.

به گفته یکی از مدیران قراضه:” من کسی را نمی شناسم که تجربه قبل از سقوط بزرگ بازار را داشته باشد.”

 

*** ثبات میلگرد در سال ۲۰۲۰ در بازار آمریکا

در مقایسه، سال ۲۰۲۰ حداقل برای میلگرد ، یک تصویر ثابت نشان می دهد. قیمت ها به شدت در سال ۲۰۰۸ افزایش پیدا نکردند، و میلگرد در ۳۰ دسامبر به بالاترین سطح خود یعنی ۳۷ دلار در هر cwt (740 دلار در هر تن کوتاه) رسید. در همین حال، قراضه بریده شده نسبت به سال افزایش متوسطی ​​داشت و در دسامبر نیز به ترتیب به ۳۳۵ دلار در هر تن ناخالص (۲۹۹،۱۱ دلار در هر تن) و ۳۷۰ دلار در هر تن ناخالص (۳۳۰،۳۶ دلار در هر تن) افزایش یافت.

میلگرد سال ۲۰۲۰ را با ۲۳.۳۳ درصد افزایش نسبت به ژانویه به پایان رساند ، در حالی که قراضه ذوب سنگین و بریده شده به ترتیب ۴۸.۸۹ و ۳۸.۵۸ درصد افزایش یافتند.

سود تولیدکنندگان نسبتاً پایدار است. ظرفیت مقاطع طویل فولادی ایالات متحده ، منحصراً بر مبنای کوره قوس الکتریکی (EAF) محدود نشد و حتی در صورت تقاضای مجدد ، به ثبات بیشتری منجر شد.

و بازار معمولی میلگرد در ساخت و ساز با زمان تحویل بیشتر، به اندازه خودرو و سایر کالاهای سفید که از محصولات تخت مصرف می کنند، کاهش پیدا نکرد.

کنیون گفت:” ساخت و ساز به اندازه سال ۲۰۰۸ مورد ضربه قرار نگرفته است.”

 

منبع: متال بولتن

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.